Στάθμη λαδιού και αλλαγή

Στάθμη λαδιού και αλλαγή  

  Από: agg3l0st στις 20/07/2015 11:39 μμ.

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι την βοήθεια στο εξής
Πρόσφατα πήγα το tiger μου (800xc '14) για το service των 10.000 km. Αλλάχθηκαν λάδια, φίλτρα και ότι άλλο χρειάστηκε. Τώρα στα 11.000 παρατήρησα το εξής περίεργο. Κοιτάζοντας τη στάθμη του λαδιού στο τζαμάκι παρατήρησα ότι το λάδι βρίσκεται πολύ πάνω από το πάνω όριο! Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ελεύθερο κένο στο τζαμάκι γιατί το καλύπτει το όλο το λάδι!! Οπότε στο επίσημο triumphservice όπου το πήγα μου έβαλαν πολύ παραπάνω λάδι, απ'οσο πρέπει.

Επίσης ρωτώντας φίλους σχετικούς με το αντικείμενο μου είπαν οτι το λάδι φαίνεται να είναι αρκετά λερωμένο για 1000Κ μετά το service! Οπότε έχω αρχίσει και φοβάμαι μήπως:
1. έχει γίνει "φθορά" στη μηχανή λόγω του λαδιού ???
2. με κορόιδεψαν απλά συμπληρώνοντας λάδι ή κατι σχετικό.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
- αξίζει να τραβήξω λάδι από την πάνω τάπα με κάποιο σωληνάκι έτσι ώστε να το φέρω στα σωστά επίπεδα?
- ή είναι καλύτερα να αλλάξω λάδια και φίλτρο πάλι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (δεν θα παω παλι στην αντιπροσωπεία προφανώς) σε αυτή τη περίπτωση τι λάδι θα προτείνατε ?[/list]

* Την μηχανή την άφησα για service. Έφυγα και γυρισα μετά από 4 ώρες και την πήρα. Δεν κοίταξα/δεν ρωτησα για το τι λάδι μου έβαλε ουτε και είδα τα κουτια από το λάδι που έβαλε κλπ.. (μ@@@@@α μου )

* Επειδή έχω γράψει παλιά οτι ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την Triumph του Πειραία, να πω ότι αυτό το service ΔΕΝ έγινε στον Πειραιά επειδή πλέον δεν μένω Αθήνα και ήταν λίγο "σκότωμα" να πάω Αθήνα για το service μονο

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Re: Στάθμη λαδιού και αλλαγή  

  Από: Tigris3 στις 21/07/2015 10:49 πμ.

Αφαίρεσε το επιπλέον λάδι μόνος σου, δεν είναι δύσκολο έτσι ώστε να έρθει στη στάθμη που πρέπει. Μόνο έλεγξε τη στάθμη σε ζεσταμένο μοτέρ, όχι κρύο.
Μετά εφόσον είναι καινούργιο το λάδι, πρέπει να έχει σχετικά ανοιχτό χρώμα και όχι μαύρο. Αν έχεις σοβαρές αμφιβολίες ότι δεν αλλάχτηκε, άλλαξέ το μόνος σου. Δεν είναι δύσκολο καθόλου. Πάντως ζημιά από επιπλέον λάδι δεν θα χει προκληθεί σε 1000χλμ.

Re: Στάθμη λαδιού και αλλαγή  

  Από: dimchrist στις 21/07/2015 3:02 μμ.

Tigris3" Μόνο έλεγξε τη στάθμη σε ζεσταμένο μοτέρ, όχι κρύο."

Γιατί το λές αυτό? Δε θα συμφωνούσα.

Triple Way

Re: Στάθμη λαδιού και αλλαγή  

  Από: panosem στις 21/07/2015 3:45 μμ.

τη σταθμη του λαδιού την ελέγχουμε ΠΑΝΤΑ, αφού βάλουμε τον κινητήρα για 3-4 λεπτά σε λειτουργία. Σβήνουμε και τσεκάρουμε.

Re: Στάθμη λαδιού και αλλαγή  

  Από: PTiger800 στις 21/07/2015 4:15 μμ.

panosem"τη σταθμη του λαδιού την ελέγχουμε ΠΑΝΤΑ, αφού βάλουμε τον κινητήρα για 3-4 λεπτά σε λειτουργία. Σβήνουμε και τσεκάρουμε."


..να συμπληρώσω ότι τo manual λέει σβήνουμε, περιμένουμε και τσεκάρουμε. Τους χρόνους δεν τους θυμάμαι απ' έξω, αλλά έτσι λέει.
Δεν ξέρω αν μπορείς να πάθεις ζημιά από πλεονάζον λάδι.

agg3l0s"το λάδι φαίνεται να είναι αρκετά λερωμένο για 1000Κ μετά το service!"

ρε φίλε, τώρα αν κάποιος μπόρεσε να δει από το τζαμάκι πόσο λερωμένο είναι το λάδι, πρέπει να είναι τουλάχιστον νιντζα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Στάθμη λαδιού και αλλαγή  

  Από: dimchrist στις 21/07/2015 6:11 μμ.

Έτσι θα συμφωνήσω, αφού όμως περιμένεις λιγάκι (κανά 5λεπτο). Γιατί έτσι όπως γράφτηκε μπορεί κάποιος να πάει να το τσεκάρει στο καπάκι μετά από κανά 30λεπτο "βαριάς" λειτουργίας και να είναι full "βρασμένο".

Triple Way

Re: Στάθμη λαδιού και αλλαγή  

  Από: Tigris3 στις 21/07/2015 7:06 μμ.

Ο λόγος που το μοτέρ πρέπει να έχει ζεσταθεί για να κοιτάξουμε τα λάδια είναι για να ελέγξουμε στάθμη εφόσον κάποια ποσότητα λαδιού έχει κυκλοφορήσει και λιπάνει τον κινητήρα. Όταν είναι κρύο, όλο το λάδι σχεδόν κάθεται στο κάρτερ με αποτέλεσμα να φαίνεται ψηλότερα η στάθμη από ότι πρέπει κανονικά. Ακόμα και μετά από βόλτα όμως, δεν απαγορεύεται να κοιτάξουμε στάθμη αρκεί να περιμένουμε λίγο (3-4 λεπτά). Επίσης, η θερμοκρασία του λαδιού δεν έχει (μεγάλες) διακυμάνσεις είτε το μοτέρ έχει δουλέψει 10 λεπτά είτε 2 ώρες (στα υδρόψυκτα μοτέρ).

Re: Στάθμη λαδιού και αλλαγή  

  Από: agg3l0st στις 23/07/2015 7:57 μμ.

Τελικά έλυσα την κατω τάπα λιγάκι και αφαίρεσα όσο παραπάνω είχε.
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις!