Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 29/05/2009 4:21 μμ.

fethry"
dimchris"Τώρα πως εσένα πήρε 3,5-3,8 λίτρα δεν μπορώ να καταλάβω..."

μήπως φεύγωντας απ'την αντιπροσωπεία πήρε καταλάθως κάνα speed triple? "

ωχ παιδια συγνωμη το μηχανακι μου δεν εχει φερινγκ!
και τιμονι πανω απο την πλακα,σαν του εντουρο ειναι,
και δυο εξατμισεις στην ουρα,ΜΕ ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ!!
Εγω βαζω λαδι μεχρι την πανω γραμμη του δεικτη και αυτο,βαση της συσκευασιας,
αντιστοιχει με 2λιτρα + 1,3-1,4περιπου,επισης σκεπτομενος(λεω τωρα...)
οτι εφοσων τα περιστρεφομενα μερη ειναι αρκετα πιο ψηλα απο την ανωτερη σταθμη,
το οτι το πλακωνω εθνικη και σε 800 χιλιομετρα (μια διαδρομη μου το ΣΚ ) τσιμπαει κατι τις
και οτι τα περισσοτερα 675 που κολλησαν βρεθηκαν χωρις λαδια στα καρτερ(ελαχιστο)
και στο φιλτροκουτι Δεν βρισκω λαδια απο αναθυμιασεις ΚΑΙ οτι στην σαλατα μου βαζω κατι παραπανω
για να βουταω ψωμακι μετα(''λαδομπουκι''),
ε βαζω εκει να υπαρχει...!

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: sprint900 στις 30/05/2009 10:09 μμ.

[quote="tripletech":1vhf8pd7]
fethry"
dimchris"Τώρα πως εσένα πήρε 3,5-3,8 λίτρα δεν μπορώ να καταλάβω..."

μήπως φεύγωντας απ'την αντιπροσωπεία πήρε καταλάθως κάνα speed triple? "

ωχ παιδια συγνωμη το μηχανακι μου δεν εχει φερινγκ!
και τιμονι πανω απο την πλακα,σαν του εντουρο ειναι,
και δυο εξατμισεις στην ουρα,ΜΕ ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ!!
Εγω βαζω λαδι μεχρι την πανω γραμμη του δεικτη και αυτο,βαση της συσκευασιας,
αντιστοιχει με 2λιτρα + 1,3-1,4περιπου,επισης σκεπτομενος(λεω τωρα...)
οτι εφοσων τα περιστρεφομενα μερη ειναι αρκετα πιο ψηλα απο την ανωτερη σταθμη,
το οτι το πλακωνω εθνικη και σε 800 χιλιομετρα (μια διαδρομη μου το ΣΚ ) τσιμπαει κατι τις
και οτι τα περισσοτερα 675 που κολλησαν βρεθηκαν χωρις λαδια στα καρτερ(ελαχιστο)
και στο φιλτροκουτι Δεν βρισκω λαδια απο αναθυμιασεις ΚΑΙ οτι στην σαλατα μου βαζω κατι παραπανω
για να βουταω ψωμακι μετα(''λαδομπουκι''),
ε βαζω εκει να υπαρχει...![/quote:1vhf8pd7]


Φίλε αν κατάλαβα καλά , αν όχι λάθος , αυτό το 0.8 του lit λαδιού που εσύ θεωρείς ότι σου δίνει ασφάλεια , αν σε μια κατηφόρα η ανηφόρα το χτυπήσει ο στρόφαλος , δεν είναι το ότι χαλάει αλλα κάνει αφρό ο οποίος πηγαίνει στην τρόμπα της δημιουργεί κενό δεν πιάνει λαδί πέφτει η πίεση σε κατάσταση λειτουργίας και ο στρόφαλος τα φτύνει σε δευτερόλεπτα , κυριολεκτώ σε αυτό .

Αν βέβαια κατάλαβα σωστά , καλύτερα λιγότερο λάδι στο κάρτερ παρά περισσότερο .
Αν είναι να κάψει 2 lit λάδι σε 800 κμ άστο να καεί να του κάνεις επισκευή να μην καίει λάδια .

Μόνο τα CAT χωματουργικά μηχανήματα σε περίπτωση λειτουργίας σε κλίσεις 35% και άνω με τα πόδια δεν είναι βατή αυτή η κλήση , συνιστά ο κατασκευαστής 5% παραπάνω λαδί απο το συνολικό του κινητήρα . Αλλα επισημαίνει την ανάγκη συχνότερης αλλαγής του .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 31/05/2009 7:44 πμ.

ε καλα,ΔΕΝ καιει και 2λιτ στα 800 χλμ το πολυ γυρω στα 200 αντε 300 γραμμαρια -αποδεκτο νομιζω για
1,5 ωρες με πανω απο 10000 στρ/λεπτο
ΚΑΙ ΠΑΛΙ η ανωτερη σταθμη του λαδιου δεν φτανει καν την φλαντζα της ελαιολεκανης,και ο στροφαλος
βρισκεται(μισο λεπτο να κοιταξω εξω απο την βεραντα...α νατη η-μια- καλη μου)α,καμια πενταρια ποντους πιο πανω?καπου εκει ειναι?σοβαρα ομως το συμλεγμα της αντλιας λαδιου-νερου εναι αρκετα ψηλοτερα,
επισης ενας καλος '''παφλασμος''του λαδιου πανω στον στροφαλο που και που δεν νομιζω να ειναι ικανο να αφρισει ετσι στιγμαια το λαδι και να το καταστησει αχρηστο.σκεψου σε ποσες αρχαιολογιες(δεν δειχνουμε κανεναν ...) ολα τα εντοσθια σχεδον κολυμπουσαν στο λαδι(φυσικα αυτο δεν ειναι και σημειο αναφορας)
απλα τονιζω ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΝΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΓΕΜΑΤΟ.
απλα βαζω φρεσκο λαδι-φιλτρο αφου εχει στραγγισει καλα,βαζω μπροστα την μηχανη και σημπληρωνω μετα απο λιγο και...voila!!3,4 περιπου λιτρα εχει παρει!
ε τωρα και 100 γραμμαρια ακομα για το καλο να βαλω...
αυτα....με τετοια μερα ομως...η αλλη καλη μου φωναζει για εκδρομη γιαυτο

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: sprint900 στις 31/05/2009 9:58 μμ.

ripletech"ε καλα,ΔΕΝ καιει και 2λιτ στα 800 χλμ το πολυ γυρω στα 200 αντε 300 γραμμαρια -αποδεκτο νομιζω για
1,5 ωρες με πανω απο 10000 στρ/λεπτο
ΚΑΙ ΠΑΛΙ η ανωτερη σταθμη του λαδιου δεν φτανει καν την φλαντζα της ελαιολεκανης,και ο στροφαλος
βρισκεται(μισο λεπτο να κοιταξω εξω απο την βεραντα...α νατη η-μια- καλη μου)α,καμια πενταρια ποντους πιο πανω?καπου εκει ειναι?σοβαρα ομως το συμλεγμα της αντλιας λαδιου-νερου εναι αρκετα ψηλοτερα,
επισης ενας καλος '''παφλασμος''του λαδιου πανω στον στροφαλο που και που δεν νομιζω να ειναι ικανο να αφρισει ετσι στιγμαια το λαδι και να το καταστησει αχρηστο.σκεψου σε ποσες αρχαιολογιες(δεν δειχνουμε κανεναν ...) ολα τα εντοσθια σχεδον κολυμπουσαν στο λαδι(φυσικα αυτο δεν ειναι και σημειο αναφορας)
απλα τονιζω ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΝΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΓΕΜΑΤΟ.
απλα βαζω φρεσκο λαδι-φιλτρο αφου εχει στραγγισει καλα,βαζω μπροστα την μηχανη και σημπληρωνω μετα απο λιγο και...voila!!3,4 περιπου λιτρα εχει παρει!
ε τωρα και 100 γραμμαρια ακομα για το καλο να βαλω...
αυτα....με τετοια μερα ομως...η αλλη καλη μου φωναζει για εκδρομη γιαυτο "


Ναι φίλε μου δεν έχει σημασία το που είναι η τρόμπα , έχει σκούπα με σήτα και τραβάει απο χαμηλά το λαδί , δεν χαλάει το λάδι , απλά ο αφρός που κάνει εμποδίζει την τρόμπα να του δώσει πίεση να λιπάνει κάνει κενό η εισαγωγή της και στιγμιαία κάνει κράτη στην πίεση .

Εντάξει δεν το κάνει με μικροποσότητες αυτό , αλλα αν έχεις την τάση να βάζεις συνέχεια παραπάνω κάποια στιγμή είναι εύκολο να περάσεις το όριο του ανεκτού και να κάνεις ζημιά .

Εφόσον όμως το κατέχεις το θέμα , ξέρεις και να φυλάγεσαι .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: dimchrist στις 01/06/2009 11:19 πμ.

ripletech"
απλα τονιζω ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΝΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΓΕΜΑΤΟ.
απλα βαζω φρεσκο λαδι-φιλτρο αφου εχει στραγγισει καλα,βαζω μπροστα την μηχανη και σημπληρωνω μετα απο λιγο και...voila!!3,4 περιπου λιτρα εχει παρει!
ε τωρα και 100 γραμμαρια ακομα για το καλο να βαλω..."


Ωραία όλα αυτά αλλά δεν σου έχει κινήσει την περιέγεια που το manual του Daytona λέει άλλα πράγματα???
3 λίτρα στεγνό και σε κάθε αλλαγή με φίλτο πέρνει 2,6lt και χωρίς φίλτρο 2,4lt!!!

Γιατί κάθε φορά που πάω για αλλαγή στον Ευθυμίου μονίμως μου περισσεύει από το τρίτο λίτρο σχεδόν το μισό???
Πιστεύεις ότι αυτό που κάνεις είναι καλύτερο από αυτό που προτείνει η Τ?

Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλό είναι πριν από κάθε γρήγορη βόλτα να συμπληρώνεις λάδι μέχρι το ανώτατο επιτρεπτο και τίποτα παραπάνω.
Τσέκαρε και το δείκτη σου γιατί το νούμερο που λες δεν είναι φυσιολογικό και ρώτα το μηχανικό σου.

Triple Way

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: coot στις 01/06/2009 1:07 μμ.

dimchris"
Ωραία όλα αυτά αλλά δεν σου έχει κινήσει την περιέγεια που το manual του Daytona λέει άλλα πράγματα???
3 λίτρα στεγνό και σε κάθε αλλαγή με φίλτο πέρνει 2,6lt και χωρίς φίλτρο 2,4lt!!!

Γιατί κάθε φορά που πάω για αλλαγή στον Ευθυμίου μονίμως μου περισσεύει από το τρίτο λίτρο σχεδόν το μισό???
Πιστεύεις ότι αυτό που κάνεις είναι καλύτερο από αυτό που προτείνει η Τ?

Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλό είναι πριν από κάθε γρήγορη βόλτα να συμπληρώνεις λάδι μέχρι το ανώτατο επιτρεπτο και τίποτα παραπάνω.
Τσέκαρε και το δείκτη σου γιατί το νούμερο που λες δεν είναι φυσιολογικό και ρώτα το μηχανικό σου.
"

Στο αμάξι μου ο βλάκας του συνεργείου ξέχασε ότι είχε βάλει λάδι και ξαναέβαλε και έπαθε ζημια δε πήγαινε βήμα... Στο ίδιο αμάξι μια φορα τα είχε αδειάσει τα λάδια και ξέχασε να βάλει παρόλα αυτά μετά από 200000 χλμ ακόμα πάει (με λάδι εννοείται)
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: Sprinter στις 01/06/2009 1:28 μμ.

Πράγμα που μου θυμίζει το εξής ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ που είχε συμβεί στην πρώην γυναίκα μου που είχε ένα 2CV (φοβερό αμάξι ).

Φεύγοντας ενα μεσημέρι από το parkινγ / βενζινάδικο που είχε αφήσει το αμαξάκι για πλύσιμο και λάδια, το παιδί της λέει 'ολα ΟΚ, συμπλήρωσα και νερό στο ψυγείο' . Η γυναίκα μου χάρηκε πάρα πολύ για αυτό, φεύγει και 100 μέτρα πιο κάτω το αμαξάκι άρχισε να βγάζει σύνεφα ατμού από παντού. Η ομίχλη ήταν τόσο πυκνή που δεν έβλεπε μπροστά της.

Να μην σας τα πολυλογώ, το αμαξάκι μετά από 2 ξεπλύματα με ειδικό λάδι και άλλες δυό αλλαγές, συνέχισε να πηγαίνει σα καινούργιο (δηλαδή λίγο αργότερο από παπί).

Πετάχτηκε μερικά χρόνια αργότερα. Αιωνία του η μνήμη.

[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 01/06/2009 8:06 μμ.

Ξεφυγαμε καπως αλλα χαλαλι,''σωστο''το θεμα.
Βασικα ο μηχανικος μου ειναι ο εαυτος μου,και μονο αυτον εμπιστευομαι!!
ενταξει εχει κανει καμια δυο μα.... αλλα μαθαινει....!
βασικα δεν θα εκπλαγω αν ρωτηστε πχ.τον Βαγγελη στην ηλιοφιλ να σας πει οχι αν βαζετε πχ 200
γραμ παραπανω.
επισης το μηχανακι μολις ξεπερασε τα 30000 χλμ εντελως απροβληματιστα
(εκτος απο δυο καδενες εκκεντροφορου....που αλλαζω για ψυχολογικους λογους- '''φτερουγιζει''παντα στις 7500-8000 και τις κανει σοβρακο)ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΛΕΕΙ Η Τ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΜΦΙΣΒΙΤΙΣΗΜΟ(ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ)
ΕΙΔΗΞΚΑ ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ ΚΑΠΟΥ-ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΙς Μ...Σ ΤΟΥΣ ΕΙΔΗΚΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣΤΟ...ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΡΕΖΙΛΙ...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 01/06/2009 8:24 μμ.

[quote="coot"][quote="dimchrist"]
Γιατί κάθε φορά που πάω για αλλαγή στον Ευθυμίου μονίμως μου περισσεύει από το τρίτο λίτρο σχεδόν το μισό???
Πιστεύεις ότι αυτό που κάνεις είναι καλύτερο από αυτό που προτείνει η Τ?
με αλλαγη φιλτρου?ελεγχεις την σταθμη ο ιδιος?
Γιατι δεν κανεις μια αλλαγη μονος σου αλλα ως εξης:
με αρκετα (οχι καυτο)ζεστο μοτερ λυσε την ταπα λαδιου και φιλτρο.
πλαγιασε το μηχανακι σου αριστερα για λιγο και μετα δεξια,επανελαβε μερικες φορες
(σαν συνταγη μαγειρικης....)
ΜΗΝ βαλεις λαδια μεχρι να σταματησει να τρεχει απο την παροχη του φιλτρου και την ταπα.
βαλε λαδι στο φιλτρο τοσο ωστε να αποροφηθει χωρις ομως να τρεχει οταν το βιδωνεις
βιδωσε την ταπα και βαλε τα 2,5 λιτρα που λες.
βαλε μπροστα την μηχανη για μερικα λεπτα στο σταντ,σβηστην και σηκωσε την ορθια,περιμενε λιγο,
για πες μου τωρα,ποσο θελει ακομα συμπληρωμα?
οποιος τα αλλαζει μονος του παντως ας μου πει ποσα παιρνει γιατι αρχιζω και νομιζω πως εχω στραβομαρα..

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: fethry στις 02/06/2009 11:58 πμ.

ripletech"οποιος τα αλλαζει μονος του παντως ας μου πει ποσα παιρνει γιατι αρχιζω και νομιζω πως εχω στραβομαρα.."

στο δικό μου, χωρίς αλλαγή φίλτρου, πήρε περίπου 2,6lt και η στάθμη μετα απο μισό λεπτό λειτουργίας και πέντε λεπτά μέχρι να ξανακάτσει το λάδι ήταν ελάχιστα κάτω απ'την ένδειξη της ανώτερης επιτρεπόμενης στάθμης...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 03/06/2009 6:49 μμ.

fethry"
ripletech"οποιος τα αλλαζει μονος του παντως ας μου πει ποσα παιρνει γιατι αρχιζω και νομιζω πως εχω στραβομαρα.."

στο δικό μου, χωρίς αλλαγή φίλτρου, πήρε περίπου 2,6lt και η στάθμη μετα απο μισό λεπτό λειτουργίας και πέντε λεπτά μέχρι να ξανακάτσει το λάδι ήταν ελάχιστα κάτω απ'την ένδειξη της ανώτερης επιτρεπόμενης στάθμης... "


για βαλε αλλα 100-200 γραμ να γεμισει και πας στα 2,7-2,8 αν αλλαζες και φιλτρο,(δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αλλαξες? )η βαλε να ζεστανει ΟΡΘΙΟ και βαλε να ξανακατσει το λαδι με το μοτοσακο ΟΡθΙΟ.
και ποσα θα παρει?

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 03/06/2009 7:01 μμ.

Ναι φίλε μου δεν έχει σημασία το που είναι η τρόμπα , έχει σκούπα με σήτα και τραβάει απο χαμηλά το λαδί , δεν χαλάει το λάδι , απλά ο αφρός που κάνει εμποδίζει την τρόμπα να του δώσει πίεση να λιπάνει κάνει κενό η εισαγωγή της και στιγμιαία κάνει κράτη στην πίεση .

Εντάξει δεν το κάνει με μικροποσότητες αυτό , αλλα αν έχεις την τάση να βάζεις συνέχεια παραπάνω κάποια στιγμή είναι εύκολο να περάσεις το όριο του ανεκτού και να κάνεις ζημιά .

Εφόσον όμως το κατέχεις το θέμα , ξέρεις και να φυλάγεσαι . [/quote]

απλα η τρομπα λαδιου ειναι το χαμηλοτερα τοποθετημενο περιστρεφων εξαρτημα στο μοτερ αυτο
και εινα Πολυ ψηλοτερα απο την ανωτερη επιτρεπομενη σταθμη οποτε εν κατακλειδι:
γιατι να μην υπαρχει περισσοτερο λαδακι?

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: fethry στις 04/06/2009 3:30 μμ.

ripletech"για βαλε αλλα 100-200 γραμ να γεμισει"

γιατί να γεμίσει?
άσε που δε θέλει 200gr μέχρι να αγγίξει η στάθμη το άνω όριο, αλλά πολύ λιγότερα...

ripletech"δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αλλαξες?"

δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος, απλά δεν είχα, οπότε δεν άλλαξα...

ripletech"ΟΡΘΙΟ"

λες να το μετράω ξαπλωτό?
μπορεί να μην είμαι μηχανικός στο hrc, αλλά δεν είμαι και μόγγολος...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: tripletech στις 05/06/2009 7:46 μμ.

καλα δεν σε ειπαμε και καμπουρη...
αν ειμασταν μηχανικοι του hrc δεν θα ειμασταν σε αυτο το φορουμ...
αν δεν θες να το γεμισεις... καλα τοτε...τρια λεει η Τ εσυ βαζε 2
δηλ θεωρεις οτι ηταν καλυτερα να αλλαξεις λαδια χωρις να αλλαξεις και φιλτρο
αντι να κανεις την αλλαγη λαδιων ας πουμε...57 χιλιομετρα αργοτερα (μεχρι το κοντινοτερο καταστημα με φιλτρα λαδιου) και 11 ευρω φτωχοτερος? εκτος αν τα αλλαζεις καθε 1000 χιλιομετρα οποτε παω πασο.
επισης αν διαβαζες καλα,θα διαπιστωνες οτι ειπα να αφηνες το μηχανακι να ''κατσουν'' τα λαδια ορθιο και οχι αυτο που καταλαβες...να μετρησεις δηλ την σταθμη οταν μπαινεις γονατο σε μια αριστερη φουρκετα

Re: Mobil 1 Synthetic Oil 15W-50 ή Motul?  

  Από: fethry στις 05/06/2009 9:50 μμ.

ripletech"ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΛΕΕΙ Η Τ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΜΦΙΣΒΙΤΙΣΗΜΟ(ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ"

ripletech"τρια λεει η Τ εσυ βαζε 2"

πρώτα απ'όλα εσύ αμφισβητείς την triumph...
η οποία βάσει manual, λέει για 3lt όταν το μοτοσακό είναι στεγνό τελείως...
αντίστοιχα λέει 2,6lt με αλλαγή φίλτρου, 2.4lt χωρίς αλλαγή φίλτρου... άρα αν θεωρήσεις οτι υπολογίζει βάσει μέσης χωρητικότητας, μάλλον καλά μου βγήκε η ποσότητα... ίσως λίγο παραπάνω κιόλας...

ripletech"εκτος αν τα αλλαζεις καθε 1000 χιλιομετρα οποτε παω πασο."

αλλαγή κάνω κάθε 5000... θα μπορούσα να βάλω και φίλτρο αλλά βαριόμουν...

ripletech"επισης αν διαβαζες καλα,θα διαπιστωνες οτι ειπα να αφηνες το μηχανακι να ''κατσουν'' τα λαδια ορθιο και οχι αυτο που καταλαβες.."

μια χαρά διαβάζω... αυτό που λες είναι αυτό που κάνω και μπορείς να το διαβάσεις λίγο πιο πάνω... απλά το θεωρώ αυτονόητο το γεγονός οτι το μοτοσακό πρέπει να είναι όρθιο, γι'αυτό δεν το αναφέρω...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...