Τακακια tiger

Τακακια tiger  

  Από: AndreaSt στις 27/05/2009 9:59 μμ.

Με καινουρια πισω τακακια βγαζω περιπου 1500-1800 χλμ
Ενταξει ο δισκος μου δεν ειναι και ο καλυτερος (με αρκετες αυλακωσεις) αλλα λιγο δεν ειναι ?

Re: Τακακια tiger  

  Από: Aris. στις 28/05/2009 12:31 πμ.

πως γινετε να τελειωνεις ενα ζευγαρι τακακια σε 1500κμ ? με το ποδι στο φρενο εισαι ?
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τακακια tiger  

  Από: AndreaSt στις 28/05/2009 12:38 πμ.

οχι δεν παταω φρενα με το πισω, γι αυτο και μου κανει εντυπωση που τρωγονται τοσο γρηγορα.
τελικα δεν θα γλυτωσω την αλλαγη δισκου.

Re: Τακακια tiger  

  Από: Sprinter στις 28/05/2009 6:33 πμ.

Χριστέ και Παναγια!!!!!!! Εγώ βγάζω 10.000+ στα πίσω τακάκια
(Εχω 22.000 και είμαι στα δεύτερα και έχω ακόμα καμπόσο).

Να κοιτάξεις τις δαγκάνες μη σέρνουν υπερβολικα πάνω στο δίσκο. Ξεκίνα με ένα καλό καθάρισμα δαγκάνες - εμβολάκια.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Τακακια tiger  

  Από: Native στις 28/05/2009 9:30 πμ.

Παίζουν ρόλο και τα τακάκια..τα μαμα εμενα μου κράτησαν 3000χιλ, αυτα που έβαλα μετα 12000χιλ! Μήπως να αλλάξεις και μάρκα λοιπόν? Μην μου πείς οτι βάζεις τιποτα Newfren? Αυτα κρατάνε 500χιλ
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τακακια tiger  

  Από: denthnpalevw στις 28/05/2009 9:57 πμ.

Aris."πως γινετε να τελειωνεις ενα ζευγαρι τακακια σε 1500κμ ? με το ποδι στο φρενο εισαι ?
"


σε μια εκδρομη ημουν πισω απο ενα street triple και εβλεπα οτι το πισω του φαναρι ηταν μονιμα αναμενο. οταν σταματησαμε στηεν επομενη σταση του ειπα οτι μαλλον εχει προβλημα το φαναρι του και μενει μονιμα αναμενο.
και τοτε μου ειπε οτι αφηνει το ποδι του πανω στο ποδοφρενο. μου εδειξε και πως. δεν θα απορουσα αν τρωει τα τακακια του καθε 2000 χλμ.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Τακακια tiger  

  Από: Aris. στις 28/05/2009 10:48 πμ.

ειμαι με τα μαμα στα 5000κμ και αναρωτιεμαι αν εχει φαγωθει η μιση παστα... ισως και λιγοτερο .. !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τακακια tiger  

  Από: JOSBI στις 28/05/2009 11:10 πμ.

Eγω εβαλα τα καρμπον λορεν (καπως ετσι) μπροστα και εχω κανει 4300 χιλ και σε λιγο θελω παλι τακακια!
πολυ γρηγορα τα εφαγε!
Τα πισω μου βγαζουν 10000-12000.
VALE FOR EVER

Re: Τακακια tiger  

  Από: Native στις 28/05/2009 12:27 μμ.

JOSBI"Eγω εβαλα τα καρμπον λορεν (καπως ετσι) μπροστα και εχω κανει 4300 χιλ και σε λιγο θελω παλι τακακια!
πολυ γρηγορα τα εφαγε!
Τα πισω μου βγαζουν 10000-12000."


Πρόσεχε Jos γιατι με τα carbon lorraine μπορεί να έχεις καλά φρένα, αλλα τρώνε και τους δισκους σαν σαράκι . Προσωπικά πιστεύω οτι είναι μονο για χρήση πίστας, οχι καθημερινά.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τακακια tiger  

  Από: JOSBI στις 28/05/2009 12:31 μμ.

Native"
JOSBI"Eγω εβαλα τα καρμπον λορεν (καπως ετσι) μπροστα και εχω κανει 4300 χιλ και σε λιγο θελω παλι τακακια!
πολυ γρηγορα τα εφαγε!
Τα πισω μου βγαζουν 10000-12000."


Πρόσεχε Jos γιατι με τα carbon lorraine μπορεί να έχεις καλά φρένα, αλλα τρώνε και τους δισκους σαν σαράκι . Προσωπικά πιστεύω οτι είναι μονο για χρήση πίστας, οχι καθημερινά."



Ναι ρε φιλε εχω προσεξει καποια σχετικη φθορα εχεις δικιο!!! καταπληκτικο φρεναρισμα αλλα....
και τι να βαλω? τα μαμα ειναι απαραδεκτα!!!!
VALE FOR EVER

Re: Τακακια tiger  

  Από: alki_viades στις 28/05/2009 12:40 μμ.

Ρε παιδια μια χαρα ειναι τα μαμα, εχω βαλει εδω και 200χλμ τα EBC HH και ισως ειναι λιγο καλυτερα, ανεπαισθητη διαφορα...

Μηπως με την αλλαγη συμπληρωσες υγρο κι εκανες εξαερωση και ειδες τοσο μεγαλη διαφορα;

Re: Τακακια tiger  

  Από: Native στις 28/05/2009 12:46 μμ.

Δεν έχω εμπειρια γενικα απο μεταλλικά τακάκια. Απλά είχε τύχει να δω δισκο με 10000χιλ απο τυπο που είχε πάνω carbon lorraine, ηταν σαν να είχε κάνει 40000χιλ, γι'αυτο στο ειπα. Πάρε γνώμες απο τα παιδιά εδω στο forum...εγω δεν βάζω μεταλλικά, γι'αυτο δεν θα σου τα προτεινα, ειδικά αν οδηγείς επιθετικά
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Τακακια tiger  

  Από: JOSBI στις 28/05/2009 12:49 μμ.

alki_viades"Ρε παιδια μια χαρα ειναι τα μαμα, εχω βαλει εδω και 200χλμ τα EBC HH και ισως ειναι λιγο καλυτερα, ανεπαισθητη διαφορα...

Μηπως με την αλλαγη συμπληρωσες υγρο κι εκανες εξαερωση και ειδες τοσο μεγαλη διαφορα;"



οχι δεν πειραξαμε καθολου τα υγρα! προσωπικα ειχα μεγαλο προβλημα με τα μαμα λογο του οτι ενεργοπιουσε το ABS με το καλημερα! σου λεω ειχα φαει τετοια ξενερα που εψαχνα τροπο να βγαλω το abs. οταν εβαλα τα καπμπον λορεν σταματησε να το κανει και απο εκει που σιχαινομουνα το abs το αγαπησα!!!
VALE FOR EVER