Λαμπάκι κινητήρα

Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: motolover@@ στις 11/09/2015 6:59 μμ.

Καλησπέρα

Σήμερα κάποια στιγμη άναψε το λαμπάκι που δείχνει δυσλειτουργία του κινητήρα και δε σβήνει. Πριν από αυτο παρουσίαζε πρόβλημα με τον συμπλέκτη και τις ταχύτητες δλδ σα να δυσκολευόταν λίγο στο να πάρει την ταχύτητα αλλα και εν κινησει έκανε σα να "βηχει". Επίσης όταν είχε πρώτη και χωρίς γκάζι κάτι χτυπούσε.
Έχετε κάποια ιδέα για το τι παίζει? Η μηχανή έχει οπου να ναι 10000 χλμ και πριν ενα μηνα περασε το πρωτο ετησιο σερβις χωρις να φανει κάποιο προβλημα. Εννοείται ότι τωρα παραμενει στο γκαραζ μεχρι τη Δευτερα που θα ανοιξουν τα συνεργεια. Ή μήπως ξερετε καποιο που να δουλευει και Σαββατο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: voyager1970 στις 12/09/2015 2:03 μμ.

Φίλε motolover@@,

Προφανώς κάποιος αισθητήρας έχει πάθει παράκρουση και γι'αυτό αναγκαστικά πρέπει να πας σε συνεργείο που έχει διαγνωστικό της Triumph για να δει που έχει την «βλάβη».

Από την περιγραφή σου το πιθανόν είναι κάπου ή ο ψεκασμός έχει μπλοκάρει ή ο σπινθήρας δεν λειτουργεί σωστά (π.χ. κάποιο μπουζί έχει βραχυκυκλώσει ή η πίπα του μπουζί/ το καλώδιο να μην κάνει σωστή επαφή).

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: motolover@@ στις 12/09/2015 7:39 μμ.

voyager1970"Φίλε motolover@@,

Προφανώς κάποιος αισθητήρας έχει πάθει παράκρουση και γι'αυτό αναγκαστικά πρέπει να πας σε συνεργείο που έχει διαγνωστικό της Triumph για να δει που έχει την «βλάβη».

Από την περιγραφή σου το πιθανόν είναι κάπου ή ο ψεκασμός έχει μπλοκάρει ή ο σπινθήρας δεν λειτουργεί σωστά (π.χ. κάποιο μπουζί έχει βραχυκυκλώσει ή η πίπα του μπουζί/ το καλώδιο να μην κάνει σωστή επαφή). "


Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, γτ δεν έχω ιδέα από μηχανικά θέματα.
Κάτι ακόμα: να την πάω στο συνεργειο του εμπορου απο τον οποιο την αγορασα μιας και ακομα ειναι εντος εγγυησης ή να στον περιφημο Κοντη που δεν εχω ακομα καταλαβει αν ειναι ή μη εξουσιοδοτημενος?

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: voyager1970 στις 12/09/2015 8:10 μμ.

Φίλε motolover@@,

Κατά προτίμηση από τον έμπορο από τον οποίο έκανες την αγορά, μια και είναι εντός εγγύησης.
Βέβαια, εάν είναι η αγορά από τον εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης (Π……..), καλύτερα να προτιμήσεις κάποιον άλλον!

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: motolover@@ στις 13/09/2015 1:29 πμ.

voyager1970"Φίλε motolover@@,

Κατά προτίμηση από τον έμπορο από τον οποίο έκανες την αγορά, μια και είναι εντός εγγύησης.
Βέβαια, εάν είναι η αγορά από τον εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης (Π……..), καλύτερα να προτιμήσεις κάποιον άλλον!"


Δυστυχώς από κει την πήρα και φοβάμαι ότι αν την πάω αλλού και πιο μακριά π.χ. στον Πειραιά, ίσως πάθει μεγαλύτερη ζημιά από αυτή που έχει τώρα.

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: voyager1970 στις 13/09/2015 11:04 πμ.

Φίλε motolover@@,

Καλό θα ήταν να τους πάρεις τηλέφωνο αύριο το πρωί, το κατάστημα του Πειραιά, και περιγράφοντας το πρόβλημα αυτό, να σου πουν εάν μπορείς (είναι ασφαλές) να τους πας οδικός μέχρι εκεί για να το ελέγξουν.

Νομίζω παντός ότι δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα να το πας (σε χαλαρούς ρυθμούς) μέχρι εκεί εάν βρίσκεσαι εντός λεκανοπέδιου Αττικής.

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: motolover@@ στις 13/09/2015 2:56 μμ.

voyager1970"Φίλε motolover@@,

Καλό θα ήταν να τους πάρεις τηλέφωνο αύριο το πρωί, το κατάστημα του Πειραιά, και περιγράφοντας το πρόβλημα αυτό, να σου πουν εάν μπορείς (είναι ασφαλές) να τους πας οδικός μέχρι εκεί για να το ελέγξουν.

Νομίζω παντός ότι δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα να το πας (σε χαλαρούς ρυθμούς) μέχρι εκεί εάν βρίσκεσαι εντός λεκανοπέδιου Αττικής. "


Οκ θα το δοκιμάσω. Και πάλι σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: motolover@@ στις 14/09/2015 6:12 μμ.

Πήγα σήμερα Πειραιά και κατοπιν διαγνωστικου ελεγχου προεκυψε οτι το μεν λαμπάκι άναβε γτ οταν στην Καλλιροης μου εκαναν πριν ενα μηνα το ετησιο σερβις δεν το ρυθμισαν να μην αναψει στα 10.000 χλμ, τα δε προβληματα που περιεγραψα εμφανιζονται γτ το immobiliser δεν επικοινωνει καλα με τον εγκεφαλο οποτε θα πρεπει να το φτιαξουν εντός εγγυησης.

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: voyager1970 στις 14/09/2015 7:28 μμ.

Φίλε motolover@@,

Άρα το πρόβλημα βρέθηκε και μπορούν να στο επιδιορθώσουν εντός εγγύησης!

Τουλάχιστον τώρα έχει μια εμπεριστατωμένη άποψη (από πρώτο χέρι), το τι εστί το service του εξουσιοδοτημένου της Καλλιρόης (Π……..)

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: motolover@@ στις 14/09/2015 8:50 μμ.

Ω ναι...

Re: Λαμπάκι κινητήρα  

  Από: grgasteus στις 15/09/2015 10:36 πμ.

voyager1970"Φίλε motolover@@,

Κατά προτίμηση από τον έμπορο από τον οποίο έκανες την αγορά, μια και είναι εντός εγγύησης.
Βέβαια, εάν είναι η αγορά από τον εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης (Π……..), καλύτερα να προτιμήσεις κάποιον άλλον!"

Γιατί ;;;
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...