Μπροστινή ανάρτηση.

Μπροστινή ανάρτηση.  

  Από: spinyian στις 02/04/2016 10:55 μμ.

Καλησπέρα. Έχω το tiger 800 xr και παρατηρώ ότι φρενάροντας ακούγεται ένας θόρυβος από τις μπροστινές μπουκάλες. Ακούγεται σαν να είχε ενα φθαρμένο ταμπούρο η μηχανή και στο ζορισμα να ακούς το στριγγλισμα. Δεν ειναι από τους δίσκους αλλά από τις μπουκάλες όταν αυτές τερματίζουν με πατημένο το μπροστινό φρένο. Το έχει παρατηρήσει άλλος;

Re: Μπροστινή ανάρτηση.  

  Από: voyager1970 στις 08/04/2016 10:39 πμ.

spinyian"Καλησπέρα. Έχω το tiger 800 xr και παρατηρώ ότι φρενάροντας ακούγεται ένας θόρυβος από τις μπροστινές μπουκάλες. Ακούγεται σαν να είχε ενα φθαρμένο ταμπούρο η μηχανή και στο ζορισμα να ακούς το στριγγλισμα. Δεν ειναι από τους δίσκους αλλά από τις μπουκάλες όταν αυτές τερματίζουν με πατημένο το μπροστινό φρένο. Το έχει παρατηρήσει άλλος;"



Φίλε Γιάννη,

Για δες μήπως ο θόρυβος προέρχεται από τα ρουλεμάν του τιμονιού!
Εννοείται πως έχεις ελέγξει τις δισκόπλακες & τα τακάκια για τυχόν μεγάλες φθορές;;!!

Re: Μπροστινή ανάρτηση.  

  Από: spinyian στις 04/06/2016 11:43 μμ.

τελικά είναι μικρή η διαδρομή των αναρτήσεων και τερματίζουν εύκολα....και σε χαμηλές ταχύτητες ακούγεται ένα στριγγλισμα σαν να ανοιγει πόρτα και να ακουγεται ο αλάδοτος μεντεσες...χαχα περίεργο αλλα συμβαινει. Η μηχανή δεν είναι ταλαιπωρημένη καθόλου το είπα και στον μάστορά μου. ολα καλα....

Re: Μπροστινή ανάρτηση.  

  Από: Tigris3 στις 05/06/2016 12:58 μμ.

Μου το κάνει και μένα το 1050, αλλά έχω 60.000χλμ. και θέλουν και ένα service όπου να ναι..

Re: Μπροστινή ανάρτηση.  

  Από: spinyian στις 21/06/2016 11:31 μμ.

https://youtu.be/h6lvqJ-0sJ8 Καληςπερα και πάλι. εδώ ακούγεται ο θόρυβος... Έχουμε καμία ιδέα τι τον προκαλεί;

Re: Μπροστινή ανάρτηση.  

  Από: spinyian στις 22/06/2016 11:05 πμ.

Καλημέρα, στο συνεργείο μου λένε οτι ειναι πριν μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός και δουλέψει το abs. Εγώ πάλι νομίζω οτι ακούγεται απο την ανάρτηση.

Re: Μπροστινή ανάρτηση.  

  Από: spinyian στις 22/06/2016 12:20 μμ.

Σε δοκιμή έβγαλα το abs και πάλι ο ίδιος θόρυβος. Θεωρεί οτι ειναι απο τα τακάκια και να περιμένουμε μήπως στρώσουν.