Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08

Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: tcool στις 30/05/2010 9:59 μμ.

Kalispera se olous!!!
exw to daytona 675 to SE tou 2008 kai exw 16000 xiliometra kai teleutai paratirw merikes fores otan gurizw apo boltes eite ektos eite entos attikis na mou brazei to paraflou.

ti na kanw re paidia??exw tromokratithei!!!:-P

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: Polymhxanos στις 30/05/2010 11:41 μμ.

Τι ακριβώς κάνει δλδ; Τι φαινόμενο σου παρουσιάζει; Πως ακριβώς σου βράζει το παραφλού; Πως το αντιλήφθηκες ότι βράζει; Τι είδες ακριβώς;

Το πρώτο βήμα για να λύσεις ένα πρόβλημα, είναι να το καταλάβεις. Αν η περιγραφή είναι τόσο αόριστη όσο η δική σου, αδύνατον να το καταλάβουμε.

Γίνε συγκεκριμένος.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: Sprinter στις 31/05/2010 12:09 πμ.

Αλλαξε την τάπα του δοχείου και ξαναπές μας. Και γράφε ελληνικά σε παρακαλούμε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: makis30 στις 31/05/2010 1:55 πμ.

Αν ενοεις βρασιμο το οτι απλα σου αδειζει παραφλου απο την υπερχειληση τοτε ειναι θεμα ταπας ψηγειου ειχα το ιδιο προβλημα και αλλαζοντας μια ταπα ολα οκ δεν εφαρμοζε σωστα η ταπα με αποτελεσμα να εχει μονιμος αερα μεσα και να το αδειαζει.τωρα αν ενοεις το βραζει απο θερμοκρασια τοτε ψαξου απο θερμοστατη η και βαλβιδα βεντιλατερ.

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: tcool στις 31/05/2010 2:20 πμ.

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΑ GREEKLISH!
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ΜΙΚΡΟΛΙΜΑΝΟ Κ ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟ ΒΡΑΣΙΜΟ Κ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΘ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.
ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΑΚΗ?
ΠΩς ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΒΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ Η' Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: makis30 στις 31/05/2010 6:42 πμ.

Αν φταει η βαλβιδα του βεντιλατερ θα σου ανοιγει πολυ αργα το βεντιλατερ η δεν θα ανοιγει καθολου με αποτελεσμα να βραζει το παραφλου ακουγεται το βεντιλατερ δεν το τσεκαρες αν ανοιγει ο ελικας μπροστα απο το ψυγειο σου?

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: Sprinter στις 31/05/2010 8:37 πμ.

Φίλε μη μπερδεύεσαι. Αν δεν έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης, αυτό το βλέπεις από το όργανο της θερμοκρασίας, δεν εχεις θέμα με βεντιλατέρ κλπ. Αν βράζει το αντιψυκτικό παρόλου που οι θερμοκρασίες σου κρατιούνται στα νορμάλ επίπεδα, τότε χάνει την πίεσή του το κύκλωμα και πιθανότατα είναι από την τάπα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: dimchrist στις 02/06/2010 12:36 πμ.

Sprinter"Αν βράζει το αντιψυκτικό παρόλου που οι θερμοκρασίες σου κρατιούνται στα νορμάλ επίπεδα, τότε χάνει την πίεσή του το κύκλωμα και πιθανότατα είναι από την τάπα."

Νίκο την τάπα του δοχείου του παραφλού εννοείς?

Triple Way

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: Sprinter στις 02/06/2010 5:19 πμ.

Του ψυγείου. Μπορεί να έχει πρόβλημα και η βαλβίδα εξαγωγής εκεί πέρα και να μη κρατάει πίεση. Αν και έτσι που τα λέει αμφιβάλλω αν έχει πρόβλημα ο φίλος. Δεν είπε κάτι για περίεργα φαινόμενα στο δοχείο υπερχείλισης (δηλ. να γεμίζει το δοχείο από το βράσιμο και να πετάει υγρά).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: dimchrist στις 02/06/2010 9:41 πμ.

Στην δικιά μου περίπτωση αυτό που έχω παρατηρήσει τα πετάει από εκεί από το δοχείο του παραφλού. Στο Daytona είναι μπροστά αριστερά κάτω από το σημείο που μπαίνουν συνήθως τα μανητάρια πλαισίου. Πετάει ελάχιστα, τόσο ώστε να το πάρω είδηση. Με τον μηχανικό μου που μίλησα μου είπε δεν είναι τίποτα αν συνεχίσει έτσι. Δηλαδή δε έχει τύχη να φτάσει στο min νωρίτερα από 10,000 χλμ. περίπου για να μην πω παραπάνω.

Triple Way

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: cimics στις 02/06/2010 12:50 μμ.

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΕΒΡΑΖΕ ΚΑΙ ΖΕΣΤΕΝΟΤΑΝ (ΔΕ ΚΑΘΟΣΟΥΝ ΣΤΗ ΣΕΛΑ)ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 8200 ΧΙΛ...ΜΟΥ ΤΟ ΦΤΟΙΑΞΕ Ο ΣΑΚΗΣ...

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: dimchrist στις 02/06/2010 12:55 μμ.

cimics"ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΕΒΡΑΖΕ ΚΑΙ ΖΕΣΤΕΝΟΤΑΝ (ΔΕ ΚΑΘΟΣΟΥΝ ΣΤΗ ΣΕΛΑ)ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 8200 ΧΙΛ...ΜΟΥ ΤΟ ΦΤΟΙΑΞΕ Ο ΣΑΚΗΣ..."

Τι σου έκανε ο Σάκης δηλαδή???

Triple Way

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: cimics στις 02/06/2010 3:38 μμ.

dimchris"
cimics"ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΕΒΡΑΖΕ ΚΑΙ ΖΕΣΤΕΝΟΤΑΝ (ΔΕ ΚΑΘΟΣΟΥΝ ΣΤΗ ΣΕΛΑ)ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΟΝΟ 8200 ΧΙΛ...ΜΟΥ ΤΟ ΦΤΟΙΑΞΕ Ο ΣΑΚΗΣ..."

Τι σου έκανε ο Σάκης δηλαδή???"


σωστη ερωτηση..αλλα η απαντηση ειναι : DEΝ ΞΕΡΩ...παντωσ φτοιαχτεικε...

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: cimics στις 14/06/2010 9:31 πμ.

cool"Kalispera se olous!!!
exw to daytona 675 to SE tou 2008 kai exw 16000 xiliometra kai teleutai paratirw merikes fores otan gurizw apo boltes eite ektos eite entos attikis na mou brazei to paraflou.

ti na kanw re paidia??exw tromokratithei!!!:-P"


λυθικε το προβλημα που ειχεσ?...γιατι σε μενα ενω ειχε λυθει οξαναπαρουσιαζει παλι..ζεστενεται πολυ μεχρι που δε μπωρεισ να κατσεισ στη σελα...και δεν αναβει καποιο λαμπακι...

Re: Brasimo Paraflou se Daytona 675 '08  

  Από: tcool στις 14/06/2010 10:56 πμ.

φιλε μου λυθηκε το προβλημα με αλλαγη ταπας. οσον αφορα την ζεστη...καλοκαιρι ειναι...
εγω του ειχα βαλει μια σαν γαζα γυρω απο λαιμους και κραταγε την ζεστη,πολυ καλο!