προβλημα στην εκινηση

προβλημα στην εκινηση  

  Από: kostas str στις 29/05/2015 11:26 μμ.

πριν λιγο καιρο εκανα service στο τιγρη 15000 στις επομενες μερες μου παρουσιασε προβλημα δηλ. κανει
ενα κομπιασμα στις 3000 στροφες κ ορισμενες φορες οταν το σβηνω κ μετα απο καποια ωρα παω να το βαλω μπροστα δεν μου κραταει ρελαντι,κλεινω το διακοπτη
και μετα απο 10 λεπτα παιρνει.μπορει να μου πει καποιος τι συμβαινει?

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: voyager1970 στις 30/05/2015 12:04 πμ.

Φίλε Κώστα,

Αρχικά καλός ήλθες στο forum!

Το πρόβλημα σύμφωνα με την περιγραφή σου πρέπει να είναι κατά 99% η μίζα σου! Σου προτείνω να δείς σχετικά θέματα στο forum).

Τι χρονιάς είναι ο Tigerακου σου (κατασκευή);

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: kostas str στις 30/05/2015 2:28 μμ.

Σε ευχαριστω φιλε, ειναι τελος του 10 τη μιζα την εχω αλλαξει στα 10000 χλμ κ μου εβαλε μια πιο βελτιωμενει μου ειπε!δε νομιζω να ειναι απο αυτο γιατι μιζαρει κανονικα για να καταλαβεις ειναι σα να φταιει το καυσιμο αλλα κ 100αρα που εβαλα παλι το ιδιο!και ομαστορας μου μου ειπε οτι ενδεχομενος θελουν καθαρισμα τα μπεκ αλλα εχω καποιους ενδιασμους γιατι ειναι λιγα τα χιλιομετρα για κατι τετοιο.

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: stamatisx στις 30/05/2015 6:53 μμ.

Να σου μετρήσουν το CPS (cranksaft position sensor) αν η αντίσταση είναι λιγότερη από 500 Ohm κρύο ή 600 ζεστό τότε θέλει αντικατάσταση. Τα συμπτώματα είναι δυσκολία στην εκκίνηση και δισταγμός στο γκάζι και κάνει σα να έχει πρόβλημα στο μείγμα (πολύ πλούσιο) με μικρό και σταθερό άνοιγμα στο γκάζι.

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: kostas str στις 31/05/2015 9:04 μμ.

Ευχαριστω φιλε θα το κοιταξω και βλεπουμε

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: lazatheo13 στις 02/06/2015 7:28 μμ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΠΤΑ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ ΚΑΙ ΕΦΗΓΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ . ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΥΝΔΕΣΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ ΜΠΡΟΣΤΑ . ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΔΙΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΤΙΘΕΤΑΙ ΞΑΝΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ Η ΤΡΟΜΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: Tigris3 στις 02/06/2015 9:21 μμ.

lazatheo13"ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΠΤΑ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ ΚΑΙ ΕΦΗΓΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ . ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΥΝΔΕΣΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ ΜΠΡΟΣΤΑ . ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΔΙΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΤΙΘΕΤΑΙ ΞΑΝΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ Η ΤΡΟΜΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ"


Μπαταρία?!

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: lazatheo13 στις 02/06/2015 11:06 μμ.

Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΜΕ ΚΑΛΟΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: vpafi στις 03/06/2015 11:42 μμ.

Κάτι βραχυκυκλωνει.

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: lazatheo13 στις 05/06/2015 11:30 πμ.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι ο αισθητηρας του συμπλεκτη?

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: lazatheo13 στις 05/06/2015 5:21 μμ.

ΠΑΙΔΕΣ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΚΙΝΙΚΟ,ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Η ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ
ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΔΩhttps://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&ei=ALBxVcnkFYqvU4XcgtAD&url=&ved=0CB0QiE4wAA&usg=AFQjCNF1sHlk2z9QIx28jtvfnGP_UlkifA&sig2=p8i8iWnwgmXiUSzgp1gsTA

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ
HEPL PLEASE

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: panosem στις 05/06/2015 6:49 μμ.

το λινκ δε δουλεύει.

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: vpafi στις 05/06/2015 10:16 μμ.

Τότε κράτα την μιζα πατημενη και πατα και άφηνε τον συμπλέκτη μέσα δεις αν θα γυρίσει.

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: lazatheo13 στις 06/06/2015 1 μμ.

GOOGLARE ΑΥΤΟ triumph tiger starting problems
ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΟ VIDEO ME TON KOKKINO TIΓΡΗ

Re: προβλημα στην εκινηση  

  Από: nikosdk στις 22/06/2015 1:25 πμ.

Λυθηκε το θεμα σου?? Στην περιγραφη του βιντεο που λες, μας γραφει πως τελικα ηταν ο αισθητηρας στον συμπλεκτη..