Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia

Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: astiger955i στις 21/04/2009 10:49 πμ.

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Χρόνια πολλά κατ' αρχήν και καλά χιλιόμετρα σε όλους!!

Το τιγράκι μου έχει γράψει 50.000+κάτι ψιλά και ο μηχανικός μου μου είχε πεί στο τελευταίο service που έκανα, να κοιτάω τα λάδια κάθε 1000χλμ γιατί από εδώ και πέρα όλο και κάτι θα "τσιμπάει" και να τα συμπληρώνω. Επίσης, το ίδιο μου είπε και άλλος μηχανικός της TRIUMPH, από την άλλη άκρη της Ελλάδας (Ξάνθη), καθώς βρέθηκα εκεί για το Πάσχα και σταμάτησα για να συμπληρώσω λάδια και να τον ρωτήσω...

Κανείς άλλος με 955i που να έχει το ίδιο θέμα με το μηχανάκι του?? Εντάξει, 50.000χλμ δεν είναι λίγα αλλά στα 1000χλμ να θέλει συμπλήρωμα 0,5lt??? Το παθαίνουν όλα τα 955i? Είναι φυσιολογικό για τα 955i?

Όποιος γνωρίζει κάτι ας ρίξει την εμπειρία του ή την γνώμη του γιατί μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση .

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: Sprinter στις 21/04/2009 10:52 πμ.

Μη σου κάνει εντύπωση να καταναλώνει τόσο λάδι ενας κινητήρας στα 50000. Εδώ και σε καινούργιους θεωρείται φυσιολογικό. Δεν κατάλαβα όμως, εσένα σου καίει τόσο, ή φοβάσαι μη σου κάψει τόσο επειδή σου είπανε?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: Cpt. Haddock στις 21/04/2009 10:57 πμ.

Καθε 1000 να το κοιτάς, αλλα 0,5 λιτρα στα 1000 χλμ ειναι πολυ.

Να αναμένεις 0,5 με 1 λιτρο ανα 5,000 χλμ
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: Native στις 21/04/2009 3:58 μμ.

Να βάζεις ημισυνθετικό λάδι, θα σου κάει λιγότερο. Τα Full Συνθετικά λάδια είναι και λίγο παραμύθι οτι είναι πάντα καλύτερα, μπορεί να κάνουν και κακό στο μοτέρ, ειδικά αν έχει πάρει ανοχές.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: LevelOne στις 21/04/2009 9:25 μμ.

Τι μοντελο ειναι ο τιγρης σου; (το εβδομο ψηψιο απο το τελος στον αριθμο πλαισιου)

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: minavag στις 21/04/2009 10:16 μμ.

πριν σε πιασει απελπισια οτι καει λαδια να τσεκαρεις και το σωλινακι των αναθυμιασεων του λαδιου προς το φιλτροκουτι γιατι καποια 955 πασχουν σε αυτο .εγω την ειχα πατησει απο τα πρωτα 5000 αλλα μετα την αλλαγη του ολα οκ

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: astiger955i στις 22/04/2009 11:49 πμ.

LevelOne"Τι μοντελο ειναι ο τιγρης σου; (το εβδομο ψηψιο απο το τελος στον αριθμο πλαισιου)"

Συμφορουμίτες,

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μετά από ταξίδι Ξάνθη-Πάτρα, σχεδόν 700Km δηλαδή, ήθελε συμπλήρωμα περίπου 200ml...

Φιλε LevelOne, ο Τίγρης είναι μοντέλο 2005. Έχεις ακούσει κάτι για τις παρτίδες που βγήκαν το 2005??

Όσο για το ημισυνθετικό λάδι, που λέει ο Native, δεν το έχω ξανακούσει. Πίστευα ότι το συνθετικό είναι καλύτερο από το ημισυνθετικό σε κάθε περίπτωση... Αυτό για το ημισυνθετικό ισχύει για την περίπτωση που ο κινητήρας "τσιμπάει" λάδια ή γενικώς πιστεύεις ότι καλύτερα να βάζεις ημισυνθετικά?

Θα τσεκάρω και το σωληνάκι των αναθυμιάσεων και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές...

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: Sprinter στις 22/04/2009 11:57 πμ.

Φίλε,

Πές στον Φίλιππα ακριβώς αυτό που σου ζητάει (το ψηφίο στο VIN, δεν είναι τόσος κόπος να ανοίξεις την άδεια κυκλοφορίας) γιατί να σε βοηθήσει θέλει. Το μοντέλο 05 κλπ δεν λέει πολλά γιατί τα model years της Τ δεν συμπίπτουν με τα ημερολογιακά χρόνια (δηλ. μπορεί πραγματικά να είναι 05 αλλά μπορεί και όχι).

Για χρήση ημισυνθετικών σε τέτοιες περιπτώσεις τό έχω ακούσει και εγώ αλλά δεν ξέρω αν είναι urban legend ή έχει πραγματική λογική. Τεσπα, αν αλλάζεις τα λαδάκια συχνά και τα ημισυνθετικά (αν βρείς των σωστών προδιαγραφών) μια χαρά είναι. Δες τα Motul 5100.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: astiger955i στις 22/04/2009 2:22 μμ.

Sprinter"Φίλε,

Πές στον Φίλιππα ακριβώς αυτό που σου ζητάει (το ψηφίο στο VIN, δεν είναι τόσος κόπος να ανοίξεις την άδεια κυκλοφορίας) γιατί να σε βοηθήσει θέλει. Το μοντέλο 05 κλπ δεν λέει πολλά γιατί τα model years της Τ δεν συμπίπτουν με τα ημερολογιακά χρόνια (δηλ. μπορεί πραγματικά να είναι 05 αλλά μπορεί και όχι).

Για χρήση ημισυνθετικών σε τέτοιες περιπτώσεις τό έχω ακούσει και εγώ αλλά δεν ξέρω αν είναι urban legend ή έχει πραγματική λογική. Τεσπα, αν αλλάζεις τα λαδάκια συχνά και τα ημισυνθετικά (αν βρείς των σωστών προδιαγραφών) μια χαρά είναι. Δες τα Motul 5100."


Φίλε Sprinter & Φίλιππα,

Το έβδομο ψηφίο, από το τέλος, του αριθμού πλαισίου είναι "5"...

Όσο για ημισυνθετικά, πιστέυω μια δοκιμή θα μας πείσει !!!

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: psilo_paidi στις 22/04/2009 2:40 μμ.

δε τα λες και πολλααα τα 50 χιλ για να τσιμπαει παντως. Σαν να σου λεει μετα απο 4-5 χρονια η μηχανη σου θα βγαινει οφ υπο8ετοντας 1λτ ανα 5 χιλιαδες. δλδ στα 100.000 δεν υπαρχεις καν?

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: minavag στις 22/04/2009 3:16 μμ.

για το "μυθο"με τα ημισυνθετικα το εχω ακουσει στα μονοκυλινδρα, δεν νομιζω οτι αν το λαδι εχει τις σωστες προδιαγραφες οτι παιζει ρολο αν ειναι ημι η φουλ

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: Native στις 22/04/2009 4:36 μμ.

Εγώ πάντως για τους Γιαπωνέζους ειδικά έχω ακούσει οτι τα full συνθετικά δεν τα προτείνουν ούτε για τα super sport μοτοσακό τους. Υπάρχει περίπτωση ο κινητήρας να αρχίσει να καίει πολυ πιο γρήγορα λάδια με την χρήση τους. Τώρα το γιατί καλύτερα να μας το πεί ο Φίλτατος Φίλιππας . Μπορεί βέβαια τα Triumph να έχουν αλλες επιστρώσεις στο μοτορι και να μην εχει ιδιαιτερη σημασια...Ημι παντως πιστέυω είναι η καλύτερη λύση και μάλλον θα ξεκινήσω να τα βάζω κι εγω...για 5000 που ουτως η αλλως αλλάζουμε ειναι μια χαρα. Εξαλλου η μαμα triumph λεει οτι μπορείς να βάλεις και Ημι συγκεκριμένων προδιαγραφών...οπότε δεν νομίζω οτι ρισκάρεις κάτι.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: LevelOne στις 23/04/2009 1:03 πμ.

astiger955i"
Φιλε LevelOne, ο Τίγρης είναι μοντέλο 2005. Έχεις ακούσει κάτι για τις παρτίδες που βγήκαν το 2005??
"

Αρα εχει το παλιο συστημα αναθυμιασεων(το 06 εχει το νεο του 1050).Το πιθανοτερο ειναι να θελει αλλαγη η τσιμουχα που εχει στο αριστερο καπακι του κινητηρα(και να ελπιζεις να μην εχει φθαρει και ο αντικραδασμικος αξονας,πανω στον οποιο δουλευει η τσιμουχα αυτη).
Native"Εγώ πάντως για τους Γιαπωνέζους ειδικά έχω ακούσει οτι τα full συνθετικά δεν τα προτείνουν ούτε για τα super sport μοτοσακό τους. Υπάρχει περίπτωση ο κινητήρας να αρχίσει να καίει πολυ πιο γρήγορα λάδια με την χρήση τους. Τώρα το γιατί καλύτερα να μας το πεί ο Φίλτατος Φίλιππας . Μπορεί βέβαια τα Triumph να έχουν αλλες επιστρώσεις στο μοτορι και να μην εχει ιδιαιτερη σημασια...Ημι παντως πιστέυω είναι η καλύτερη λύση και μάλλον θα ξεκινήσω να τα βάζω κι εγω...για 5000 που ουτως η αλλως αλλάζουμε ειναι μια χαρα. Εξαλλου η μαμα triumph λεει οτι μπορείς να βάλεις και Ημι συγκεκριμένων προδιαγραφών...οπότε δεν νομίζω οτι ρισκάρεις κάτι."

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξι Γιαπωνεζικων και Αγγλικων(εξαλου τα triumph φορανε Γιαπωνεζικα πιστονια).Ισως τελικα να δουλευουν καλητερα τα ημι στα triumph αλλα δε το εχω ψαξει.

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: minavag στις 23/04/2009 4:27 μμ.

Αρα εχει το παλιο συστημα αναθυμιασεων(το 06 εχει το νεο του 1050).Το πιθανοτερο ειναι να θελει αλλαγη η τσιμουχα που εχει στο αριστερο καπακι του κινητηρα(και να ελπιζεις να μην εχει φθαρει και ο αντικραδασμικος αξονας,πανω στον οποιο δουλευει η τσιμουχα αυτη)


το κοστος ειναι μικρο καιθα εχεις κανενα προβλημα μετα

Re: Tiger955i+50.000 Km+"tsimpima" ladia  

  Από: panos1050 στις 23/04/2009 8:56 μμ.

50000 και σου ειπαν οτι ειναι λογικο απο εδω και περα να καιει λαδια?
δηλαδη σου λενε οτι η μηχανη σου σιγα σιγα τελειωνει
ωραια μια χαρα
δηλαδη καποιος που κανει πολλα χλμ καθε 3-4 χρονακια πρεπει να ψαχνετε
..............Πέφτει μόνον αυτός που τρέχει. Όποιος σέρνεται δεν πέφτει ποτέ..................