Daytona και καταναλωση λαδιου

Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: nfot στις 23/11/2010 8:21 μμ.

Ξερω οτι σας τα εχωψιλοπρηξει με το θεμα αυτο, αλλα στην προσπαθεια μου να εχω μια σοβαρη απαντηση, εγραψα στην Τ στην Αγγλια, αναφεροντας οτι καιει 250-300 ml / 1.000 χλμ.

Η απαντηση ηρθε σημερα, επισης ταχυδρομικα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: ATN PANOS στις 23/11/2010 11:25 μμ.

καλα κρασια νικο.

παντως δεν χανεις να κανεις και αυτο που σου ειπα εγω!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: tharis στις 23/11/2010 11:36 μμ.

Αφου ηθελες γρηγορο μηχανακι ... Γιατι παραπονιεσαι ????
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: nfot στις 23/11/2010 11:57 μμ.

ATN PANOS"καλα κρασια νικο.

παντως δεν χανεις να κανεις και αυτο που σου ειπα εγω!!"


Πανο, εχω ηδη παρει το ορυκτελαιο που πληρει ολες τις προδιαγραφες. ΑΛΛΑ, μεσα στο μανουαλι το αναφερει ξεκαθαρα να μη χρησιμοποιηθει ορυκτελαιο, παρα μονο ημι και εντελως συνθετικο λαδι...
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: ATN PANOS στις 24/11/2010 4:05 μμ.

nf"
ATN PANOS"καλα κρασια νικο.

παντως δεν χανεις να κανεις και αυτο που σου ειπα εγω!!"


Πανο, εχω ηδη παρει το ορυκτελαιο που πληρει ολες τις προδιαγραφες. ΑΛΛΑ, μεσα στο μανουαλι το αναφερει ξεκαθαρα να μη χρησιμοποιηθει ορυκτελαιο, παρα μονο ημι και εντελως συνθετικο λαδι..."



δεν θα παθει απολυτος τιποτα αν ξαναστρωσεις το μοτερ συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη.

και επισης... δεν εχεις τιποτα να χασεις εκτος λιγο απο το χρονο σου.
να θυμασαι οτι δεν χρειαζεται να κανεις στρωσιμο στα υπολοιπα τμηματα τις μηχανης
οπως φρενα σαζμαν κτλ, αλλ μονο στο κινητηρα.

αυτο μπορει να γινει σχετικα ευκολα σε ενα μεγαλο ημερησιο ταξιδι!!

καντο και θα με θυμηθεις!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: Costas στις 24/11/2010 5:40 μμ.

Εγώ θα τους απαντούσα,το διάβασα οτι θέλει καθημερινό έλεγχο pre-ride,δε γράφει οτι θέλει και καθημερινό συμπλήρωμα

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: tharis στις 25/11/2010 11:26 πμ.

"μεγαλο ημερησιο ταξιδι" ακουσα ... ?!?!?!?!

Costas"Εγώ θα τους απαντούσα,το διάβασα οτι θέλει καθημερινό έλεγχο pre-ride,δε γράφει οτι θέλει και καθημερινό συμπλήρωμα "


χαχαχαχαχαχαχα
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: jimdom στις 25/11/2010 12:36 μμ.

Κανονικα επρεπε να σου στειλουν δωρο κ ενα σακιδιο πλατης για να βαζεις το μπουκαλακι με τα λαδια μεσα


Ευκαιρια να το δωσεις κ να παρεις το πορτοκαλι που σου αρεσει,δωστο στο εξουσιοδοτημενο για αλλαγη κ πες του,καει λιγα λαδια αλλα ειναι φυσιολογικο!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: nfot στις 04/12/2011 7:53 μμ.

Μετα απο 2,5 χρονια γκρινιας, για την καταναλωση λαδιου, σημερα χαμογελασα

Ακολουθησα τη συμβουλη του Πανου και το εστρωσα απο την αρχη, αλλα εχοντας βαλει απλο ορυκτελαιο, που ομως πληρουσε τις σχετικες προδιαγραφες JASO κτλ. To εστρωσα οχι ιδιαιτερα προσεκτικα, δλδ ανεβαζα μεχρι τις 8.000 στροφες αλλα ηρεμα και για 900 χιλιομετρα, δεν αντεξα παραπανω και πλησιαζε και TD. Μετα εβαλα Mobil 1, που προτεινε και η Τ και κατευθειαν TD και καπακι και οι 2 εκδρομες του φορουμ. Μαζι με κατι τοπικες Κυριακατικες βολτες, εχω συμπληρωσει 2.300 χλμ μετα το στρωσιμο και η καταναλωση λαδιου ειναι μηδενικη

Ισως να καιει κατι ψιλα, αλλα τα 250-300 ml ανα 1.000 χλμ πιστευω ειναι παρελθον. Ο δεικτης ειναι πολυ κοντα στο μεγιστο ακομη.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: tharis στις 04/12/2011 8:55 μμ.

Αντε με γεια !!!

Στειλε κι ενα μαιλ στην Τ να τους πεις το μυστικο ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: nfot στις 04/12/2011 9:06 μμ.

Θελω να δω, στην επομενη αλλαγη, που δε θα ξαναβαλω Mobil 1, τι θα γινει.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: green-675 στις 04/12/2011 11:18 μμ.

haris"Αντε με γεια !!!

Στειλε κι ενα μαιλ στην Τ να τους πεις το μυστικο .. "


Μην ξεχασεις το mail στη Τ ,ειναι πιο σημαντικο από τα λαδια.........να ξερουν για μετα τι να κανουν.....
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: guraki στις 04/12/2011 11:31 μμ.

Πανο απο που ξεσηκωσες το ''κολπο''¨?Ισχυει και για τα αλλα μοντελα?

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: tharis στις 05/12/2011 12:22 πμ.

guraki"Πανο απο που ξεσηκωσες το ''κολπο''¨?Ισχυει και για τα αλλα μοντελα?"


Πολυ πιθανον! Τα ορυκτελαια αφηνουν καταλοιπα στον κινητηρα που "επουλωνουν πληγες"..! Βεβαια μετα την αλλαγη παλι στα συνθετικα και καποια χιλιομετρα ισως το προβλημα ξαναεμφανιστει σταδιακα οπως δε ξερω και αν αυτη η διαδικασια επιρεαζει καθολου αρνητικα το κιβωτιο..

Λεπτομεριες βεβαια.. το σημαντικο ειναι οτι εξαληφθηκε η καταναλωση λαδιου!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Daytona και καταναλωση λαδιου  

  Από: nfot στις 05/12/2011 12:32 πμ.

θεωρωντας οτι ενας κινητηρας ξεκιναει τη ζωη του με συνθετικα λαδια, ειναι δυσκολο να στρωθει. Με το στρωσιμο, επιδιωκουμε να εξαλειψουμε τυχον μικροανοχες του κινητηρα και σιγουρα, τα συνθετικα λαδια δεν βοηθανε λογω των πολυ καλων αντιτριβικων χαρακτηριστικων που εχουν.
Τα παραπανω ισχυουν φυσικα γι αολους τους κινητηρες εσωτερικης καυσης. Ετσι, αν η καταναλωση λαδιου οφειλεται στο ελλιπες στρωσιμο, μια δευτερη αποπειρα, με απλο ορυκτελαιο ισως δωσει καλα αποτελεσματα, Σε εμενα δουλεψε παντως, προς το παρον...
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.