Τελικά αξίζει το μηχανάκι?

Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: micchael στις 10/10/2014 1:58 μμ.

Γειά σας κι απο μένα. Δεν είμαι κατοχος Τ απλα σκεφτομουν σοβαρα την αγορα ενος tiger 800 . Για όλες τις χρησεις. πολη καθημερινη μετακινηση και μεγαλα ταξιδια εκτος συνορων. Αλλα απο ολα αυτα που διαβάζω εδω βλέπω οτι το μηχανάκι έχει σοβαρά θέματα. Μίζες, υποπλάισια κολλημένα , καλάμια να δακρυζουν , τιμονια να τρεμουν και η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα τελειως ενω ημουν ετοιμος για αγορα. Εγω είμαι κατοχος ducati του οποιου του εχω πιει το αιμα και δεν εχει βγαλει κιχ. απο παπι μεχρι ταξιδια ευρωπη. Είναι τόσα πολλα τα προβήματα? εχει βελ΄τιωθει κατι με τον καιρο η παραμένουν?

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: CK1 στις 10/10/2014 2:22 μμ.

Γεια σου φίλε.
Επείδη πρόσφατα έγινε μια σχετική κουβέντα σε παραπέμπω εκεί oititis-monos-psaxnei-kai-zitaei-tin-sas-t6270.html

Για ότι άλλο θες εδώ είμαστε.

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: voyager1970 στις 10/10/2014 4:49 μμ.

micchael"Γειά σας κι απο μένα. Δεν είμαι κατοχος Τ απλα σκεφτομουν σοβαρα την αγορα ενος tiger 800 . Για όλες τις χρησεις. πολη καθημερινη μετακινηση και μεγαλα ταξιδια εκτος συνορων. Αλλα απο ολα αυτα που διαβάζω εδω βλέπω οτι το μηχανάκι έχει σοβαρά θέματα. Μίζες, υποπλάισια κολλημένα , καλάμια να δακρυζουν , τιμονια να τρεμουν και η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα τελειως ενω ημουν ετοιμος για αγορα. Εγω είμαι κατοχος ducati του οποιου του εχω πιει το αιμα και δεν εχει βγαλει κιχ. απο παπι μεχρι ταξιδια ευρωπη. Είναι τόσα πολλα τα προβήματα? εχει βελ΄τιωθει κατι με τον καιρο η παραμένουν?"


Φίλε micchael,

Αρχικά καλός ήλθες στην παρέα.

Το να κάνεις το πρώτο σου post σε Forum εταιρείας μοτοσυκλέτας (και δε Ευρωπαϊκής), ξεκινώντας με επικεφαλίδα "Τελικά αξίζει το μηχανάκι?"... είναι πιθανό να λάβεις απαντήσεις που να μην σου αρέσουν!
Φαντάσου να έκανα εγώ αυτήν την κίνηση σε αντίστιχο Forum της ducati, για το multistrada ή σε BMW για το GS... ε ρε τι θα άκουγα!

Τέλος πάντον, θεωρώ πως όλοι άθελα μας μπορεί να πούμε και να γράψουμε κάτι άστοχο! Πάμε λοιπόν στα ερωτήματα σου.

1) Μίζα... είναι το μοναδικό θέμα που σε χρήση πόλης ιδιαίτερα παρουσιάζεται (2011-2013). Στην παραγωγή του 2014, λένε πως το βελτιώσαν... ίδωμεν!
2) "Υποπλάισια κολλημένα"... προφανώς αναφέρεσαι στις βάσεις για τα του πατάκια του συνεπιβάτη. Αυτό είναι η παρούσα προδιαγραφή κατασκευής του εργοστασίου για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Πάντος σε απλές πτώσεις δεν στραβώνει εύκολα.
3) "Καλάμια να δακρυζουν"... μεμονωμένη περίπτωση κάποιου ιδιοκτήτη.
4) "τιμονια να τρεμουν" ... θέμα ελαστικού ή ζημιάς στην ζάντα.

Γενικά σε ΟΛΑ τα Forum υπάρχουν εκατοντάδες (ή χιλιάδες) μέλη που αναφέρουν την όποια βλάβη τους έχει συμβεί. Αυτό γίνεται για ανταλλαγή απόψεων και ομιγένετο να ακουστεί μια άποψη ή λύση που να εξυπηρετεί αρκετά!
Δεν είναι σωστό έτσι απλά και αυθέρετα να το κάνεις στατιστική ανάλυση και να καταδικάζεις ένα όχημα!

Εχε υπόψη σου πως μόνο στην Ελλάδα έχουν πουληθεί περίπου 300~330 -κομάτια Τiger800 & Τiger800XC (2011-2014). Εάν το ψάξεις στην Βρετανία ή στις ΗΠΑ τα αντίστοιχα νούμερα είναι χιλιάδες και εκεί πολύ πιο σπάνια θα δείς το πρόβλημα με την μίζα να αναφέρεται.

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: nfeel στις 10/10/2014 5:21 μμ.

Μπες σε διεθνή forum με πολύ κόσμο,altrider κλπ να δείς τι λένε για το μηχανάκι οι χρήστες..
Άν ξέρεις να χρησιμοποιείς το διαδίκτυο θα ξεχωρίσεις τις περιπτώσεις που εντάσσονται στο στατιστικό κομμάτι του ελλατωματικού προιόντος,από αυτό που λέμε "προβληματικό".

Άν πας για καινούριο πάντως,περίμενε για το 2015 μοντέλο που είναι αναβαθμισμένο.

Επίσης πήγαινε κάνε ένα test ride να δείς κ πως σου κάθεται.Στα κυβικά του τον αφήνει πίσω τον ανταγωνισμό και ας είναι λιγότερο δημοφιλές μοντέλο από κάποια άλλα..

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: micchael στις 11/10/2014 12:09 μμ.

Φιλοι μου δεν μπηκα εδω για να πω οτι το μηχανακι είναι αχρηστο. Μην παρεξηγειτε την ερωτηση μου. Στην ουσια ρωταω τους κατόχους αν ειναι ευχαριστημενοι η μετανιωμενοι. Είναι μακράν το ωραιότερο μηχανακι στην κατηγορια του αλλα υποπλαισιο και μιζα ειναι αυτα που με κρατανε απο την αγορά του. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: θεμης στις 11/10/2014 6:31 μμ.

Να φυγεις...να πας αλλου..ακου εκει αν αξιζει...δεν εισαι εσυ για Τ...απαπαπαπαπα θα μας τα ματιασεις...


Λοιπον εγω το εχω 3 χρονια...
Μιζα φτου φτου τπτ...
τρεμουλο τπτ...
υποπλαισιο κολλημενο ναι..εγω κ ολοι οι κατοχοι του tiger 800...τωρα ο καθενας το ζυγιζει κ βλεπει αν ειναι προβλημα...εγω βασικα αυτο που λεω ειναι πως αμα στραβωσει παει να πει πως θα εχω φαει γερη τουμπα...αρα ας ειμαι καλα κ ας γινει κ γαλλικο 8...
φουσκιτσα απο καλαμια ναι...ειχα θεματακι αλλα δεν ηταν κατι..αλλαχτηκε στην εγγυηση κ κομπλε...

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: Montechristo στις 11/10/2014 11:01 μμ.

Μετά από σχεδόν 50.000km σε 3 χρόνια μπορώ να σου πώ ότι είναι πράγματικά all-around μηχανή.
Από προβλήματα μόνο η μίζα μου έκατσε (αλλάχθηκε από την Τ, παρότι ήμουν εκτός εγγύησης ), και η ζέστη που βγάζει το καλοκαίρι....

Πάντως θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, κάνε κι ένα test να δεις πως σου κάθεται.

See these eyes so green I can stare for a thousand years
Colder than the moon
It's been so long.....
And I've been putting out fire With gasoline

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: jimstag στις 13/10/2014 10:18 πμ.

και εγώ με τη σειρά μου, μετά από 8,000χλμ και 10 μήνες με τον τίγρη μου, έχω να πω ότι έχω μόνο ευχάριστες εμπειρίες! Η συμπεριφορά του είναι εξαιρετική, ο κινητήρας δυνατός και ομαλός, ξεκούραστο στα ταξίδια (μέχρι 400χλμ έχω κάνει σερί προς το παρόν βέβαια) και φυσικά, με διαφορά το πιό όμορφο! Το μόνο "μειον" είναι η ζέστη στα πόδια στο καλοκαιρινό μποτιλιάρισμα... και αυτό, όχι σε σημείο απάλευτο, αλλά σίγουρα το νιώθεις! Δεν άλλαξε κάτι όμως στη χρήση...

Τα περισσότερα προβλήματα που έχουμε περιγράψει στο φόρουμ αφορούν σημειακές ατυχίες ή (για τη μίζα) αστοχίες που καλύπτει η εγγύηση και φυσικά συμβαίνουν σε όλες ανεξαιρέτως τις εταιρείες!
Change before you have to!

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: vassat στις 13/10/2014 2:07 μμ.

Στο θέμα με τις βάσεις του συνεπιβάτη δεν "παίζει καμία πατέντα";;;
/ Β

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: PTiger800 στις 13/10/2014 3:19 μμ.

Πατέντες για τις βάσεις του συνεπιβάτη νομίζω είχα δει σε κάποιο αγγλικό forum, αλλά πλέον δεν μπορώ να το ξαναβρώ

Από κει και πέρα κολλημένο υποπλαίσιο νομίζω ότι έχουν όλα τα μηχανάκια στην κατηγορία του. Επίσης κολλημένες βάσεις στα μαρσπιέ του συνεπιβάτη έχουν όλα στην κατηγορία του.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: micchael στις 13/10/2014 5:54 μμ.

ρε παιδια αν είδα καλα και το bmw δεν τα εχει κολλημένα στο πλαίσιο???

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: voyager1970 στις 13/10/2014 6:23 μμ.

micchael"ρε παιδια αν είδα καλα και το bmw δεν τα εχει κολλημένα στο πλαίσιο???"


Ρε Φίλε micchael,

Όντως... ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΚΑΛΑ!!!

Και στα GS800, οι βάσεις των μαρσπιέ του συνεπιβάτη ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ!!!

Αλλά και του καινούριου GS1200.... EINAI ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ!!!!

Που είναι το πρόβλημα σου σε αυτο το θέμα;;;!!!

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: micchael στις 13/10/2014 7:44 μμ.

ναι αυτο ειδα και εγω οτι και το bmw ετσι ειναι. Τελοσπαντων θα παω για ενα τεστ drive και θα πω εντυπωσεις.

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: voyager1970 στις 13/10/2014 9:08 μμ.

Φίλε micchael,

Ψιλιάζομαι πως αυτή η φήμη "κολλημένα στο πλαίσιο" έχει βγεί απο κάποια περιοδικά, στα οποία "όλως περιέργως" δημιουργούν θέμα (για υποθετικά σενάρια πτώσης). ΕΝΩ για κάποια μοντέλα ΕΤΑΙΡΙΩΝ, για το ΙΔΙΟ χαρακτηριστικό δεν το αναφέρουν καθόλου!


Ποιός τους είπε ή μελέτησε πως η βιδωμένη βάση σε σχέση με την κολλημένη στο πλαίσιο, σε περίπτωσης πτώσης, δεν δημιουργεί πρόβλημα;!

Με άλλα λόγια κανείς δεν εγγυάται πως η βιδωμένη βάση σε περίπτωσης πτώσης δεν θα "μεταφέρει" την ζημιά πάνω στον σκελετό.

Οπως και να έχει τα ατσάλινα πλαίσια στην χειρότερη περίπτωση ζημιάς, επανέρχονται πολύ εύκολα στην καλίμπρα. Κάτι που στα αλουμινένια είναι σχεδον καταδικασμένο.

Τέλος, τα μοντέλα που έχουν και χωμάτινο χαρακτήρα, είναι μελετημένα απο τις εταιρείες για μεγαλύτερη αντοχή και ελάστικότητα στον σκελετό τους σε σχέση με μοντέλα δρόμου ή πίστας.

Re: Τελικά αξίζει το μηχανάκι?  

  Από: sprint900 στις 13/10/2014 10:30 μμ.

voyager1970"Φίλε micchael,

Ψιλιάζομαι πως αυτή η φήμη "κολλημένα στο πλαίσιο" έχει βγεί απο κάποια περιοδικά, στα οποία "όλως περιέργως" δημιουργούν θέμα (για υποθετικά σενάρια πτώσης). ΕΝΩ για κάποια μοντέλα ΕΤΑΙΡΙΩΝ, για το ΙΔΙΟ χαρακτηριστικό δεν το αναφέρουν καθόλου!


Ποιός τους είπε ή μελέτησε πως η βιδωμένη βάση σε σχέση με την κολλημένη στο πλαίσιο, σε περίπτωσης πτώσης, δεν δημιουργεί πρόβλημα;!

Με άλλα λόγια κανείς δεν εγγυάται πως η βιδωμένη βάση σε περίπτωσης πτώσης δεν θα "μεταφέρει" την ζημιά πάνω στον σκελετό.

Οπως και να έχει τα ατσάλινα πλαίσια στην χειρότερη περίπτωση ζημιάς, επανέρχονται πολύ εύκολα στην καλίμπρα. Κάτι που στα αλουμινένια είναι σχεδον καταδικασμένο.

Τέλος, τα μοντέλα που έχουν και χωμάτινο χαρακτήρα, είναι μελετημένα απο τις εταιρείες για μεγαλύτερη αντοχή και ελάστικότητα στον σκελετό τους σε σχέση με μοντέλα δρόμου ή πίστας. "


Να αγιάσει το στόμα σου φίλε για το πρώτο σκέλος , αυτό λέγεται θάβουμε το μηχανάκι με τρόπο προσπαθώντας να μην χάσουμε και της διαφημίσεις από την εταιρία του .

Στο δεύτερο προσθέτω ότι το ατσάλι ισιώνει , κολλιέται και βάφεται χωρίς καμιά κρίσιμη επίπτωση στην αντοχή του και υπάρχουν και πάρα πολλοί τεχνίτες που το κατεργάζονται σωστά .

Δεν θέλω να ποστάρω τα ποσοστά που το ίδιο το Yamaha forum έδωσε για την σοβαρότατη αστοχία μαγνητών που αποκολλιόντουσαν από τα βολάν καταστρέφοντας στρόφαλο και μοτέρ ολοσχερώς σε κάπoια πολύ δημοφιλή μοντέλα , ούτε κάποια άλλα που σχεδόν όλα το 2006-7 κοπάναγαν μπιέλες αν δεν προλάβαινες της πατρίδες με τα ελαττωματικά μέταλλα ξανά στον στρόφαλο .

Μόνο τα TRIUMPH χαλάνε σε αυτό τον πλανήτη , α ναι και τα Ural συγγνώμη τα ξέχασα . . .



Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:59, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.