Προς κατόχους Street triple

Προς κατόχους Street triple  

  Από: DIonK στις 30/09/2009 1:30 μμ.

Έχοντας καβαλησει και πάθει πλάκα με την μηχανή είμαι στο τσακ να την παραγγείλω, επειδη όμως οι αντιπροσωπείες δεν τα λένε όλα και κανένας φίλος δεν έχει εμπειρία απο Triumph...

Σας έχουν βγει απροσδόκητες ζημιές; Κάποιες ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέξω; Αξιοπιστία;
Κόστος χρήσης;
Με άλλα λόγια οι εντυπώσεις σας ως τωρα;

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων...

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: bekris στις 01/10/2009 5:28 μμ.

Για εμέ πήγαινε σε street triple R.
από εντυπώσεις στα γΛήγορα (πριν είχα kawasaki)

Αρνητικά
- No ένα θέμα είναι το service (όχι η ποιότητα διότι ακόμα δεν ξέρω αρκετά αλλά η τιμή, μιλάω για ανταλ/κά κόστη εργασίας κτλ,κτλ, άκου 20€ το lt το λάδι)
- Μικρο διαρροές λαδιού
- Ζεσταίνεται το πλαίσιο αρκετά έως πολύ
- Δεν έχει δείκτη βενζίνης
..
..
.
- πάει διαολεμένα "καλά" στην πίστα που μετανιώνεις που δεν πήρες daytona

Θετικά
-Με μια 3η πάς παντού...και στα Μέγαρα
-Διαστημικά ανρτισοφρένα
..
..
.
-είναι τόσο ξεκούραστο και 2κάβαλο που λές πάλι καλά που δεν πήρα το daytona


αυτά μου έρχονται τώρα...

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: bentouza στις 04/10/2009 11:52 μμ.

bekris"Για εμέ πήγαινε σε street triple R.
από εντυπώσεις στα γΛήγορα (πριν είχα kawasaki)

Αρνητικά
- No ένα θέμα είναι το service (όχι η ποιότητα διότι ακόμα δεν ξέρω αρκετά αλλά η τιμή, μιλάω για ανταλ/κά κόστη εργασίας κτλ,κτλ, άκου 20€ το lt το λάδι)
- Μικρο διαρροές λαδιού
- Ζεσταίνεται το πλαίσιο αρκετά έως πολύ
- Δεν έχει δείκτη βενζίνης
..
..
.
- πάει διαολεμένα "καλά" στην πίστα που μετανιώνεις που δεν πήρες daytona

Θετικά
-Με μια 3η πάς παντού...και στα Μέγαρα
-Διαστημικά ανρτισοφρένα
..
..
.
-είναι τόσο ξεκούραστο και 2κάβαλο που λές πάλι καλά που δεν πήρα το daytona


αυτά μου έρχονται τώρα..."



Χαιρετίζω!
ερωτηση.ποιο συγκεκριμενα ποση διαφορα ειχαν kawasaki-triumph για το ιδιο σερβις;
ας εξερεσουμε τα λαδια που τα πας εσυ αν θες κ φιλτρο λαδιου.τα υπολοιπα;

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: denthnpalevw στις 05/10/2009 12:56 πμ.

Βρε τι συγκρινεις τωρα.........

τι σου προσφερει το ενα μηχανακι τι το αλλο. Δεν αξιζει και 20-30 ευρω ακριβοτερο σερβις??????
Μεγαλυτερη διαφορα απο αυτο δεν εχει.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: Aris. στις 05/10/2009 2:41 μμ.

Αμα εισαι της καφετεριας μονο , καθημερινα , το χειμωνα παιζει να σε αφησει απο μπαταρια , δε ξερω αμα εχει συμβει και σε αλλους , αλλα εμενα με αφησε 3 φορες ως τωρα . (το εχω ενα χρονο).
Αν ομως το κανεις και καμμια βολτα ανω των 10χλμ και εχεις κλειστο παρκινγκ τοτε δε νομιζω να εχεις προβλημα.

θερμοκρασια ... ΔΕΝ το συνηστω για βολτες μεσα στη κινηση για ωρα ... Πραγματικα δε μπορει να περιμενει στο κοκκινο φαναρι αυτο το μηχανακι , σκαει , και σκας και συ μαζι του
Αμα ειναι καλοκαιρι θα φρικαρεις , αμα ειναι χειμωνας ισως να ειναι και καλα

Τον δεικτη βενζινης δεν το θεωρω προβλημα.

Δεν εχει καθολου χωρο κατω απο τη σελα

Προσφατα μου εβγαλε προβλημα ο κεντρικος διακοπτης και αλλαχτηκε στην εγγυηση .


Προσωπικα ΑΝ και δεν ειμαι και απολυτα ικανοποιημενος σε γενικες γραμμες,
τα ξεχναω ολα οταν το καβαλησω για βολτα γεματη στροφιλικια.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: Natassa_triple στις 05/10/2009 7:04 μμ.

Για τον χώρο κάτω από τη σέλα, συμφωνώ, δεν υπάρχει αρκετός. Το πρόβλημα αυτό το έλυσα με το παρακάτω μαγνητικό τανκ μπαγκ που πήρα από Γερμανία (μόνο 20€), με 5 μαγνήτες.
Εκτός του ότι δεν κουνάει ρούπι, είναι κ πολύ πρακτικό.



Για τη θερμοκρασία του κινητήρια πάλι θα συμφωνήσω, ειδικά το καλοκαίρι δεν αντέχεται. Οπότε δεν φοράμε βερμούδες, παρά όλο τον εξοπλισμό μας

Με την μπαταρία κ τον κεντρικό διακόπτη, δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα, κ τον χειμώνα η θερμοκρασία εδώ έφτανε κ τους -18.

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: bekris στις 06/10/2009 10:35 πμ.

bentouza"

Χαιρετίζω!
ερωτηση.ποιο συγκεκριμενα ποση διαφορα ειχαν kawasaki-triumph για το ιδιο σερβις;
ας εξερεσουμε τα λαδια που τα πας εσυ αν θες κ φιλτρο λαδιου.τα υπολοιπα;"


Εάν ρίξεις μια ματιά στις τιμές ανταλλακτικών (για τα απλά πραγματάκια μιλάω, μασκούλα, μανέτες, καθρέπτες, ουρά, κτλ,κτλ) θα δεις ότι οι τιμές είναι υπερδιπλάσιες... και δε νομίζω ότι μιλάμε για καμία διαστημική τεχνολογία στα πλαστικά...)
Φυσικά να είναι καλά ο Αϊ Μπέϊς που οι Άγγλοι τον χρησιμοποιούν κατά κόρον

Αυτό που αντιμετώπισα σαν "ΘΕμα" είναι οι λίγοι εξουσιοδοτημένοι "σερβισάδες" που φυσικά σε εκμεταλλεύονται για την πολυπόθητη υπογραφή στο service book. Αυτό συμβαίνει αρκετά στα Ευρωπαϊκά μηχανάκια γενικότερα (πιο παλιά είχα ducati, και αρκετοί φίλοι μου KTM)
άλλο πχ η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών (σε speed triple του αδερφού μου τα μαρσπιέ δεν υπάρχουν σε στοκ και θέλουν 20 μέρες παραγγελία από .... το Τιμπουκτού)

Ουσιαστικά και προσωπικά πάντα, θα βρείς την άκρη απλά πρέπει να ασχοληθείς αρκετά, κάτι το οποίο δεν αντιμετώπισα με την Kawa.

EDIT :
Επειδή θα αλλάξω μερικά πραγματάκια στο δικό μου θα δώ διαθεσιμότητες εξυπηρέτηση και θα ξανα -ποστάρω. Σίγουρα η εμπειρία μου με τη συγκεκριμένη μάρκα ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτική (το μηχανάκι έχει μόλις 3.000 χλμ)
αα και να μην ξεχάσω προσοχή από κάτι κολλημένους που σου λένε ότι πρέπει να γίνεις μάστορας για να μπορέσεις να ελέγξεις τον "μάστορα". Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία υπάρχει και συντηρείται παντού

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: bentouza στις 07/10/2009 9:42 μμ.

@bekris: ευχαριστω, σωστη απαντηση
δεν ειχα τσεκαρει ανταλακτικα για πεσιμο.στα υπολοιπα, σερβις κτλ μια η αλλη πρεπει ερχεται ετσι;

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: johnygalan στις 07/10/2009 10:43 μμ.

Sprinter"Κοιτα φίλε βεντούζα,

αν δεν εχεις βγάλει Πολυτεχνείο για να μπορείς να διαβάσεις το μανουαλ για να δείς τι λάδια παίρνει το μηχανάκι, μη το πάρεις. Πάρε Καβασάκι καλύτερα να χεις το κεφάλι σου ήσυχο."

χαχαχαχα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: dimchrist στις 08/10/2009 11:28 πμ.

Sprinter"Κοιτα φίλε βεντούζα,

αν δεν εχεις βγάλει Πολυτεχνείο για να μπορείς να διαβάσεις το μανουαλ για να δείς τι λάδια παίρνει το μηχανάκι, μη το πάρεις. Πάρε Καβασάκι καλύτερα να χεις το κεφάλι σου ήσυχο."



Νίκο δε παίζεσαι!!!




Κοίτα μπεκρή αν δεν έχεις λίγο χρόνο για το μηχανάκι σου και δεν μπορείς να κάνεις 15 χλμ. για να το συντηρήσεις όπως θα ήθελες τότε πρέπει να δέχεσαι αυτό που πέρνεις χωρίς παράπονα.

BTW αν θες φθηνά λάδια βάλε τα Mobil 5100 15w/50 που πληρούν τις προδιαγραφές της Τ.
Τα έχω βάλει 3 φορές (για 15.000 χλμ περίπου) και δεν είχα κανένα θέμα.
Επειδή βλέπω ότι δεν το κουνάς από Πειραιά... μπορείς να πας στον Λαμπριανίδη στον Πειραιά: Αλιπέδου 21-23, όπου δίνει το λιτρο 8,80 και το 2λιτρο 14,50 ευρώ!
http://www.trade-wind.gr/index.php?page ... 57&lang=el
http://www.trade-wind.gr/index.php?page ... 57&lang=el

Αν δεν θες να κάνεις ιστορία στο γνωστό συνεργείο στον Πειραιά μπορείς να πας μέχρι τον Β. Ευθυμίου αρχές Βουλιαγμένης αρ.55 κοντά στην Καλιρρόης που δεν θα έχει πρόβλημα να στα βάλει και να υπογράψει. Μπορείς να πας και στο Σάκη μόνο που αυτός παραείναι μακριά από Πειραιά.

bekris"
Εάν ρίξεις μια ματιά στις τιμές ανταλλακτικών (για τα απλά πραγματάκια μιλάω, μασκούλα, μανέτες, καθρέπτες, ουρά, κτλ,κτλ) θα δεις ότι οι τιμές είναι υπερδιπλάσιες... και δε νομίζω ότι μιλάμε για καμία διαστημική τεχνολογία στα πλαστικά...)"

Αν χρειαστείς δηλαδή μανέτες και καθρέπτες θα πάρεις της Τ???
Με λιγότερα χρήματα πέρνεις πολύ πιο ωραία και ποιοτικά aftermarket.

[quote:38l41864]πχ η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών (σε speed triple του αδερφού μου τα μαρσπιέ δεν υπάρχουν σε στοκ και θέλουν 20 μέρες παραγγελία από .... το Τιμπουκτού)[/quote:38l41864]
Μία από τα ίδια... υπάρχουν ένα κάρο aftermarket μαρσπιέ. Δεν χρειάζεται να πηγαίνεις στην Τ για αυτά. Άσε που βρίσκεις πολύ πιο ωραία και πρακτικά.


Triple Way

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: bekris στις 08/10/2009 12:52 μμ.

dimchris"
Sprinter"Κοιτα φίλε βεντούζα,

αν δεν εχεις βγάλει Πολυτεχνείο για να μπορείς να διαβάσεις το μανουαλ για να δείς τι λάδια παίρνει το μηχανάκι, μη το πάρεις. Πάρε Καβασάκι καλύτερα να χεις το κεφάλι σου ήσυχο."



Νίκο δε παίζεσαι!!!




Κοίτα μπεκρή αν δεν έχεις λίγο χρόνο για το μηχανάκι σου και δεν μπορείς να κάνεις 15 χλμ. για να το συντηρήσεις όπως θα ήθελες τότε πρέπει να δέχεσαι αυτό που πέρνεις χωρίς παράπονα.

BTW αν θες φθηνά λάδια βάλε τα Mobil 5100 15w/50 που πληρούν τις προδιαγραφές της Τ.
Τα έχω βάλει 3 φορές (για 15.000 χλμ περίπου) και δεν είχα κανένα θέμα.
Επειδή βλέπω ότι δεν το κουνάς από Πειραιά... μπορείς να πας στον Λαμπριανίδη στον Πειραιά: Αλιπέδου 21-23, όπου δίνει το λιτρο 8,80 και το 2λιτρο 14,50 ευρώ!
http://www.trade-wind.gr/index.php?page ... 57&lang=el
http://www.trade-wind.gr/index.php?page ... 57&lang=el

Αν δεν θες να κάνεις ιστορία στο γνωστό συνεργείο στον Πειραιά μπορείς να πας μέχρι τον Β. Ευθυμίου αρχές Βουλιαγμένης αρ.55 κοντά στην Καλιρρόης που δεν θα έχει πρόβλημα να στα βάλει και να υπογράψει. Μπορείς να πας και στο Σάκη μόνο που αυτός παραείναι μακριά από Πειραιά.

bekris"
Εάν ρίξεις μια ματιά στις τιμές ανταλλακτικών (για τα απλά πραγματάκια μιλάω, μασκούλα, μανέτες, καθρέπτες, ουρά, κτλ,κτλ) θα δεις ότι οι τιμές είναι υπερδιπλάσιες... και δε νομίζω ότι μιλάμε για καμία διαστημική τεχνολογία στα πλαστικά...)"

Αν χρειαστείς δηλαδή μανέτες και καθρέπτες θα πάρεις της Τ???
Με λιγότερα χρήματα πέρνεις πολύ πιο ωραία και ποιοτικά aftermarket.

[quote:3ot6n773]πχ η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών (σε speed triple του αδερφού μου τα μαρσπιέ δεν υπάρχουν σε στοκ και θέλουν 20 μέρες παραγγελία από .... το Τιμπουκτού)"

Μία από τα ίδια... υπάρχουν ένα κάρο aftermarket μαρσπιέ. Δεν χρειάζεται να πηγαίνεις στην Τ για αυτά. Άσε που βρίσκεις πολύ πιο ωραία και πρακτικά.

[/quote:3ot6n773]

Ρε σεις τι έχετε πάθει ? Triumphίαση ??? (κι εγώ triumph εχω heloooo !!!)
@dimchrist , ρε συ όπως και να έχει η T δεν έχει την εξυπηρέτηση που έχει η Κ πως να το κάνουμε, είχα kawa έχω και Τ και μιλάω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Ξέρω ότι είμαι σε T forum οπότε δεν θα είναι και αντικειμενικά όλο όσα θα γραφούν, αλλά οκ μη κρυβόμαστε και πίσω από το δάκτυλό μας.
Φυσικά ο καθένας γράφει μα βάση τις εμπειρίες του οπότε εάν τα μόνα μηχανάκια που είχε κανείς ήταν Ευρωπαϊκά τότε οκ η Τ είναι μια χαρά, αλλά εάν έχεις αλλάξει στρατόπεδο και τα δεις πιο σφαιρικά τα πράγματα και έχεις και πιο ολοκληρωμένη άποψη μπορεί να πράγματα να είναι διαφορετικά.

Ναι τα ανταλακτικά της T είναι "πανάκριβα" και φυσικά δε μιλάω μόνο για καθρεφτάκια, δεν είναι το μόνο που θα αλλάξεις εάν πέσεις.
... τα aftermarket της T δεν απέχουν και πολύ σε € από τα μαμά της Τ, σίγουρα όμως είναι πολύ πιο ακριβά από τα μαμα Kawa. (μαρσπιε οδηγού κάτω από 300€ και μανέτες κάτω από 100€ η μία πού τις βρίσκετε ?
και please μη μου ποστάρετε 2-3 κουλές ευκαιρίες στο e-bay...)
Ουρά, μαρσπιέ, μανέτες, τιμόνι, καπάκια κινητήρα και βάσεις μαρσπιέ συνοδηγού νομίζω πως είναι τα στάνταρντ που αλλάζουν εάν πέσεις, οι τιμές έχουν πολύ πλάκα. Και μη μου πει κανείς βάλε μανιτάρια διότι δεν αρκούν (τουλάχιστον για το str)

Ξαναλέω για να μην παρεξηγούμε όλα τα παραπάνω τα έχω αλλάξει σε kawa και τα αλλάζω σε T οπότε θα σας πω και τιμές συγκεκριμένα μόλις έρθει το τιμολόγιο, το κουστουμάκι όμως δεν έχει καμία σχέσει με το παλιό.

Ο φίλος vendouza (άξιος, άξιος) έκανε μια πολύ απλή ερώτηση για τιμές T vs K πεταχτήκατε μερικοί να υποστηρίξετε την Τ (και καλά κάνετε αλλά με όριο ρε σεις, πόσοι από εσάς είχατε Kawa και ξέρετε να απαντήσετε??)

Για να μην μακρηγορούμε και κάθετε ο καθένας να αποδείξει οτι δεν είναι ελέφαντας, εν κατακλείδι με την T τα πράγματα είναι διαφορετικά και σίγουρα πιο περίπλοκα (να το θέσω έτσι για τον Γλήγορο στενόμυαλο φίλο μου που μη του θίξω τη μηχανάρα του και με φάει, θα του πω μόνο "ζήτω η νοοτροπία Ελληνάρα που επειδή έχει αγοράσει το Α αυτό είναι και το καλύτερο". )

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: bekris στις 08/10/2009 1:25 μμ.

Sprinter"Ρε Νταλάρα, δε μας απαυτώνεις λέω εγώ?

5 πόστς έχεις γράψει εδω μέσα, σαράντα γκρίνιες και όλο τα ίδια και τα ίδια. Ουσιαστική συμβολή μηδέν. Σε κατάλαβα απ' την αρχη τι αλητάμπουρας γκρινιάρης είσαι (εχω φαίνεται το ταλέντο να σας μυρίζομαι από μακριά), στη έπεσα μπας και βαρεθείς και μας αδειάσεις τη γωνιά αλλα εσύ τίποτα.

Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ να απαντάω τις παπαριές σου ΑΛΛΑ δεν πρόκειται και να σ' αφήσω και ήσυχο οταν λές αναλήθειες, ανακρίβειες και ψέμματα που μπορούν να επηρεάσουν κάποιον άλλο. Αυτό στο υπόσχομαι."


Πραγματικά βοηθάς το φίλο vendouza στην ερώτησή του...
Έχεις και φοβερά επιχειρήματα να συμπληρώσω.
Λαγωνικό μου εσύ...

Ρε συ ξεκόλλα επιτέλους έχεις φαγωθεί να μου πηγαίνεις κόντρα χωρίς λόγω κι αιτία.
ΗΜΑΡΤΟΝ λες κι έχουμε να χωρίσουμε τίποτα...

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: bekris στις 14/10/2009 11:34 πμ.

To λοιπόν και για του λόγου το αληθές, ήρθε ο τιμολόγιος.
Ενδεικτικά 500€ η μια εξάτμιση
μπροστινό φλάς 50€
τα 2 δεξιά καπάκια (με φλατζες κτλ,κτλ) 420€
πεντάλ φρένου 85€


Περαστικά μας.

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: jimdom στις 14/10/2009 2:19 μμ.

Με οποιαδηποτε μηχανη και αν εχεις πτωση θα σου κοστισει!
Με την Τ,αν δεν θες να βαλεις after market που προσωπικα δεν με συγκινουν,πολυ πιθανο να σου στοιχισει(σε χρηματα μιλαω) κατι παραπανω.
Δεν προκειται να σου πω οτι η Triumph ειναι η καλυτερη εταιρια σε ολες τις κατηγοριες,η πιο φτηνη.η πιο αξιοπιστη κτλ γιατι απλα δεν ειναι(ουτε πιστευω πως ειναι δυνατον να υπαρξει τετοια εταιρια).ειναι απλα μια εταιρια που βγαζει μηχανες οπως ολες οι αλλες με σκοπο το κερδος,την επιβιωση κ την αναπτυξη της.
Τωρα για να επανελθω αν πιστευεις πως αξιζει το κατι παραπανω(που κατα την γνωμη μου το δινεις)ή οχι ειναι θεμα του καθε υποψηφιου αγοραστη!


Υ.Γ ολα τα παραπανω ειναι σαχλαμαρες βασικο ειναι να σου αρεσει το μηχανακι σου κ ας σου λενε οτι μοιαζει με κουνουπι!!!!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Προς κατόχους Street triple  

  Από: krysta στις 14/10/2009 2:57 μμ.

bekris"To λοιπόν και για του λόγου το αληθές, ήρθε ο τιμολόγιος.
Ενδεικτικά 500€ η μια εξάτμιση
μπροστινό φλάς 50€
τα 2 δεξιά καπάκια (με φλατζες κτλ,κτλ) 420€
πεντάλ φρένου 85€


Περαστικά μας."


hi...
τα φλάς του triple είναι ίδια με αυτά του aprilia shiver απλά έχουν διαφορετικές φίσες. κάνουν 10ευρώ. το φλάς λύνεται, κρατάμε τις φίσες του triple , κουμπώνουμε το καινουριο φλάς του shiver κ με κόστος μονο 10ευρώ voila καινούριο φλασάκι..
αυτό το φαινόμενο είναι αρκετά συχνό στις εταιρείες , δηλαδή υπάρχουν πράγματα ίδια σε διαφορετικές εταιρειες που έχουν κ διαφορετικές τιμές.. θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω απλά καμιά φορα για να μην τα χρυσοπληρώνουμε πάντα...
"diobo'...!"