γνωμες

γνωμες  

  Από: kovick4 στις 07/04/2014 2:16 μμ.

σκεφτομαι σοβαρα να προβω στην αγορα του εχπλορρερ 1200. θα ηθελα την γνωμη σας γιατι δεν ξαναειχα triumph, ξερετε αν και ειναι νωρις με την εννοια οτι δεν εχει πολυκυκλοφορησει τι να προσεξω απο προβληματα? δυστυχως τα αγγλικα μου δεν ειναι πολυ καλα για να διαβασω εντυπωσεις απο ξενα σιτε. περιμενω τις γνωμες σας το προηγουμενο μηχανακι μου ηταν vstrom 1000 και εκανα 230.000 χλμ. δεν με τρελλαινει καποιο αλλο απο αυτη την κατηγορια, αντε λιγουλακι το tenere 1200,

Re: γνωμες  

  Από: orange στις 07/04/2014 7:05 μμ.

για να μη νομίζεις ότι δεν σου δίνουμε σημασία, αναφέρω ότι πράγματι δεν είναι και το best seller της Triumph κι αυτό γιατί ήρθε σε μία περίοδο που στην Ελλάδα σκεφτόμαστε και την αλλαγή ελαστικών.

Βέβαια ακόμα κι αν έπεφτε σε περίοδο ευημερίας δεν νομίζω ότι θα κατάφερνε ανταγωνιστικές πωλήσεις με μηχανάκια άλλων εταιρειών. Με δεδομένο όμως ότι κι εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για κάτι διαφορετικό πέρα ίσως από το tenere θα έλεγα ότι μάλλον δεν θα έπρεπε να φοβάσαι για την επιλογή σου.

από test ride που του έκανα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το βάρος του ή τον όγκο του. Το μόνο που βρήκα υπερβολικά εκνευριστικό ήταν η πολύ ευαίσθητη γκαζιέρα του.

νομίζω υπάρχει ένας ιδιοκτήτης και μέλος του forum. αν σε διαβάσει...

Re: γνωμες  

  Από: voyager1970 στις 07/04/2014 8:22 μμ.

kovick4"σκεφτομαι σοβαρα να προβω στην αγορα του εχπλορρερ 1200. θα ηθελα την γνωμη σας γιατι δεν ξαναειχα triumph, ξερετε αν και ειναι νωρις με την εννοια οτι δεν εχει πολυκυκλοφορησει τι να προσεξω απο προβληματα? δυστυχως τα αγγλικα μου δεν ειναι πολυ καλα για να διαβασω εντυπωσεις απο ξενα σιτε. περιμενω τις γνωμες σας το προηγουμενο μηχανακι μου ηταν vstrom 1000 και εκανα 230.000 χλμ. δεν με τρελλαινει καποιο αλλο απο αυτη την κατηγορια, αντε λιγουλακι το tenere 1200,"


Φίλε kovick4,

Ρίξε μια ματιά σε σχετική συζήτηση:

Board index ‹ Ελεύθερη ενότητα ‹ Συζήτηση περί μοτοσυκλέτας < Απο το 800XC στο Explorer

Οτι και να αποφασίσεις, οπωσδήποτε προσπάθησε να κάνεις test-drive και να το πάρεις για δοκιμή καλή και όχι "την βόλτα του τετραγώνου". Υπόψην σου πως οι περισσότεροι αντιπρόσωποι τα έχουν για δοκιμή και λόγο κρίσης οι πελάτες είναι "σπάνιο είδος"!

Re: γνωμες  

  Από: Visk στις 08/04/2014 12:01 πμ.

Παρτο να γινουμε πολοι.
Απο προβληματα τι να σου πω? 1700 χλμ εχει το δικο μου.
Το σιγουρο ειναι πως οτι και να παθεις η μαμα Τ θα σε προσεξει.
Ενα προβλημα ηταν οι κεφαλες των κυλινδρων το οποιο θεωριτηκα λυθηκε στα κενουρια μοντελα και αντικατασταθηκαν στα παλια απο οσο ξερω.
Επισις με ανακλιση αντικαταστηθηκε η ECU σε παλιοτερα μοντελα και με διαφορες αλλες αλλαγες το γκαζι δεν ειναι πλεον τοσο ευεσθητο.
Τα προβληματα μην τα φοβασαι, για μενα ειναι λαχειο το να σου βγει προβλημα η οχι, δοκιμασες αλλες μηχανες? Και το ΚΤΜ 1190 ειναι πολυ καλο και εγω το σκεφτηκα πολυ να σου πω την αληθεια για το ΚΤΜ.
Παντως δεν το μετανιωσα καθολου, ειμαι πολυ ευχαριστημενος και καθε μερα δεν βλεπω την ωρα να την καβαλησω!
Ειναι μηχανη για εθνικη βεβαια, δηλαδη σε ταξιδι θα την χαρεις παρα πολυ, τρςει τα χιλιομετρα γρηγορα και με ανεση για τον αναβαατη.
Ενταξει τωρα το αν δεν ρυθμιζονται οι αναρτησεις με το πατημα ενοσ κουμπιου εμενα δεν με χαλαει καθολου, οπος και το κρουιζ κοντρο λδεν πεδευει.
Αφτες τωρα ειναι πρωσοπικες μου αποψεις, επιδη τα χρηματα στις μηχανες που κοιτας ειναι πολλα καλο ειναι να τις καβαλησεις ολες ξανα και ξανα και να μιν ντρεπεσαι κανε χιλιομετρα στις δοκιμες και λιοστα!
Εγω Ποτε θα Μαθω να Κανω Σουζες?

Re: γνωμες  

  Από: kovick4 στις 15/04/2014 12:53 μμ.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και την βοηθεια. τελικα το explorer ειναι μονοδρομος για εμενα και τα γουστα μου. αντε με το καλο να σας γνωρισω και απο κοντα

Re: γνωμες  

  Από: thed10kar στις 27/08/2014 9:43 μμ.

Παιδιά μαζί σας το δοκίμασα το πήγα μακριά είδα αυτά που ήθελα να δω και μου φαίνονται μια χαρά. Άνετη μηχανή καλή θέση οδήγησης διαβάζει καλά τον δρόμο δείχνει δυνατή και ροπάτη και αρκετά ελαφιά μόλις ξεκνινήσει ηλεκρονικά βοηθήματα όσα χρειάζονται (τις παραροκαταστάσεις τύπου ESA δεν τις πολυπιστεύω) προστασία από τον αέρα καλή και οικονομική στην κατανάλωση. Δεν έχει την σπιρτάδα του 1050 μου αλλά δειχνει πρόθυμη να σου δώσει συγκινήσεις παρά την διαφορετική φιλοσοφία της.

Re: γνωμες  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 30/08/2014 8:29 μμ.

Τον περασμένο μήνα που πέρασα απο το γνωστό εξουσιοδοτημένο του Πειραια ήταν μέσα ένας τύπος και έκανε φασαρία γιατί στις 4000χλμ. του "βάρεσε" ρουλεμάν στροφάλου.
Αγορά 4/2014
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: γνωμες  

  Από: panosem στις 04/09/2014 9:06 μμ.

Εγω την εχω 1,5 μήνα. Από Vstrom 650, πηγα σε αυτην την επιλογη.
κρητηρια επιλογης, ηταν 1ον, ο αξονας που ηθελα, η καλή θέση οδηγησης, λογω υψους (1,98).
Εκανα ταξιδι αθηνα Θεσσαλονικη, καθως και την επιστροφη. Εκει καταλαβα εν τελει οτι η μηχανη δε βγαζει ζεστη, πραγμα που αντιμετωπισα εντος πολης.
Στο ταξιδι, ακομα και στα 170 με βαλιτσες, πηγαινε μια χαρα.
Απο καταναλωση για 1200, αψογο.
Εμενα με υπερ καλυψε, στις 3000+ χλμ που συνυπαρχω μαζι της.

Δελεαρ μεγαλο τα δωρα, που σε BMW σου δινουν μονο εναν συναγερμο, αλλα δινεις και κανα 3χιλιαρο εξτρα απ την τιμη του Explorer.

Δοκιμασε το και αν σε βολεψει, μην το σκεφτεσαι και πολυ.

Σαν αλλη επιλογη ειχα και το Caponord, αλλα κάτι με τραβουσε μακρυα απο την Aprilia.

Re: γνωμες  

  Από: gprot στις 26/04/2018 10:56 πμ.

Καλημέρα κι από εμένα. Νέο μέλος & Truimpher wanna-be...

Μετά από κάποια χρόνια που έχουν περάσει, υπάρχει κάτι σχετικά με το 1200 που θα πρέπει να προσέξει κανείς στην αγορά του μεταχειρισμένου? Π.χ. κάποια ευπάθεια σε συγκεκριμένα σημεία ή σύστημα?
Οποιαδήποτε πληροφορία γενικά καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ