Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?

Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: CK1 στις 26/06/2014 11:19 πμ.

Καλήμερα, θα ήθελα την γνώμη-εμπειρία σας μιας και σκέφτομαι να αλλάξω την μαμά εξάτμιση. Για arrow βρίσκω αρκετές απόψεις σε αντίθεση με την mivv.

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: dimchrist στις 26/06/2014 1:54 μμ.

H Arrow δείχνει πιο ποιοτική και υπάρχει το πρόγραμμα της Triumph ειδικά για αυτή την εξάτμιση. Οπότε αν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή (εκτός αν δε σε πειράζει αυτό) είναι μονόδρομος. Οι διαφορές βέβαια για τελικό (slip-on) συνήθως είναι αμελητέες σε θέματα απόδοσης οπότε σημαντικό ρόλο πέρα από την τιμή παίζει και η εμφάνιση που εκεί παίζεις μόνο σου και παίρνεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Triple Way

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: CK1 στις 26/06/2014 2:09 μμ.

dimchris"H Arrow δείχνει πιο ποιοτική και υπάρχει το πρόγραμμα της Triumph ειδικά για αυτή την εξάτμιση. Οπότε αν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή (εκτός αν δε σε πειράζει αυτό) είναι μονόδρομος. Οι διαφορές βέβαια για τελικό (slip-on) συνήθως είναι αμελητέες σε θέματα απόδοσης οπότε σημαντικό ρόλο πέρα από την τιμή παίζει και η εμφάνιση που εκεί παίζεις μόνο σου και παίρνεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο."


Και εγώ δεν περιμένω να δω τρομερές διαφορές σε θέματα απόδοσης τόσο σε σχέση μαμα vs aftermarket οσο και σε arrow vs mivv. Η διαφορά στην τιμή είναι είναι σημαντική (γύρω στα 250 ευρώ). Απλά δεν ξέρω τί γίνεται με την Mivv σε θέματα προγράμματος (χρειάζεται???). Από ήχο? Συνεχίζει να κάνει σαν μηχανή του ποπ κορν στο κλείσιμο του γκαζιού?

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: billis 1050 στις 26/06/2014 3:31 μμ.

Μόνο για τελικό μην τρελαίνεσαι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ούτε το πρόγραμμα ειναι αναγκαίο αλλα ουτε και τρελές διαφορές μην περιμένεις...Η εμφάνιση και ο ήχος να σε <<φτιαχνει>>..Λαμβανοντας υποψη το τελικο της mivv που εχω ακουσει νομιζω οτι δεν ταιριαζει με το 800..Η arrow ειναι μια πιο λογικη αγορά σαν επίσημο αξεσουαρ..Τωρα εμενα προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα στο 800 αυτη..http://i1.ytimg.com/vi/pRYROJOERFE/maxresdefault.jpg

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: CK1 στις 26/06/2014 3:56 μμ.

billis 1050"Μόνο για τελικό μην τρελαίνεσαι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ούτε το πρόγραμμα ειναι αναγκαίο αλλα ουτε και τρελές διαφορές μην περιμένεις...Η εμφάνιση και ο ήχος να σε <<φτιαχνει>>..Λαμβανοντας υποψη το τελικο της mivv που εχω ακουσει νομιζω οτι δεν ταιριαζει με το 800..Η arrow ειναι μια πιο λογικη αγορά σαν επίσημο αξεσουαρ..Τωρα εμενα προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα στο 800 αυτη..http://i1.ytimg.com/vi/pRYROJOERFE/maxresdefault.jpg "



Όντως όμορφη είναι αλλά αν ήταν να δώσω 750 θα προτιμούσα arrow. Γενικά από ότι έχω δει Arrow, Akrapovic και Remus ξεφεύγουν σε τιμές (ας είναι καλά το brandname...).

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: voyager1970 στις 26/06/2014 5:43 μμ.

Φίλε Χάρη,

θα συμφωνίσω απόλυτα με τον billis 1050.
Σίγουρα ο χαρακτηριστκός ήχος "ποπ κορν στο κλείσιμο του γκαζιού" είναι τουλάχιστον αντιαισθητικός (μα@#$%&)!
Στο δικό μου Τιγράκο του έχω την Arrow και το σχετικό πρόγραμμα. Δεν είδα ουσιαστική διαφορά με το τελικό (παρόλο οτι η Triumph αναφέρει πως "δίνει" 3Hp). Τουλάχιστον, δεν ακούω το "ποπ κορν"!

Την ουσιαστική διαφορά σε επιδόσεις με εξατμήσεις την βλέπεις κυρίως σε superbike και street (με μοτερ superbike). Ο λόγος είναι πως η κατασκευή/ διάταξη των "λαιμών" και "τελικών" στις εξατμήσεις σε συνδυασμό με την διαχείριση των καυσίμων επιτυχάνουν θεματική διαφορά (10+Hp)

Αρα, μην ανχώνεσαι... "γκαζια" με ένα τελικό δεν θα πάρεις! Απλά, πιστεύω σχεδόν ότι τελικό να βάλεις... "ποπ κορν" σαν την μαμίσια δεν θα ακούς!

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: CK1 στις 27/06/2014 8:55 πμ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Ο βασικός λόγος της αλλάγης δεν είναι για να κερδίσω άλογα αλλά ο ήχος, η εμφάνιση και το βάρος. Λόγω κόστους "κλείνω" προς mivv suono μιας και μ’αρέσει και σε εμφάνιση και σε ήχο (υπάρχουν βιντεάκια στο youtube). Έχει κάποιος να προτίνει κανα μαγαζί για να κοιτάξω?

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: θεμης στις 02/07/2014 8:08 μμ.

ψηνομαι καιρο για την mivv αλλα ακομα τπτ....για μαγαζι κοιτα να πας στον επισημο κατευθειαν...ειναι στην Αθηνα...Περκο λεγετε...γκουγκλαρε το....Αν την βαλεις σε κερναω καφεδαρα για να την ακουσω....

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: CK1 στις 03/07/2014 9:40 πμ.

θεμης"ψηνομαι καιρο για την mivv αλλα ακομα τπτ....για μαγαζι κοιτα να πας στον επισημο κατευθειαν...ειναι στην Αθηνα...Περκο λεγετε...γκουγκλαρε το....Αν την βαλεις σε κερναω καφεδαρα για να την ακουσω.... "


Καλημέρα Θέμη. Έβαλα λοιπόν την Mivv Suono προχθές. Η καλύτερη τιμή που βρήκα ήταν 400 που νομίζω ότι είναι καλά για επώνυμη εξάτμιση (σχέδον τα μισά από μια Arrow). Σχόλια:
- Εύκολη τοποθέτηση
- Πολύ πιο ελαφριά σε σχέση με το θερμοσίφωνο της μαμάς. Είναι όμορφη (υποκειμενικό) και φαίνεται ποιοτική κατασκευή (θα μπορούσα να την βάλω και στο σαλόνι μου!)
- Ήχος . Πολύ πιο μπάσος και έντονος στο ρελάντι και μέχρι τις 4000. Από εκεί και μετά "μπερδευέται" με τον ήχο του μοτέρ και δεν έχει τρομερή διαφορά με την μαμά. Επίσης η μηχανή του ποπ-κορν που είχα στα κατεβάσματα τελείωσε. Ακούς μεν σκασίματα αλλά πολύ πιο μπάσα και ευχάριστα στο αυτί.
- Απόδοση: δεν κατάλαβα διαφορά (και δεν περίμενα να δώ). Ετσί και αλλίως και 1-2 άλογα να πάρεις είναι απίθανο να καταλάβεις διαφορά στην οδήγηση.

Κανονίζουμε καφεδάκι να τα πούμε από κοντά.

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: jimstag στις 03/07/2014 10:59 πμ.

@CK1 καλοφόρετη!! Ανέβασέ μας και καμία φωτό να σκάσουμε από την ζήλια μας!! Ποιά έβαλες? Ψήνομαι πάρα πολύ για την μαύρη ματ!
Change before you have to!

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: θεμης στις 04/07/2014 12:21 πμ.

χαρη εισαι θεος....βαλε καμια φωτο κ σου στελνω ΠΜ.....θελω οποτε μπορεσεις να βρεθουμε εστω για 5 λεπτα να την ακουσω...για μενα ειναι οτι πιο ομορφο βγαινει για την δικη μας...απλα θελω να την ακουσω γιατι ειμαι καπως περιεργος στο τι θελω... να σε ρωτησω εκανες καμια δοκιμη χωρις τον σιγαστηρα?

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: CK1 στις 04/07/2014 9:22 πμ.

θεμης"χαρη εισαι θεος....βαλε καμια φωτο κ σου στελνω ΠΜ.....θελω οποτε μπορεσεις να βρεθουμε εστω για 5 λεπτα να την ακουσω...για μενα ειναι οτι πιο ομορφο βγαινει για την δικη μας...απλα θελω να την ακουσω γιατι ειμαι καπως περιεργος στο τι θελω... να σε ρωτησω εκανες καμια δοκιμη χωρις τον σιγαστηρα? "


Θέμη δεν έχω βγάλει τον σιγαστήρα και δεν νομίζω να το κάνω. Για τα δικά μου γούστα ο ήχος είναι υπεραρκετός. Νομίζω ότι μετά, πέρα από το ότι θα ενοχλεί τους γύρω μου ξεφεύγει και από τον χαρακτήρα της μηχανής. Θα ανεβάσω φώτο με την πρώτη ευκαιρία.

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: θεμης στις 05/07/2014 7:27 μμ.

Προσπαθησα να στειλω ΠΜ αλλα δεν στελνει....

Βασικα θα ηθελα εστω για 5 λεπτα να βρισκομασταν να την ακουσω...μενω πειραια...αν μπορεις στειλε μου ΠΜ το τηλ σου να σε παρω...

Ευχαριστω!

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: CK1 στις 06/07/2014 9:31 μμ.

θεμης"Προσπαθησα να στειλω ΠΜ αλλα δεν στελνει....

Βασικα θα ηθελα εστω για 5 λεπτα να βρισκομασταν να την ακουσω...μενω πειραια...αν μπορεις στειλε μου ΠΜ το τηλ σου να σε παρω...

Ευχαριστω!"



Έχεις ΠΜ.

Re: Tiger 800, Mivv suono ή Arrow?  

  Από: CK1 στις 07/07/2014 9:18 πμ.

As promised...