675 και χωρητικοτητα λαδιου

675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: nfot στις 09/06/2009 5:07 μμ.

Μετα απο αρκετη μελετη σε αμερικανικο forum αλλα και δικια μου παρατηρηση, κατα την αλλαγη λαδιων στο Daytona μου, εχω να επισημανω οτι οι πισωγλεντηδες εχουν κανει μ@λ@κι@ και μαλιστα χοντρη, για μερικους (σπασμενα μοτερ).
Η ποσοτητα που αναγραφεται στο μανουαλι ειναι λιγοτερη της πραγματικης και μαλιστα, στα πρωτα 675 ακομα και ο δεικτης λαδιου, ηταν λαθος.
Τον δεικτη τον αλλαξαν μεσα στο 2007 νομιζω, αλλα τα μανιουαλια ειναι λαθος, ακομη και στο δικο μου, που ειναι 2009 και εχει παραρτημα με διορθωμενες τιμες.

ΜΗΝ βασιζεστε στο νουμερο που αναγραφεται, αλλα στην ενδειξη του δεικτη λαδιου και μονο. Επισης, αν καποιος εχει 675, χρονολογιας 2006 - 2007 ας βεβαιωθει οτι εχει το σωστο δεικτη λαδιου.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: dimchrist στις 09/06/2009 11:45 μμ.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο δε θα έπρεπε να γίνει recall για το δείκτη λαδιού???

Βάλε τα λινκ που διάβασες να δούμε πιο αναλυτικά τι έχει συμβεί

Triple Way

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: nfot στις 10/06/2009 12:33 πμ.

http://www.triumph675.net/forum/showthread.php?t=29896

Και μην ξεχνατε, οι ανακλησεις κοστιζουν !!!
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: Sprinter στις 10/06/2009 8:17 πμ.

Αλλη εξήγηση (πονηρά σκεπτόμενος, γιατι θεωρώ πολύ απίθανο να κάνανε λάθος υπολογισμό από το εργοστάσιο. Είναι πολύ χοντρό για να είναι έτσι...):

Πολλά 675 τσιμπάνε λαδάκι κυρίως αν δουλεύουν συνεχώς ψηλά πράγμα πολύ πιθανό με αυτό το μοτέρ. Απρόσεκτοι ιδιοκτήτες τα άφηναν και ξεραίνονταν. 'Λυση': Κάνε τους να βάζουν περισσότερο για ασφάλεια.....
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: fethry στις 10/06/2009 11:03 πμ.

nf"Η ποσοτητα που αναγραφεται στο μανουαλι ειναι λιγοτερη της πραγματικης και μαλιστα, στα πρωτα 675 ακομα και ο δεικτης λαδιου, ηταν λαθος"

αν αυτό ισχύει, θα την κλείσει την εταιρία ο αμερικάνος κούγιας...
επειδή αυτό το θέμα έχει ξαναειπωθεί, κοίταξα το λάδι που έχει περισσέψει και ήταν 300ml... άρα στο st3 την ποσότητα που αναφέρει το manual χωρίς αλλαγή φίλτρου την ξεπέρασα μόνο κατά 100ml και ήμουν οριακά κάτω απο την ένδειξη max στάθμης...
οι διαφορές που λες είναι τεράστιες...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: tripletech στις 11/06/2009 7:19 μμ.

εγω μιλαω αλλα κανεις δεν ακουει
ΑΝ Η Τ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΤΑΤΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΤΑΝ?
ΠΟΤΕ!ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΞΑΓΙΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ 675 ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ...
ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΜΑ...ΚΑ.ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΛΛΑ...

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: ATN PANOS στις 11/06/2009 11:13 μμ.

ripletech"εγω μιλαω αλλα κανεις δεν ακουει
ΑΝ Η Τ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΤΑΤΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΤΑΝ?
ΠΟΤΕ!ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΞΑΓΙΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ 675 ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ...
ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΜΑ...ΚΑ.ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΛΛΑ..."



εγω σε ακουσα παντως και αναμεταδιδω
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: tripletech στις 12/06/2009 8:33 πμ.

παντα πιστευα οτι ειχαν κανει λαθος απο τοτε που εκανα την πρωτη αλλαγη λαδιων πολυ πριν γινει θεμα στο εξωτερικο.τωρα εσυ κοροιδευε οσο θες....

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: fethry στις 12/06/2009 2:48 μμ.

ο καθένας κρίνει βάσει προσωπικών του εμπειριών...
εγώ γιατί να πιστέψω τον αμερικάνο απ'τη στιγμή που οι διαφορές που παρατηρώ στο δικό μου μοτοσακό είναι της τάξης των 100ml απο αυτά που ανακοινώνει η triumph?
οτι και να παίζει πάντως, ελπίζω να μάθουμε επ'ακριβώς...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: ATN PANOS στις 12/06/2009 4:20 μμ.

δεν κοροιδευω κανενα
απλα με τοσα που ακουσα μπερδευτικα πιο πολυ.
εγω παντως ανεκαθεν υπολογιζα τι δειχνει ο δεικτης
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: tripletech στις 12/06/2009 5:55 μμ.

ATN PANOS"δεν κοροιδευω κανενα
απλα με τοσα που ακουσα μπερδευτικα πιο πολυ.
εγω παντως ανεκαθεν υπολογιζα τι δειχνει ο δεικτης"

ετσι ξεκινησα και εγω αλλα το γεμιζα(βαση δεικτη) πριν την αλλαγη για να μετρησω μετα...
και ετσι βγηκε το συμπερασμα...+κατι αποψεις δικες μου=3,5 λιτρα....
τωρα θα μου πεις εδω το πχ R1 παιρνει μολις 3-3,1...

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: tripletech στις 13/06/2009 2:19 μμ.

nf"Μετα απο αρκετη μελετη σε αμερικανικο forum αλλα και δικια μου παρατηρηση, κατα την αλλαγη λαδιων στο Daytona μου, εχω να επισημανω οτι οι πισωγλεντηδες εχουν κανει μ@λ@κι@ και μαλιστα χοντρη, για μερικους (σπασμενα μοτερ).
Η ποσοτητα που αναγραφεται στο μανουαλι ειναι λιγοτερη της πραγματικης και μαλιστα, στα πρωτα 675 ακομα και ο δεικτης λαδιου, ηταν λαθος.
Τον δεικτη τον αλλαξαν μεσα στο 2007 νομιζω, αλλα τα μανιουαλια ειναι λαθος, ακομη και στο δικο μου, που ειναι 2009 και εχει παραρτημα με διορθωμενες τιμες.

ΜΗΝ βασιζεστε στο νουμερο που αναγραφεται, αλλα στην ενδειξη του δεικτη λαδιου και μονο. Επισης, αν καποιος εχει 675, χρονολογιας 2006 - 2007 ας βεβαιωθει οτι εχει το σωστο δεικτη λαδιου."

τη ακριβως λεει αυτο το παραρτημα δηλ?ειναι εφικτο να το σκαναρεις και να το ποσταρεις?
θα παω στην λυκοβρηση να ξυλωσω απο το ντεμο 09 τον δεικτη μου φαινεται....

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: nfot στις 13/06/2009 4:30 μμ.

Αντιγραφω, τα σχετικα με τη χωρητικοτητα λαδιου:

Το αρχικο μανουαλι γραφει (2006-2008):

Στεγνη πληρωση : 3,0 λιτρα
Αλλαγη λαδιου & φιλτρου : 2,6 λιτρα
Αλλαγη λαδιου μονο : 2,4 λιτρα

Το διορθωμενο (2009+) γραφει :
Στεγνη πληρωση : 3,5 λιτρα
Αλλαγη λαδιου & φιλτρου : 3,1 λιτρα
Αλλαγη λαδιου μονο : 2,9 λιτρα

Το παραρτημα αναφερεται στις αλλαγες που εχουν τα 2009+ μοντελα. Δε λεει οτι αυτα ισχυουν και για τα προηγουμενα ετη.

Προσεξτε οτι μιλαμε για το ιδιο καρτερ - μπανιερα, δεν αλλαξε κατι απο οσο ξερω !!!
Κανοντας λοιπον αλλαγη φιλτρου - λαδιων με τα χερακια μου, αντι για 3,1 λιτρα που αναφερεται, εβαλα περιπου 3,5 λιτρα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: tripletech στις 13/06/2009 7:01 μμ.

σαν να μολις εφαγα μια γλυκεια κρεπα με παγωτο και σιροπη καραμελα...!δικαιωση!
εχω το παλιο manual με τα γνωστα...
πολυ αμφιβαλω αν αλλαξε κατι στο καρτερ...
αυτες ομως τις +450 στρφ ανα λεπτο θα τις ηθελα μαζι φυσικα με την μακρυτερη πρωτη...

Re: 675 και χωρητικοτητα λαδιου  

  Από: tripletech στις 13/06/2009 7:03 μμ.

nf"
Προσεξτε οτι μιλαμε για το ιδιο καρτερ - μπανιερα, δεν αλλαξε κατι απο οσο ξερω !!!
Κανοντας λοιπον αλλαγη φιλτρου - λαδιων με τα χερακια μου, αντι για 3,1 λιτρα που αναφερεται, εβαλα περιπου 3,5 λιτρα."

και ο δεικτης τι δειχνει τωρα?(με τα 3,5 λιτρα)