Προβλιμα με ντιζα σε 675

Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: cimics στις 25/06/2010 12:42 μμ.

πηρα το μηχανακι απο servise ..και μου ειπε ο μαστορας οτι χαΛΑΕΩΝΟΥΝ ΟΙ ΝΤΙΖΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ,ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Μ ΑΥΤΟ...ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ?

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: ATN PANOS στις 25/06/2010 4:30 μμ.

να πας σε αλλον μαστορα να σου ρυθμισει τις ντιζες σωστα ωστε να σβησει το λαμπακι

δεν ειναι κατι το ανησυχητικο απλα δεν ανοιγοκλεινουν κανονικα οι ντιζες που εχει στην εξατμιση
με αποτελεσμα να χανεις ροπη χαμηλα και ισως δυναμη ψηλα,αν μενουν κλειστες!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: nfot στις 25/06/2010 4:46 μμ.

Ειναι συνηθισμενο φαινομενο. Να πεις στον μαστορα που πας, αν ειναι εξουσιοδοτημενο συνεργειο, να ζητησει απο την Ηλιοφιλ να του στειλουν το video με τις οδηγιες ρυθμισης.
Εγω το κυκλοφορουσα ετσι για πολυ καιρο. Πριν καμια βδομαδα το πηρα ρυθμισμενο, με βαση το video. Δεν το εχω κυκλοφορησει εκτοτε, για να δω αν θα κρατησει η ρυθμιση. Το λαμπακι παντως εσβησε.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: ATN PANOS στις 25/06/2010 4:51 μμ.

nf"Ειναι συνηθισμενο φαινομενο. ."



μα τι στο καλο εμενα δεν εχει κανει τσικ.
κανενα απο οσα εχω παρει
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: nfot στις 25/06/2010 5:18 μμ.

Τα street δεν ξερω αν εχουν exup, τα Daytona εχουν σιγουρα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: ATN PANOS στις 25/06/2010 5:22 μμ.

μονο το daytona εχει

αλλα δεν ειχα/εχω προβλημα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: Sprinter στις 25/06/2010 5:36 μμ.

cimics" μου ειπε ο μαστορας οτι χαΛΑΕΩΝΟΥΝ ΟΙ ΝΤΙΖΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Μ ΑΥΤΟ"


Να αλλάξεις μάστορα...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: cimics στις 28/06/2010 8:30 πμ.

Sprinter"
cimics" μου ειπε ο μαστορας οτι χαΛΑΕΩΝΟΥΝ ΟΙ ΝΤΙΖΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Μ ΑΥΤΟ"


Να αλλάξεις μάστορα..."



αμα στην ηλιοφιλ δεν ξερουν τα βασικα...τοτε....

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: dimchrist στις 28/06/2010 7:54 μμ.

Ότι το πηγαίνεις στα κεντρικά δε είναι απαραίτητα καλό.
Τι πιστεύεις ότι το μηχανάκι αν δεν πάει στα κεντρικά δε θα συντηρηθεί/επιδιορθωθεί σωστά?
Αν παρατηρήσεις οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ δεν το πηγαίνουμε στα κεντρικά.
Υπάρχουν και τα εξουσιοδοτημένα...
Τυχαίο? Δεν νομίζω!

Triple Way

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: Γιωργος στις 28/06/2010 8:19 μμ.

cimics"πηρα το μηχανακι απο servise ..και μου ειπε ο μαστορας οτι χαΛΑΕΩΝΟΥΝ ΟΙ ΝΤΙΖΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ,ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ Μ ΑΥΤΟ...ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ?"


Και όμως Ξεχελώνουν, όσο και άν αυτό ακούγεται κάπως.
Αυτό συμβαίνει γιατι το σημείο που είναι το exup εχει την αμέσως μεγαλύτερη θερμοκρασία μετά την εξαγωγή στους λαιμούς,βέβαια μην φανταστείς ότι γίνονται κανενα δεκάρι πόντους μακρύτερες αλλά αν συγκρίνεις μια καινούργια με μια δουλεμένη (όχι κομμένη) θα δεις ότι έχουν περίπου μισό εκατοστό διαφορά οι ντίζες. Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τόσο οτι ξεχειλώνουν, γιατι γιαυτό τον λόγο υπάρχει υπολογισμένος τζόγος από τον κατασκευαστή, αλλά οτι "στεγνώνουν" όλα τα κινητά μέρη και συνάμα πιάνει και κάπνα η πεταλούδα του exup με αποτέλεσμα να μην επιστρέφει καλά. Με τακτική - σωστή λίπανση και καθαρισμό καθώς και με την προβλεπόμενη και ακριβείς ρύθμιση καθε 5000κμ καταφέρνεις απλά να μην βλέπεις το λαμπάκι αναμένο παρά μόνο κοντά στις 5000. Στα πρώτα 675 που όλοι ψαχνώμασταν ακόμη και δεν είχαμε και ακριβείς εντολές ρύθμισεις από την Τ, το φαινόμενο ήταν συχνό με τα λαμπάκια, απλά τώρα έγινε πιό σπάνιο γιατί εμείς γίναμε καλύτεροι και ακριβέστεροι. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που μπορεί το λαμπάκι να ανάψει παροδικά γιατί διάβασε λάθος θέση του μοτερ του exup, και στην επόμενη έναρξη του κινητήρα να το σβήσει γιατι μετά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: nfot στις 05/07/2010 1:17 πμ.

Εχοντας κανει καμια 400αρια χιλιομετρα, με τις ντιζες ρυθμισμενες οπως δειχνει το σχετικο βιντεο που εστειλαν απο την Τ, ΔΕΝ ξαναειδα το πορτοκαλι λαμπακι αναμμενο. Πρωτη φορα μετα απο πολυυυ καιρο, που αναβοσβηνε οποτε θυμονταν.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: nfot στις 09/07/2010 9:44 μμ.

Βιαστηκα να μιλησω, γμτ, βιαστηκα...

Εχει καταντησει κουραστικο πια, αμαν.
Σημερα εβγαλα το Daytona για μια μικρη βολτιτσα και για μερικες "επεμβασουλες" που ηθελα να κανω. Γυρνωντας σπιτι, σταματησα σε εναν φιλο για 5 λεπτα. Βαζοντας μπροστα για να φυγω και μετα απο 5-6 δευτερολεπτα στο ρελαντι, εγινε ξαφνικα πιο μπασος ο θορυβος και ξαναναψε το το λαμπακι. ΑΜΑΝ ΠΙΑ, ΑΜΑΝ.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: Aris. στις 09/07/2010 11:17 μμ.

Νικο δεν βαζεις μια ολοσωμη ελευθερας να ησυχασεις και να γουσταρεις συναμα ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: nfot στις 09/07/2010 11:35 μμ.

Μου αρκει ο ηχος που κανει. Ταξιδευω με το Daytona οποτε δε θελω νταβαντουρι. Ασε που στην ηλικια μου, πρεπει να σοβαρεψω λιγο.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Προβλιμα με ντιζα σε 675  

  Από: cimics στις 12/07/2010 11:40 πμ.

υπαρχει περιπτωση να κανει αυτο το μπασο ηχο,χωρις να αναβει το λαμπακι?