Πλύσιμο

Πλύσιμο  

  Από: motolover@@ στις 22/09/2014 11:01 πμ.

Καλημέρα δίκυκλοι συνάδελφοι!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για την ιεροτελεστία που ακολουθείτε κατά το πλύσιμο της μηχανής. Τί καθαριστικά χρησιμοποιείτε, τί σπρέι κ.λπ.?

Ευχαριστώ!

Re: Πλύσιμο  

  Από: john doufexis στις 22/09/2014 11:13 πμ.

http://www.motoshower.gr/
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Πλύσιμο  

  Από: voyager1970 στις 22/09/2014 12:05 μμ.

john doufexis"http://www.motoshower.gr/"


Θέλει προσοχή το συγκεκριμένο κατάστημα μια και με το πιεστικό του νερού έχει "χάσει" αυτοκόλλητα κατά καιρούς! Επίσεις ρίχνει ένα σπρέι σιλικόνης στο μοτέρ και "ντουμανιάζει" το μηχανάκι μολις ζεσταθεί για αρκετή ώρα μεχρι να το "κάψει"!

Re: Πλύσιμο  

  Από: john doufexis στις 22/09/2014 12:16 μμ.

7 χρονια παω κανενα απολυτως προβλημα, για το σπρευ απλα κανεις ενα εξτρα σκουπισματακι η απλα το αφηνεις να εξατμιστει δεν παθαινει τπτ
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Πλύσιμο  

  Από: jimstag στις 22/09/2014 3:30 μμ.

στο παραπάνω πλυντήριο πήγα και εγώ τον τίγρη μου την Παρασκευή.
Εντυπώσεις:
+ πολλή σχολαστική δουλειά. 40' καθάριζε και το αποτέλεσμα ήταν άριστο
+ εξαιρετική συμπεριφορά
+ καλή τιμή (αδειάζει κ 1 ολόκληρο σπρέυ σιλικόνης στη μηχανή)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- το πιεστικό που χρησιμοποιεί πετάει τα λάδια την αλυσίδας στο δισκόφρενο, με αποτέλεσμα να θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή στα πρώτα χιλιόμετρα
- μάλλον λόγω πιεστικού, κάτι κόλλησε στα settings της αυτολίπνασης (scottoiler) που χρησιμοποιώ. Δεν έσβηνε ποτέ η οθόνη. Προς το παρόν το αποσύνδεσα από μπαταρία και αύριο θα τσεκάρω τι φταίει!
- έχει πάντα πολλούς πελάτες (=ώρα αναμονής). Καλύτερα να κλείνεις ραντεβού για να μην χάνεις άσκοπα χρόνο.

Τελική εντύπωση:
9/10. Αρκετά ικανοποιημένος. Η μηχανή ήταν καλύτερη και από την ημέρα παραλαβής. Αν προσέξει λίγο περισσότερο με το πιεστικό, θα πάρει 10/10
Change before you have to!

Re: Πλύσιμο  

  Από: motolover@@ στις 22/09/2014 3:40 μμ.

Τιμές?

Re: Πλύσιμο  

  Από: jimstag στις 22/09/2014 4:46 μμ.

[quote="motolover@@":3otcnb49]Τιμές?[/quote:3otcnb49]

για τον 800άρη τίγρη πήρε 13€...
Change before you have to!

Re: Πλύσιμο  

  Από: motolover@@ στις 22/09/2014 6:03 μμ.

Αρα οι περισσότεροι αν όχι όλοι πηγαίνετε για επαγγελματικό πλύσιμο.
Πιστεύετε ότι είναι δύσκολο να το δοκιμάσει κάποιος μόνος του? Λόγω ακριβών υλικών, λόγω της προσοχής που χρειάζεται ή απλά λόγω απαιτούμενου χρόνου?
Ας πούμε εγώ πήρα τον Τίγρη πριν σχεδόν 2 μήνες και δεν έχει λερωθεί ιδιαίτερα μιας και όταν δεν κυκλοφορεί είναι στο γκαράζ του, αλλά η αλήθεια είναι ότι το χω πάρει λίγο από φόβο να το περιεργαστώ όπως κάνω με το Καζε - Αρ που δεν το πολυσκέφτομαι να του κάνω μπάνιο.

Re: Πλύσιμο  

  Από: nfeel στις 22/09/2014 6:09 μμ.

Εγώ έχω να προτείνω το Λαμπίκο,στην Πατησίων(αν βολεύει).

Στέκι πολλών bmwάκιδων που πλένουν τις μηχανές τους εκεί,έχουν κ τα παιδιά που δουλεύουν μηχανές και ξέρουν τι να προσέξουν κλπ
Σχολαστικό πλύσιμο,τιμή λογικότατη (10e) - τηλ για ραντεβού αν πας

Re: Πλύσιμο  

  Από: Genesis στις 22/09/2014 7:15 μμ.

jimstag"στο παραπάνω πλυντήριο πήγα και εγώ τον τίγρη μου την Παρασκευή.
Εντυπώσεις:
+ πολλή σχολαστική δουλειά. 40' καθάριζε και το αποτέλεσμα ήταν άριστο
+ εξαιρετική συμπεριφορά
+ καλή τιμή (αδειάζει κ 1 ολόκληρο σπρέυ σιλικόνης στη μηχανή)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- το πιεστικό που χρησιμοποιεί πετάει τα λάδια την αλυσίδας στο δισκόφρενο, με αποτέλεσμα να θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή στα πρώτα χιλιόμετρα
- μάλλον λόγω πιεστικού, κάτι κόλλησε στα settings της αυτολίπνασης (scottoiler) που χρησιμοποιώ. Δεν έσβηνε ποτέ η οθόνη. Προς το παρόν το αποσύνδεσα από μπαταρία και αύριο θα τσεκάρω τι φταίει!
- έχει πάντα πολλούς πελάτες (=ώρα αναμονής). Καλύτερα να κλείνεις ραντεβού για να μην χάνεις άσκοπα χρόνο.

Τελική εντύπωση:
9/10. Αρκετά ικανοποιημένος. Η μηχανή ήταν καλύτερη και από την ημέρα παραλαβής. Αν προσέξει λίγο περισσότερο με το πιεστικό, θα πάρει 10/10 "


Να σε ρωτησω το σκουτοιλερ απο που το πηρες και ποσο σου κοστισε με τοποθετηση? Εισαι ευχαριστημενος?

Re: Πλύσιμο  

  Από: stamatisx στις 22/09/2014 9:23 μμ.

Εγώ το πλένω μόνος μου στο χέρι. Δεν έχει πέσει ποτέ νερό πάνω του πέραν μιας ψιχάλας που με έπιασε στο δρόμο.... Χρησιμοποιώ ένα πλαστικό μπουκαλάκι ζεστό νερό με μια τρύπα στο καπάκι για να πετάει ελάχιστο νερό στα σημεία που έχει περισσότερες λάσπες και στα υπόλοιπα με ένα πανάκι νωτεμένο με ζεστό νερό. Προσέχω κάτω χαμηλά κυρίως αν έχει αρκετές λάσπες να μην το περάσω κατευθείαν με το πανάκι γιατί μπορεί να αφήσει γρατσουνιές. Ποτέ δεν του έχω ρίξει χημικά ή άλλα προϊόντα πλυσίματος... το σκουπίζω με ένα κομμάτι δέρμα και το περνάω μετά ένα κερί, (μερικές φορές όχι πάντα, ανάλογα με το χρόνο που έχω).
Η όλη διαδικασία μου παίρνει πάνω από μια ώρα βέβαια.... αλλά γίνεται σαν καινούργιο....

Re: Πλύσιμο  

  Από: Tigris3 στις 22/09/2014 11:40 μμ.

stamatisx"Εγώ το πλένω μόνος μου στο χέρι. Δεν έχει πέσει ποτέ νερό πάνω του πέραν μιας ψιχάλας που με έπιασε στο δρόμο.... Χρησιμοποιώ ένα πλαστικό μπουκαλάκι ζεστό νερό με μια τρύπα στο καπάκι για να πετάει ελάχιστο νερό στα σημεία που έχει περισσότερες λάσπες και στα υπόλοιπα με ένα πανάκι νωτεμένο με ζεστό νερό. Προσέχω κάτω χαμηλά κυρίως αν έχει αρκετές λάσπες να μην το περάσω κατευθείαν με το πανάκι γιατί μπορεί να αφήσει γρατσουνιές. Ποτέ δεν του έχω ρίξει χημικά ή άλλα προϊόντα πλυσίματος... το σκουπίζω με ένα κομμάτι δέρμα και το περνάω μετά ένα κερί, (μερικές φορές όχι πάντα, ανάλογα με το χρόνο που έχω).
Η όλη διαδικασία μου παίρνει πάνω από μια ώρα βέβαια.... αλλά γίνεται σαν καινούργιο...."


Φιλαράκι όταν το πουλήσεις, βάλε μια φωνή!!
Εσύ είσαι χειρότερος από μένα!

Re: Πλύσιμο  

  Από: galileos στις 23/09/2014 9:37 πμ.

Διαδικασία πλυσίματος

Πριν ξεκινήσω ...

Με πανί και καθαριστικό ζαντών περνάω μια φορά τις ζάντες για τα χοντρά.

1. Πιεστικό με προσοχή μόνο στις ζάντες για να φύγει κυρίως το καθαριστικό .
2. Νερό με πολύ χαμηλή πίεση, σχεδόν τρεχούμενο, σε όλο το μηχανάκι
3. Χλιαρό νερό με σαμπουάν σε πλαστικά κλπ
3. Ξέπλυμα με νερό.
4. Φύσημα με πιεστικό και παράλληλο σκούπισμα με δέρμα σε όλη τη μηχανή για να μην μείνουν νερά και δημιουργήσουν στίγματα.

Ο χρόνος είναι περίπου 2 ώρες με αρκετή σχολαστικότητα στο ν.4

Σε περιπτώσεις που έχω γυρίσει από ταξίδι η διαδικασία διαρκεί αρκετές μέρες (έχω αυτή την πολυτέλεια) καθώς η μηχανή μπαίνει σε γκαράζ, ξεγυμνώνεται από τα περιφερειακά της (πλαστικά, φτερά, καρίνα, κλπ) και καθαρίζονται όλα μέχρι να τοποθετηθούν ξανά στην μηχανή.

Υ.Γ. Χημικά δυνατά, γυαλιστικά, σιλικόνες, αλοιφές και άλλα πολλά "θαυματουργά" καθαριστικά δεν τα χρησιμοποιώ. Σε πολύ σκληρή βρωμιά λάσπες χρησιμοποιώ ζεστό νερό και υπομονή ενώ για τον καθαρισμό από λάδια και λιπαντικά αλυσίδας μόνο παραφινέλαιο.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Πλύσιμο  

  Από: jimstag στις 24/09/2014 10:02 πμ.

s_mduck"
jimstag"στο παραπάνω πλυντήριο πήγα και εγώ τον τίγρη μου την Παρασκευή.
Εντυπώσεις:
+ πολλή σχολαστική δουλειά. 40' καθάριζε και το αποτέλεσμα ήταν άριστο
+ εξαιρετική συμπεριφορά
+ καλή τιμή (αδειάζει κ 1 ολόκληρο σπρέυ σιλικόνης στη μηχανή)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- το πιεστικό που χρησιμοποιεί πετάει τα λάδια την αλυσίδας στο δισκόφρενο, με αποτέλεσμα να θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή στα πρώτα χιλιόμετρα
- μάλλον λόγω πιεστικού, κάτι κόλλησε στα settings της αυτολίπνασης (scottoiler) που χρησιμοποιώ. Δεν έσβηνε ποτέ η οθόνη. Προς το παρόν το αποσύνδεσα από μπαταρία και αύριο θα τσεκάρω τι φταίει!
- έχει πάντα πολλούς πελάτες (=ώρα αναμονής). Καλύτερα να κλείνεις ραντεβού για να μην χάνεις άσκοπα χρόνο.

Τελική εντύπωση:
9/10. Αρκετά ικανοποιημένος. Η μηχανή ήταν καλύτερη και από την ημέρα παραλαβής. Αν προσέξει λίγο περισσότερο με το πιεστικό, θα πάρει 10/10 "


Να σε ρωτησω το σκουτοιλερ απο που το πηρες και ποσο σου κοστισε με τοποθετηση? Εισαι ευχαριστημενος?"


@s_mduck
το scottoiler το πήρα από το site της εταιρείας. Το παρακολουθούσα κάποιο καιρό και κάποια στιγμή έβγαλε ένα κουπόνι έκπτωσης στο internet και τότε το τσίμπησα (το esystem). Μου κόστισε 200€ μαζί με 1 έξτρα μισόλιτρο λιπαντικό.
Τοποθέτηση την έκανα μόνος. Ήταν αρκετά απλή, καθώς πρώτα είδα διάφορα βιντεάκια στο youtube & μελέτησα τις οδηγίες εγκατάστασης (δεν θέλει βιασύνη).
Από την χρήση του είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Στα 7000χλμ η αλυσίδα πάντα γυαλίζει, δεν πιτσιλάει, έχει πολλές ρυθμίσεις ροής και έχει ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας που απουσιάζει από τις ενδείξεις του 800άρη τίγρη (!!! ακόμα δεν το έχω χωνέψει αυτό !!!)
Change before you have to!

Re: Πλύσιμο  

  Από: john doufexis στις 24/09/2014 3:18 μμ.

αφου δεν εχει θερμομετρο τοτε γτ δεν το πουλησες ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!