Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτησης

Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτησης  

  Από: Myth_tri στις 22/07/2014 10:30 πμ.

Καλημέρα παλικάρια...

Αρχικά να πω πως είμαι νέος στο φορουμ καθώς και νέος και κάτοχος ενός XC...
Προηγούμενη εμπειρία είναι μόνο σε κατηγορία superbike οπότε ξαφνικά δημιουργείται ένα εντελώς νέο κεφάλαιο μοτοσυκλέτας.......

Για να μπω στο θέμα,
Στο ολοκαίνουριο XC λοιπόν ακούω κάποια χτυπήματα όταν περνάω απο καμιά λακκούβα ή γενικά απότομα σαμαρακια και απ'όσο μπορώ να καταλάβω, προέρχονται απο το πλαϊνό stand καθώς φαίνεται να μην το συγκρατεί καλά το ελατήριό του.
Το άλλο χτύπημα που ακούγεται είναι απο το μπροστά πιρούνι. Δίνει την αίσθηση ότι 《χτυπάει》η ανάρτηση σε μια απότομη επαναφορά της...
Διαβάζοντας λίγο τα ξένα φόρουμ, για το πλαϊνό stand πρέπει, όντως να φταίει το ελατήριο που δεν είναι αρκετά δυνατό για να το συγκρατήσει.
Για την ανάρτηση δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο, μόνο ότι κάποιοι το βρίσκουν νορμάλ κ πως δεν τρέχει κάτι. ..είναι κληρονομιά του 800.

Εύχομαι να έγινα κατανοητός κ να μην κούρασα.
Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στο φόρουμ και αν υπάρχει παραπέμψτε με να το δω...

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: CK1 στις 22/07/2014 12:36 μμ.

Καλώς ήρθες στην παρέα.
Είσαι σίγουρος οτί είναι το πλαινό σταντ που χτυπάει και όχι το κεντρικό (αν έχεις) ??? Στο λέω γιατί τα 800 "πονάνε" στο κεντρικό σταντ λόγω μαλακού ελατήριου αλλά και κακής σχεδιάσης προσθέτω και εγώ. Έχει γίνει και σχετική ανάκληση που βελτίωσε κάπως τα πράγματα μιας και πλέον παρεμβάλονται 2 ελαστικές τάπες μεταξύ σταντ και ψαλιδιού και το ελατήριο είναι σκληρότερο.

Για το μπρόστινο δεν έχω παρατηρήσει να χτυπάει

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: voyager1970 στις 22/07/2014 1 μμ.

Φίλε Myth_tri,

θα συμφωνίσω με τον Χάρη (CK1) από την στιγμή που έχει το μοτό σου διπλό στάντ.

Τώρα εάν σου έτυχε να είναι το ελατήριο χαλαρό του πλαινό στάντ (είσαι ο πρώτος που το ακούω αυτό), υπάρχει σοβαρή πιθανότητα κατά την τοποθέτηση του κάτι να πήγε "στραβά"!
Οπως και νά'χει καλό είναι να πάς να το δεί κάποιο συνεργείο Triumph.

Σχετικά με την ανάρτηση του πιρουνιού, εάν σου "χτυπάει", καλό θα ήταν να ελέξεις την ποσότητα & την ποιότητα στα λάδια του πιρουνιού.

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: CK1 στις 22/07/2014 1:27 μμ.

Επίσης είσαι σίγουρος οτι χτυπάει η ανάρτηση στο μπροστινό? Μήπως θέλει σφίξιμο το ρουλεμάν του λαιμού? Ασε την μηχανή να τσουλάει ελάχιστα και πάτα το μπροστινό φρένο απότομα να δεις αν χτυπάει.

Τέλος για να σου λυθεί η απορία, δέσε με λίγη ταινία το πλαινό σταντ να είναι σταθερό και κάνε μια βόλτα να δεις αν εξακολουθεί να χτυπάει.

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Myth_tri στις 23/07/2014 6:59 μμ.

Δεν έχω διπλό σταντ είμαι μόνο με το πλαϊνό!
Υπάρχει περίπτωση να ακούγεται η αλυσίδα; Γιατί το διάβασα κι αυτό! Οτι μπορεί να χτυπάει δηλαδή στο πίσω ψαλίδι λόγω απότομης ταλάντωση.
Για το μπροστά, μπορεί να είναι και το ρουλεμάν, δεν μπορώ να προσδιορίσω. Απλά ακούω και νιώθω σαν χτύπημα σε μια απότομη λακκούβα..Δεν φαίνεται πάντως να είναι κάτι λασκαρισμένο.
Θα δοκιμάσω να κάνω αυτό που μου είπατε κ θα το ξανά δω.

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Myth_tri στις 23/07/2014 10:57 μμ.

Λοιπόν δοκίμασα αυτό που είπες CK και με μικρή ταχύτητα πατώντας απότομα το φρένο αισθάνομαι να χτυπάει το τιμόνι..
Είναι λογικό όμως να είναι χαλαρό το ρουλεμαν σε όλοκαινούργια μηχανή;!...

Το πίσω θέμα δεν το εντόπισα ακόμα...

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: CK1 στις 24/07/2014 9:39 πμ.

Myth_tri"Λοιπόν δοκίμασα αυτό που είπες CK και με μικρή ταχύτητα πατώντας απότομα το φρένο αισθάνομαι να χτυπάει το τιμόνι..
Είναι λογικό όμως να είναι χαλαρό το ρουλεμαν σε όλοκαινούργια μηχανή;!... Δεν ξέρω αν είναι λογικό αλλά αν τελικά είναι αυτό δεν πρέπει να σε ανησυχεί μιας και είναι απλό, πέρνα από ένα συνεργείο να το δουν

Το πίσω θέμα δεν το εντόπισα ακόμα..."
Για να χτυπάει η αλυσίδα θα πρέπει να είναι πολύ χαλαρή... Μπας και κοπανάει η βαλίτσα (αν έχεις)? Τέλος ρίξε και μια ματιά στα εργαλεία κάτω από την σέλα αν είναι δεμένα με τον ελαστικό ιμάντα




Από περιέργεια και μόνο από πού την αγόρασες αν επιτρέπεται?

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Myth_tri στις 24/07/2014 9:48 πμ.

Το έχετε αντιμετωπίσει και εσείς αυτό με το ρουλεμάν; ...

Η αλυσίδα πάντως δεν φαίνεται να είναι χαλαρή καθώς αφήνει κ αρκετό περιθώριο στο XC για να παίζει.

Απο πιερρακο στη βουρβαχη την πήρα.
Παίζει κάποιο ρόλο;.....

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: CK1 στις 24/07/2014 10:05 πμ.

Myth_tri"Το έχετε αντιμετωπίσει και εσείς αυτό με το ρουλεμάν; ...

Καποια στίγμη γύρω στα 15-20000χλμ το ψιλοέκανε και σε μένα. Απλά στο service που έκανα το έσφιξαν και το θέμα έληξε.

Η αλυσίδα πάντως δεν φαίνεται να είναι χαλαρή καθώς αφήνει κ αρκετό περιθώριο στο XC για να παίζει.

Απο πιερρακο στη βουρβαχη την πήρα.
Παίζει κάποιο ρόλο;..... "

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Myth_tri στις 24/07/2014 10:36 πμ.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!
Κ αν έχω κάποια διαφορετική εξέλιξη, θα ενημερώσω!

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Myth_tri στις 24/07/2014 11:18 πμ.

Εν τω μεταξύ, διαβάζοντας γενικότερα τι γίνεται με το μπροστινό κ τα χτυπήματα, λένε οτι πρέπει να υπάρχει ένα μικρό παίξιμο...
Εγώ λόγω οτι δεν έχω συνηθίσει τέτοια συμπεριφορά, μου φαίνεται παράξενο...
Εσάς δηλαδή, αν κάνετε το τεστ που αναφέρει πιο πάνω ο CK, δεν σας χτυπάει καθόλου; ... σαν να παίζει ελαφρώς το τιμόνι.

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: john doufexis στις 24/07/2014 12:44 μμ.

μη τρελενεσαι, πανε στο συνεργειο κ πες τους να σου σφηξουν λιγο το μεγαλο αυτο παξιμαδι στο τιμονι που βλεπεις !!! τιποτα αλλο το ειχα κ εγω !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: voyager1970 στις 24/07/2014 3:04 μμ.

Φίλε Myth_tri,

Εάν καταλαβένω απο αυτά που γράφεις το Tiger800XC το αγόρασες λίαν προσφάτως απο τον Πιερράκο;!
Εάν θεωρείς πως με το συνεργείο του δεν πήρες ικανοποιητικές απαντήσεις και υπηρεσίες για το προβλημά σου (δεν είσαι ο πρώτος που του συμβένει), θα σου πρότεινα να το πας μέχρι το εξουσιοδοτημένο στον Πειραιά για να πάρεις και απο εκεί μια 2η γνωμάτευση.

Ναι, τα ρουλεμάν του τιμονιού στα Tiger800 είναι κατηγορία Τ.Π.(@#$%$!*), και εάν είναι να στα αντικαταστήσουν, θα σου συνιστούσα να τα αντικαταστήσεις με ένα σετ κωνικού τύπου απο SKF ή Toyo (με το extra κόστος ανταλλακτικού) και δεν θα ασχοληθείς για τουλάχιστον 60.000-80.000χλμ.

Ομως, μέχρι στιγμής σου έχουν παρουσιαστεί θεματάκια σε όλο το "μήκος" την μοτό σου (αναρτήση, πιρούνι, στάντ, ρουλεμάν τιμονιού, αλυσίδα). Με όλα αυτά τρελένεσαι και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, μια και ο καθένας καταλαβένει κατι διαφορετικό και σου λέει την άποψη του.

Απο την στιγμή που το Τιγράκος σου είναι στην εγγύηση, καλό είναι να την εκμεταλλευτείς στο έπακρο!

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: θεμης στις 24/07/2014 8:21 μμ.

για το ρουλεμαν επιβεβαιωνω κ εγω ...στην αρχη ειχα ενα μικρο χτυπημα...αλλα δυστυχως μου λεγανε στον επισημο οτι δεν ειναι κατι κ οτι θα το δοτμε κλπ κλπ....υποτιθετε το ειχε σφιξει στα 5000χλμ αλλα π@π@ρι@.....τελικα πηγα στον σακη κ μου ειπε θα το δει....αποτελεσμα(ημουν μπροστα) λυθηκε χωρις την παραμικρη σοση δυναμης στο ροποκλειδο......
τελικα το εσφιξε κ απο τοτε τελος.....

Για το χτυπημα τωρα....για τσεκαρε μηπως κοπαναει το κοματι του πλαστικου κατω απ την πινακιδα....εμενα αυτο κανει...ολο λεω να βαλω ενα κοματακι αρμαφλεξ αλλα στα λογια εχω μεινει....

Re: Χτυπήματα-θόρυβοι απο side stand και μπροστινής ανάρτηση  

  Από: Myth_tri στις 03/08/2014 1:11 μμ.

Καλησπέρα και πάλι! ...

Το πήγα στο service και πρώτου του εξηγήσω λεπτομερώς τι τρέχει, μου το είπαν οι ίδιοι. ..οι λύσεις που πρότειναν είναι σφίξιμο τιμονιού και ρουλεμάν....
Αρχικά σφίξαμε το τιμόνι (την κεντρική βιδα) και μειώθηκε το χτύπημα αλλά μου είπαν οτι χρειάζεται κ το ρουλεμάν...Οπότε θα ξανα περάσω πάλι. ..
Η αλυσίδα, όντως χτυπάει κ είναι απλά κληρονομιά της μηχανής ..δεν αλλάζει αυτό.
Για το σταντ παίζει να μου αλλάξουν το ελατήριο ή τους πρότεινα να βάλουμε το ελατήριο απο το explorer καθώς είναι πιο κοντό άρα και πιο σφιχτό. ... θα το δούμε κι αυτό πως θα πάει. ..

Καλή η πρόταση για το κωνικο ρουλεμάν απο skf. Φαντάζομαι πως εκείνοι γνωρίζουν τον τύπου του ρουλεμάν κ δεν χρειάζεται να τον βρω εγώ, σωστά; !...
Οπότε θα το προτείνω κ αυτό να δω τι θα μου απαντήσουν. ..
Γενικότερα πάντως σε σερβις άκουγαν τις προτάσεις μου κ φαίνεται τουλάχιστον να θέλουν να το ψάξουν. ..Θα προσπαθήσω να πάωκαι Πειραιά, αν κ μου πέφτει κομματάκι μακριά. ...