Led h4

Led h4  

  Από: Jordan thoi στις 03/12/2015 2:10 μμ.

Σήμερα παιδιά αγόρασα led h4 για το τίγρη μου θα τα περάσω θα τα δοκιμάσω και θα ανεβάσω φωτο

Re: Led h4  

  Από: jou στις 03/12/2015 7:35 μμ.

περιμένω νέα γιατί με ενδιαφέρει
αν θέλεις δώσε και πληροφορίες εκ των προτέρων όπως τιμή κατάστημα κτλ

Re: Led h4  

  Από: Jordan thoi στις 03/12/2015 11:22 μμ.

Από Θεσσαλονίκη τα πήρα 55 ευρώ συν μεταφορικά
Ωραία κατασκευές εννοείτε κινέζος ακόμα φαινοντε καλα την Τρίτη θα τα περάσω λογικά

Re: Led h4  

  Από: voyager1970 στις 04/12/2015 2:19 πμ.

Φίλε Ιορδάνη,

Πολύ φοβάμαι πως τα αποτελέσματα δεν θα σε ικανοποιήσουν. Ο λόγος είναι πως τα κάτοπτρα (εν γένει) είναι σχεδιασμένα για λαμπτήρες Η4 αλογόνου.

Το είχα δοκιμάσει πέρσι με ένα συγκεκριμένο τύπο (δες φωτό) και το αποτέλεσμα ήταν τουλάχιστον απογοητευτικό μια και δεν βελτίωνε την φωτεινότητα της δέσμης, αλλά αντιθέτως την μείωνε.
Η πηγή του φωτισμού ναι μεν γίνεται πιο λευκή και σε βλέπουν καλύτερα τα επερχόμενα οχήματα, αλλά αυτό δεν βοηθά το να βλέπεις καθαρά σαν οδηγός την νύχτα, ιδιαίτερα σε σκοτεινές διαδρομές.

Πληροφοριακά τα LED γενικά έχουν συγκεκριμένο εύρος δέσμης που παράγουν στην πηγή του κρυστάλλου τους, ο όποιος βρίσκεται πάνω στον σχετικό ημιαγωγό υψηλής ενέργειας . Για να μπορεί να έχει μεγαλύτερο εύρος διάχυσης, οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν επιπλέον ειδικούς Μίκρο-πρισματικούς κρυστάλλους για μεγαλύτερο εύρος δέσμης.
Με άλλα λόγια, τα LED είναι πολύ καλά για εστιασμένο φωτισμό (πλευρικά προβολάκια /spot-light) τα οποία τα «καθοδηγεί» το κατάλληλο σχεδιασμένο κάτοπτρο.

Υπόψιν!
Λόγο της στενής εστίασης που έχουν τα LED, μόλις "ξεφύγουν" από την αντίστοιχη ρύθμιση του ύψος τους στραβώνουν πολύ άσχημα!
Επίσεις σε παρατεταμένη χρήση και σε συνδυασμό ελλιπή εξαερισμού υποθερμαίνονται..

Re: Led h4  

  Από: Jordan thoi στις 04/12/2015 7:57 πμ.

Κοιτα Τώρα ποιά πήρα εγώ , δεν ξέρω για το αποτελεσμα δεν Είμαι σίγουρος δοκιμή θα κάνω αλλά μου είπα η ότι φέγγουν καλά θα δείξει

Re: Led h4  

  Από: voyager1970 στις 04/12/2015 11 πμ.

Φίλε Ιορδάνη,

Με τις ψύκτρες στην κάτω πλευρά, θα πρέπει να κάνεις πατέντα για να κλήσεις το πίσω καπάκι του προβολέα.
Καλή επιτυχία και όταν με το καλό ολοκληρώσεις την εργασία σου πες μας τα αποτελέσματα… και άμα μπορέσεις να ανεβάσεις και σχετικό φωτό με τα αποτελέσματα της φωτεινότητας θα είναι ότι καλύτερο!


Παρεμπιπτόντως, για παραπλήσιο τύπο H4 LED με αυτό που πήρες, δες σχετικό βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=-TpR2wK_OA4

Re: Led h4  

  Από: Jordan thoi στις 04/12/2015 1:23 μμ.

voyager1970"Φίλε Ιορδάνη,

Με τις ψύκτρες στην κάτω πλευρά, θα πρέπει να κάνεις πατέντα για να κλήσεις το πίσω καπάκι του προβολέα.
Καλή επιτυχία και όταν με το καλό ολοκληρώσεις την εργασία σου πες μας τα αποτελέσματα… και άμα μπορέσεις να ανεβάσεις και σχετικό φωτό με τα αποτελέσματα της φωτεινότητας θα είναι ότι καλύτερο! [emoji106]


Παρεμπιπτόντως, για παραπλήσιο τύπο H4 LED με αυτό που πήρες, δες σχετικό βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=-TpR2wK_OA4"

Ναι φυσικά και θα ανεβάσω αν πετύχει χαχχαχαα Ναι το σκέφτηκα λογικά χωράει στο καπάκι αλλά θα χρειαστεί μια σχισμή να περάσει το καλώδιο και μετά θα το κλείσω με σιλικόνη για να μην περναει νερό

Re: Led h4  

  Από: jimware στις 04/12/2015 7:20 μμ.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι το κάθε φανάρι είναι σχεδιασμένο για συγκεκριμένα πράγματα. Δηλαδή όπως προείπε και ο voyager αν δεν κάθεται στην ίδια γραμμή εστίασης με την λάμπα αλογόνου 1ον θα χαλάσει η σωστή διάχυση φωτός και 2ον οποίος είναι απέναντι - μπροστά σου την έβαψε! Πάντως εγώ στοο 1050 που είχα κάνει άπειρες προσπάθειες για καλό φως η λύση ήρθε με bixenon projector και ολική αλλαγή των έσω στο φανάρι. Και έτσι είδαμε το φως το αληθινόν.

Re: Led h4  

  Από: vpafi στις 06/12/2015 9:57 μμ.

Jordan thoi"Κοιτα Τώρα ποιά πήρα εγώ , δεν ξέρω για το αποτελεσμα δεν Είμαι σίγουρος δοκιμή θα κάνω αλλά μου είπα η ότι φέγγουν καλά θα δείξει

"

Super. Αδελφέ σε ξένο φόρουμ περασμένα σε τίγρη 955i έκαναν την νύχτα μέρα κυριολεκτικά με σωστή δέσμη και σωστό εύρος και άνοιγμα. Περιμένουμε φώτο.

Re: Led h4  

  Από: Jordan thoi στις 06/12/2015 10 μμ.

Ναι πιστεύω την Τρίτη να προλάβω να τα βάλω μακάρι να κάνουν καλό φως γιατί θέλω να τα πάρω και για το αυτοκίνητο μου , είχα ξενον αλλά τα σιχάθηκα και ελπίζω να είναι καλυτερ αυτά

Re: Led h4  

  Από: vpafi στις 07/12/2015 11:06 πμ.

Από φώτο που είδα έπαθα πλάκα. Αν τις βρω θα τις μεταφέρω.

Re: Led h4  

  Από: Jordan thoi στις 07/12/2015 2:07 μμ.

Παιδιά πήγα και ταωπερασα σήμερα προσωρινά ίσα για να δω αν δουλεύουν αύριο θα τα βάλω και ωραία να μην φαίνεται τίποτα και να μην περνάει νερό στο φανάρι








Νομίζω είναι πολύ καλά τώρα θα τα δω και στο δρόμο και θα σας πω εντυπώσεις

Re: Led h4  

  Από: voyager1970 στις 07/12/2015 9:37 μμ.

Φίλε Ιορδάνη,

Μια και του «άλλαξες τα φώτα» του Tigerάκου σου (στην κυριολεξία), σου προτείνω να ελέγξεις την σωστή θέση στην δέσμη τους με τα ακόλουθα απλά βήματα:

1) Τοποθέτησε τον Tigerάκο σου σε όρθια θέση αλλά με αναβάτη στην θέση του οδηγού, και φέρε την μοτοσυκλέτα σε απόσταση 4-μέτρων από λευκό τοίχο.

2) Μέτρησε το ύψος των λαμπτήρων από το έδαφος (από το βήμα 1) π.χ. 1,10-μέτρα.

3) Τώρα σε οριζόντια γραμμή από τους λαμπτήρες προς τον τοίχο, η δέσμη στους προβολείς σου (στην κανονική σκάλα του φωτισμού), πρέπει να είναι τουλάχιστον 5~10 εκατοστά χαμηλότερα από το ύψος των λαμπτήρων που μέτρησες (το βήμα 2).

4) Η κύριος όγκος της δέσμης πρέπει να δείχνει ελαφρά κέτρο-δεξιά (για να μην στραβώνει τα οχήματα στην αντίθετη κατεύθυνση).

5) Η ποιότητα του φωτισμού πρέπει στα 100-μέτρα να φωτίζει καθαρά πινακίδες σήμανσης (αρκεί να μην είναι ξεθωριασμένες αυτές)!!!

6) Τα πλαϊνά προβολάκια που έχεις στον Tigerάκου σου, θα πρέπει να στοχεύουν παράκεντρα και εκατέρωθεν κεντρικής δέσμης. Επίσης ΔΕΝ πρέπει να είναι ψηλότερα από το ύψος της κεντρικής δέσμης, μια και ο κανονικός σχεδιασμός είναι να σου δίνουν καλύτερο φωτισμό σε σκοτεινούς δρόμους με στροφές ώστε να μην έχεις τυφλά σημεία ορατότητας.

Καλή επιτυχία!

Re: Led h4  

  Από: Jordan thoi στις 08/12/2015 7:41 πμ.

voyager1970"Φίλε Ιορδάνη,

Μια και του «άλλαξες τα φώτα» του Tigerάκου σου (στην κυριολεξία), σου προτείνω να ελέγξεις την σωστή θέση στην δέσμη τους με τα ακόλουθα απλά βήματα:

1) Τοποθέτησε τον Tigerάκο σου σε όρθια θέση αλλά με αναβάτη στην θέση του οδηγού, και φέρε την μοτοσυκλέτα σε απόσταση 4-μέτρων από λευκό τοίχο.

2) Μέτρησε το ύψος των λαμπτήρων από το έδαφος (από το βήμα 1) π.χ. 1,10-μέτρα.

3) Τώρα σε οριζόντια γραμμή από τους λαμπτήρες προς τον τοίχο, η δέσμη στους προβολείς σου (στην κανονική σκάλα του φωτισμού), πρέπει να είναι τουλάχιστον 5~10 εκατοστά χαμηλότερα από το ύψος των λαμπτήρων που μέτρησες (το βήμα 2).

4) Η κύριος όγκος της δέσμης πρέπει να δείχνει ελαφρά κέτρο-δεξιά (για να μην στραβώνει τα οχήματα στην αντίθετη κατεύθυνση).

5) Η ποιότητα του φωτισμού πρέπει στα 100-μέτρα να φωτίζει καθαρά πινακίδες σήμανσης (αρκεί να μην είναι ξεθωριασμένες αυτές)!!!

6) Τα πλαϊνά προβολάκια που έχεις στον Tigerάκου σου, θα πρέπει να στοχεύουν παράκεντρα και εκατέρωθεν κεντρικής δέσμης. Επίσης ΔΕΝ πρέπει να είναι ψηλότερα από το ύψος της κεντρικής δέσμης, μια και ο κανονικός σχεδιασμός είναι να σου δίνουν καλύτερο φωτισμό σε σκοτεινούς δρόμους με στροφές ώστε να μην έχεις τυφλά σημεία ορατότητας.

Καλή επιτυχία! "

Ευχαριστώ για τις οδηγίες θα το κάνω

Re: Led h4  

  Από: mostradamos στις 10/12/2015 7:18 μμ.

Και μιας και μιλαμε για φωτα και led...
Στα πλαινά προβολάκια τα μαμά έχει νόημα να αντικαταστήσουμε τις απλές λάμπες με αντίστοιχες led;
Το έχει κάνει κανείς;
Και αν ναι τι λάμπες έβαλε;