ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up

ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: sierraleone675 στις 25/04/2012 8:58 μμ.

παιδια καλησπερα!

εχω ενα daytona 675 μοντελο του 2010 σκετο κουκλι. προχθες απο το πουθενα μου αναψε λαμπακι check engine.....
μετα απο 1 μερα το λαμπακι εσβησε. υποπτευθηκα οτι ειναι η βαλβιδα ex-up γιατι παρατηρησα οτι καθως εσβηνα τη μηχανη και εκλεινε η βαλβιδα εκανε ενα θορυβο που δεν μου εχει ξανακανει. Με εχει πιασει μια ανησυχια γιατι το λαμπακι εσβησε και δεν ξερω τι τρεχει ακριβως.....μπορειτε να μου πειτε ποσο θα μου κοστισει να την αλλαξω (εαν χρειαστει) και αν υπαρχει καποιος κινδυνος μεχρι να τσεκαριστει το ολο θεμα? Ζητω προκαταβολικα συγνωμη γιατι μαλλον θα υπηρχε ηδη καποιο αντιστοιχο ποστ αλλα ειμαι καινουργιος και παιδευομαι λιγο να το βρω....... ευχαριστω πολυ.

Re: ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: dimchrist στις 25/04/2012 9:55 μμ.

Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές...
Πρέπει να το συντηρείς σωστά όπως αναλύεται εδω:
http://www.triumph675.net/forum/showthread.php?t=21392

Όπως έχει ξαναγραφτεί:
"Η πεταλούδα του exup συχνά πιάνει κάπνα και όλα τα κινητά μέρη τριγύρω "στεγνώνουν" λόγω των υψηλών θερμοκρασιών αλλά και της μη επαρκής συντήρησης (Με τακτική-σωστή λίπανση και καθαρισμό καθώς και με την προβλεπόμενη και ακριβείς ρύθμιση καθε 5.000χλμ).

Υπάρχει περίπτωση ανάψει παροδικά γιατί διάβασε λάθος θέση του μοτερ του exup, και στην επόμενη επανεκίνηση του κινητήρα να το σβήσει γιατι μετά δεν υπάρχει πρόβλημα."


Μερικά αντίστοιχα θέματα που βρήκα με μία γρήγορη αναζήτηση:
problima-leitourgias-675daytona-t4436.html
topic2436.html
merikes-apories-thematakia-daytona-mou-t3585.html

Καλώς ήρθες!

Triple Way

Re: ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: sierraleone675 στις 25/04/2012 10:07 μμ.

φιλε dimchrist ευχαριστω παρα πολυ. θα διαβασω προσεκτικα αυτα που μου εστειλες. αρα απο τα συμφραζομενα υποθετω οτι δεν εχω παθει καποια βλαβη.....

Re: ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: nfot στις 26/04/2012 12:55 πμ.

Μη μασας. Και το δικο μου λαμπακι αναβοσβηνει τωρα τελευταια. ΚΑνενα προβλημα, αρκει να μην κολλησει κλειστει η πεταλουδα.

Καλως ηρθες.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: sierraleone675 στις 26/04/2012 1:36 πμ.

Ευχαριστω φιλε μου. Νταξει ηταν ενα πρωτο σοκ γιατι δεν μου ειχε αναψει τιποτα μεχρι τωρα στο καντραν! ειμαι στα 20 χιλιαδες χλμ. αλλα σαν κλασσικο Τ μου εχει βγαλει εδω και 2 χρονια. ανορθωτη. αισθητηρα γκαζιου και ενα πραμα που μου παθαινε κατα καιρους μεχρι πριν 3 μηνες και δεν μπορουσε ουτε η ηλιοφιλ (γελια) ουτε το central να μου το λυσει. η μηχανη χαμηλα προς μεσαι 4 με 5 χιλιαδες στροφες με τερμα γκαζι δεν εδινε. ηταν ψοφιο. αλλακσα μπαταρια και φαινομενικα εχει φυγει. αλλα υποπτευομαι οτι μπορει να το ξαναπαθει. ειχα τρελαθει. πηγα να τσακωθω στην ηλιοφιλ γιατι το ειχα παει 4 φορες και δεν μπορουσε να βρει τι εχει.

Re: ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: sierraleone675 στις 26/04/2012 1:42 πμ.

A! για να μην πω για τα κλασσικα τα καραγκιοζιλικια που διαβασα και εδω μεσα στο φορυμ περι καινουργιων και φοβερων προγραμματων απο τιν αντιπροσωπεια που βαρουσα πιστονιασματα σαν τρελος και μου ελεγε οτι ετσι η μηχανη με αυτο το προγραμμα. οι αγραμματοι οι ασχετοι.

Re: ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: HelenKoR στις 26/04/2012 4:48 μμ.

Δεν έχεις τραβήξει και λίγα μέσα σε 2 χρόνια...

Ελπίζω να βρήκες έναν καλό μηχανικό.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: sierraleone675 στις 26/04/2012 10:14 μμ.

ε πιστευω πλεον με το σακη ολα θα ειναι καλα.

Re: ενδειξη Check engine & βαλβιδα ex-up  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 26/04/2012 10:50 μμ.

sierraleone675"ε πιστευω πλεον με το σακη ολα θα ειναι καλα."