αφαιρεση βασης πινακιδας

αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: billtsol στις 25/03/2009 1:02 μμ.

Καλημερα,

ειμαι νεο μελος στο φορουμ, και νεος στην οικογενεις της triumph. Πριν λιγες μερες εγινα ενας πανευτυχης κατοχος του καινουριου DAYTONA, και με μια αναζητηση ανακαλυψα το φορουμ που αν δεν κανω λαθος ειναι το μοναδικο ελληνικο για τα αγγλικα μηχανακια μας ε?

στο πρωτο μου ποστ λοιπον θα ηθελα να κανω και την εξης ερωτηση: επειδη θεωρω οτι η βαση πινακιδας ασχημαινει το ντειτονα, θα ηθελα να την αφαιρεσω. αφου εβγαλα ολα τα πλαστικα, ειδα οτι οι αγγλοι δεν εχουν προνοησει ωστε να εχουν ενα φισακι για τα ρευματα που πανε σε φλας και φως πινακιδας. Ανταυτου υπαρχει ενα καλωδιο που φτανει ως την βαση. για να αγαιρεσωω λοιπον την βαση πρεπει να κοπει αυτο. εχω καπου λαθος? το εχει κανει καποιος? και ποοσο ασφαλες ειναι αυτο? μπορει να εχω καποιο προβλημα με την εγγυηση?
ελπιζω να εγινα σαφης

ευχαριστω εκ των προτερων και καλως σας βρηκα,
β.

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: HelenKoR στις 25/03/2009 1:06 μμ.

επειδη θελω μια βαση πινακιδας , αμα θελεις να την ξεφορτωθεις εδω ειμαι εγω
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: Costas στις 25/03/2009 1:11 μμ.

Ρε μη σπαμάρεις στο πρώτο ποστ του ανθρώπου.Halloooooooooooooooooooooooooooooooo!!
Κατ αρχάς καλως ήρθες,το Daytona είναι από τις αδυναμίες μας
Δε μπορώ να σε κατατοπήσω για το θέμα,αλλά κάποιος απ τους ειδικούς μας θα βοηθήσει μόλις το δει

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: HelenKoR στις 25/03/2009 1:17 μμ.

ζητω ταπεινα συγνωμη !

καλως ορισες φιλε !
να πω βεβαια οτι εχει "κουμπωματα" και απλα τα τραβας . δεν κοβεις κανενα καλωδιο (δεν ξερω βεβαια αν το εχουν αλλαξει στο 09)
αλλα καλο θα ηταν να κρατουσες την βαση . η πινακιδα ειναι χρησιμο πραγμα (εχει λογο υπαρξης)
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: Costas στις 25/03/2009 1:19 μμ.

Όταν έλεγα κάποιος ειδικός δεν εννοούσα εσένα βέβαια

ΗelenKoR : νοιωσε την δυναμη του Mod παλαιοCosta !

και ας σταματησουμε τα παιχνιδια/σπαμαρισματα
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.
Λόγος: για να μην συνεχισω το σπαμ

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: billtsol στις 25/03/2009 1:31 μμ.

καλως σας βρηκα παιδια,

γραφοντας "φισακια" εννοουσα τα κουμπωματα οπως λετε και εσεις που τα περισσοτερα μηχανακια ηξερα οτι εχουν. στο ο9 λοιπον εγω το μονο που ειδα ειναι ενα ενιαιο καλωδιο που φτανει μεχρι την βαση.
Την βαση θα την κρατησω, απλα θα ηθελα να δω πως ειναι και χωρις βαση η μηχανη, να βγαλω φωτο και να ποσταρω.

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: dimchrist στις 25/03/2009 3:56 μμ.

Καλως όρισες!
Όντως δεν υπάρχει άλλο ελληνικό forum με Triumph.

Σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια η βάση της πινακίδας ασχημένει το μηχανάκι.
Είχα ασχοληθεί και εγώ μαζί της με το που το πήρα το μηχανάκι (σχεδόν πριν από δύο χρόνια). Έχει περάσει καιρός από τότε οπότε δε τα θυμάμαι και πολύ καλά. Αντικατέστησα τη μαμά με τη Valter Moto (αναδιπλούμενη) την οποία δεν προτείνω γιατί από τους κραδασμούς που έτρωγε αλλά και επειδή ήταν πολύ λεπτή στα σημεία ένωσης την πήρα στο χέρι. Από τα υπολείμματά της έχω φτιάξει μία άλλη μέχρι να την πάρω και αυτή στο χέρι! Χρειάστηκε να γυρίσω και τα φλας ανάποδα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Σίγουρα το μηχανάκι δείχνει πιο ωραίο αλλά έτσι έχει καταργηθεί το φωτάκι της πινακίδας... ευτυχώς το πίσω LED -της πορείας- είναι δυνατό οπότε φαίνεσαι ικανοποιητικά το βράδι.

Φυσάκι όχι δε πρέπει να έχει. Όταν μαζέψεις τα καλώδια να το κάνεις με ειδική μονωτική που δεν περνάει υγρασία και νερό για να μην έχεις θέμα με τα ρεύματα. Επισης αν βγάλεις τα πίσω φλας τα μπροστινά θα αλλάξουν ρυθμό και όταν τα ανάβεις πηγαίνουν σπαστικά γρήγορα.

Πρόβλημα με την εγγύηση δε θα έχεις... μάλλον με τα στρουμφάκια θα έχεις!

Triple Way

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: billtsol στις 25/03/2009 6:24 μμ.

dimchris"Καλως όρισες!
Όντως δεν υπάρχει άλλο ελληνικό forum με Triumph.

Σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια η βάση της πινακίδας ασχημένει το μηχανάκι.
Είχα ασχοληθεί και εγώ μαζί της με το που το πήρα το μηχανάκι (σχεδόν πριν από δύο χρόνια). Έχει περάσει καιρός από τότε οπότε δε τα θυμάμαι και πολύ καλά. Αντικατέστησα τη μαμά με τη Valter Moto (αναδιπλούμενη) την οποία δεν προτείνω γιατί από τους κραδασμούς που έτρωγε αλλά και επειδή ήταν πολύ λεπτή στα σημεία ένωσης την πήρα στο χέρι. Από τα υπολείμματά της έχω φτιάξει μία άλλη μέχρι να την πάρω και αυτή στο χέρι! Χρειάστηκε να γυρίσω και τα φλας ανάποδα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Σίγουρα το μηχανάκι δείχνει πιο ωραίο αλλά έτσι έχει καταργηθεί το φωτάκι της πινακίδας... ευτυχώς το πίσω LED -της πορείας- είναι δυνατό οπότε φαίνεσαι ικανοποιητικά το βράδι.

Φυσάκι όχι δε πρέπει να έχει. Όταν μαζέψεις τα καλώδια να το κάνεις με ειδική μονωτική που δεν περνάει υγρασία και νερό για να μην έχεις θέμα με τα ρεύματα. Επισης αν βγάλεις τα πίσω φλας τα μπροστινά θα αλλάξουν ρυθμό και όταν τα ανάβεις πηγαίνουν σπαστικά γρήγορα.

Πρόβλημα με την εγγύηση δε θα έχεις... μάλλον με τα στρουμφάκια θα έχεις! "




dimchrist σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερεστατη απαντηση. Δλδ παιρνω πενσα και κοβω το καλωδιο, στο οποιο λογικα μεσα θα υπαρχουν 3 μικροτερα (2 για τα φλας και 1 για το φως πινακιδας) και τα μονωνω χωριστα,,, ετσι? ελπιζω να μην κανω καμια πατατα...

σχετικα με τα υπολοιπα, ζω στα γιαννενα και εδω τα στρουμφακια δεν ειναι τοσο αυστηρα, οσο εκει, και δεν χρησιμοποιω την μηχανη για καθημερινες μετακινησεις στο κεντρο, οποτε....

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: Aris. στις 25/03/2009 8:35 μμ.



επίσης αν δεν βγάλεις και τα μπροστά flash.. για να μην αναβοσβήνουν γρήγορα μπορείς να βάλεις ένα aftermarket "κολοφαναρο"
με ενσωματωμένα flash , όπως έχω κάνει και γω που έχω βγάλει την τεραστια αυτή βάση πινακίδας.
εγώ το βρήκα στο ebay φθηνότερα ...
από γαλλία, ακριβώς ίδιο με το μαμά σε smoked με 80 "ευρουλακια" με τα μεταφορικά.

Tα σεβη μου
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: dimchrist στις 25/03/2009 9:15 μμ.

billtsol"
dimchrist σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερεστατη απαντηση. Δλδ παιρνω πενσα και κοβω το καλωδιο, στο οποιο λογικα μεσα θα υπαρχουν 3 μικροτερα (2 για τα φλας και 1 για το φως πινακιδας) και τα μονωνω χωριστα,,, ετσι? ελπιζω να μην κανω καμια πατατα..."


Τι συνδεσμολογία έχει και το τι είχα κάνει ακριβώς δυστυχώς δε θυμάμαι... και δε μπορώ να τα δω γιατί τα καλώδια είναι νοικοκυρεμένα (εξαφανισμένα) με μονωτική οπότε είναι λίγο δύσκολο να βγάλω άκρη... ελπίζω να βοήθησα. Δεν ξέρω αν έχει πειραματιστεί κανείς άλλος με την πίσω καλωδίωση, πόσο μάλλον με το καινούριο μοντέλο.
Καλά θα κάνεις να ρίξεις και μία ματιά και στο http://www.triumph675.net

Kαλές βόλτες με το Θρίαμβο στα όμορφα Γιάννενα.

Υ.Γ. Πήγαινε γρήγορα Σέρρες για να καταλάβεις τι εργαλείο έχεις...

Triple Way

Re: αφαιρεση βασης πινακιδας  

  Από: billtsol στις 25/03/2009 9:43 μμ.

λοιπον τελικα εβγαλα ακρη και φυσικα οι αγγλοι ειχαν προνοησει να υπαρχει φισακι κουμπωμα, απλα ηταμ πολυ καλα κρυμμενο και δεμενο κατω απο το υποπλαισιο. την ιδεα την πηρα απο το παρακατω ποστ στο αδελφο φορουμ αν και στο 09 μοντελο δεν ηταν ακριβως ετσι...το παραθετω αν ποτε καποιος στο μελλον το αναζητησει
http://www.triumph675.net/forum/showthread.php?t=864

εχω στα αμεσα σχεδια μου και τα ενσωματωμενα φλας στο πισω φαναρι αλλα και την βολτα μου στις Σερρες φυσικα, αλλωστε κριμα για ενα τετοιο μηχανακι να μην παει πιστα..

καλες βολτες σε ολους,
Β.