Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13

Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: stamatisx στις 26/07/2013 8:32 μμ.

Λοιπόν σήμερα στον πύργο Αθηνών εκεί που στρίβει από Βασ. Σοφίας για Μεσογείων ένα μπάρμπας με scooter τέρμα δεξιά λορίδα στα δεξιά μου αποφασίζει να το κόψει ευθεία... εγώ το ίσιωσα τελευταία στιγμή για να μην πέσω πάνω του και πλακώθηκα στα φρένα αλλά τελικά κατέληξα να πέφτω πάνω στο πεζοδρόμιο... τη μηχανή την έχω 3 μέρες και έχει λιγότερο από 150km... επομένως καταλαβαίνετε ψυχολογία αυτή τη στιγμή... Εντομεταξύ μέχρι να σηκωθώ και να σηκώσω τη μηχανή για να δω τι έγινε ο τύπος είχε γίνει λαγός και το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω...

http://www.dropbox.com/s/d0pefwvbtp8wwy8/IMG_0145.jpg

Τώρα ακούω προτάσεις για επιδιόρθωση της κατάστασης... πραγματικά έχω ξενερώσει τη ζωή μου...
(μετανιώνω μόνο που δεν του τράβηξα μια κλωτσιά του μπάρμπα για να πάρουμε μαζί τη στροφή...)

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 26/07/2013 11:18 μμ.

Μόνο αυτή είναι η ζημιά;

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: stamatisx στις 26/07/2013 11:44 μμ.

Υλική ναι... ψυχολογική-ψυχική τεράστια...
(πήγαινα πολύ αργά βασικά γιατί είχε και κίνηση, 2 το μεσημέρι ήταν)

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: pragias στις 27/07/2013 1:29 πμ.

έχεις χίλια δίκια να είσαι όπως είσαι , αλλά ηρέμησε σταμάτη.
σημασία έχει ότι είσαι καλά. ο παππούς δεν έχει ανάγκη μην στεναχωριέσαι... και εγώ όταν τους συναντάω στον δρόμο τρελένομαι γτ πάνε και κάθονται ανάμεσα από τα αμάξια χωρίς να περνάμε γτ απλά φοβούνται. είναι πιστεύω τύποι και λόγο οικονομικής κρίσης είπαν να καβαλίσουν κάτι οικονομικότερο από το αμάξι τους.
τέσπα για να μην σε ζαλίζω, γτ έχεις και τα δικά σου. η ζημιά φαίνεται πάρα πολυ μικρή, θα βρείς έναν μάστορα να σου κάνει μια βαφή (υδροστατική) . έτσι νομίζω πως κάνουν στα καπάκια. ο ειδικός είναι άλλος και εκείνον θα εμπιστευτείς.
αφού το κάνεις αυτό σε έναν καλό μαστορα τοτε ούτε γάτα ούτε ζημιά.

δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάποιο μαστόρι στο οποίο να έχω κάνει αντιστοιχο και να έχω μείνει ικανοποιημένος.
αλλά κάποιος άλλος απο εδω μέσα σίγουρα θα μπορεί να προτείνει κάποιον.

υ.γ. εχεις τα χίλια δίκια σου να τρελένεσαι , προσπάθησε να ηρεμήσεις, το πάν είναι ότι είσαι καλα και το δεύτερο ότι η ζημιά είναι πολύ μικρή/
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: stamatisx στις 27/07/2013 1:44 πμ.

@pragias... όντως δεν έπαθα ούτε μια γρατζουνιά (και το βασικό, πήγαινα τόσο αργά που δεν σύρθηκε καθόλου, απλά εκεί ακούμπησε πάνω στο πεζοδρόμιο)... όντως έχεις δίκιο η υγεία είναι πιο σημαντική...
Και γω δεν έχω ιδέα τι μπορώ να κάνω για το συγκεκριμένο σημείο με το χρώμα καθώς φαίνεται αρκετά παχύ το στρώμα, έχει την αίσθηση του καοτσούκ και θέλω να το φτιάξω γιατί το βλέπω και χαλιέμαι... ούτε και μάστορα καλό ξέρω επομένως αν κάποιος συνφορουμίτης έχει ανάλογη εμπειρία και έμεινε ευχαριστημένος ας μας πει.

ευχαριστώ για τη συμβουλή!

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: dimchrist στις 27/07/2013 9:45 πμ.

Καταρχήν ευτυχώς δεν έπαθες τίποτα. Από την πτώση δεν έπαθες τίποτα. Είσαι πολύ τυχερός που δεν έκανε ζημιά στα πλαστικά μιας και αυτά είναι αρκετά ακριβά. Το αλλό είναι που δεν τρύπησε το καπάκι και να χυθούν τα λάδια. Τώρα για τη βαφή υπάρχουν λύσεις. Εγώ δε θα έκανα τίποτα από θέμα βαψίματος μιας και το σημείο είναι ευαίσθητο. Σε κάθε πτώση είναι το σημείο που βρίσκει οπότε θα πήγαινα κατευθείαν για προστατευτικά καπάκια όπως τα gb-racing από το Μουράτη.
http://mouratisgp.gr/v2/gr/eng/newpart. ... 9281c99996
Ανεξάρτητα από την πτώση θα ηταν από τα πρώτα πράγματα που θα έβαζα στο μηχανάκι.
Αυτά και μη στεναχωριέσε. Το καταλαβαίνω πως είναι καινούριο-κούτα όμως δεν αξίζει να χαλιόμαστε έτσι για ένα γδάρσιμο. Σίδερα είναι και φτιάχνουν.

Triple Way

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: Aris. στις 27/07/2013 10:58 πμ.

Μπορω να νοιωσω πως νοιωθεις (ειχα πολυ πιο χοντρο προβλημα την 2η εβδομαδα που πηρα το τριπλ), αλλα πραγματικα εφοσων εισαι εσυ καλα μην αγχωνεσαι!

Η μηχανη οπως βλεπω δεν επαθε απολυτως τιποτα ...
Τωρα για να σινιαρεις καπως το καπακι χωρις να μπεις σε μεγαλες διαδικασιες, που προσωπικα πιστευω πως δεν χρειαζεται να μπεις , ανοιγεις google και διαλεγεις μαγαζι ... ή κανα ChipsAway , ή κανα Paintbull ,ή δεν ξερω γω πιο αλλο μαγαζι μπορει να ξερεις και πας μια βολτα. Σιγουρα θα σου βρουνε λυσεις ...
Εγω για την συγκεκριμενη γρατσουνια στο καπακι επειδη ειναι χαμηλα και δεν πολυφαινεται , αν δεν παιζανε λεφτα θα επαιρνα εναν μαυρο ανεξητηλο μαρκαδορο για να το καλυψω... αντε ισως να δουλευα και λιγο γυαλοχαρτο να "σβησω" λιγο τυχον ακιδες ...
Παντως μην σκας...



@ OFFTOPIC:
Dimcrist Η φράση κατ' αρχήν (που γράφεται πια και καταρχήν) αντιστοιχεί στο λατινικό in principio (αγγλ. in principle) και σημαίνει «ως θέμα αρχής, για λόγους αρχής» («κατ' αρχήν διαφωνώ με το σκεπτικό τής απόφασης») και «στα βασικά σημεία» («το νομοσχέδιο ψηφίστηκε κατ' αρχήν»). Επομένως, το «κατ' αρχήν» δεν σημαίνει κατ' αρχάς, στην αρχή, εν πρώτοις, όπως καταχρηστικά χρησιμοποιείται ενίοτε. Με τη σημασία «πρώτα-πρώτα, εν πρώτοις, αρχίζοντας» χρησιμοποιείται η φράση κατ' αρχάς (και καταρχάς) ή στην αρχή («κατ' αρχάς νόμιζε πως ήταν σωστό, μετά τη συζήτηση όμως άλλαξε γνώμη»).
Μπαμπινιώτης

Useless Wisdom
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: stamatisx στις 27/07/2013 12:17 μμ.

Να 'στε καλά παιδιά, ευχαριστώ για τις προτάσεις, ναι θα κάνω μια βόλτα για να δω τι λύσεις θα μου προτείνουν και πόσο κοστίζουν αλλά σίγουρα θα καταφύγω και στα προστατευτικά του κινητήρα.
Τώρα η απορεία που γεννιέται είναι η εξής, Triumph OEM Engine Cover
http://www.ebay.com/itm/2013-TRIUMPH-DA ... 37&vxp=mtr

ή GB Racing που πρότεινε ο dimchrist?

Το πρώτο μαζί με μεταφορικά βγαίνει γύρω στα 160 ευρώ (αλλά έρχεται από Αμερική), το άλλο είναι Ελλάδα (άρα δε θα περιμένω καθόλου) αλλά στα 210... Μήπως το δεύτερο είναι καλύτερο σαν ποιότητα και πιο ανθεκτικό?

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: Aris. στις 28/07/2013 11:44 μμ.

Μην κοιτας απο Αμερικη θελει διαδικασια πριν αγορασεις...
Τα 160 της Αμερικης μπορει να γινουν και αυτα 210 αμα τα σταμπαρει ο τελωνης...
Κοιτα καλυτερα για οτι βρεις στο αγγλικο ebay.co.uk ή σε Ελληνικο μαγαζι με αντικαταβολη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...
Γενικα δωσε βαση ο,τι παρεις να ειναι απο europe..
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: stamatisx στις 28/07/2013 11:50 μμ.

Βασικά η πρώην μου είναι Αμερική και με πολλά παρακάλια την πείθω μερικές φορές κ βάζω δική της διεύθυνση να της έρθουν και μετά να τα στείλει αυτή που έχει έκπτωση με courier λόγω δουλειάς.
Τέσπα, από αυτά τα 2 πιο είναι προτιμότερο?

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: dimchrist στις 29/07/2013 11:08 πμ.

Τα GB-Racing έχω δει πριν και μετά από πτώση οπότε και τα προτείνω. Στο δικό μου είχα carbon χειροποίητα καπάκια τα οποία όμως τα κολλάς με σιλικόνη.
Για τα άλλα που βρήκες είναι της Triumph οπότε μπορείς να τα βρεις στην Ηλιοφιλ. Αν θέλεις να τα πάρεις απ' έξω αρκετοί έχουν κάνει συναλλαγές με το Jack Lilley (γνωστό βρετανικό ιντερνετομάγαζο):
http://www.jacklilley.com/buy/Triumph-E ... fYdWaz8v4w
Εμφανισιακά μου αρέσουν πιο πολύ αλλά το θέμα είναι πια αντέχουν περισσότερο μετά από πτώση.

Triple Way

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: kyrkyriakos στις 29/07/2013 12:01 μμ.

να πώ τώρα κάτι και εγώ.....;
γιατί δεν βάζεις ένα φίλο να σου υπογράψει για την ζημιά και να το κάνεις μέσο ασφαλιστικής;
απλά θα σου έχει κόψει το δρόμο.... και εσύ θα αλλάξεις το καπάκι σου και όλα καλά!

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: pragias στις 29/07/2013 12:22 μμ.

kyrkyriakos έξυπνο - πονηρό , αλλά σωστό...

καλα τα λέει απλα θέλει μια μελέτη πριν, να το έχετε σχεδιασμενο καλα , και πιστευω πως ολα θα κυλισουν οκ
Το γκάζι είναι ύπουλο πράγμα!!
Σε πείθει ότι το χρειάζεσαι,
Σε ωθεί να το αποκτήσεις,
Σε ψήνει να το ανοίξεις...
και μετά κάθεσαι, μετρας τα "σπασμένα και αναρωτιέσαι τι λάθος έκανες !!!!!

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: batinaki στις 29/07/2013 1:41 μμ.

kyrkyriakos"να πώ τώρα κάτι και εγώ.....;
γιατί δεν βάζεις ένα φίλο να σου υπογράψει για την ζημιά και να το κάνεις μέσο ασφαλιστικής;
απλά θα σου έχει κόψει το δρόμο.... και εσύ θα αλλάξεις το καπάκι σου και όλα καλά!"


Θεωρώ ότι μια τέτοια λύση είναι προτιμότερο να του την προτείνεις μέσω pm..
Επίσης η μηχανή είναι καινούρια (καλούς δρόμους!!) αλλά όταν θα θελήσεις να τη δώσεις ο άλλος δεν θα ψάξει μέσω ασφαλιστικής αν έχει εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα..?? 3η μέρα που την αγόρασε.. κάποιος μάθαινε να οδηγάει σε αυτή..
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Πτώση κ καπάκι για Daytona 675 '13  

  Από: stamatisx στις 29/07/2013 6:12 μμ.

Αν είχα τα στοιχεία του τύπου που προκάλεσε το ατύχημα θα πήγαινα μέσω ασφαλιστικής, τώρα όμως όχι.
Τώρα όπως και να χει πρέπει να περιμένω να μπεί ο μισθός πριν προβώ σε αγορά, αλλά με βλέπω να πέρνω τα OEM...
(μου πέσανε και όλα τα έξοδα μαζί... 2 γάμοι αυτό το μήνα και ένας τον Αύγουστο...)