ρελαντι

ρελαντι  

  Από: micchael στις 04/12/2015 8:46 πμ.

παιδες το μηχανακι δεν μου κραταει το ρελαντι και σβηνει ξαφνικα. για να παρει μπροστα πρεπει να ανοιξω και το γκαζι αλλιως δεν παιρνει και φυσικα θα πρεπει να κραταω λιγο το γκαζακι για να μην σβησει, μολις το αφηνω σβηνει! εχει κανεις καμια ιδεα τι ειναι?

Re: ρελαντι  

  Από: micchael στις 04/12/2015 9:49 πμ.

τωρα δουλευει κανονικα.. τι ηταν αυτο τωρα αραγε?

Re: ρελαντι  

  Από: PTiger800 στις 04/12/2015 6:12 μμ.

Απάνω δεξιά υπάρχει η "αναζήτηση θέματος". Γράψε εκεί μέσα "ρελαντί" και θα βρεις τι υπάρχει ήδη.

Κατά τα άλλα ακούγεται σαν το "γνωστό" θέμα με το ρελαντί του 800 που λύθηκε με κάποια ανάκληση και ρύθμιση της ECU κάποια στιγμή το Φθινόπωρο του '12. Το μηχανάκι σου είχε πρώτη άδεια πριν από τότε; Μήπως δεν έχει περαστεί η ανάκληση.

Εμένα μου το έκανε όταν ζεσταινόταν. Κανονικά εν κινήσει, μόλις κράταγα το συμπλέκτη έσβηνε.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ρελαντι  

  Από: Jordan thoi στις 04/12/2015 6:59 μμ.

Λογικα θέλει καθάρισμα ή πεταλούδα του γκαζιού υπάρχει και σε απλό post αναρτημένο

Re: ρελαντι  

  Από: micchael στις 05/12/2015 5:19 μμ.

το μηχανακι ειναι του 14 το εχω παρει καινουριο και εχει 7.000 να θελει καθαρισμα η πεταλουδα τοσο συντομα δυσκολο, τωρα αυτο με την ανακληση δεν ξερω θα ρωτησω

Re: ρελαντι  

  Από: stamatisx στις 05/12/2015 10:25 μμ.

Μπορεί να θέλει ρύθμιση το stepper motor, πήγαινε να στο συνδέσουν στο διαγνωστικό Κ βλέπεις.

Re: ρελαντι  

  Από: micchael στις 07/12/2015 1:40 μμ.

τελικα ακομα δουλευει κανονικα , δεν το ξαναεκανε. το αφηνω προς το παρον και αν το ξανακανει θα παω να το κοιταξουν. ευχαριστω για τις απαντησεις.

Re: ρελαντι  

  Από: Jo grit στις 25/12/2015 2:20 μμ.

Μου το έκανε και εμένα για λιγο και έφταιγε η βενζίνη..
Έβαλα υγρό καθαρισμού μπεκ και καταπολέμησης νερού στη βενζίνη, οπως μου ειπε ο μηχανικός, και δεν το ξαναεκανε [VICTORY HAND][OK HAND SIGN]

Re: ρελαντι  

  Από: micchael στις 27/12/2015 3:04 μμ.

τελικα μου το ξαναεκανε και πηγα και μου καθαρισαν το στεπερ και πεταλουδες . προς το παρον ειναι οκ και βλεπουμε.

Re: ρελαντι  

  Από: micchael στις 29/12/2015 12:38 μμ.

παλι μου το κανει.. ειναι δυνατον να φταιει η βενζινη? εχω αδειασει και γεμισει 3 φορες απο τοτε που το κανει.

Re: ρελαντι  

  Από: voyager1970 στις 29/12/2015 8:37 μμ.

Φίλε Μιχάλη,

Από την στιγμή που έβαλες χημικό καθαριστικό για τον ψεκασμό και άδειασες εντελώς 3-φορές το ντεπόζιτο με καλής ποιότητας βενζίνη (100άρα βενζίνη από «σωστό» πρατήριο) και το πρόβλημα παραμένει (δεν κρατάει ρελαντί). Όπως επίσης πήγες το Τιγράκι σε μηχανικό και “καθάρισαν” το stepper-motor και τις πεταλούδες, οπότε θεωρητικά κάνανε τις σχετικές ρυθμίσεις (δες σχετικές φωτογραφίες);;!!

Σου συστήνω να πας σε ένα ΑΛΛΟ εξουσιοδοτημένο service Triumph για να το ελέγξουν και με το διαγνωστικό της Triumph.

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ σου συστήνω να πας στο service στην Καλλιρόης!

Χρόνια Πολλά!

Re: ρελαντι  

  Από: micchael στις 30/12/2015 3:07 μμ.

το καθαριστικο δεν το ειπα εγω το ειπε αλλος φιλος οτι το εβαλε και εφτιαξε εγω απλα απαντησα οτι εχω αδειασει-γεμισει βενζινη 3 φορες οποτε φανταζομαι οτι δεν θα φταιει η βενζινη. Επισης οτι εχω κανει δεν το εχω κανει στην καλλιροης (γνωριζοντας τις κακες κριτικες). απο εβδομαδα θα παω παλι μηπως εχει καποιο προβλημα μου ειπαν ενα μοτερακι που κραταει το ρελαντι σταθερο. Μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω.

Re: ρελαντι  

  Από: micchael στις 13/01/2016 2:19 μμ.

τελικα ξαναπηγα και μου καθαρισανε ενα μοχλουδακι που κραταει το ρελαντι σταθερο . είχε χασει το γρασο του και δεν ηταν πολυ σταθερο. μεχρι στιγμης ολα οκ. σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Re: ρελαντι  

  Από: Polymhxanos στις 15/01/2016 10:38 μμ.

Ναι.

Κλασσικό σύμπτωμα ότι μάλλον θέλουν καθάρισμα οι αυλοί και οι πεταλούδες στον ψεκασμό σου.

Έχει ξαναγραφεί το θέμα, πολλάκοις.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: ρελαντι  

  Από: Poulios στις 17/01/2016 9:42 μμ.

Μου το έκανε και εμένα.
Tiger 800 08/2015!!
Πήγα και μου ρύθμισε αυτή τη βίδα που δείχνετε στις φώτο, και εδώ και ένα 6μηνο, είναι οκ!