Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: redfoot στις 17/05/2011 2:56 μμ.

α μπα, δεν το κατεχω δυστυχως, απλως μαθαινω και ψυχαγωγουμαι παραλληλα οπως προείπα . Συνεχίστε ομως και μην ταραζεστε sir
the road is made clear when viewed from above..

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 9:15 μμ.

Πολυχόντα,

Τι έγινε? Να τ' αφήσω έτσι στο φλού? Να το πάμε και παρακάτω? Να μη ξέρει ο κόσμος τι κάνει το δοχείο του?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Polymhxanos στις 17/05/2011 9:28 μμ.

Κάτσε ρε πουλλλλάκι μου, έχουμε και άλλα πράγματα να κάνουμε, δεν είμαστε και όλη μέρα online....

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλει διευκρίνιση, ισχύουν τα όσα έγραψα πριν. Όταν πιεστεί πολύ το υγρό μέσα στο ψυγείο, υπερνικάει το ελατήριο της μέσα τάπας και πάει στο δοχείο. Kι από κεί, αν γεμίσει κι αυτό, στον δρόμο. CHR$(13) Τις απορίες που λες δεν απαντάω, δεν χρειάζεται να απαντήσω, προκύπτουν με κοινή λογική από την πρώτη μου απάντηση και οι υπόλοιπες.

Επειδή έδυσε ο ήλιος για σήμερα, αύριο θα κοιτάξω να βγάλω φωτό πως είναι το σύστημα στο αδερφάκι street triple μια και daytona δεν έχω στην συλλογή μου.

Ιδωμεν...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 10:05 μμ.

Τι δε καταλαβαίνεις βρε Πολυχόντα?

Μια είναι η ερώτηση. Επιστρέφει μέσω δεύτερης βαλβίδας όπως λένε καθαρά αυτά που παρέθεσα και λέει και η λογική μου που διατυπώνεται στις ερωτήσεις μου ή δεν επιστρέφει, όπως λές καθαρα εσύ, το υγρό από το δοχείο στο ψυγείο?

Δεν είναι τόση φιλοσοφία. Αν επιστρέφει τότε τα πες στραβά. Δεν είναι κακό να κάνουμε λάθος. Αν συνεχίζεις να λές ότι δεν επιστρέφει, και μάλιστα σε όλες τις μηχανές γιατί δεν είναι σαν τα αμάξια, τότε εξήγα μας καλύτερα τι γίνεται με τα θέματα που έθεσα.

Εγω είπα και ξαναλέω δε ξέρω. Η λογική μου λέει πως κάτι μας λες λάθος, και ψάχνοντας στο νετ γιατι κάπως μου ακούγονταν αυτά που έγραψες, βρήκα και αναφορες που υποστηρίζουν αυτά που λέει η λογική μου. Τουλάχιστον σε κάποιες μηχανές. Για να σε βοηθήσω να μη διαβάζεις, ο τύπος στο 955 μιλάει για δεύτερη βαλβίδα κενού (φαντάζομαι στην στην τάπα του ψυγείου η τέλος πάντων κάπου που οδηγεί τον ίδιο σωλήνα). Ενα μικρό ασημένιο παπαράκι όπως χαρακτηριστικά αναφέρει, που μάλιστα του είχε κολλήσει και δεν επέτρεφε το υγρό στο ψυγείο. Δεν έχω ιδέα πως είναι αυτό και να το δώ μπορεί να μη το καταλάβω.

Αναμένω στο ακουστικό μου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: sinister στις 17/05/2011 11:28 μμ.

Ειστε σιγουροι οτι το charcoal canister χρειαζεται καλωδίωση για να δουλεψει?Στα aprilia(USA) απλα ειναι ενωμενα με σωληνακια χωρις να εχει καμμια παροχη ρευματος.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 11:32 μμ.

Εγώ δεν είμαι σίγουρος για τίποτα. Ο Φίλιππας το υπέθεσε. Εγώ είπα quickshifter στα κουτουρού. Κι εμένα περίεργο μου φάνηκε το καλώδιο στο φίλτρο άνθρακα και ρώτησα αν ζεσταίνεται ηλεκτρικά, αλλά απάντηση δε πήρα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: sinister στις 17/05/2011 11:34 μμ.

Κοιτα ποσο απλη ειναι η συνδεσμολογια του φιλτρου http://www.joe250.com/motorcycles/tuono ... emoval.jpg
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 11:41 μμ.

Βρε ας το φίλτρο! Για το δοχείο σκαμπάζεις τίποτα?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: tharis στις 17/05/2011 11:45 μμ.

Ειναι δυνατον να αδειαζει το δοχειο και να συμπληρωνουμε υγρα απο εκει και να ρωτατε αν επιστρεφουν τα υγρα μωρε ??

Ας δει καποιος αν καταληγουν δυο σωληνακια στο δοχειο ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: Sprinter στις 17/05/2011 11:47 μμ.

Εγώ φίλε μου ρωτάω τον Πολυχόντα τα ίδια και περιμένω επιστημονική απάντηση όταν κατανοήσει πλήρως την ερώτηση και τελειώσει και με τις άλλες δουλειές και με τις φωτογραφήσεις του

(δεν ειναι υποχρεωτικό να υπάχουν δύο σωληνάκια για να επιστρέφουν τα υγρά. Τό ίδιο σωληνάκι φτάνει)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: tharis στις 17/05/2011 11:52 μμ.

Δυσκολα να ισχυουν αυτα που λεει ο Πολυμηχανος, τουλαχιστον σε πιο συγχρονα μηχανακια, τη στιγμη που τα ψυγεια δεν εχουν δεικτη σταθμης θα ηταν τουλαχιστον επικινδυνο, ασε που ολα τα μανουαλ αναφερουν τον ελεγχο των υγρων του δοχειου.

Ok μπορει να δολευει και χωρις δοχειο αν προσεχεις τα υγρα και αυτος να τα εβγαζε στα χοντα του αλλα ειπαμε... καποτε πατουσες και την τρομπα στο τιμονι για να στειλεις λαδι στον κινητηρα ....
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: sinister στις 17/05/2011 11:55 μμ.

Sprinter"Βρε ας το φίλτρο! Για το δοχείο σκαμπάζεις τίποτα? "

για υγρα κ διαρροες να ρωτατε τους ντουκατακιδες , αν ηταν τιποτα καμένες φισες ή νερα σε φλας κ τετοια ειμαι ο ανθρωπος σας!χαχαχα
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: doohan στις 18/05/2011 12:24 πμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 18/05/2011 12:27 πμ.

Εμενα ρε παιδια απ'οτι σκαμπαζει η γκλαβα μου δεν μου φαινεται και τοσο πολυπλοκο το θεμα.Το δοχειο ειναι κατι σαν δοχειο ανακουφισης,σαν εξαεριστικο ας πουμε.Οταν ζοριζεται η κατασταση λογω θερμοκρασιας υπαρχει εκτονωση προς το δοχειο και αναποδα οταν κρυωνει και πεφτει η πιεση γυριζει προς το ψυγειο.Sprinter το σχεδιο που εβαλες δειχνει καθαρα ενα αμφιδρομο σωληνακι στο πανω μερος το οποιο επιτρεπει την μεταφορα του υγρου προς το δοχειο ή προς το ψυγειο σε σχεση με τον θερμοστατη.

Re: Μερικες αποριες - θεματακια με το Daytona μου  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 18/05/2011 12:30 πμ.

doohan"Να ρωτηξω και γω!Τις προαλλες ειχα και γω ενα θεματακι με τα υγρα του ψυγειου οπως γνωριζεται! Οσα υγρα συμπληρωσα τα εβαλα στο δοχειο και οχι στο ψυγειο!Η ταπα στο σημειο εκει που ειναι(τουλαχιστον στο ΚΤΜ )δεν μπορεις να βαλεις χερι η δοχειο με υγρο!(πρεπει να βγαλεις ολο το φερινγκ)Και ρωταω εγω τωρα!Εφόσον ειναι ετσι οπως τα λες ρε συ πολυχοντα πως διαολο συμπληρωνα υγρα στο ψυγειο μου? Υπ'οψην με το που φουσκωναν τα νερα τα πετουσε ολα απο την το σωληνακι υπερχειλισης του ψυγειου το οποιο ομως συνδεεται με το δοχειο....και απο εκει τα πετουσε εξω!Αυτο μεχρι να πεσει η σταθμη των υγρων στο ψυγειο!Για να βαλω λοιπον υγρα απλα εβαζα στο δοχειο μεχρι να φτασει σε κανονικη σταθμη...Μολις το εβαζα μπροστα η σταθμη στο δοχειο επεφτε και εβαζα υγρο μεχρι να σταματηση να τραβαει και η σταθμη να μεινει σταθερη....Εν ολιγης τραβουσε υγρα απο το δοχειο αλλα και πετουσε μονο μεσω αυτου..σε πορεια δεν ειχα θεμα!Αλλα μολις σταματουσα να πετουσε παλι απο το δοχειο............Αυτα!"

Ετσι ειναι και στο sreet.Στην πορεια δεν τα πεταει εξω μονο οταν σταματησει