Προβλήματα TIGER 800 ABS μετά από 15000 km (1.5 χρόνο)

Προβλήματα TIGER 800 ABS μετά από 15000 km (1.5 χρόνο)  

  Από: psakkas17 στις 19/12/2014 6:35 μμ.

Αγορά καινύργια μηχανής τον Ιούνιο 2013. Μέχρι τον Οκτώβριο του 2014 καένα πρόβλημα. Συντήρηση και φροντίδα υπερ το δεον σχολαστική. Μετά αρχίζουν τα βάσανα.
1. Η γνωστή βλάβη με το λεβιέ ταχυτήτων (αξονάκι και ελατήριο), Για τη βλάβη αυτή υπάρχει επίσημη ανάκληση απο Triumph. Αυτό δεν σημαίνει ότι η αντικατάσταση έπρεπε να γίνει στο service ή οχι.
2, 15,000 χλμ ο διακόπτης του πlάγιου stand παρέδωσε πνεύμα. Δεν σβήνει η μηχανή οταν οο stand είναι κάτω και κουμπώσει ταχύτητα. Αναμονή ανταλλακτικού.
3. Η ένδειξη του δείκτη βενζίνης δεν λειτουργεί. Οι μπάρες δεν υπάρχουν, Ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας κανονικά, γίνεται επαναπλήρωση του ρεζερβουάρ αλλά μπάρες δεν εμφανίζονται όχι μεσα σε 5 λεπτά αλλά ούτε σε πέντε τέρμινα.
4. Η μίζα δυστροπεί όταν η μηχανή είναι πολύ ζεστή (μακρόχρονη κίνηση στην πόλη) . Μόλις η μηχανή κρυώσει΄λειτουργεί κανονικά.
Μετά απο 'ολα αυτά 'οπως καταλαβαίνετε υπάρχει παντελής απογοήτευση. Η μόνη σκέψη μου είναι μάζεμα και σκότωμα,
Παρ όλο που ολά αυτά καλύπτονται απο εγγύηση και δεν εχω επιβαρυνθεί οικονομικά.
Είναι τραγικό εδώ και 20 ημέρες να έχω γίνει μόνιμος θαμώνας του συνεργείου στην Καλλιρόης. Στο κάτω κάτω αγόρασα μηχανή και όχι παζλ για να το φτιάχνω κομμάτι κομμάτι,
Σας εύχομαι ολόψυχα μακριά από εσάς!!!

Re: Προβλήματα TIGER 800 ABS μετά από 15000 km (1.5 χρόνο)  

  Από: voyager1970 στις 19/12/2014 9:53 μμ.

Φίλε Παύλο,

Είσαι τραγικά άτυχος!

1ον) Οντος έπρεπε από το 1ο service (το εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης) να σου περάσουν την ανάκληση για το αξονάκι & ελατήριο του λεβιέ τον ταχυτήτων. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ..!

2ον) Ο διακόπτης του πλάγιου στάντ είναι κάτι σπάνιο και απλά σου έτυχε ο ελαττωματικό διακόπτης. Οπως γράφεις, το ανταλακτικό θα έρθει προς αντικατάσταση. Υπομονή.
Βέβαια εάν ήθελε, θα μπορούσε να βγάλει από ένα μοτο της έκθεσης του και να σε εξυπηρετήσει άμεσα. Αλλά δεν φημίζεται το συγκεκριμένο μαγαζί για τέτοιες κινήσεις!!

3ον) Μη λειτουργία ένδειξη του δείκτη βενζίνης.
Για αυτό τι σου είπε το εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης; Τίποτα; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
Είναι βλάβη του αισθητήρα στο τεπόζιτο (σπάνιο) ή το λογισμικό για του αισθητήρα θέλει επαναεγκατάσταση (πιο πιθανή αιτία);

4ον) Η ΡΙΜΑΔΑ Η ΜΙΖΑ ΤΟΥ TIGER 800...!!!
Αυτό φίλε είναι το πλέον γνωστό θέμα.
Τουλάχιστον να επιβεβαιώσεις πως θα σου βάλουν το καινούριο τύπο (κωδικός: 428000-5542)

Λυπάμαι φίλε που έπεσες σε τέτοιους "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ".
Βλέπεις το κακό είναι πως για το νομό Αττικής υπάρχουν ΜΟΝΟ ΔΥΟ (2) εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
Παράπονα έχουν "φτάσει" στον κεντρικό αντιπρόσωπο (ΗΛΙΟΦΙΛ) για τον συγκεκριμένο, αλλά....

Εχε υπόψιν σου πως δεν είσαι ο πρώτος που έχεις παράπονα από το εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης.

Τουλάχιστον την επόμενη φορά πήγαινε στου Πειραιά, είναι πιο σοβαρός!

Re: Προβλήματα TIGER 800 ABS μετά από 15000 km (1.5 χρόνο)  

  Από: psakkas17 στις 19/12/2014 10:25 μμ.

voyager1970"Φίλε Παύλο,

Είσαι τραγικά άτυχος!

1ον) Οντος έπρεπε από το 1ο service (το εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης) να σου περάσουν την ανάκληση για το αξονάκι & ελατήριο του λεβιέ τον ταχυτήτων. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ..!

2ον) Ο διακόπτης του πλάγιου στάντ είναι κάτι σπάνιο και απλά σου έτυχε ο ελαττωματικό διακόπτης. Οπως γράφεις, το ανταλακτικό θα έρθει προς αντικατάσταση. Υπομονή.
Βέβαια εάν ήθελε, θα μπορούσε να βγάλει από ένα μοτο της έκθεσης του και να σε εξυπηρετήσει άμεσα. Αλλά δεν φημίζεται το συγκεκριμένο μαγαζί για τέτοιες κινήσεις!!

3ον) Μη λειτουργία ένδειξη του δείκτη βενζίνης.
Για αυτό τι σου είπε το εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης; Τίποτα; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
Είναι βλάβη του αισθητήρα στο τεπόζιτο (σπάνιο) ή το λογισμικό για του αισθητήρα θέλει επαναεγκατάσταση (πιο πιθανή αιτία);

4ον) Η ΡΙΜΑΔΑ Η ΜΙΖΑ ΤΟΥ TIGER 800...!!!
Αυτό φίλε είναι το πλέον γνωστό θέμα.
Τουλάχιστον να επιβεβαιώσεις πως θα σου βάλουν το καινούριο τύπο (κωδικός: 428000-5542)

Λυπάμαι φίλε που έπεσες σε τέτοιους "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ".
Βλέπεις το κακό είναι πως για το νομό Αττικής υπάρχουν ΜΟΝΟ ΔΥΟ (2) εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
Παράπονα έχουν "φτάσει" στον κεντρικό αντιπρόσωπο (ΗΛΙΟΦΙΛ) για τον συγκεκριμένο, αλλά....

Εχε υπόψιν σου πως δεν είσαι ο πρώτος που έχεις παράπονα από το εξουσιοδοτημένο της Καλλιρόης.

Τουλάχιστον την επόμενη φορά πήγαινε στου Πειραιά, είναι πιο σοβαρός! "


Φίλε Γιώργο. ευχαριστώ για τα σχόλια
Οπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα δεν είναι μόνο το εξουσιοδοτημενο συνεργειο αλλά και η ποιότητα κατασκευης της μοτο.
Είμαι 45 χρονών και εχω τσακίσει αρκετές μηχανες απο τα 15 μου που καβάλησα το πρώτο μου παπί. Τέτοιο χάλι πουθενά!!1

Re: Προβλήματα TIGER 800 ABS μετά από 15000 km (1.5 χρόνο)  

  Από: nfeel στις 20/12/2014 12:28 πμ.

Voyager η ΗΛΙΟΦΙΛ έχει άμεση εμπλοκή στο κατάστημα της Καλλιρόης.Έχει ποσοστά από τη συγκεκριμέη αντιπροσωπεία.
Τουλάχιστον εγώ αυτή την ενημέρωση έχω.

Σχετικά με το φίλο που άνοιξε το θέμα να εκφράσω κ εγώ την κατανόησή μου για την ταλαιπωρία.Δεν υπάρχει χειρότερο από τέτοιου είδους ντράβαλα.Εγώ στη θέση σου θα συνέτασα και μια πολύ καλογραμμένη επιστολή,σε συγκεκριμένο ύφος,χωρίς φαμφάρες,υπερβολές κ τα σχετικά αλλά με μεστό τρόπο θα γνωστοποιούσα το χαμηλό επίπεδο εξυπηρέτησης της x αντιπροσωπείας της Triumph Ελλάδος,στα κεντρικά γραφεία της Triumph στην Αγγλία.

Από ανάλογες εμπειρίες σε forums του εξωτερικού,έχω δει ότι στην Αγγλία νοιάζονται πάρα πολύ για την εικόνα που έχουν οι αντιπροσωπείες τους worldwide.Ζήτα να ενημερωθείς διεξοδικά από τους ίδιους για να μη σου λένε παπάτζες οι εδώ.

Έχω παράδειγμα πρόσφατο από γνωστό με tiger explorer και ένα θέμα με τον κινητήρα που έχουν.Ο αντιπρόσωπος εδώ ήταν πολύ νωχελικός και περίμενε η υποψία της βλάβης από τον ιδιοκτήτη να γίνει πραγματικότητα για να ασχοληθούν.Η οδηγία της Triumph ήταν να προχωράνε σε αλλαγή μετά από παράπονα του πελάτη και άκουσμα του κινητήρα.Δεν έλεγε δηλαδή "μόλις χαλάσει φτιάξτε το",τους έλεγε μόλις σας παραπονεθούν και εσείς το ακούσετε ελαφρώς μη φυσιολογικό (αν είναι κ σε συγκεκριμένο αριθμό VIN) να το αλλάξετε.

Έχουν σημασία τέτοιες λεπτομέρειες.

Βέβαια εγώ είμαι στην απέξω,δεν είμαι στο χορό.Άν δεν ασχολείται αυτός που έχει μεράκι όμως δε θα το κάνει κανείς.

Κράτα μας ενήμερους πάντως,αν θες.Καλή τύχη..

Re: Προβλήματα TIGER 800 ABS μετά από 15000 km (1.5 χρόνο)  

  Από: voyager1970 στις 20/12/2014 2:07 πμ.

Φίλε nfeel,

Χαίρομαι που γνωρίζεις και αναφέρεις εσύ αυτήν την λεπτομέρια. Δηλαδή ότι, η ΗΛΙΟΦΙΛ έχει άμεση εμπλοκή (99%) στο κατάστημα της Καλλιρόης. Εάν το έγραφα ξεκάθαρα, ίσως κάποιοι να θεωρούσαν πως είμαι προκατειλημμένος, κ.α.
Πληροφοριακά, το συγκεκριμένο κατάστημα οικονομικά πάει κατά.... (όπως σχεδόν όλα)!
Δεν είναι τυχαίο το ότι ο συγκεκριμένος έμπορος μοτο, έκλεισε τα προηγούμενα καταστήματα σε Αλιμο και στην Μιχαλακοπούλου για τον ίδιο λόγο.

Μπορεί κάλλιστα να στήλει γράμμα κάποιος στα κετρικά του Hinckley,... αλλά όχι email! Γιατί άραγε;;

Δεν νομίζω πως θα αλλάξει κάτι, μια και δεν υπάρχει ούτε η διάθεση αλλά ούτε και η νοοτροπεία του Ελληνάρα αντιπροσώπου να αντεπεξέλθουν στις στοιχειώδεις απαιτήσεις μας!