Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675

Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: remalipasas στις 24/10/2010 5:51 μμ.

Γεια σας παιδιά, είμαι κάτοχος του Daytona 675 (2010) και θέλω να επέμβω στη ρύθμιση των αναρτήσεων της μοτοσυκλέτας.

Πιο συγκεκριμένα, έχω μπερδευτεί λιγάκι με τον τρόπο που μετράμε τις στροφές της βίδας... Μέσα στο manual λέει ότι δεξιόστροφα (clockwise) ενισχύουμε την απόσβεση. Ακόμα στο εγχειρίδιο μετράει το μέγεθος της απόσβεσης με τα κλικ της βίδας από την πλήρως "βιδωμένη" θέση.

Για παράδειγμα αναφέρω το rebound damping της μπροστινής ανάρτησης:
Standar: 9 clicks
Softer: 14 clicks

Άρα με τη λογική αυτή, όσο αυξάνονται τα "κλικ", δηλ. όσο γυρνάμε τη βίδα αριστερόστροφα τόσο χαλαρώνουμε την ανάρτηση...
Ως εδώ όλα καλά... Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν πάμε στα καρυδάκια... εκεί τα πράγματα είναι κάπως ανάποδα;;; Αφού, όταν γυρνάω το κλειδί δεξιόστροφα αυτό ξεβιδώνει (δε θα έπρεπε να βιδώνει; ). Το manual όμως προτείνει τα εξής π.χ. για την απόσβεση συμπίεσης υψηλών στην πίσω ανάρτηση (high stroke speed compression damping):

Standar: 3 turns
Softer: 5 turns

Δηλ. λέει ότι ξεβιδώνοντας το καρυδάκι, κάνω την αναρτηση πιο χαλαρή... όμως για να ξεβιδώσω πρέπει να γυρίσω δεξιόστροφα -> άρα αυξάνω την απόσβεση -> άρα η ανάρτηση γίνεται πιο σκληρή... (ή μήπως όχι).

Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνω λάθος (ή τι έχω καταλάβει λάθος; )

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: dimchrist στις 16/11/2010 1:35 πμ.

Καλά ρε παιδιά αναπάντητο έμεινε αυτό τόσο καιρό?
Το είχα ξεχάσει...
Τεσπα, δε καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει στις αποσβέσεις.
Όσον αφορά την επαναφορά (rebound) καλά τα λες. Δεξιόστροφα (clockwise) έχεις πιο αργή επαναφορά και αριστερόστροφα (anti-clockwise) πιο γρήγορη επανοφορά.
Τώρα όσον αφορα την συμπίεση (compression) -είτε είναι η αργή (low) είτε η γρήγορη (high)- δεξιόστροφα την αυξάνεις (γίνεται πιο σφιχτό) και αριστερόστροφα την μειώνεις (γίνεται πιο μαλακό).

Triple Way

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: remalipasas στις 23/11/2010 12:35 πμ.

Σε ευχαριστώ πολύ dimchrist!

Αυτό που με μπέρδευε ήταν το ότι γυρνόντας τις βίδες δεξιόστροφα αυτές έβγαιναν προς τα έξω... (αλλά καμία σχέση τελικά). Τέλος πάντων, όλα τα κλικς μετριούνται γυρνόντας το κατσαβίδι ή το καρυδάκι αριστερόστροφα...

Αυτό που κατάλαβα πάντως είναι ότι η πίσω προφόρτιση είναι υπερβολικά σφιχτή... σε κάθε ανωμαλία του δρόμου με πετάει ρε γμτ... (είμαι 70 κιλά περίπου). Μάλλον πρέπει να δω τι παίζει με το σαγκ.

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 23/11/2010 1:06 πμ.

remalipasas"
Αυτό που κατάλαβα πάντως είναι ότι η πίσω προφόρτιση είναι υπερβολικά σφιχτή... σε κάθε ανωμαλία του δρόμου με πετάει ρε γμτ... (είμαι 70 κιλά περίπου). Μάλλον πρέπει να δω τι παίζει με το σαγκ."


Κι εγω ετσι νιωθω πανω στο R .. ( εχουμε το ιδιο βαρος )
Ετσι και πεσεις σε καμια λακουβα η περασεις κανενα σαμαρακι και δεν εισαι προετοιμασμενος τα βλεπεις ΟΛΑ !!

Αλλα οταν οδηγεις γρηγορα ειναι βραχος ρε γμτ.. !!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: denthnpalevw στις 23/11/2010 8:25 πμ.


κατι κοκοκοψαρα και κατι ψιψιψινια, δεν ειναι διακοσμητικά στις αναρτησεις. Μπορειτε καλιστα να δοκιμασετε μερικες αλλαγες. αν δεν σας αρεσει τοτε γυρνατε πισω στις προηγουμενες. αν βελτιωθει η κατασταση τοτε το ψαχνεται κι αλλο.
Δεν δαγκωνουν ουτε θα τα χαλασετε.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: dimchrist στις 23/11/2010 5:28 μμ.


Πρέπει να κρατάς σημειώσεις κάθε φορά που αλλάζεις τις ρυθμίσεις για να θυμάσαι που ήσουνα και τι έκανες.
Αν δεν παίξεις μαζί τους δεν πρόκειται να καταλάβεις πως δουλεύουν και τι δυνατότητες έχουν.

Triple Way

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: denthnpalevw στις 23/11/2010 6:51 μμ.

dimchris"
Πρέπει να κρατάς σημειώσεις κάθε φορά που αλλάζεις τις ρυθμίσεις για να θυμάσαι που ήσουνα και τι έκανες.
"


Αυτο ξαναπες το......
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 23/11/2010 7:45 μμ.

Θα ερθει κι η ωρα για τα πειραματα ...!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: denthnpalevw στις 23/11/2010 9:10 μμ.

περιμενεις να τελειωσει το μετρο και μετα?????
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 23/11/2010 11:38 μμ.

χαχαχα οχι μωρε .. ενα γατζοκλειδο ψαχνω ..

Να φανταστεις ειχα παρει καποτε κατι αμορτισερ για το παπι με 40-50 euro και ειχε μεσα ..
αλλα μετα καπου το εδωσα ...
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: nfot στις 23/11/2010 11:58 μμ.

haris"χαχαχα οχι μωρε .. ενα γατζοκλειδο ψαχνω ..

Να φανταστεις ειχα παρει καποτε κατι αμορτισερ για το παπι με 40-50 euro και ειχε μεσα ..
αλλα μετα καπου το εδωσα ..."


Και γιατι δεν μου ειπες να σου φερω ενα στη συναντηση;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 24/11/2010 12:48 πμ.

Ε δεν γνωριζα αγαπητε ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: denthnpalevw στις 24/11/2010 9:41 πμ.

haris"χαχαχα οχι μωρε .. ενα γατζοκλειδο ψαχνω ..

Να φανταστεις ειχα παρει καποτε κατι αμορτισερ για το παπι με 40-50 euro και ειχε μεσα ..
αλλα μετα καπου το εδωσα ..."


με το ελατηριο φτιαχνεις μονο το sag. Αν εισαι εκει καλα. που μαλλον εισαι, αν δεν το εχεις πειραξει και ειναι ακομα μαμα, τοτε παιξε με την συμπιεση και την επαναφορα. Απλα μην περιμενεις θαυματα. δεν ειναι και απο τα ποιοτικοτερα το αμορτισερ.

edit: μια μετρηση για το sag επιβαλεται για να σαι και 100% σιγουρος
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: tharis στις 24/11/2010 2:16 μμ.

Εγω πιστευω πως σιγουρα δεν ειμαι σωστος στο sag ...

Βασικα οταν καθομαι πανω στη μηχανη σχεδον δεν κουνιεται ..

ΥΓ: με την ευκαιρια αν ξερει κανεις κανενα καλο αρθρακι για το sag, κανενα ευκολο τροπο να το μετρησω και ποια πρεπει να ειναι η σωστη τιμη του, ας δωσει κανενα link ..! Μπορω να το κανω μονος μου ή θελει και δευτερο ατομο ? .. οποτε θα με βοηθησετε ..?!?!?!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Ρύθμιση Ανάρτησης - Daytona 675  

  Από: denthnpalevw στις 24/11/2010 3:09 μμ.

[youtube:34pcif6f]bBlqVx4mWUw[/youtube:34pcif6f]
[youtube:34pcif6f]F9yQylk1heI[/youtube:34pcif6f]

edit: δες και αυτο.
http://www.procircuit.com/installation_instructions/Setting%20the%20Sag.pdf
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:46, διορθώθηκε 3 φορές συνολικά.