Μασκακι Speed Triple σε Street triple?

Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: opeth στις 15/07/2009 9:12 μμ.

Γεια σας θα ηθελα να μαθω πως γινεται αυτη η μοντα. Συγκεκριμενα το Μασκακι Speed triple ειναι Carbon.

Ζητω συγνωμη αν εχει ξαναμπει αλλα δε προλαβαινω να κανω αναζητηση.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: Aris. στις 16/07/2009 2:53 πμ.

Χρειαζεσαι εκτος απο το μασκακι του speed και την πλαστικη βαση του speed οι οποια ΣΧΕΔΟΝ ταιριαζει πανω στο καδραν του street


Αυτην ειναι η πλαστικη βαση του speed που για να ταιριαξει ακριβως πισω απο το κοντερ ,οι 2 απο τις 3 τρυπες νομιζω που εχει ,χρειαζονται λιγο ανοιγμα ή με ενα τρυπανι ή ακομα και με ενα μαχαιρι για να "καθησουν" ακριβως και να μπορεσεις να βιδωσεις τις βιδες του.
Ε μετα η τοποθετηση του μασκακιου ειναι απλη , απλα το ακουμπας πανω στη νεα βαση και το βιδωνεις .



Υ.Γ γνησιο ειναι το μασκακι το carbon ? ή μηπως απο trenditaly ή carbonUK ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: opeth στις 17/07/2009 8:50 μμ.

Φιλε μου χιλια ευχαριστω την αλλη βδομαδα θα εχω το ST στα χερακια μου και το μασκακι Το γνησιο μασκακι θα παρω γιατι δε θελω μπλεξιματα με πατεντες και μαρεσει ετσι και αλλιως

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: noxelikos στις 31/10/2009 11:12 μμ.

Aris."Χρειαζεσαι εκτος απο το μασκακι του speed και την πλαστικη βαση του speed οι οποια ΣΧΕΔΟΝ ταιριαζει πανω στο καδραν του street


Αυτην ειναι η πλαστικη βαση του speed που για να ταιριαξει ακριβως πισω απο το κοντερ ,οι 2 απο τις 3 τρυπες νομιζω που εχει ,χρειαζονται λιγο ανοιγμα ή με ενα τρυπανι ή ακομα και με ενα μαχαιρι για να "καθησουν" ακριβως και να μπορεσεις να βιδωσεις τις βιδες του.
Ε μετα η τοποθετηση του μασκακιου ειναι απλη , απλα το ακουμπας πανω στη νεα βαση και το βιδωνεις .



Υ.Γ γνησιο ειναι το μασκακι το carbon ? ή μηπως απο trenditaly ή carbonUK ?"



Γεια χαρα φιλε ari.ειμαι και γω κατοχος της street triple,ομως παντα με ετρωγε το πανεμορφο μασκακι της speed.δεν φανταζομουν οτι θα το εβλεπα..παρολο που το ειχα ψαξει.πιστεψα πως δεν θα ηταν εφικτο.θελω απλα να σε ρωτησω για το κοστος αυτης της μετατροπης και αν η αγορα εγινε απο ιντερνετ μηπως και γλιτωσουμε κανα ευρω..ευχαριστω εκ των πρωτερων.
Υ.Γ ειναι η πρωτη φορα που γινομαι μελος σε φορουμ και δεν ξερω αν θα επρεπε να κανω σε αυτο το ''σημειο'' την ερωτηση μου.ελπιζω να την δεις.

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: Aris. στις 01/11/2009 2:36 πμ.

Γεια σου φιλε .

Κατ'αρχας καλο θα ηταν να δωσεις το παρων σου και στην ενοτητα για νεους χρηστες
Καλα εκανες και εψαξες καλα τα θεματα και εκανες reply εδω αντι να ανοιξεις ενα καινουριο post οπως συνηθιζουν να κανουν οι περισσοτεροι βιαστικοι

Στο θεμα μας τωρα ...

Ναι την αγορα την εκανα απο ιντερνετ και συγκεκριμενα απο ιταλικο μαγαζι .
http://www.trenditaly.com/carbon-fiber- ... -7020.html

Τοτε το ειχα παρει περιπου στη μιση τιμη απο οτι το εχει τωρα . Το προβλημα ειναι οτι ειναι χειροποιητο και εχει αρκετες ατελειες. Μου ειχανε πει οτι μετα το Σεπτεμβριο θα το βελτιωσουν πολυ και γι'αυτο μαλλον εχει αυξηθει και η τιμη του.
Γενικα δεν ειναι και οτι καλυτερο , ειναι κατασκευασμενο με μονο μια στρωση carbon και τα καταλληλα βερνικια-κολλες που χρειαζεται .Ειχα κανει φασαρια για την ποιοτητα του -θυμαμε- και μου επιστρεψανε 50 ευρο.

Ακομα ενα online μαγαζι απο αγγλια ειναι αυτο .
http://www.carbonuk.net/shop/item.aspx?itemid=23

Αμα προσεξεις πανω πανω στο site βλεπεις οτι ...
"PLEASE NOTE THAT CARBON FIBRE IS A HAND MADE ORGANIC SUBSTANCE - AND AS SUCH THERE MAY BE SOME SMALL VARIANCE IN FITTING TOLERANCES"

Αρα και αυτο , μια απο τα ιδια θα ειναι .

To θεμα ειναι οτι το γνησιο μασκακι του speed triple εχει κοντα στα 300 ευρο αν δε κανω λαθος
και το γνησιο carbon .... αστο καλυτερα .

Αν εχεις καμμια απορια ή ενδιαφερεσαι να προβεις στην αγορα του και θες περαιτερω πληροφοριες στειλε μου private message να σου δωσω το κινητο μου να τα πουμε καλυτερα
(κατω απο την εικονα με την τουρμπινα, στο ονομα μου, στα δεξια της οθονης σου, εχει ενα μικρο κουτακι που λεει "PM")
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: grgasteus στις 01/11/2009 8:19 πμ.

δεν έχω καταλάβει ακόμα τις διαφορές....
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: Aris. στις 01/11/2009 10:21 πμ.

grgasteus"δεν έχω καταλάβει ακόμα τις διαφορές...."


ποιοτητα κατασκευης .

Αν παρατηρησεις στην 1η φωτο, μπορεις να διακρινεις οτι η γωνια απο το μικρο κερατακι ειναι θολη , ειναι βερνικι που δεν απλωθηκε σωστα. Αμα το ειχες μπροστα θα εβλεπες και πολλες μικρες φυσαλιδες απο τον ιδιο παλι λογο.
Επισεις εχει μονο μια στρωση carbon γιαυτο το λογο ειναι υπερβολικα λεπτο σε σχεση με τα γνησια.

Αυτα ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: grgasteus στις 01/11/2009 10:51 πμ.

εντάξει, για την συγκεκριμένη κατασκευή.
Εννοώ το μασκάκι στο Speed τι διαφορές έχει απο αυτό στο Street, αλλά και αυτό το είδα στο site της triumph.
Σχεδόν ίδια είναι.
τελος πάντων
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: Aris. στις 01/11/2009 4:29 μμ.

Εγω παλι θα σε ρωτουσα τι ομοιτητες μπορει να εχει το ενα με το αλλο
Ειναι τελειως διαφορετικα.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: noxelikos στις 01/11/2009 4:52 μμ.

Καλησπερα.

Ari ευχαριστω για την απαντηση..Εχω αποφασισει πως θα κανω την αλλαγη στο μασκακι γιατι μου αρεσει.
Αναρωτιεμαι ομως αν ανοιγοντας τις τρυπες στο καντραν,ωστε να εφαρμοσει η βαση του speed,υποστει ''ζημια'' και μεταγενεστερα δεν μπορει να πατησει το μανησιο.
Επισης βρηκα και αυτο:

http://www.ricambiweiss.de/product_info ... 304nvi3hd6

καθως εψαχνα και η τιμη του ειναι αρκετα ικανοποιητικη!ελπιζω να το ριξεις μια ματια και να μας πεις αν μπορει να γινει η τοποθετιση στο δικο μας.

Ευχαριστω και παλι.

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: Aris. στις 02/11/2009 12:02 πμ.

Τις τρυπες δεν τις ανοιγεις στο καδραν αλλα στη βαση που θα παρεις .
Η βαση ειναι αυτην που εχει και το λινκ που μου εδωσες
Θα την ακουμπησεις πανω στο καδραν σου και θα δεις οτι η μια απο τις 3 τρυπες ειναι 1-2 χιλιοστα πιο διπλα.
Αν δεν εχεις τρυπανι ,ακομα και με ενα μαχαιρι μπορεις να 'φας' την μια τρυπα λιγο παραπανω ωστε να περασει η βιδα του καδραν.
Αυτο που ειδες ειναι πολυεστερικο και επισεις χειροποιητο , δυστηχως το βγαζουν μονο σε ασπρο αλλιως θα το χτυπουσα και 'γω
θα ταιριαξει σιγουρα , απλα ρωτα αμα δινουν και τη βαση μαζι ή πρεπει να την παραγγειλεις ξεχωριστα.
Λυνεις το μασκακι σου , (εχει 3 αλενοβιδες) το βγαζεις και βλεπεις την βαση του , ξεβιδωνεις τα παξιμαδια της βασης και την βγαζεις και αυτην.Αν θυμαμε καλα πρεπει να βγαλεις και το 'φις' που παει στο καδραν.(απλα το τραβας)
Βαζεις την καινουρια βαση (της οποιας η μια τρυπα θελει λιγο ανοιγμα οπως ειπαμε) και πανω σε αυτην βαζεις το καινουριο μασκακι.
Ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι ακουγεται.
Το ΜΟΝΟ πραμα που ΠΡΕΠΕΙ να εισαι πολυ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ειναι οταν θα πας να βιδωσεις το νεο μασκακι, οι βιδες απο το παλιο νομιζω δεν κανουν !
Πρεπει να ειναι πιο μακριες με αποτελεσμα να τερματιζουν μεσα στα 'πάσα' απο το νεο μασκακι χωρις να το σφιγκουν πανω στη βαση σου και ετσι θα κρεμεται ...
Στο παλιο μασκακι σου ειχαν περιθωριο να τις βιδωσεις οσο χρειαζονταν για να σφιξουν.
Εδω ( http://www.ricambiweiss.de/popup_image. ... 52/imgID/2 ) οπως βλεπεις στη φωτο δεν εχει περιθωριο για μεγαλες βιδες . θα φτασουν τερμα πισω και το μασκακι δε θα εχει σφιξει πανω στη βαση.

Δωσε μεγαλη προσοχη στο βιδωμα του γιατι οι βασεις του ειναι ψιλοψευτικες

Αμα σπασει καμμια σε βλεπω να τρεχεις και να μη φτανεις

Και μη ξεχνας ...
ο,τι δινεις,περνεις...

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: grgasteus στις 02/11/2009 7:46 πμ.

τα θερμά μου συγχαρητήρια, πολύ κατατοπιστικός
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: noxelikos στις 02/11/2009 10:40 πμ.

Καταρχην κατατοπιστηκοτατος!Φαινεται οτι το περασες..
Σιγουρα φιλε Ari δεν θα ειναι σαν το εργοστασιακο αλλα θα δινει την ψευδαισθηση,τουλαχιστον σε μενα.Πιστευω οτι ειναι πιο φθηνο απ΄το ιταλικο γιατι δεν ειναι ανθρακονιμα.Το οποιο δεν ηθελα και γω γιατι δεν θα παταει με το υπολοιπο μηχανακι.Το βαψιμο θα μου το κανει ενας φιλος σε μαγαζι και εγω θα προσπαθησω να ''δυναμωσω'' τις βασεις της μασκας για να μην την ψαχνω σε κανα ταξιδι
Θα ενημερωσω για την αλλαγη και θα ποσταρω και καμια φωτο.(Ελπιζω να εχω παρει τον αερα μεχρι τοτε!Σημερα εβαλα και τα πρωτα μου εικονιδια...)
Ευχαριστω και παλι Ari!

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: noxelikos στις 09/02/2010 11:07 πμ.

Τελικα το εγχειρημα και η εγχειρηση πετυχε!
Πριν απο 2 μηνες περιπου.
Βρεθηκε μασκακι αυθεντικο στο uk μεσω ebay και μαζι με μεταφορικα κοστισε 66ευρω (αν θυμαμαι καλα),με δημοπρασια. Ημουν τυχερος μπορω να πω για πρωτη αγορα μεσω inet..




Ευχαριστω και παλι!!!.. και τα ξανα λεμε!..

Re: Μασκακι Speed Triple σε Street triple?  

  Από: Aris. στις 09/02/2010 12:37 μμ.

Τα σπαει !

Πραγματικα η αλλαγη του παλιου fairing με το stock flyscreen με αυτο το μασκακι, ειναι η απαραιτητη πινελια για να "βγει" απο το commuter look του παλιου και να το παραπεμψεις στην κατηγορια Streetfigher!


Τελικα δεν ηταν και τοσο δυσκολο ετσι ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.