Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?

Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tcool στις 13/05/2009 2:16 μμ.

Kalispera se olous!
thelo na rotiso,exo ena daytona 675 tou 2008 kai sto proto service ebala ta Mobil gia ladia sto Irakleio stin Iliofil kai meta to piga sto diko mou mixaniko kai ebala tis Motul.
Tis proales eixa kapoio problima sta takakia kai perasa sto Saki stin Brilissou kai mou eipe pos to sasman mou einai kapos skliro!
eseis ti me simbouleuete?ti ladia na balo kai apo pou na ta promitheuto?


p.s ta allazo monos mou!!

Euxaristo!!!!!

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: fethry στις 13/05/2009 9:21 μμ.

ποιά motul έβαλες?
γενικά ελάχιστες διαφορές θα δεις με οτι λάδι και να βάλεις αφού τις ίδιες προδιαγραφές καλύπτουν...
αν ψάξεις λίγο τις συζητήσεις θα δεις διάφορες απόψεις επί του θέματος, έχει συζητηθεί...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: dimchrist στις 13/05/2009 10:27 μμ.

Έχω δοκιμάσει τα Mobil 1 Racing, Motul 5100 4T, Motul 300V 4T Factory Line, Agip Racing όλα σε 15w-50 πλην του τελευταίου σε 10w-60.
Και τα τέσσερα πολύ καλά λάδια. Τα Mobil είναι τα πιο ακριβά και τα 300V τα πιο αγωνιστικά.
Θέλω να βάλω την επόμενη φορά τα Motul 7100 (και αυτά συνθετικά είναι) από περιέργεια και μόνο.
Μέχρι στιγμής θεωρώ ιδανικό να βάλεις τα προσιτά (περίπου 10 ευρώ το λίτρο) Motul 5100 (είναι ημισυνθετικά) και αν μπορείς να τα αλλάζεις κάθε 3.000-3.500 χλμ. αναλόγος την χρήση. Κοινώς θεωρώ προτιμότερο να τα αλλάζεις πιο συχνά βαζοντας τα προσιτά ημισυνθετικά, από το να τα βάζεις φουλ συνθετικά και να τα αλλάζεις κάθε 5.000χλμ.

Triple Way
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: gran tiger στις 13/05/2009 11:06 μμ.

cool"Kalispera se olous!
thelo na rotiso,exo ena daytona 675 tou 2008 kai sto proto service ebala ta Mobil gia ladia sto Irakleio stin Iliofil kai meta to piga sto diko mou mixaniko kai ebala tis Motul.
Tis proales eixa kapoio problima sta takakia kai perasa sto Saki stin Brilissou kai mou eipe pos to sasman mou einai kapos skliro!
eseis ti me simbouleuete?ti ladia na balo kai apo pou na ta promitheuto?


p.s ta allazo monos mou!!

Euxaristo!!!!!"


the people who know use ....... ???

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tcool στις 13/05/2009 11:55 μμ.

kalispera!!!
euxaristo katarxas gia tis apopseis sas!
ta Motul 5100 eixa balei prin.
Gia pio logo omos to sasman na einai skliro?????:-(

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: fethry στις 14/05/2009 11:46 πμ.

όσο είσαι στη εγγύηση βάζε full συνθετικά...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: Sprinter στις 14/05/2009 12:26 μμ.

Γιατί, το βιβλιαράκι σου γράφει μόνο φουλ συνθετικά? Γιατί το δικό μου γράφει και ημι.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: fethry στις 14/05/2009 12:37 μμ.

να πω την αλήθεια δε θυμάμαι, αλλά νομίζω οτι γράφει μόνο full...
ή μου το'χανε πει στο συνεργείο?
alzheimer...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: nxinos στις 14/05/2009 12:47 μμ.

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ , Η ΟΠΟΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ, ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΑΔΙΩΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΛΑΔΙΩΝ , ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ , ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
ΦΙΛΙΚΑ....
:loco
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: john_street_triple675 στις 14/05/2009 12:48 μμ.

Εγώ πάντως τη Δευτέρα έκανα το σέρβις των 10.000 χμ κ έβαλα τα motul 300v.
Με την έγκριση του Σάκη φυσικά!
Και του Φίλιππα...!!!

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: coot στις 14/05/2009 1:55 μμ.

έχει καταντήσει βαρετη αυτη η συζητηση ..... βάλτε ότι λάδια να'ναι και το ελαϊς καλό είναι
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: john_street_triple675 στις 14/05/2009 2:02 μμ.

c"έχει καταντήσει βαρετη αυτη η συζητηση ..... βάλτε ότι λάδια να'ναι και το ελαϊς καλό είναι"


Προσοχή μόνο να μην είναι από Καλαματιανές ελιές γιατί θα έχετε παράξενα ''κουνήματα'' στο ''πίσω'' μέρος της μηχανής σας...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: gran tiger στις 14/05/2009 4:25 μμ.

cool"kalispera!!!
euxaristo katarxas gia tis apopseis sas!
ta Motul 5100 eixa balei prin.
Gia pio logo omos to sasman na einai skliro?????:-("


με αυτα τα λαδια τι περιμενες δηλαδη??

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: sprint900 στις 14/05/2009 8:03 μμ.

nxinos"ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ , Η ΟΠΟΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ, ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
ΑΛΛΑΓΕΣ ΛΑΔΙΩΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΛΑΔΙΩΝ , ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ , ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
ΦΙΛΙΚΑ....
:loco"


Στα μέχρι ημισυνθετικα ας πούμε μπορείς να αναμείξεις κάπως διάφορες μάρκες και να μην έχεις μεγάλες επιπτώσεις , κακές εννοείται .

Αλλα στα φουλ συνθετικά απαγορεύεται ρητά , αν θες να αλλάξεις μάρκα η τύπο πρέπει να αδειάσεις τελείως τα λαδιά από την μηχανή .

Και καμιά μηχανή στην αλλαγή δεν τα βγάζει όλα , κρατάνε τουλάχιστον 300-400 ml και αυτό είναι δυο ποτήρια και κάνουν και το καλύτερο αγωνιστικό , μπανανολαδο .

Τα ρεησινκ σε στρητ μηχανές είναι χαζά εκτός να τα αλλάζεις κάθε χίλια χιλιόμετρα , αλλα και πάλι είναι πεταγμένα λεφτά .

Το ιξώδες που συνιστά ο ηλίθιος που την κατασκεύασε και τον τύπο που συνιστά .

Τα φουλ συνθετικά αντέχουν σε χιλιόμετρα παραπάνω και σε θερμοκρασία .
Ο βασικός λόγος της επιλογής τους μαζί με την καλύτερη και πιο άμεση κυκλοφορία σε μια κρύα μηχανή .

Όταν ακούω άνθρωπο να λέει , άλλαξα για να δοκιμάσω , τι άραγε και τι καταλαβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω και έβαλα από φουλ συνθετικό το τάδε και από το τάδε , αγωνιστικό , ουδέν σχόλιο , δικιά του είναι ας πάρει και μια βαριά και ας την σπάσει .

Η ας βάλει καλαματιανό …… όπως λέει ο άλλος φίλος .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 14/05/2009 8:10 μμ.

Η TRIUMPH λεει οτι βαζουμε ημισυνθετικο για το στρωσιμο και φουλ (full οχι fool...)μετα.
Τα συμπερασματα δικα σας εγω παντως το γυρισα σε motul 300v δεν ξανακοιταω πισω.
Γιατι?πριν με τα mobil στα 4000+χιλιομετρα μετα την αλλαγη το σαζμαν γινοταν θορυβωδη και σκληρο,επισης
στα 16000 χλμ τα σημαδια στους εκκεντροφορους με στεναχωρησαν το λιγοτερο να πω.
Τωρα στα 29000+χλμ εχω ξεχασει ποτε αλλαξα λαδια(γυρω στα 21-22000 ηταν,300ν για 2η φορα)
και οι εκκενροφοροι ,οπτικα τουλαχιστον δειχνουν τα ιδια.
ΤΟΝΙΖΩ ομως οτι το ματι μου δεν ειναι μικρομετρο.Το ποδι μου ομως καλος αισθητηρας πιστευω!

πολυ ωραια ιστοσελιδα ειναι η παρακατω- http://www.synlube.com