Πίσω φρένο (Street triple)

Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: triplepower στις 17/02/2010 12:51 μμ.

Έχω κανει 5100χλμ κ είναι η 2ή φορα που νιώθω αρκετα αποδυναμομένο το πίσω φρένο μου.η 1η ήταν γύρω στις 3000χλμ.Συμβαίνει σε όλους ή αυτη την φορα να πω του μάστορα να κανει κάτι περισότερο απο ενα απλο σφιξιμο???

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: Sprinter στις 17/02/2010 12:53 μμ.

Τι να σφίξει ρε φίλε, το δισκόφρενο? Τι εννοείς αποδυναμωμένο? Μπάς και θές μια καλή εξαέρωση?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: Aris. στις 17/02/2010 1:13 μμ.

Ναι , τι ακριβως να σφιξει ? και γιατι θες πιο δυνατο πισω φρενο ?
Δεν χρειαζεται να κλειδωνει... Στο δικο μου, οταν ειχα καινουρια λαστιχα σε καλη ασφαλτο, επρεπε να βαλω πολυ (εως παρα πολυ) δυναμη για να κλειδωσει ο τροχος (οχι οτι το επιδιωκα)
Γι'αυτο το λογο ειναι μονοπιστονη η δαγκανα και τοσο μικρη η διαμετρος του δισκου, για να μην φρεναρει δυνατα και κλειδωνει με το παραμικρο.
Εγω μεσα στην πολη το ποδι το εχω μακρια απο το φρενο και δεν το παταω ποτε στο φρεναρισμα , χρησιμοποιω μονο το μπροστα .
Μονο σε εκτακτη αναγκη θα πατησω το πισω , και αυτο , για υποβοηθηση του μπροστινου (να χαμηλωσει το πισω μερος της μηχανης )
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: triplepower στις 17/02/2010 1:54 μμ.

Οταν είναι κομπλέ ειναι όπως το περιγράφει ο Αρης.Με λίγη πίεση μπλοκάρει.τώρα για 2ή φορα το πιέζω μέχρι κάτω κ δεν μπλοκάρει καν!!Δεν ξέρω γιατί πολλοί δεν χρησιμοποιούν το πίσω φρένο.είναι πολυ καλη βοήθεια.....

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: Sprinter στις 17/02/2010 1:55 μμ.

Κάντου μια σωστή εξαέρωση + καθαρισμό τις δαγκάνες
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: krysta στις 17/02/2010 3:06 μμ.

Sprinter"Κάντου μια σωστή εξαέρωση + καθαρισμό τις δαγκάνες"

+675

ασε που είναι σχετικό ...ολα καλά με την βοήθεια που μπορεί να σου δώσει το πισω φρένο !
αλλά απο μηχανή σε μηχανή υπάρχει διαφορα... πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί κάποιος όταν λεει οτι το πίσω φρένο είναι αδύναμο.. το χω ακούσει άπειρες φορές ... σορρυ
εγώ που οδηγώ το στραντάκι καθημερινά στην πόλη και το πίσω του φρένο το χω για βοήθεια..αν πάρω αμέσως το στρίτ κ χρησιμοποιήσω το πίσω του φρενο με την ίδια δύναμη που χρησιμοποιω του στράντα..το μπλοκάρω σχεδόν πάντα
"diobo'...!"

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: Native στις 17/02/2010 4:47 μμ.

Γενικώς ολα σχετικά είναι στην δύναμη των φρένων...Παστα τακακίων,δαγκανα, σωληνάκια υψηλης, κατασταση δίσκου, τρόμπα, μοχλικο φρένου....αρα λοιπον δεν βγαίνει άκρη...οπότε να απαντήσω οτι απλα αν σου κατεβαίνει μέχρι κατω ο λεβιές, κανε εξαέρωση, συμπλήρωσε υγρά (μηπως είναι πολυ χαμηλα και απο τις λακούβες παίρνει αέρα η τρόμπα) και τσέκαρε για τυχόν διαρροές
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: tharis στις 17/02/2010 7:41 μμ.

Παντως και μενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση το πισω φρενο του street triple R στο test ride που εκανα.. Κυριως το οτι η διαδρομη του λεβιε ηταν μηδαμινη με αποτελεσμα και η πληροφορηση να ειναι επισης μηδαμινη και γενικα ενιωσα οτι η μηχανη φρεναρει ελαχιστα..

Δεν ξερω αν αυτο ισχυει για ολες της μεγαλες μηχανες (οπως δε μπορω να γνωριζω και τι φθορα μπορει να ειχε η μηχανη που οδηγησα..) απλα επειδη χρησιμοποιω πολυ το πισω φρενο στο μηχανακι μου (επειδη το μπροστινο ειναι για τα αναθεμα.. ) ξαφνιαστικα λιγο απο την αποτελεσματικοτητα του...

Φυσικα το μπροστινο ειναι αλλου οποτε δε τηθεται θεμα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: bekris στις 26/02/2010 10:47 πμ.

Μπορώ να πω ότι και σε εμένα το πίσω φρένο ΗΤΑΝ κάπως ξύλινο ...
Μετά από 6 t-days στα Μέγαρα έσιαξε...τι να πω...πάτησε καλύτερα το τακάκι...ή απλά το συνήθισα
Πάντως δεν είναι και ότι το καλύτερο σε αίσθηση ... να ναι καλά τα μπροστινά που είναι διαστημικά (για το r μιλάω)

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: epistimon στις 22/05/2010 5:19 μμ.

σχετικα με το πισω φρενο (tiger 1050)παρατηρισα οτι τα υγρα φρενων ηταν μαυρα σε σχεση με τα μπροστινα.η μηχανη ειναι καινουργια και δεν εχει πιεστει το πισω φρενο να πω οτι εβρασαν τα υγρα.τα αλλαξα με DOT4 και περιμενω να δω τωρα αν ξανα μαυρισουν και σε ποσα χιλιομετρα.μου φαινεται παραξενο μεσα σε τοσα λιγα χιλιομετρα (3000) να εχουν τετοιο χρωμα τα υγρα.σας εχει τυχη και εσας?

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: ATN PANOS στις 22/05/2010 9:44 μμ.

ποτε!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: nfot στις 23/05/2010 1:48 πμ.

Το Daytona το εχω 1+ χρονο και 11.000+ χιλιομετρα, αλλα οταν δεν το χρησιμοποιω ειναι καλυμενο με κουκουλα.
Τα υγρα των φρενων ειναι ακομη σαν καινουρια στο χρωμα.
Και στο Tiger ενος φιλου μου εκανε εντυπωση οτι απο καινουριο ηταν σκουροχρωμα τα υγρα των φρενων.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: antreas_675_2010 στις 02/06/2010 12:11 μμ.

Εχω ενα θεματακι με το street triple 675 2010 οχι το R το πισω φρενο εχει αρχισει κ τσιριζει οταν το παταω εχω κανει 3500 χλμ σε 2,5 μηνες.ΞΕΡΕΙ κανεις τπτ τι να κανω η αν του εχει τυχει ξανα?

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: dimchrist στις 02/06/2010 1:01 μμ.

Μήπως έχουν φαγωθεί???
Αν τα βλέπεις να έχουν ψωμι ακόμα τότε βγάλτα και τρίψε τα με ένα γυαλόχαρτο κυρίως στις άκρες.

υ.γ. Όλα τα 675 φοράνε τα ίδια πίσω φρένα.

Triple Way

Re: Πίσω φρένο (Street triple)  

  Από: Aris. στις 02/06/2010 1:18 μμ.

Σφυριζει σε ολες τις πιεσεις ή μονο οταν το χαϊδευεις ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.