Τρέμουλο στο τιμόνι

Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: CK1 στις 10/10/2014 9:51 πμ.

Καλημέρα, εδώ και μερικές μέρες παρατηρώ οτί όταν αφήνω τα χέρια μου από το τιμόνι με ταχύτητα γύρω στα 70χλμ, αυτό αρχίζει να τρέμει. Δεν το κάνει σε άλλες ταχύτητες ούτε καταλαβαίνω κάτι στην οδήγηση, φρενάρισμα κτλ. Διάβασα ότι μπορεί να είναι θέμα ελαστικού ή ρουλεμάν τιμονιού. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Ευχαριστώ.

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: jijim στις 10/10/2014 10:22 πμ.

είχα αυτή την εμπειρία ακριβώς όπως την περιγράφεις
με άλλη μοτο (varadero)
είναι από τα λάστιχα και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα
όταν άλλαξα μάρκα ελαστικών σταμάτησε το τρέμουλο

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: PTiger800 στις 10/10/2014 10:49 πμ.

Παρόμοιο θέμα είχα σε μεγαλύτερες ταχύτητες (χωρίς να αφήνω τα χέρια βέβαια). Η αιτία ήταν στραβωμένη ζάντα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: Genesis στις 10/10/2014 11:30 πμ.

Στα 70 χλμ είχα και εγώ θέμα ίδιο αλλα εφταιγαν τα λάστιχα! Τα άλλαξα και σταμάτησε. Επίσης σε αυτά τα χλμ φαίνεται και μια στραβή ζάντα!

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: voyager1970 στις 10/10/2014 12:03 μμ.

Φίλε Χάρη,

Το πιο πιθανό, όπως σου λένε και οι άλλοι φίλοι, είναι από τροχο (ελαστικό ή ζάντα). Το ρουλεμάν τιμονού σπάνια έχει τέτοια συμπεριφορά. Μπορείς να το διαπιστώσεις εαν έχεις διπλό σταντ και στρίβοντας ελαφρά το τιμόνι δεξια- αριστερά. Εαν νιώσεις μια δυσκολία, κόμπιασμα, σε κάποιο σημείο στην κίνηση του, τότε έχει θέμα το ρουλεμάν του τιμονιού.

Επίσεις η πίσω μπαγκαζιέρα μπορεί σε συνδυασμό άλλου ελαστικού να παρουσιάζει το φαινόμενο που αναφέρεις.

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: CK1 στις 10/10/2014 1:19 μμ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το δοκίμασα αυτό με το τιμόνι και δεν φαίνεται να ‘‘κολλάει‘‘ σε κανένα σημείο. Το συνδυασμό βαλίτσα-λάστιχα τα έχω χρόνια πάνω χώρις να έχει παρουσιαστεί κάτι. Θα πάω για λάστιχα (έτσι κι αλλιώς ήταν η ώρα τους) και βλέπουμε.

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: jimstag στις 13/10/2014 9:59 πμ.

ευχαριστώ και εγώ για τις απαντήσεις, γιατί το κάνει και το δικό μου στα ίδια χλμτρα (από 60-75) και πίστευα πως έχει να κάνει με συντονισμό πλαισίου-κινητήρα (?)

Μιας και σύντομα αλλάζω λάστιχα, θα το εέγξω και αυτό!
Change before you have to!

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: CK1 στις 14/10/2014 2:32 μμ.

Άλλαξα λάστιχα χθες και το πρόβλημα εξαφανίστηκε

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: jijim στις 14/10/2014 3:24 μμ.

τέλεια!!!
καλές βόλτες φίλε μου...

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: Genesis στις 15/10/2014 12:43 πμ.

Τι λάστιχα ειχες και ποια εβαλες?

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: avastardis στις 20/10/2014 11:09 μμ.

Παλιά λάστιχα και ξεφούσκωτα ίσον ταλάντωση

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: CK1 στις 21/10/2014 4:52 μμ.

s_mduck"Τι λάστιχα ειχες και ποια εβαλες?"


Pirelli Scorpion είχα και έβαλα τα Tourance NEXT. Μέχρι στιγμής μου φαίνονται πολύ πιο μαλακά και με πιο γρήγορη κορώνα. Το τελευταίο βέβαια μπορεί και να οφείλεται και στο γεγονός ότι τα παλιά είχα γίνει τετράγωνα από την χρήση κάτι που συχνα δεν το καταλαβαίνεις γιατί γίνεται σταδιακά αλλά μόλις τ’αλλάξεις...

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: Stefanos1987 στις 23/10/2014 6:18 μμ.

CK1"
s_mduck"Τι λάστιχα ειχες και ποια εβαλες?"


Pirelli Scorpion είχα και έβαλα τα Tourance NEXT. Μέχρι στιγμής μου φαίνονται πολύ πιο μαλακά και με πιο γρήγορη κορώνα. Το τελευταίο βέβαια μπορεί και να οφείλεται και στο γεγονός ότι τα παλιά είχα γίνει τετράγωνα από την χρήση κάτι που συχνα δεν το καταλαβαίνεις γιατί γίνεται σταδιακά αλλά μόλις τ’αλλάξεις..."

ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΤΙΓΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΑΣΤΙΧΑ,ΠΟΣΟ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ΤΑ TOURANCE ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ.(ΘΑ ΜΕΙΝς ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΨΑΞΩ)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: CK1 στις 24/10/2014 1:35 μμ.

[quote="Stefanos1987":35a5s8n2]
CK1"
s_mduck"Τι λάστιχα ειχες και ποια εβαλες?"


Pirelli Scorpion είχα και έβαλα τα Tourance NEXT. Μέχρι στιγμής μου φαίνονται πολύ πιο μαλακά και με πιο γρήγορη κορώνα. Το τελευταίο βέβαια μπορεί και να οφείλεται και στο γεγονός ότι τα παλιά είχα γίνει τετράγωνα από την χρήση κάτι που συχνα δεν το καταλαβαίνεις γιατί γίνεται σταδιακά αλλά μόλις τ’αλλάξεις..."

ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΤΙΓΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΑΣΤΙΧΑ,ΠΟΣΟ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ΤΑ TOURANCE ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ.(ΘΑ ΜΕΙΝς ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΨΑΞΩ)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ![/quote:35a5s8n2]

Έχεις ΠΜ

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι  

  Από: ΑΡΓΥΡΗΣ Κ. στις 26/08/2016 10:17 πμ.

PTiger800"Παρόμοιο θέμα είχα σε μεγαλύτερες ταχύτητες (χωρίς να αφήνω τα χέρια βέβαια). Η αιτία ήταν στραβωμένη ζάντα."


καλημέρα σε όλους
και εμένα κοντα στην αλλαγη ελαστικών παρουσίασε το ιδιο θεμα.
λύθηκε άμεσα μετα την αλλαγη!