Daytona 675 και καταναλωση λαδιου

Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: nfot στις 26/11/2009 12:45 πμ.

Ξερω οτι ειναι ελαχιστα τα Daytona εδω μεσα, αλλα για πειτε την εμπειρια σας.

Εμενα καιει 250-300 ml / 1.000 χλμ και πλεον σκεφτομαι σοβαρα να ζητησω επισκευη μεσα στην εγγυηση.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: Native στις 26/11/2009 9:46 πμ.

Ποσα χιλιόμετρα έχει? Το γκαζώνεις κρύο?

Δοκίμασε κανα semi-synthetic λαδάκι να δεις αν θα σου καίει στα ίδια επίπεδα...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: nfot στις 26/11/2009 10:06 πμ.

Εχει 8.700 χλμ.
Εχω κανει 3 αλλαγες λαδιων απο καινουριο, με Motul 5100 & 300V. Η καταναλωση ειναι η ιδια.
Παντα φτανει στις 5 γραμμες η θερμοκρασια για να ανεβει πανω απο τις 5.000 σ.α.λ.
Στρωθηκε με βαση το αυτοκολλητο στο τεποζιτο, ευλαβικα και μπαινει συχνα Σερρες.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: Native στις 26/11/2009 10:13 πμ.

θα έλεγε κανεις οτι είσαι παράδειγμα προς μιμηση...αν πραγματικά του φέρεσαι έτσι

Ας απαντήσουν και οι άλλοι κάτοχοι 675...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: Sprinter στις 26/11/2009 10:42 πμ.



Το αυτοκόλλητο στο ντεπόζιτο ειναι μια μαμακία και μισή και φτιαγμένο ειδικά για να μη σπάνε οι νέοι χρήστες τα μούτρα τους αλλά αυτό ειναι, μάλλον, άλλο θέμα.




Καίει πάντως ο 675 αυτό ειναι από ότι εχω καταλάβει γνωστό τοις πάσι. Τωρα ποιό ειναι φυσιολογικό και ποιό όχι τρέχα γύρευε. Αν δεν έχεις πρόβλημα απόδοασης, συμπίεσης, σταδιακής αύξησης της κατανάλωσης λαδιού, εγώ θα έλεγα let it be..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: dimchrist στις 26/11/2009 μεσημέρι

Το γνώριζα πριν το αγοράσω ότι καίει λαδι. Τι να πεις?... Υγεία!
Η αλήθεια είναι ότι δεν το τσέκαρα πολύ συχνά. Λόγο του ότι δεν έχω stand. Λέω εδώ και πολύ καιρό θα πάρω... αλλά μονίμως τρώει άκυρο. Οπότε τύχει και έχω εύκαιρο δεύτερο άτομο το τσεκάρω. Το καλό είναι ότι κάθε 4,000χλμ. με 4,500χλ. τα αλλάζω.
Πολύ βασικό είναι να τα τσεκάρεις με βάση το μάνουαλ. Δηλαδή από κρύο το βάζεις μπρος και το αφήνεις να δουλέψει κανα 5λεπτο. Μετά το σβήνεις και το αφήνεις να κρυώσει κανα 3λεπτο. Τοποθετείς την μηχανή σε όρθια θέση. Ξεβιδώνεις την βέργα. Την καθαρίζεις και την ξαναβιδώνεις τέρμα. Μετά την βγάζεις και έχεις έτοιμη την ένδειξη.
Όσες φορές το έχω τσεκάρει στα 35,000χλμ. που έχει κάνει στα δυόμιση χρόνια με πάνω από 15 trackday καίει περίπου 100 με 400 ml / 2,000 με 3,000χλμ.. Δεν είναι κάτι stadard. Την λιγότερη κατανάλωση νομίζω την είχα με τα Motul 5100. Δεν μπορείς όμως να πεις με σιγουριά ότι ήταν λόγο αυτών.
Το δικό σου έχει αρκετή κατανάλωση. Δεν ξέρω όμως ακριβώς το όριο που θέτει επίσημα η Τ.

Triple Way

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: ATN PANOS στις 26/11/2009 3:24 μμ.

στην επομενη αλλαγη θα το τσεκαρω να σου πω!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: tripletech στις 26/11/2009 7:57 μμ.

Ρε Νικ,τα εχουμε ξαναματαπει,καινε λαδι τα μπουρ....αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι
στο δικο μου η καταναλωση ειναι ιδια(ιδια περιπου με την δικια σου)απο την αρχη μεχρι τωρα,μην σου πω οτι εχει μειωθει κιολας.... (οχι και τοσο )στα 38000+.κανοντας ακριβως την ιδια χρηση-διαδρομη.
(Χρησιμοποιω και ψιλο λαδακι....)
Ειχα και εγω σκεφτει να εκανα κανα πιστονο-χιτωνο αλλαγη,μιας και εμπιστευμαι τον μαστορα μου
και θα ηταν και τσαμπα τα ανταλακτικα (αν ενεκριναν) αλλα ειπα να το αφησω.
Οσο για το στρωσιμο,μπαρουφες....οπως τα λενε οι κατασκευαστες.

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: cimics στις 30/11/2009 10:23 πμ.

το εχω 8 μηνες του 2009 με 5,700χιλ και να μην το ματιασω δεν εχει καψει καθολου λαδι..

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: grgasteus στις 30/11/2009 1:20 μμ.

μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η κατανάλωση...ούτε τουρμπάτο να ήτανε το μοτόρι
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: Aris. στις 30/11/2009 2:08 μμ.

cimics"το εχω 8 μηνες του 2009 με 5,700χιλ και να μην το ματιασω δεν εχει καψει καθολου λαδι.."


To τσεκαρες οταν το αγορασες και και το τσεκαρες και τωρα, για να δεις διαφορα ?
Ή απλα το κοιταξες τωρα και ειδες πως ειναι "οκ" ?
Σε ρωταω γιατι εχουν μια συνηθεια να τα παραγεμιζουν τα Τραϊουμφ ..και μισο λιτρο παραπανω...
Αμα το κοιταξες μονο τωρα και δειχνει ενταξει ... μαλλον σου εχει καψει και σενα κανα μισο λιτρο ...
(το επιπλεον που κατα πασα πιθανοτητα σου βαλανε)
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Daytona 675 και καταναλωση λαδιου  

  Από: nfot στις 30/11/2009 5:50 μμ.

grgasteus"μου φαίνεται αρκετά μεγάλη η κατανάλωση...ούτε τουρμπάτο να ήτανε το μοτόρι"


Μωρε, το τουρμπατο Leon που ειχα, δεν εκαιγε ουτε σταγονα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.