Engine management malfunction indicator light

Engine management malfunction indicator light  

  Από: avastardis στις 20/03/2014 3:58 μμ.

Καλημέρα / Καλησπέρα
Η αγαπημένη είναι παρκαρισμένη εδώ κι ένα μήνα λόγω ταξιδιού στο εξωτερικό - Σας γράφω από Κίνα τώρα.
Λοιπόν επειδή η μπαταρία είναι της μαμάς και μετά από μια ακινησία 1 μήνα με άφησε, Αποφάσισα να βγάζω τους πόλους. Έτσι έγινε και την τελευταία φορά - μόνο που όταν έκανα την επανασύνδεση δεν έγινε σωστά με αποτέλεσμα να φύγει σε κίνηση. Το μόνο ορατό αποτέλεσμα ήταν ότι έμεινε αναμμένο το Engine management malfunction indicator light.
Η ερώτηση είναι πως μπορεί να γίνει reset αν δεν έχει γίνει καμία ζημιά που δεν το νομίζω (αισιόδοξος πάντα)
Δεν το κοίταξα πολύ γιατί δεν είχα χρόνο.
Μέχρι να γυρίσω ελπίζω να έχω βρει λύση.
Καλές βόλτες τώρα που μπαίνει η άνοιξη για σας τους τυχερούς.

Re: Engine management malfunction indicator light  

  Από: voyager1970 στις 20/03/2014 8:12 μμ.

avastardis"Καλημέρα / Καλησπέρα
Η αγαπημένη είναι παρκαρισμένη εδώ κι ένα μήνα λόγω ταξιδιού στο εξωτερικό - Σας γράφω από Κίνα τώρα.
Λοιπόν επειδή η μπαταρία είναι της μαμάς και μετά από μια ακινησία 1 μήνα με άφησε, Αποφάσισα να βγάζω τους πόλους. Έτσι έγινε και την τελευταία φορά - μόνο που όταν έκανα την επανασύνδεση δεν έγινε σωστά με αποτέλεσμα να φύγει σε κίνηση. Το μόνο ορατό αποτέλεσμα ήταν ότι έμεινε αναμμένο το Engine management malfunction indicator light.
Η ερώτηση είναι πως μπορεί να γίνει reset αν δεν έχει γίνει καμία ζημιά που δεν το νομίζω (αισιόδοξος πάντα)
Δεν το κοίταξα πολύ γιατί δεν είχα χρόνο.
Μέχρι να γυρίσω ελπίζω να έχω βρει λύση.
Καλές βόλτες τώρα που μπαίνει η άνοιξη για σας τους τυχερούς."


Ni Hao Αντώνη! Ni Hao Ma?

Μην ανησυχείς. Απλά όταν με το καλό γυρίσεις Ελλαδάρα να το πας σε συνεργείο Triumph ώστε να στο συνδέσουν με το διαγνωστικό τους και θα γίνει το reset με τα τελευταία updates για το injection. Αυτο γίνεται μέσα σε λίγα λεπτά.

Re: Engine management malfunction indicator light  

  Από: avastardis στις 21/03/2014 4:32 μμ.

Ni Hao
Τη λύση του συνεργείου τι έχω στα υπόψη. Θα πάει συνεργείο για service σε περίπου 2000 χιλ. δηλαδή μάλλον μετά το καλοκαίρι!!! Υποθέτω ότι θα υπάρχει κι άλλος τρόπος - να κάνω το reset μόνος μου. Με χαλάει να βλέπω ένα λαμπάκι αναμμένο στα όργανα για έξι μήνες έστω και διακεκομμένα. Δηλαδή σε αυτά τα όργανα μόνο ο θεός μπορεί να βάλει χέρι!!!!

Re: Engine management malfunction indicator light  

  Από: voyager1970 στις 21/03/2014 8:18 μμ.

avastardis"Ni Hao
Τη λύση του συνεργείου τι έχω στα υπόψη. Θα πάει συνεργείο για service σε περίπου 2000 χιλ. δηλαδή μάλλον μετά το καλοκαίρι!!! Υποθέτω ότι θα υπάρχει κι άλλος τρόπος - να κάνω το reset μόνος μου. Με χαλάει να βλέπω ένα λαμπάκι αναμμένο στα όργανα για έξι μήνες έστω και διακεκομμένα. Δηλαδή σε αυτά τα όργανα μόνο ο θεός μπορεί να βάλει χέρι!!!!"


Φίλε και πατριωτάκι Αντώνη
Δεν χρειάζεται να πας τόσο "ψηλά"! Δύο πράγματα χρειάζεσαι:
I) Ενα καλώδιο USB με απόληξη για την πρίζα της ηλεκτρονικής των Triumph.
http://www.ebay.com/itm/USB-cable-for-T ... 1088284958

II) Tο σχετικό διαγνωστικό software. Αυτό όμως το έχουν μόνο τα επίσημα συνεργεία της Triumph. Δυστηχώς αυτό δεν το δίνουν σε ιδιώτες. Αλλά υπάρχουν και after market.
http://www.tuneecu.com/TuneECU_En/index.html

Δεν θα στο συνιστούσα να αρχίσεις να το βυσματόσεις, γιατί η Triumph για λόγους ασφαλείας περνάει κωδικούς επαλήθευσης και μπορεί να το μπλοκαρείς.
Οπως σου ανάφερα και στη αρχική μου απάντηση, γίνεται το reset μέσα σε λίγα λεπτά σε επίσημο συνεργείο. Οπότε μόλις γυρίσεις απο Κίνα, μια καθημερινή πριν πας γραφείο, κανέ μια στάση για 5'.

Υπομονή και κουράγιο στα ξένα!

Re: Engine management malfunction indicator light  

  Από: avastardis στις 23/03/2014 1:04 μμ.

Αυτό είναι !!! Υπομονή και κουράγιο
Εγώ περίμενα ότι θα υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος για ένα απλό reset που δεν συνοδεύεται από διόρθωση λάθους.
Δεν είμαι fan καλωδίων και των διαγνωστικών -
anyway ευχαριστώ
και καλές βόλτες