Πηνία / Γεννήτρια 675

Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 31/05/2011 4:32 μμ.

Πριν από κανα 10ήμερο το μηχανάκι με άφησε για πρώτη φορά μετά από πάνω 4χρόνια συμβίωσης και 50.000 χλμ. στο οδόμετρο. Τα κατάφερα όμως με τα πολλά με τη βοήθεια φίλων και του Αγίου (από εκεί γυρνούσα μεγάλη η χάρη Του) και εφτασα σπίτι (του jimdom). Στη συνέχεια μετακινηθήκαμε προς τον καραφλοκότσιδα γιατρό. Η διαγνωση αναφέρει ότι τα πηνία μας αναχώρησαν για άλλες πολιτείες...
Καινούρια είναι πανάκριβα καπου στα 385 ευρώ λενε οι "φίλοι" στη Λυκόβρυση και ψάχνομαι να βρω εναλλακτικές.

Μία λύση είναι η περιέλιξη στα καμίνια στον Πειραιά κάπου στα 150 ευρώ.
http://www.sxelectronics.gr/

Άλλη μία είναι να βρω μια aftermarket. Μου σύστησαν το
http://www.electrexworld.co.uk
Έχει επιλογή για το 675 όχι όμως και link για άμεση αγορά, οπότε έστειλα mail και περιμένω.
Από ότι έχω καταλάβει αν συνεχίσω με τους τελευταίους θα αργήσω πιο πολύ από όλους.

Έχει τύχει να πετύχω αντίστοιχες περιπτώσεις σε 675 αλλά τις περισσότερες φορές ήταν εντός εγγύησης οπότε βάζανε μαμά.

Έχω βρει μεταχειρισμένη από τρακαρισμένο και προς τα εκεί τείνω.

Έχει κανείς κάτι να προτείνει ειδικά σε aftermarket?

Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: sinister στις 31/05/2011 4:52 μμ.

Τα πηνια την πατανε συνηθως λογω θερμοκρασιας επειδη κολυμπανε στα λαδια,η αληθεια ειναι οτι καποια aprilia που ειχαν γραψει πανω κατω τα δικα σου χλμ κυριως σε πολη παρουσιαζαν προβλημα στα πηνια,μερικοι τα αλλαξαν με καινουρια(εντος εγγυησης) κ καποιοι τα εκαναν περιεληξη,απο αυτα που εγιναν περιεληξη ξερω 2,εχουν κανει γυρω στα 20000 χλμ απο τοτε κ δεν εχουν παρουσιασει κανενα προβλημα.
Τα μεταχειρισμενα ειναι η αληθεια δεν ξερεις τι ζορια απο αποψη χρησης σε πολη μπορει να εχουν φαει οποτε δεν ξερεις κ για ποσο θα δουλευουν!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: Costas στις 31/05/2011 4:52 μμ.

Κατά πρώτον κουράγιο.Κατά 2ον είσαι τυχερός γιατί είχες και παρέα
Δεν έχω κάτι να σου προτείνω,μόνο από την εμπειρία που είχα όταν την έπαθα,είναι να μην τους κάνεις περιέλιξη αν ο μάστορας δε σου δώσει γραπτή εγγύηση.Και εξηγούμαι.
Χαλάνε τα πηνεία.Το σπρώχνω (ευτυχώς όχι μόνος ) Πηγαίνω στο Σάκη.Κάνουμε περιέλιξη.Σε 2 μήνες ξαναχαλάνε.Ξαναμένω-ξανασπρώχνω. Πηγαίνω στο Σάκη.Κάνουμε περιέλιξη σε άλλο μάστορα.Σε 1.5 μήνα ξαναχαλάνε.
Η μόνη διαφορά στην 3 φορά που χαλάσανε ήταν οτι δεν έσπρωξα γιατί μόλις είδα τα οργανα να κανουν τρελά το πηρα πρεφα και γυρισα σπιτι να φορτίσω τη μπαταρία.Μετά απο όλα αυτά βάλαμε άλλα πηνία με τα οποία κυκλοφορώ ακομα(ελπίζω για πολύ).Το σημαντικό είναι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος μάστορας έδωσαν εγγύηση.Και δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι οτι χαλάει και απλά θέλει μάστορα.Αλλά οτι χαλάει και μένεις στη μέση του δρόμου.
Όποια επιλογή και να κάνεις καλή τύχη να έχεις Μήτσο

Υ.γ. ο Σάκης μου είχε δώσει ένα site αγγλικό νομίζω που είχε μέσα πηνία και λοιπά σε καλές τιμές.Θα δω αν έχω ακόμα το χαρτί εκείνο να σου πω ποιό είναι να ρίξεις μια ματιά.

Edit: Τελκά ήταν το link που έβαλες.

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: nfot στις 31/05/2011 5:18 μμ.

Welcome to the club, δυστυχως. Ευτυχως ημουν στην εγγυηση.
Βολο, θα σε πηγαινα συστημενο σε μαγαζι για περιελιξη. Εκει κατω, δυστυχως δεν γνωριζω. Καλη τυχη.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: redfoot στις 31/05/2011 7:13 μμ.

φιλε μου το θεμα των πηνιων ειναι πονεμενη ιστορία.. και απο το εν τω βαθει ψαξιμο που εχω κανει γιατι βρεθηκα σε παρομοια θεση (για τους λαθος λογους βεβαια γιατι εγινε λανθασμενη διαγνωση) , τα triumph ειναι γενικα ευαλωτα σε αυτο το θεμα
βεβαια στην περιπτωση σου τα 50.000 δε θα το λεγα οτι ειναι και νωρίς .
σου μεταφερω την εμπειρία μου και τα οσα με πληροφορησαν οι επαΐοντες μηχανικοι:
1. περιελιξη γινεται αλλα πολυ δυσκολα θα σου δωσουν εγγυηση που θα την τηρησουν και οπως σωστα ειπωθηκε μπορει ανα πασα στιγμη να σε ξαναπροδωσουν.. ειναι ομως φτηνοτερα
2. after market ειναι καλη και φτηνη εναλλακτικη λυση αλλα δεν ειναι το γνησιο.. Εχω καταστηματα που μου προτειναν σαν πολυ αξιοπιστα αν θελεις σου δινω λινκ (Αμερικη)
3. μαμα καινουριο : νομιζω λιγα σου ειπαν, εχω ακουσει και για 500αρες.
4. μαμα μεταχειρισμενο: εκει κατεληξα εγω για να διαπιστωσω δυστυχως εκ των υστερων οτι μου ειναι αχρηστο γιατι τα πηνια μου ειναι μια χαρα. Το εχω παρει απο Αμερικη, 6000μιλια, φαινεται τζαμι. Αν ενδιαφερεσαι στειλε pm αναφεροντας μου την εσωτερικη και εξωτερικη διαμετρο για να δουμε αν ταιριαζει ακριβως.
Καλη επιτυχία στο ψαξιμο
the road is made clear when viewed from above..

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 31/05/2011 11:05 μμ.

redf"..."

1) Δε δίνουν εγγύηση
2) Βάλε το λινκ δε χάνουμε τίποτα
3) Τόσο είχε, έχουν πέσει οι τιμές. Έχουν περάσει και 5 1/2 χρόνια από τότε που βγηκε. Πήρα τηλ στα κεντρικά.
4) Δε νομίζω να κάνει. Θα προτιμήσω να πάρω καινούριο aftermarket ή μεταχειρισμένο γνήσιο.

Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 31/05/2011 11:09 μμ.

Costas"..."

Και ο Γιατρο-χαιταίος δε μου πρότεινε να κάνω περιέλιξη είχε κακή εμπειρία.
Από την άλλη για τον συγκεκριμένο στα Καμίνια έχω ακούσει καλά λόγια (τον συγκεκριμένο ο γιατρός δεν τον ξέρει) και έχει κάνει ένας γνωστός μου με 675 (δεν πάει όμως πολύς καιρός)...

Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: redfoot στις 31/05/2011 11:36 μμ.

http://www.regulatorrectifier.com/catalog/Triumph-138
http://www.ricksmotorsportelectrics.com ... BsZTEwNTA=
Τσεκαρε καλού κακού μήπως υπάρχει βλάβη ή φθορά και πουθενά Αλλού στο κυκλωμα
the road is made clear when viewed from above..

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: LevelOne στις 01/06/2011 9:22 πμ.

Καμια σχεση τα πηνια του 1050 με του 675.Μαλον η καλητερη λυση ειναι καινουρια γνησια μιας και τους τελευταιους μηνες αυτα που δινει η Triumph φαινονται βελτιομενα.

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: redfoot στις 01/06/2011 9:27 πμ.

λογικά ετσι θα ναι , απλα μου εστειλαν λάθος "νουμερο" και πριν τα επιστρεψω σκεφτηκα μηπως ταιριαζουν και βολευτει ο φίλος
η τιμη των 385 παντως μου κανει εντυπωση γιατι πριν ακριβως 1 μηνα ρωτησα στο υποκαταστημα της Iliofil και μου ειπαν 550-600. Τοσο ραγδαια πτωση??
the road is made clear when viewed from above..

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: dimchrist στις 01/06/2011 10:06 πμ.

LevelOne"Καμια σχεση τα πηνια του 1050 με του 675.Μαλον η καλητερη λυση ειναι καινουρια γνησια μιας και τους τελευταιους μηνες αυτα που δινει η Triumph φαινονται βελτιομενα."

Ο κωδικός παραμένει ο ίδιος όλα τα μοντέλα του Daytona 675, είτε είναι πριν το 2009 είτε μετα.
redf"πριν ακριβως 1 μηνα ρωτησα στο υποκαταστημα της Iliofil και μου ειπαν 550-600. Τοσο ραγδαια πτωση??"

Δεν ξέρω πόσο έχουν για το 1050 (μόνο για το 675 ρώτησα) πάντως είναι σίγουρα διαφορετικά.
Όπως και να έχει η τιμή είναι υπερβολική και για καινούρια γνήσια το έχω ήδη ξεχάσει. Πόσο μάλλον αν δε δίνουν εγγύηση.

Triple Way

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: Sprinter στις 01/06/2011 11:43 πμ.

redf" τα triumph ειναι γενικα ευαλωτα σε αυτο το θεμα "


Γενικολογία αβάσιμη. Αν έλεγες τα Χόντα, πάλι γενικολογία αβάσιμη θα έλεγα παρόλου που εκεί πολλά μοντέλα είχαν και εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα.

Οσον αφορά για τις τιμές κλπ ο φίλος μιλάει για το 675 ενω εσύ μιλάς, φαντάζομαι, για το 1050. Οπως σου είπαν και άλλοι, καμμία σχέση.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: Sprinter στις 01/06/2011 11:46 πμ.

dimchris"
Όπως και να έχει η τιμή είναι υπερβολική και για καινούρια γνήσια το έχω ήδη ξεχάσει. Πόσο μάλλον αν δε δίνουν εγγύηση."


Δικαιούσαι εγγύηση 2 ετών για το ανταλλακτικό εκτός κι αν θεωρείται αναλώσιμο. Αν δεν το αναγνωρίζει η εταιρεία, το αναγνωρίζει ο νόμος. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο από το τιμολόγιο αγοράς ανταλλακτικού και την απόδειξη επισκευής.

Αν οι νομομαθείς γνωρίζουν αλλιώς ας με διορθώσουν.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: redfoot στις 01/06/2011 11:58 πμ.

Sprinter"
redf" τα triumph ειναι γενικα ευαλωτα σε αυτο το θεμα "


Γενικολογία αβάσιμη. Αν έλεγες τα Χόντα, πάλι γενικολογία αβάσιμη θα έλεγα παρόλου που εκεί πολλά μοντέλα είχαν και εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα.

Οσον αφορά για τις τιμές κλπ ο φίλος μιλάει για το 675 ενω εσύ μιλάς, φαντάζομαι, για το 1050. Οπως σου είπαν και άλλοι, καμμία σχέση."


Βγες απο το ελληνικο φορουμ, μπες στα ξενα, ψαξε λιγο, διαπιστωσε και μονος σου την υπερηψηλη συχνοτητα βλαβων- προωρων φθορων σε stators, R/R και τα συναφη και ελπιζω θα καταλαβεις ποσο βασιμη ειναι .Αν οχι δεν πειραζει.

Ως προς την εγγυηση, σε μενα τουλαχιστον ελεχθη οτι ισχυει ο,τι και για τις μπαταριες, δεν ισχυει η διετης εγγυηση. Το πως και το γιατι δεν το γνωριζω
the road is made clear when viewed from above..

Re: Πηνία / Γεννήτρια 675  

  Από: Sprinter στις 01/06/2011 12:21 μμ.

Ισχύουν αυτά που είπα παραπάνω. Διευκρινίζω αν και δε θα περίμενα ότι χρειάζεται:

1. Πιθανή αδυναμία ενός μοντέλου / κινητήρα δεν σημαίνει αδυναμία της εταιρείας γενικώς

2. Τα φόρουμ ΔΕΝ αποτελούν αξιόπιστη στατιστική πηγή εξ ορισμού. Δεν χρειάζεται νομίζω περαιτέρω διευκρίνηση για το γιατί, το έχουμε αναλύσει πολλές φορές.

3. Αλλο πηνία, άλλο R/R η μόνη σχέση τους είναι πως είναι στοιχεία του ηλεκτρικού συστήματος. Με την ίδια λογική επειδή παθαίνουν τα πιστόνια σε κάποια 1050, αν σπάσει μια μπιέλλα είναι το ίδιο πράγμα. Μπορεί το ένα στοιχείο να επηράσει το άλλο? Ναι μπορεί υπο συνθήκες, όπως και το πιστόνι τη μπιέλλα. Αλλά δεν έχει σημασία για την κουβέντα μας. Σε σχέση με το 2. παραπάνω σε όποιο φόρουμ Ελληνικό ή ξένο μπείς για οποιαδήποτε μάρκα, θα βρείς αρκετές περιπτώσει προβλημάτων με R/R, κυρίως, και με γεννήτριες κατα δεύτερο λόγο.

4. Η υπερδεκαετής εμπειρία μου με την Τ και η συχνώτιση με ιδιοκτήτες, συνεργεία κλπ. δε με οδηγεί στο συμπέρασμα πως οι γεννήτριες αποτελούν καμμιά ιδιαίτερη αδυναμία της Τ. Θα έλεγα πως δεν διαφέρει η Τ από άλλες εταιρείες. Για λόγους που δεν είναι του παρόντος, οι γεννήτριες στις μοτ/τες είναι αρκετά ευαίσθητες σε σχέση π.χ. με τα αυτοκίνητα.

5. Η δική σου μακρόχρονη εμπειρία με τη μάρκα βέβαια μπορεί να σε έχει οδηγήσει σε άλλα συμπεράσματα.

6. Οι μπαταρίες θεωρούνται αναλώσιμα. Από που και ως πού οι γεννήτριες είναι αναλώσιμα? Τρίχες σου είπε αυτός που σου τα είπε ΙΜΟ

ΥΓ Οταν εγώ διάβαζα και συμμετείχα σε ξένα φόρουμ για την Τ, εσύ πιθανότατα δεν ήξερες καν πως υπάρχει η μάρκα. Υποθέτω, δεν γνωρίζω. Σε ευχαριστώ πάντως για την προτροπή να διαβάσω και κάνα ξένο φόρουμ.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε