Φόρτιση μπαταρίας

Φόρτιση μπαταρίας  

  Από: mostradamos στις 21/04/2015 9:34 πμ.

Η απορία μου απλή:
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την παροχή δίπλα από την κλειδαριά για να φορτίσουμε την μπαταρία του τίγρη;
Δλδ αντί να τραβάμε ρεύμα από την παροχή, να στέλνουμε με κάποιο φορτιστή μέσω usb πχ?

Re: Φόρτιση μπαταρίας  

  Από: HelenKoR στις 21/04/2015 2:21 μμ.

Αν κατάλαβα καλά, ρωτάς αν μπορείς να συνδέσεις φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου με την μπαταρία σου, μέσω usb; Δηλαδή να φορτίσεις τον συσσωρευτή σου μέσω του καλωδίου παροχής;
Όχι, απ'όσο ξέρω, δεν γίνεται αυτο.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Φόρτιση μπαταρίας  

  Από: mostradamos στις 21/04/2015 4:15 μμ.

HelenKoR"Αν κατάλαβα καλά, ρωτάς αν μπορείς να συνδέσεις φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου με την μπαταρία σου, μέσω usb; Δηλαδή να φορτίσεις τον συσσωρευτή σου μέσω του καλωδίου παροχής;
Όχι, απ'όσο ξέρω, δεν γίνεται αυτο."


Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι φορτιστης αυτοκινητου.Αναρωτιομουν αν υπαρχει power bank ισχυρο τοσο ωστε ως λυση αναγκης να δωσει ρευμα στην μπαταρια για να ξεκινησουμε (πχ σε ταξιδι) και παντα με την προυποθεση οτι το πριζακι που εχουμε διπλα στον κεντρικο διακοπτη επιτρεπει και την ροη ρευματος προς την μπαταρια (πχ αν εχει καποιο ρελε νομιζω το ξεχναμε το σεναριο αυτο)

Re: Φόρτιση μπαταρίας  

  Από: HelenKoR στις 21/04/2015 4:54 μμ.

Όχι, αλλά αν ανησυχεις τόσο πολύ, μπορείς να έχεις μια δεύτερη μπαταρία μαζί σου. Ή ακόμα καλύτερα να έχεις οδική. Βολευει καλύτερα μιας και σε ενα ταξίδι είναι πολλά τα σενάρια που παίζουν.
Αλήθεια, κατηφόρα και ταχύτητα δεν παίζει στα tiger;;
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Φόρτιση μπαταρίας  

  Από: Polymhxanos στις 21/04/2015 9:25 μμ.

mostradamos"Η απορία μου απλή:
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την παροχή δίπλα από την κλειδαριά για να φορτίσουμε την μπαταρία του τίγρη;
Δλδ αντί να τραβάμε ρεύμα από την παροχή, να στέλνουμε με κάποιο φορτιστή μέσω usb πχ?"


Δεν φτάνεις εύκολα στους πόλους της μπαταρίας στο Τάιγκερ; Είναι πολύ κρυμένη η μπαταρία και πρέπει να λύσεις πολλά πραγματα για να φτάσεις σε αυτήν;

Στο 675 που είχα εγώ, απλά ξεκλείδωνα την σέλα και η μπαταρία και οι πόλοι της ήταν εκεί. Οπότε δεν υπήρξε ποτέ ανάγκη βύσματος για φόρτιση αφού η ίδια η μπαταρία είναι σε εύκολη πρόσβαση.

Αν τώρα στο Τάιγκερ η μπαταρία είναι σε δύσκολο σε πρόβαση μέρος, μπορείς να κάνεις το άλλο. Εγκαθιστάς ΑΠΑΞ ένα καλά μονωμένο καλώδιο από το + πόλο, σε κάποιο σημείο της μοτοσυκλέτας που να έχεις εύκολη πρόσβαση, και το άκρο αυτού του καλωδίου το φτιάχνεις να έχει μια ασφαλή κάλυψη-καπάκι-σκέπασμα κ.ο.κ.

Όταν λοιπόν θα θέλεις να φορτίσεις μπαταρία, ο μαύρος κροκόδειλος του φορτιστή σε καλά αγώγιμο πλαίσιο, ο κόκκινος κροκόδειλος στην -εύκολα προσβάσιμη- άκρη του καλωδίου που περιγράφω, και βουαλά η μπαταρία φορτίζει.

_______


Το USB έχει σαν πρότυπο τα 5volt παροχή με maχ 500mA ρεύμα. Δεν βλέπω τι σχέση έχει αυτό με την 12V μπαταρία, που μπορεί στην αρχή ειδικά της φόρτισης να τραβάει και 20Α από τον φορτιστή....
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Φόρτιση μπαταρίας  

  Από: HelenKoR στις 21/04/2015 11:31 μμ.

Η πρώτη μου αποριά ήταν πού είναι η μπαταρια του τάιγκερ.
Καλά κάνεις και περιγράφειςτην "επέκταση" των πόλων αλλά εγώ κατάλαβα οτι θέλει να κάνει δουλεια μόνο μεσω εκείνου του καλωδίου παροχής που αναφέρει. Αλλά γενικά δεν καταλαβαίνω για πoιο λόγο να μπει κάποιος στην όλη διαδικασία...
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.