Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: gran tiger στις 23/05/2011 7 μμ.

nf"
gran tiger"...
μαλλον γερνεις πολυ και χυνετε λογο βαρυτητας"

Τι πινεις να σε κερασω, λεγε. Μπουκαλι ολοκληρο, οχι τσιπικα πραγματα
Δυστυχως, στα πιτς μου το εκανε ... "

οκ λογικο. το μηχανακι πολυ ζεστο. σταματησε να ψυχετε λογω στασης, και εκανε overflow

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: nfot στις 23/05/2011 7:10 μμ.

Και παντα κανω εναν πολυ χαλαρο τελευταιο γυρο, πριν βγω στα πιτς, για να κρυωνουν κινητηρας και φρενα πιο ομαλα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Γιωργος στις 24/05/2011 9:19 πμ.

H μπρίζα είναι αναμονή για το τεταρτο μπεκ. Δεν είναι θέμα οτι τους ξέμειναν αλλά δεν βλέπω κανένα λόγω να κατασκευάσουν άλλη πλεξούδα για τρικύλινδρο, γιατί όπως γνωρίζεις αυτά δεν τα φτιάχνει η Τ. οποια παραγγελία ανεβάζει το κόστος.(εδώ σου δίνει ανταλλακτικό τσάμπα και εσύ γκρινιάζεις......). Στα περισσότερα Τ όταν το υγρό είναι πάνω από το μίν συνήθως στην φάση της επιστροφής από το ψυγείο τα φτύνει.Δεν είναι απαραίτητο πως έχεις πρόβλημα στην τάπα του ψυγείου, αλλά δεν αποκλείεται.Καλού κακού άλλαξε μία.Το λαμπάκι κοίτα να το συνηθήσεις.Εγω σε κάθε επίσκεψη των 5000 κάνω ρύθμιση ανάψει δεν ανάψει. Δυστυχώς πρέπει να συνεργαστούν ντίζες (που είτε ξεχειλώνουν , είτε σφήγκουν) με ηλεκτρομοτέρ που ο αισθητήρας του έχει πολύ ευαισθησία.Πάντως με σωστη ρυθμιση μπορείς να το "ψιλοαποφύγεις"

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Sprinter στις 24/05/2011 9:25 πμ.

τέταρτο μπέκ

Ειλικρινά, λογική μεν έχει, αλλά δε θα μπορούσα να το φανταστώ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: nfot στις 24/05/2011 11:24 πμ.

Γιωργο, αλλα και ολοι οσοι απαντησατε, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Μου λυθηκαν οι αποριες.

Gran Tiger, εισαι μαλλον πολυ gran γνωστης της Τ τελικα
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: sinister στις 24/05/2011 4:16 μμ.

4ρτο μπεκ????? κ δεν το εχει ενεργοποιησει κανεις?Καμμια πατεντα δεν εχει παιξει να ψεκαζει στην εισαγωγη ή σαν shower injection? με εναν παραλληλο εγκεφαλο δεν θα μπορουσε να ενεργοποιηθει?
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: tharis στις 24/05/2011 4:27 μμ.

sinister"4ρτο μπεκ????? κ δεν το εχει ενεργοποιησει κανεις?Καμμια πατεντα δεν εχει παιξει να ψεκαζει στην εισαγωγη ή σαν shower injection? με εναν παραλληλο εγκεφαλο δεν θα μπορουσε να ενεργοποιηθει? "



Δεν υπαρχει βρε 4ο μπεκ .. μονο το καλωδιο εχουμε ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Native στις 24/05/2011 4:38 μμ.

Και να ψεκάζει πού? στο δρόμο? Η μήπως να ανοίξουμε καμια τρύπα στην εισαγωγη με τρυπάνι?

Δηλαδη λές γιώργο οτι η πλέξούδες ειναι απο την γραμμη παραγωγης της keihin για 4 κύλινδρα? Τραβηγμένο μου φαινεται για μπεκ, και ειδικά τόσο χαμηλα....

Καποια αναμονή είναι, το tiger ειχε αρκετές για παροχη ρευματος, θερμαινόμενα κτλ...

Καμια αναμονη για quick shifter αποκλείεται?
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: sinister στις 24/05/2011 4:42 μμ.

λες η ιδια εταιρεια που προμηθευει με πλεξουδες την Τ να προμηθευει κ την Απριλια?χαχχαχαχα παω να ψαξω για κανα δυο καλωδια! Η αληθεια ειναι οτι με ενα μπεκ μονο δεν μπορειτε να κανετε κ πολλα πραγματα,ισως να ψεκαζε στην εισαγωγη αερα οπως στα αυτοκινητα αλλα για shower θελεις ενα πανω απο καθε πεταλουδα.Ετσι το ειπα για να γινει χαβαλες,αλλωστε για να δουλεψει με shower θελει καποιον που να κατεχει το αθλημα κ θελει να εχεις ατσαλενια νευρα γιατι η μηχανη μπορει να θελει πολλεεεεες ωρες για να ρυθμιστει σωστα.
κ για οσους δεν ξερουν παρτε μια ιδεα τι ειναι το shower injection http://www.youtube.com/watch?v=1hq_IwWx ... re=related
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: LevelOne στις 24/05/2011 7:52 μμ.

Λοιπον κοιταξα το μανιουαλ γιατι σε λιγο θα μου πεφταν τα μαλλια με αυτα που γραφετε.Η φισα αυτη ειναι για να ελεγχει ο εγκεφαλος μια ηλεκρομαγνιτικη βαλβιδα που ειναι συνδεδεμενη στο συστημα αναθυμιασεων(το οποιο αποσο ξερω μεχρι τωρα εμπαινε μονο στα μοντελα της Καλιφορνια)ωστε να επιτρεπει στις αναθυμιασεις που ειναι εγκλοβισμενες στο κανιστρο αναθυμιασεων να επιστρεφουν στον κινιτηρα και να καιγονται,μεσω των υποπιεσεων της πεταλουδιερας.

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: gran tiger στις 24/05/2011 8:12 μμ.

LevelOne"Λοιπον κοιταξα το μανιουαλ γιατι σε λιγο θα μου πεφταν τα μαλλια με αυτα που γραφετε.Η φισα αυτη ειναι για να ελεγχει ο εγκεφαλος μια ηλεκρομαγνιτικη βαλβιδα που ειναι συνδεδεμενη στο συστημα αναθυμιασεων(το οποιο αποσο ξερω μεχρι τωρα εμπαινε μονο στα μοντελα της Καλιφορνια)ωστε να επιτρεπει στις αναθυμιασεις που ειναι εγκλοβισμενες στο κανιστρο αναθυμιασεων να επιστρεφουν στον κινιτηρα και να καιγονται,μεσω των υποπιεσεων της πεταλουδιερας."



ok σεβαστον. η αναμονη του 4του μπεκ που ειναι??

αμα ειναι να καιγονται οι αναθυμιασεις γιατι τις μαζευει?

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: sinister στις 24/05/2011 8:31 μμ.

το κανιστρο ανθρακα μαζευει τις αναθυμιάσεις για να μην βγαίνουν στο περιβαλλον κ το μολυνουν οποτε με καποιο τροπο ξαναγυρνανε στο συστημα για να καουν. Τωρα για το αν χρειαζεται ηλεκτροβαλβιδα οπως ειπα δεν το γνωριζω απλα απο τα αντιστοιχα συστηματα που εχω δει ειναι πολυ απλα με σωληνακια χωρις ηλεκτρικα.
Πανω που ετοιμαζονταν ολοι για εξτρα μπεκιερα(οχι για να ψεκαζει στο εδαφος ) μας τα χαλασες χαχαχαχα
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Sprinter στις 24/05/2011 10:09 μμ.

Κάτσε να βάλουμε τους μηχανικούς να τσακωθούν

Οσοι είναι με τον αντμιν ότι είναι πλεξούδα για 4κύλινδρα να σηκώσουν το χέρι. Οσοι είναι με το χρυσόψαρο (που το 'πε και από νωρίς) πως είναι βαλβίδα για το κάνιστρο αναθυμιάσεων που δεν έχει, να σηκώσουν το πόδι.

Για να βλέπω........

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: chris.r675 στις 19/03/2012 1:11 πμ.

εμενα τωρα το προβλημα μου ειναι οτι νομιζα,οτι αυτη η φισα ειναι για quick shifter,
με τα λεγομενα της Τ η φισα για το shifter ειναι εδω:http://www.triumphinstructions.com/ProdDocs/A9930222-EN.pdf

εψαξα ολο το μηχανακι για να βρω τη φισα που λεει στο σχεδιο αλλα δεν!αααα,ο αριθμος πλαισιου μου ειναι μεσα
σε αυτα που εχουν αναμονη για shifter,ψαχνουμε με ενα φιλο στο νετ και βλεπουμε οτι και αλλοι σε αλλες χωρες
δεν μπορουσαν να βρουν τη φισα εκει που ελεγαν στην Τ αλλα ηταν χωμενη καπου αλλου!

παιρνω τηλ δυο επισημους και κανενας δεν ηξερε οτι το τριπλακι εχει αναμονη για shifter!με τα πολλα τους λεω οτι
η Τ αγγλιας επισημα απο καποιους αρ.πλαισιου και μετα δινει αναμονη για ολα τα daytona kai triple,εν το μεταξυ
ψαχνωντας για να βρω τη φισα επεσα πανω σε αυτη τη κολοφισα που ηταν χωμενη αναμεσα στον ανορθωτη και το μοτερ,
γιαυτο του αλλου παιδιου του ειχε βγει στο μοχλικο,θεωρωντας οτι ειναι αυτη για το shifter παρηγγειλα το shifter και σημερα που πηγα να το τοποθετησω με μεγαλη χαρα καταλαβα οτι η φισα δεν κουμπωνει!τι κανουμε τωρα που δεν μπορω να βρω που να κουμπωσω το shifter?οποιος μπορει ας βοηθησει!

υγ:αυτη η κολοφισα ειναι ιδια ακριβως σαν αυτη που ειναι πανω στο φιλτροκουτι απο το map sensor
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: dimchrist στις 19/03/2012 9:40 πμ.

Στα 675R μπαίνει quickshifter.
Το αξεσουάρ της Τ δεν είναι (όχι aftermarket)?
chris.r675"παιρνω τηλ δυο επισημους και κανενας δεν ηξερε οτι το τριπλακι εχει αναμονη για shifter!"

Πήγαινε στο Σάκη, Ευθυμίου ή στον Πιερρακο να στο τοποθετήσουν για να ξεμπερδεύεις.

Triple Way