Φυσιολογικό λασκαρισμα της αλυσίδας η όχι?

Φυσιολογικό λασκαρισμα της αλυσίδας η όχι?  

  Από: fotis_kefalonia στις 06/09/2015 10:01 μμ.

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί με το τίγρη μ το τελευταίο καιρό κ θα ήθελα να μάθω αν το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος.

Έχω το Tiger 800 το κοντό.
Την άνοιξη που είχα την 3μηνη άδεια μου απ το καράβι έγραψα γύρω στα 6500 χλμ, την ευχαριστηθηκα στο έπακρο τη μηχανή μου την οποία τη πήρα καινούρια πριν από 10 μήνες!
Γύρω στα 4000 χλμ ξεκίνησα να ακούω ένα περίεργο θόρυβο από χαμηλά σα κροταλησμα. Κατ αρχάς το κροταλησμα το ακούω ανεξαρτήτως ταχύτητας κατά την επιτάχυνση κ άλλα κ όταν το γκάζι είναι σταθερά ανοιχτό. Με λίγη προσπάθεια με κ χωρίς κράνος εντόπισα το θόρυβο να ακούγεται απ το σημείο της αλυσίδας. Εννοείται πως την αλυσίδα την γρασσαρω τακτικά με σπρέι γρασο.
Μετά από ένα σύντομο ταξίδι στην Ιταλία πέρασα από συνεργείο της triumph στην Αθήνα για τακάκια κ ένα γενικό προληπτικό έλεγχο κ ανέφερα το θέμα του θορύβου. Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι είναι φυσιολογικός ο θόρυβος κ ότι προέρχεται από φυσιολογικό λασκαρισμα της αλυσίδας.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κάτι παραπάνω απ ότι μου είπαν κ στο συνεργείο αλλά επειδή με τρώει το θέμα αυτό με τη πρώτη ευκαιρία θα πάω κ σε άλλο συνεργείο να πάρω κ δεύτερη γνώμη αλλά θα ήθελα να πάρω κ μια γνώμη από εδώ, αν έχει τύχει κ σε κάποιον άλλο.
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Φυσιολογικό λασκαρισμα της αλυσίδας η όχι?  

  Από: epistimon στις 06/09/2015 10:13 μμ.

φυσιολογικο ειναι το λασκαρισμα μετα απο τοσα χιλιομετρα.καλο ειναι ενα σφυξιμο της αλυσιδας που και που να μην την αφηνεις να κανει μεγαλη κοιλια και ποτε δεν τη σφυγγουμε τερμα γιατι υπαρχει κινδυνος να σπασει.αν δεν ξερεις να τη σφυξεις καλυτερα να πας σε ενα συνεργειο να την κοιταξουν.καλ χιλιομετρα να εχεις

Re: Φυσιολογικό λασκαρισμα της αλυσίδας η όχι?  

  Από: fotis_kefalonia στις 06/09/2015 10:37 μμ.

Οπότε καλά μου είπαν στο συνεργείο δηλαδή... σίγουρα θα πάω κ σε άλλο εξουσιοδοτημενο συνεργείο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου κ την απάντηση σου φίλε μ!
Καλά χιλιόμετρα κ σε σένα!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...