Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο

Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: PlagiastoArni στις 25/08/2013 1 μμ.

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν ένα μήνα ξεκίνησα καταδρομικό ταξίδι με το Daytona 08 μου. Από Αθήνα - Β.Εύβοια - Βόλο - Πήλιο - Γιάννενα -Άρτα - Αιγείρα - Ξυλόκαστρο - Αθήνα.

Πηγαίνοντας για Γιάννενα φτάνω Κατάρα. 2 επιλογές. Εγνατία και ... η άλλη. Παραθέτω φωτό εδώ.



Σε κάποια στιγμή φτάνω Γιάννενα ερχόμενος (στο τελευταίο κομμάτι) από Εγνατία, βγαίνω από τον αυτοκινητόδρομο, πατάω φρένο σχεδόν τερματίζει. Τα υγρά σκέφτηκα, θα κάνω μια εξαέρωση όταν φτάσω και τέλος.

Μπαίνω στην πόλη, τσιμπάω λίγο τα φρένα και αυτό συνεχίζει και φρενάρει μόνο του. Ξαναπατάω σχεδόν ακινητοποιείται...

Ο λόγος?



(στη φώτο είναι η στραβωμένη με εκείνη που μου ήρθε την άλλη μέρα από Αθήνα)

Η αιτία? Δεν είμαι 100% σίγουρος , αλλά μετά το στροφιλίκι στην Κατάρα είχε ψιλόβροχο στο Μέτσοβο. Ζεστή δισκόπλακα πέφτει πάνω νερό. Αλλά η μία μόνο. Για αυτό δεν είμαι 100%.

Έχει πάθει κανείς κάτι αντίστοιχο?
Καμιά ιδέα για τα αίτια της (παρ' ολίγον) τραγωδίας?

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: green-675 στις 25/08/2013 2 μμ.

????????????
δεν ξαναειδα κατι τετοιο.....
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: orange στις 25/08/2013 10:41 μμ.

έχει συμβεί σε Tiger 1050 στη Θεσσαλονίκη. Επέστρεφε από ταξίδι στο εξωτερικό.

Τελικά: Του τον πέρασαν εγγύηση τον δίσκο. Το μηχανάκι ήταν μηνών. Έστειλε δικηγόρους, και με συνοπτικές διαδικασίες, μπήκε εγγύηση.

Πιθανόν να οφείλεται σε απότομη ψύξη/θέρμανση του δίσκου. Αν και ο παθόν δεν το έπαθε έπειτα από στροφιλίκι όπου θα είχε κουράσει τους δίσκους.

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: PlagiastoArni στις 25/08/2013 11:25 μμ.

range"έχει συμβεί σε Tiger 1050 στη Θεσσαλονίκη. Επέστρεφε από ταξίδι στο εξωτερικό.

Τελικά: Του τον πέρασαν εγγύηση τον δίσκο. Το μηχανάκι ήταν μηνών. Έστειλε δικηγόρους, και με συνοπτικές διαδικασίες, μπήκε εγγύηση.

Πιθανόν να οφείλεται σε απότομη ψύξη/θέρμανση του δίσκου. Αν και ο παθόν δεν το έπαθε έπειτα από στροφιλίκι όπου θα είχε κουράσει τους δίσκους."


Ενδιαφερον το οτι σε τετοιο περιστατικο, το χρεωθηκε τελικα η εταιρια..

Υπαρχει περιπτωση ο τυπος στα τακακια να παιζουν ρολο στην υπερθερμανση? (αν κι εγω απ οσο ξερω φοραω τα μαμα)

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: orange στις 26/08/2013 10:52 πμ.

πράγματι ενδιαφέρον, γιατί ως γνωστόν οι δισκόπλακες ανήκουν στα αναλώσιμα!

Δεν ξέρω αν έφταιγε τελικά η πάστα στα τακάκια, δυστυχώς.

Πάντως επειδή τους "γαύγισε" λίγο άσχημα στην αντιπροσωπεία στην Αθήνα... έγινε η δουλειά του. Είχε επικοινωνήσει και με Αγγλία. Για να μην λέω ανακρίβειες, νομίζω ότι του είχαν στείλει και άλλα πέρα από τη δισκόπλακα.

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: dimack στις 26/08/2013 11:20 πμ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΑΘΑ ΜΕ ΤΟ DΑΥΤΟΝΑ ΜΟΥ 2008. ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ 120 ΚΜ , ΒΥΘΙΣΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΕΤΑΣ ΜΕΝΩ ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ. ΣΤΡΑΒΩΣΕ Η ΕΜΠΡΟΣ ΔΕΞΙΑ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ 40,000ΚΜ. ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ ΜΟΝΟ ΜΑΜΑ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΖΕΣΤΑΜΑ-ΚΡΥΩΜΑ ΤΩΝ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΩΝ. Ο ΔΙΣΚΟΣ ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΕΙΝΑΙ MADE IN TAILAND. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΤΖΟΓΟ ΣΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΤΗ ΔΕΟΥΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ DΑΥΤΟΝΑ 675 2006-2008 ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ. ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΖΟΓΟ ΣΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ. ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΟΚΤΩ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΒΡΕΣ AFTER MARKET ME 10 ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΑΠΟ DΑΥΤΟΝΑ 09 (EINAΙ ME 10 ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ) ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: PlagiastoArni στις 26/08/2013 8:04 μμ.

dimack"ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩ[list=][/list]Σ ΕΠΑΘΑ ΜΕ ΤΟ DΑΥΤΟΝΑ ΜΟΥ 2008. ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ 120 ΚΜ , ΒΥΘΙΣΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΕΤΑΣ ΜΕΝΩ ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ. ΣΤΡΑΒΩΣΕ Η ΕΜΠΡΟΣ ΔΕΞΙΑ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ 40,000ΚΜ. ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ ΜΟΝΟ ΜΑΜΑ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΖΕΣΤΑΜΑ-ΚΡΥΩΜΑ ΤΩΝ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΩΝ. Ο ΔΙΣΚΟΣ ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΕΙΝΑΙ MADE IN TAILAND. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΤΖΟΓΟ ΣΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΤΗ ΔΕΟΥΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ DΑΥΤΟΝΑ 675 2006-2008 ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ. ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΖΟΓΟ ΣΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ. ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΟΚΤΩ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΒΡΕΣ AFTER MARKET ME 10 ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΑΠΟ DΑΥΤΟΝΑ 09 (EINAΙ ME 10 ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ) ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ."


Σε ευχαριστω πολυ για αυτη τη πληροφορια! Αν ειναι οντως οπως τα λες τοτε καλα αποζημιωσαν την παραπανω περιπτωση. Θα τα κοιταξω με το μηχανικο μου και αν χρειαστει θα δω στο κοντινο μελλον για after market.

Οπως και να χει ειναι πολυ σοβαρο σε σπορ μηχανη αυτο το πραγμα, πριν μου γινει κατεβαινα την Εγνατια, με μεγαλη ταχυτητα, τι θα γινοταν αν πλακονομουν εκει στα φρενα??

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: nfot στις 26/08/2013 11 μμ.

Τα "πριτσινια" που λετε, ΠΡΕΠΕΙ να εχουν τζογο, ειναι πλευστος ο δισκος. Νομιζω εχουμε σταθερες δαγκανες και πλευστους δισκους. Δεν το εχω και κατω το D, να παω να δω.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: sinister στις 27/08/2013 9:05 πμ.

nf"Τα "πριτσινια" που λετε, ΠΡΕΠΕΙ να εχουν τζογο, ειναι πλευστος ο δισκος. Νομιζω εχουμε σταθερες δαγκανες και πλευστους δισκους. Δεν το εχω και κατω το D, να παω να δω."

τζογο εχουν ,αλλα εχω δει κ δισκοπλακες που τα πριτσινια εχουν κανει τις τρυπες οβαλ(σε r1) απο στρογγυλες κ μιλαμε για 2 εκατοστα τζογο.Αλλα ο τζογος αν δεν κανω λαθος ειναι για να υπαρχει η ανοχη απο την αυξηση της θερμοκρασιας,οποτε ή οι δισκοπλακες ανεβασαν υπερβολικη θερμοκρασια κ δεν αντεξαν την παραμορφωση τα πριτσινια ή κατι αλλο συνεβει. Δειτε αν εχουν αλλαξει τιποτα κωδικους στα τακακια κ τα νεα ανεβαζουν υψηλες θερμοκρασιες κ δημιουργουν προβλημα.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: dimack στις 27/08/2013 9:15 πμ.

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΖΟΓΟ ΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΕΠΑΙΖΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΕΚΑΝΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΜΦΑΝΗΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: PlagiastoArni στις 07/09/2013 9:48 πμ.

dimack"ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΖΟΓΟ ΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΕΠΑΙΖΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ. ΕΚΑΝΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΜΦΑΝΗΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ."



Κατα πασα πιθανοτητα αυτος ο τζογος εγινε μετα. Μετα την εκδοχη του μηχανικου, και με δεδομενο οτι μιλαμε για το ιδιο προβλημα, μαλλον κατι πρεπει να εμποδισε τη μια σιαγωνα στη δαγκανα να κλεινει στο φρεναρισμα. Εφαγε δυναμη μονο απο τη μια και τη στραβωσε. Οσο τζογο και να εχει, ο δισκος ειναι πλευστος και κανονικα δεχεται την ιδια δυναμη απο τις δυο μεριες.

Αυτο το κατι τωρα μπορει να ειναι οτιδηποτε και σιγουρο ειναι κατι πολυ σπανιο να μαγκωσει η μια σιαγωνα και να μην πιεζει τη δυσκοπλακα απο τη μια μερια, ομως μου φαινεται η πιο λογικη εξηγηση.

Εχω ακουσει και περιπτωση στραβωματος απο αποτομη διαφορα θερμοκρασιας, αλλα σιγουρα δεν ειναι η δικια μου περιπτωση, γιατι την επαθα στα πρωτα φρενα μετα απο αυτοκινητοδρομο.

Τωρα θα μου πει καποιος, δεν ειδες εκεινη την ωρα στο συνεργειο αν οντως ειχε προβλημα η δαγκανα...?

Το πρωτο πραγμα που σκεφτεσαι ειναι διαφορα θερμοκρασιας... το δεχεσαι και κοιτας να φτιαξεις τη ζημια, ειδικα οταν εισαι στη μεση ταξιδιου...

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: dimack στις 09/09/2013 11:04 πμ.

ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. ΗΔΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΤΗΣ NISSIN.
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΠΟΤΟΜΟ ΔΥΝΑΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΠΙΕΖΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΠΡΩΤΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΜΠΟΣΙΚΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΤΩΝ ΕΜΒΟΛΩΝ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΖΟΓΟ ΕΛΕΓΞΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΔΙΣΚΟΠΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΒΩΣΕ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΙΔΩΜΕΝΗ Η ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ Η ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ.

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: PlagiastoArni στις 09/09/2013 10:31 μμ.

dimack"ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. ΗΔΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΤΗΣ NISSIN.
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΠΟΤΟΜΟ ΔΥΝΑΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΠΙΕΖΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΠΡΩΤΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΜΠΟΣΙΚΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΤΩΝ ΕΜΒΟΛΩΝ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΖΟΓΟ ΕΛΕΓΞΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΔΙΣΚΟΠΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΒΩΣΕ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΙΔΩΜΕΝΗ Η ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ Η ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ."



Ανησυχητικό αν έχει ξαναγίνει. Όπως και να χει μακάρι να μη συμβεί αυτό σε κανένα.

Η παλιά δισκόπλακα δεν είχε σημάδια ούτε εμφανούς τζόγου στα πριτσίνια , ούτε στον άξονα, απ' ότι θυμάμαι. Ήταν τόσο "ομοιόμορφα" κατεστραμμένη που θύμιζε πιάτο...

Re: Στράβωμα δισκόπλακας στο δρόμο  

  Από: dimchrist στις 10/09/2013 12:24 μμ.

Μου έχει συμβεί και σε μένα μετά από 45,000 χλμ.
Όπως λέτε την είχαν ακούσει τα πριτσίνια από τη μία πλευρά. Η άλλη άντεχε ακόμα όμως τις άλλαξα και τις δύο με ελαφρώς μεταχειρισμένες μαμά.
Με αυτές έκανα πάνω από 10,000 χλμ και δεν είχα θέμα.

υ.γ. πρέπει να μου έχουν μείνει στην αποθήκη οι παλιές αν τις θέλει κάποιος.

Triple Way