Τρίξιμο κινητήρα

Τρίξιμο κινητήρα  

  Από: Vasilis_kas στις 04/06/2015 3:56 μμ.

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Λεγομαι Βασιλης κ ειμαι καινούριος στο φόρουμ. Μόλις απέκτησα έναν τίγρη 800αρη xc ελαφρώς μεταχειρισμένο.. ( 1500 χλμ μοντέλο 2015)
Το μηχανάκι αυτο ηταν η αδυναμία μου κ μετα απο 3 περιπου χρονια που το γλυκοκοίταζα κατάφερα να το αποκτήσω!! Ειμαι πολυ ευχαριστημένος μεχρι στιγμής αλλα εχω έναν προβληματισμό.. Απο τις 2000 στροφές μεχρι τις 3000 κανει ενα τρίξιμο η μηχανή, ο κινητήρας δεν ξερω, παντως ειναι πολυ αισθητός, μεχρι κ ο συνεπιβάτης τον καταλαβαίνει. Πηγα σε 2 αντιπροσωπείες κ μου είπαν κ στις 2 οτι ετσι κανει ο τρικύλινδρος κινητήρας. Ειναι αληθεια;; Επειδη προβληματίζομαι ηθελα να ρωτησω κ εσάς αν όντως ετσι ειναι. Σε ολα κανει το ίδιο;

Re: Τρίξιμο κινητήρα  

  Από: panosem στις 04/06/2015 7:31 μμ.

Για να σου φύγουν όλες οι ανησυχίες, πήγαινε σε ένα συνεργείο, μιας και είναι ολοκαίνουργιο ακόμα, ζήτα να σου σφίξουν όλες τις βίδες που χει η μηχανή. ίσως κάπου να λάσκαρε μία και να συντονίζει.. Αν δεν, τότε είναι ο ήχος τους μοτέρ.

Re: Τρίξιμο κινητήρα  

  Από: grgasteus στις 04/06/2015 8:19 μμ.

1) Είναι τρία χρόνια το μηχανάκι στην αγορά ; ρε πώς περνάν τα χρόνια
2) όλες οι μηχανές που είχα (πλυν αυτής που δεν είχα πότε ) είχαν μια περιοχή που ετριζαν ή είχαν μια περίεργη και μακράν της ομαλής, συμπεριφορά
Ρώτα κάποιον στο δρόμο άμα συναντήσεις ...είναι όλοι τους καλά παιδιά, θα σου πούνε
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Τρίξιμο κινητήρα  

  Από: grgasteus στις 09/08/2015 12:59 μμ.

τελικά ;;;
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...