Χαλασμένος αισθητήρας βενζίνης

Χαλασμένος αισθητήρας βενζίνης  

  Από: Μακης στις 27/06/2016 7:04 μμ.

Καλησπέρα σας,
Έχω το Tiger 800 2011 μοντέλο και μου παρουσιάζει το εξής θέμα με την ένδειξη βενζίνης.
Εδώ και λίγο καιρό ενώ έχω γεμάτο ντεπόζιτο μου βγάζει 10 παύλες. Όταν υποτίθεται ότι δεν έχω καμία παύλα στην ένδειξη ανοίγω την τάπα και βλέπω ότι έχω ακόμα μέσα βενζίνη η οποία με βγάζει για ακόμα καμιά 70ρια χλμ.
Γενικότερα δεν αντιστοιχεί η ένδειξη βενζίνης με την πραγματική ποσότητα.
Μήπως ξέρετε αν οφείλεται σε χαλασμένο αισθητήριο ή σε κάποια απλή ρύθμιση στο συνεργείο?
Και αν χρειάζεται αλλαγή για τι κόστος μιλάμε αν είναι να αλλαχτεί?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: PTiger800 στις 28/06/2016 12:03 μμ.

Εμένα δεν έκανε το ίδιο. Είχε πρόβλημα όταν έπεφτε η στάθμη. Δηλαδή μου έδειχνε ότι άδειασε ενώ δεν είχε αδειάσει.
Στο γέμισμα έδειχνε κανονικά. Κάποια στιγμή "έφτιαξε" μόνο του.

Βασικά το αισθητήριο, απ' ότι ξέρω δεν είναι τύπου φλοτέρ, αλλά δουλεύει με ηλεκτρόδια. Λογικά σε εμένα κάποιο από αυτά είχε πιάσει βρωμιά και δεν έδειχνε. Σε κάθε περίπτωση κάποια στιγμή έφτιαξε.

Άρα, αυτά που έχω να πω σε εσένα είναι.
1. Μπορεί να φτιάξει μόνο του
2. Δεν είναι ρύθμιση
3. Είναι αισθητήριο
4. Δεν ξέρω πόσο δύσκολα αλλάζεται ή πόσο είναι το κόστος.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: Thodoris XCx στις 28/06/2016 10:17 μμ.

Καλησπερα,

Το δικο μου μοντελο 2015 δειχνει οτι να ναι.

Μου αναβε η ρεζερβα και χωραγε μετα μονο 11 λιτρα βενζινης.

Το γεμιζα βενζινη και δεν εδειχνε μεχρι πανω...παρα μια μπαρα λιγοτερη...ρωτησα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι θα το δουν στο service...λογικα την αλλη εβδομαδα θα το αφησω θα δουμε.

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: CK1 στις 01/06/2017 11:16 πμ.

Thodoris XCx"Καλησπερα,

Το δικο μου μοντελο 2015 δειχνει οτι να ναι.

Μου αναβε η ρεζερβα και χωραγε μετα μονο 11 λιτρα βενζινης.

Το γεμιζα βενζινη και δεν εδειχνε μεχρι πανω...παρα μια μπαρα λιγοτερη...ρωτησα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι θα το δουν στο service...λογικα την αλλη εβδομαδα θα το αφησω θα δουμε."


Καλημέρα, έχουμε κάποιο update για το θέμα. Χρειάστηκε αλλάγη ή καθαρίστηκε? Κόστος?

Ευχαριστώ

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: Thodoris XCx στις 01/06/2017 8:47 μμ.

CK1"
Thodoris XCx"Καλησπερα,

Το δικο μου μοντελο 2015 δειχνει οτι να ναι.

Μου αναβε η ρεζερβα και χωραγε μετα μονο 11 λιτρα βενζινης.

Το γεμιζα βενζινη και δεν εδειχνε μεχρι πανω...παρα μια μπαρα λιγοτερη...ρωτησα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι θα το δουν στο service...λογικα την αλλη εβδομαδα θα το αφησω θα δουμε."


Καλημέρα, έχουμε κάποιο update για το θέμα. Χρειάστηκε αλλάγη ή καθαρίστηκε? Κόστος?

Ευχαριστώ"


Μου ειπε οτι δεν ειδε κατι....τι να πω....
μαλιστα μου προτεινε να δοκιμασω να εχω 1 4λιτρο με βενζινη μαζι μου για να δω ποσο θα με βγαλει η ρεζερβα. Καποια στιγμη ισως το δοκιμασω.

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: CK1 στις 20/07/2017 2:32 μμ.

[quote="Thodoris XCx":2r8zx4ar]
CK1"
Thodoris XCx"Καλησπερα,

Το δικο μου μοντελο 2015 δειχνει οτι να ναι.

Μου αναβε η ρεζερβα και χωραγε μετα μονο 11 λιτρα βενζινης.

Το γεμιζα βενζινη και δεν εδειχνε μεχρι πανω...παρα μια μπαρα λιγοτερη...ρωτησα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι θα το δουν στο service...λογικα την αλλη εβδομαδα θα το αφησω θα δουμε."


Καλημέρα, έχουμε κάποιο update για το θέμα. Χρειάστηκε αλλάγη ή καθαρίστηκε? Κόστος?

Ευχαριστώ"


Μου ειπε οτι δεν ειδε κατι....τι να πω....
μαλιστα μου προτεινε να δοκιμασω να εχω 1 4λιτρο με βενζινη μαζι μου για να δω ποσο θα με βγαλει η ρεζερβα. Καποια στιγμη ισως το δοκιμασω.[/quote:2r8zx4ar]

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τί εννοεί ο "μάστορας" ότι δεν βρήκε τίποτα. Ο μετρητής μας δουλεύει με ηλεκτρόδια και ανάλογα με την στάθμη του καυσίμου "δίνει" και διαφορετική τάση ρεύματος άρα και μπάρες στο καντράν. Μέτρησε την τάση στον μετρητή και την βρήκε οκ?

Βέβαια αυτό που σου είπε να κουβαλάς και ένα μπιτόνι βενζίνη μαζί σου μέχρι να μείνεις με ξεπερνά... Αλήθεια σε πιο συνεργείο στα είπαν αυτά?

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: Thodoris XCx στις 20/07/2017 5:46 μμ.

Μου το ειπε μεταξυ σοβαρου και αστειου....το θεμα ειναι οτι δεν την παλεψα αλλο και πηγα και ζητησα να παραγγειλουν καινουργιο αισθητηρα ...εντος εγγυησης φυσικα.....τωρα περιμενω να ερθει το ανταλλακτικο....θα ενημερωσω οταν τον αλλαξω....!

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: micchael στις 27/07/2017 1:49 μμ.

και εμένα μου το έκανε μετα το σερβις των 20.000 Έδειχνε να αδειάζουν οι μπάρες αμέσως ενώ μέσα είχε βενζίνη. Τελικά μετά απο 4 5 γεμισματα αδειάσματα με 100αρα (δεν ξερω αν παίζει κανεναν ρολο η 100αρα απλα λέω τι έκανα) εφτιαξε μόνο του και δουλεύει πλέον κανονικότατα.

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: Polymhxanos στις 29/07/2017 2:21 πμ.

CK1"Βέβαια αυτό που σου είπε να κουβαλάς και ένα μπιτόνι βενζίνη μαζί σου μέχρι να μείνεις με ξεπερνά..."


Για άπαξ δοκιμή του το είπε αυτό, για να δει την ακρίβεια της ένδειξης. Όχι για μόνιμα να το κάνει αυτό. Το έχεις καταλάβει αυτό ε;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: Thodoris XCx στις 01/08/2017 11:27 μμ.

Μεχρι τελος της βδομαδας θα εχει μπει ο καινουργιος αισθητηρας. Οπως ειναι τωρα, η ενδειξη μου κλεβει σταθερα 4 λιτρα καυσιμου!!

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: CK1 στις 02/08/2017 10:22 πμ.

Polymhxanos"
CK1"Βέβαια αυτό που σου είπε να κουβαλάς και ένα μπιτόνι βενζίνη μαζί σου μέχρι να μείνεις με ξεπερνά..."


Για άπαξ δοκιμή του το είπε αυτό, για να δει την ακρίβεια της ένδειξης. Όχι για μόνιμα να το κάνει αυτό. Το έχεις καταλάβει αυτό ε;"


Βρε εγώ το κατάλαβα. Ο μάστορας μάλλον δεν κατάλαβε. Αφού του λέει ο άνθρωπος ότι το φουλάρει και οι μπάρες δεν ανεβαίνουν μέχρι πάνω άρα ο αισθητήρας έχει θέμα. Ποιός o λόγος να αφήσεις το ρεζερβουάρ να στεγνώσει? Για να ζορίσεις την αντλία καυσίμου ή για να ρουφήξει ότι σκουπίδια ύπαρχουν μέσα?

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: ehetlaios στις 05/08/2017 10:31 πμ.

Κι εμενα μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα μεσα στον ιουλιο,εχω μοντελο του '11 και εχει μισο ντεποζιτο π.χ. και αναβουν 2 παυλες οι οποιες σβηνουν καποια στιγμη ενω εχω κανονικα βενζινη μεσα βεβαια ειμαι σε νησι(Σκυρος) και λιγο δυσκολο να παω να τσεκαρουν μονο αυτο

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: Minakias στις 09/08/2017 11:54 μμ.

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ έχω ένα tiger 800xc του 2014 και μου έκανε το ίδιο άλλες φορές κλέβοντας μια παύλα και άλλες φορές δύο παύλες. Στο συνεργείο μου είπαν ότι έφταιγε το φλοτερ και όχι κάτι με ηλεκτρόδια και μάλιστα σαν κόστος μου είπαν ότι αλλαγή του θα κόστιζε 65 ευρώ και 20 ευρώ τα εργατικά. Τελικά λόγω ταξιδιού δεν έκανα την αλλαγή (βέβαια δε με πήραν και ποτέ από το συνεργείο να μου πουν οτι ήρθε η παραγγελία που είχα κάνει). Στο δρόμο τελικά χρησιμοποιώντας βενζίνη (στο εξωτερικό όμως) και μετά από 4-5 γεμίσματα και μένα τώρα πια εδώ και μια εβδομάδα φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.Θα δείξει στη πορεία μόλις βάλω και βενζίνη στην Ελλάδα.

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: PTiger800 στις 11/08/2017 12:24 μμ.

Κάποιες παρατηρήσεις, όσον αφορά το δείκτη στάθμης καυσίμου. Άλλες σχετικές και άλλες άσχετες...

Τα πρώτα μοντέλα του 800 (πριν τα XRX, XCX κ.λπ.) είχαν δείκτη στάθμης με 12 μπάρες ενώ τα τρέχοντα έχουν 10.
Υποθέτω ότι το έκαναν για να "μαζέψουν" την ανακρίβεια της ένδειξης που έδιναν τα πρώτα μοντέλα.

Στο τρέχον μοντέλο, υπάρχει μία αστάθεια (στο δικό μου μηχανάκι τουλάχιστον) όσον αφορά την πρώτη μπάρα. Μπορεί να φύγω τίγκα από το βενζινάδικο, και να μου δείχνει ότι λείπει η πρώτη μπάρα, να εμφανιστεί μετά από λίγο κ.ο.κ.. Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το αν το γεμίζω όρθιο ή στο πλαϊνό stand.

Κατά την προσωπική μου γνώμη είναι λίγο σπαστικό, αλλά μέχρι εκεί. Δλδ, εγώ έχω συνηθίσει να παρακολουθώ το χιλιομετρητή. Ξέρω ότι μέσα στην πόλη, μετά τα 200 χλμ, περιμένω λαμπάκι. Πόσο βαστάει η βενζίνη από το λαμπάκι και μετά δεν ξέρω, και ούτε θέλω να μάθω. Συνήθως όμως, χρειάζομαι συμπλήρωση γύρω στα 14lt, που σημαίνει ότι μέσα έχουν μείνει 4-5 (περίπου 70χλμ, όπως έγραψε και κάποιος πιο πάνω). Θα αρχίσω να ανησυχώ όταν όλα αυτά δεν κουμπώνουν. Π.χ. αν ανάψει λαμπάκι και πάρει 10lt μέχρι το γέμισμα (αυτό έκανε το παλιό μου μηχανάκι) πάει να πει ότι έχει πρόβλημα ο αισθητήρας). Ομοίως αν είχα κάνει 230 χλμ (στην πόλη) και δεν πλησίαζα τις δύο μπάρες. Κατά τα άλλα αν η κατάσταση είναι όπως τώρα δεν θα πήγαινα να αλλάξω αισθητήρα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: χαλασμένο αισθητήριο βενζίνης  

  Από: Thodoris XCx στις 17/08/2017 8:05 μμ.

Updates...

Λοιπον αλλαξα φλοτερ μεσα στην εγγυηση....

Το προβλημα εγινε απλα λιγο χειροτερο!!

Πλεον γεμιζω βενζινη και το κοντερ δειχνει μεχρι την μεση. Κανω τα πρωτα 40χλμ...και αμεσως αναβει το λαμπακι της ρεζερβας....στα 60 χλμ δεν δειχνει καμια παυλα και 0 χλμ αυτονομια....

Ξαναπηγα στον μηχανικο και μου λεει κανε μερικα γεμισματα και μπορει να ξεκολλησει....αν δεν ξεκολλησει μου ειπε οτι παιζει να φταιει κατι αλλο και οχι το φλοτερ και θα χρειαστει ψαξιμο...

Πηγα ταξιδι με την μηχανη ( 1000 κατι χλμ ) και η κατασταση ειναι σταθερη....

Οταν επιστρεψω Αθηνα θα παω παλι στον μηχανικο..

Οκ...σεβαστος ο φιλος που λεει οτι αναβει ρεζερβα στα 200 κατι και παει και το γεμιζει και δεν τον νοιαζει...

Αλλα ρε παιδια σε adventure μηχανακι ο δειχτης καυσιμου ειναι σημαντικος....


Σημερα ειχα κανει 330 χλμ ( μονο ορεινη διαδρομη...πιο οικονομικη οδηγηση πεθαινεις) και σταματωντας στο βενζιναδικο το μηχανακι πηρε μολις 15,5 λιτρα....γιατι να σταματαω στα 200 αν η αυτονομια μου ειναι πολυ περισσοτερη??