Street triple και θερμοκρασια

Street triple και θερμοκρασια  

  Από: guraki στις 12/05/2009 12:17 πμ.

Καλησπερα παιδια.Ειμαι νεος και ευτυχισμενος κατοχος ενος λευκου street triple και εχω μια ερωτηση.Μεσα στην πολη οταν ζεσταινεται ποσες μπαρες της ενδειξεις αναβουν?

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: Aris. στις 12/05/2009 12:41 πμ.

αμα το στρωνεις ακομα θα ζεστενετε και πολυ πιο γρηγορα.
5 μπαρες ,στη μεση δηλαδη ,ειναι η θερμοκρασια εκτος πολης που θα εχεις με σταθερη πορια.
5 με 6 μπαρες .
στην 7η μπαρα και στην 8η ανοιγει το βιντιλατερ , συμβαινει τακτιτα μεσα στη πολη .
9η μπαρα οσο και αν το εχω ζεστανει δεν εχω δει , αμα δεις ... κατι δεν παει καθολου καλα...
(συνολο εχει 10 μπαρες)
Ποτε δεν προκειτε να δεις μετα απο 10λεπτα λειτουργειας κατω απο 5 μπαρες επισεις.

Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις



Υ.Γ καλοταξιδο , και οσο το δυνατον στη μια ροδα !

================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: fethry στις 12/05/2009 9:39 πμ.

σύμφωνα με το manual, κανονική θερμοκρασία λειτουργίας είναι 3 με 6 μπάρες...
οτιδήποτε παρεκκλίνει απ'αυτό σημαίνει πρόβλημα...
βέβαια, αν το καλοκαίρι χρησιμοποιείται το μοτοσακό σε συνθήκες απίστευτης κίνησης και το ventilateur δεν προλαβαίνει να ψύξει τον κινητήρα, τότε το πρόβλημα δεν είναι στο μοτοσακό αλλά στον ιδιοκτήτη...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: guraki στις 12/05/2009 10:05 πμ.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Επειδη γραφει κανονικη θερμοκρασια το μανιουαλ 3 με 6 μπαρες και ειδα μεσα στην κινηση 7,γιαυτο σας ρωτησα!Αλλα απο ο,τι αναφερει ο Aris ειναι δυνατον να δω και 8 μπαρες?Απο 9 και πανω σημαινει προβλημα συμφωνα παντως με το μανιουαλ!

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: fethry στις 12/05/2009 2:07 μμ.

πιστεύω οτι 8 είναι πολλές...
θα έπρεπε στις 7 να μπορέσει το ventilateur να επαναφέρει τη θερμοκρασία σε κανονικά επίπεδα...
φαντάσου οτι όταν μου έιχε σπάσει το ψυγείο και πήγαινα το μοτοσακό στο συνεργείο (περίπου 5-6χλμ από υμηττό στο πολύγωνο) δεν είχα δει όγδοη μπάρα αναμμένη...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: guraki στις 12/05/2009 2:13 μμ.

Στις 7 επιασε βεντιλατερ και την εριξε στις 6...Αυτο εννοω αν ειναι φυσιολογικο με την ερωτηση μου...

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: Sprinter στις 12/05/2009 2:14 μμ.

Στρώστο το μηχανάκι πρώτα κι έπειτα να έχεις τέτοιες απορίες.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: Costas στις 12/05/2009 2:18 μμ.

Καλά σου λέει.Άστο να καεί πρώτα και μετά να ρωτήσεις.Μας απασχολείς με το παραμικρό.

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: Sprinter στις 12/05/2009 2:30 μμ.

Να καεί. Δικό μου είναι??

Βρε παιδάκι μου χρυσό.. Δούλεψε το βεντιλατέρ? Δούλεψε. Εριξε την θερμοκρασία στα κανονικά επίπεδα? Την έριξε. Τι θέλεις και ψειρίζεσαι αντί να χαρείς το μηχανάκι σου?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: guraki στις 12/05/2009 2:40 μμ.

Παιδες ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: Costas στις 12/05/2009 2:49 μμ.

Σ αυτό θα συμφωνήσω με τον ηλικιωμένο κύριο από πάνω.Πρέπει να μιλάς με αποδείξεις.Όχι γενικά νομίζω οτι ανεβάζει θερμοκρασίες και ίσως και τέτοια.Θα το αφήσεις να καεί,θα το φέρεις και θα μας πεις:παιδιά ορίστε το βλέπετε κάηκε,έχουμε πρόβλημα πείτε μου τί θα κάνουμε τώρα.
Γενικά αυτές οι μηχανές ανεβάζουν θερμοκρασία δεν είναι πρόβλημα δηλαδή.Στη δικιά μου που μετράει κι όλας σου δείχνει οτι το βεντιλατέρ ανοίγει στους 101 βαθμούς.Οπότε καταλαβαίνεις για τί ζέστη μιλάμε.Ειδικά το καλοκαίρι που το βεντιλατέρ δουλεύει σχεδον συνέχεια και σου πετάει στη μάπα και τους 101 βαθμούς

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: ATN PANOS στις 12/05/2009 3:21 μμ.

sprinter και costa, σας κανω τα εξοδα να πατε μαζι ταξιδη οπου θελετε
τα ΔΥΟ σας
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: coot στις 12/05/2009 3:34 μμ.

4 μπάρες πέφτει όταν έχει κρύο. 6 μπάρες μου δείχνει όταν έχει ζέστη και στη κίνηση μερικές φορές ανεβαίνει στις 7. Στις 5 μπάρες πιστεύω ότι δουλεύει σωστα.
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: Costas στις 12/05/2009 3:34 μμ.

Φυσικά και να πάμε.Ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο,να συναντήσει τα ανιψάκια του τους δεινόσαυρους.

Re: Street triple και θερμοκρασια  

  Από: fethry στις 13/05/2009 12:39 μμ.

Sprinter"Να καεί. Δικό μου είναι??"

guraki"Παιδες ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! "

και για τις ευχές...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...