Αλλαγή μίζας

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Harrys στις 01/09/2015 5:03 μμ.

κάνει πιο "ηλεκτρικό" ήχο κ πιο σύντομο..

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Tiger81 στις 23/09/2015 10:23 πμ.

Μπα ο ήχος είναι ο ίδιος, υποψιάζομαι ότι μου δώσαν την παλιά μίζα. Πρέπει να ανοίξω για να δω...
kick out the jams

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 24/09/2015 9:18 πμ.

Φίλε Γιάννη (Tiger81),

Εάν θες να μπεις στην διαδικασία επισκευής της μίζας σου, δες το σχετικό θέμα που είχα αναρτήσει:

Board index / Μοτοσυκλέτες / Τεχνικά θέματα ‹ Tiger 800 & 800xc / Επισκευή του μοτέρ μίζας!

Όμως και αυτή η λύση δεν είναι μόνιμη, αφού μετά από 7~10.000χλμ αρχίζει και παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 12/10/2015 8:14 μμ.

Αγαπητοί φίλοι και κάτοχοι Tiger800 & Tiger800XC!

Με τα λύπης (και μερικής απογοήτευσης) σας ενημερώνω πως για 3η φορά η μίζα του Tigerακου μου έφτασε στο τέλος της επιχειρησιακής της ζωής.
Μολονότι , και την 2η φορά, την κάλυψε η αντιπροσωπεία. Τότε, μου είχαν αναφέρει πως αυτή ήταν η «βελτιωμένη» έκδοση (1311112, 428000-5542, 12V DENSO, MADE IN THAILAND).

Άμεσα επικοινώνησα και με την αντιπροσωπεία (ΗΛΙΟΦΙΛ Α.Ε) λόγο του 3ου συμβάντος με την μίζα, η οποία δεν αρνήθηκε να το εξετάσει το θέμα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Επίσης έστειλα και σχετικό email στα κεντρικά γραφεία στην Αγγλία, μια και το πρόβλημα της μίζας ουσιαστικά επανεμφανίζεται σε ένα μέσο όρο λειτουργίας της τάξης των 15.000~18,000χλμ.

Η απάντηση ήταν άμεση (όχι αυτόματη ηλεκτρονική) από αρμόδιο υπάλληλο. Στην συνέχει της απάντησης, μου αναφέρει πως έχει προωθηθεί στο σχετικό τμήμα και θα επιληφθεί ειδικός, ο οποίος στην συνέχεια θα μου απαντήσει για την περεταίρω πορεία του θέματος.

Αυτά το ολίγα προς ενημέρωση και θα επανέλθω με περεταίρω νεώτερα.
Προς το παρόν εύχομαι να είμαι ο μοναδικός «γκαντέμης» με περιορισμένης διάρκειας μίζας!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: CK1 στις 13/10/2015 10:05 πμ.

Καλημέρα Γιώργο. Είμαι στα 40000χλμ και δεν έχει παρουσιάσει κάτι... Αν και μπορεί να ακουστεί χαζή ερώτηση τί χρήση της κάνεις? Η μπαταρία σου είναι καλά φορτισμένη ή σε κάθε εκκίνηση ζορίζεται? Ελπίζω να είναι η τελευταία που αλλάζεις. Αλήθεια εγγυήση ως ανταλλακτικό δεν έχει η μίζα?

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 14/10/2015 8:47 πμ.

Φίλε Χάρη,

Η μπαταρία που έχω στον Tigerάκο μου, εδώ και 2-χρόνια, είναι Λιθίου… και σκοτώνει!

Η χρήση του Tigerακου είναι κυρίως εντός του Νομού Αττικής. Σε ημερήσια βάση δεν ξεπερνάω τις 6~10 εκκινήσεις κινητήρα (μιζιές) κατά μέσω όρο.

Όχι πως εάν κάποιος κάνει 10~20 μιζιές ημερησίως, σημαίνει πως δεν έχει σχεδιαστεί για κάτι ανάλογο… μην τρελαθούμε τελείως!

Η εγγύηση στην Triumph για ανταλλακτικό (μηχανικό εξάρτημα) είναι μόνο ένας (1)-χρόνος (από την ημερομηνία τοποθέτησης) και η εργασία θα πρέπει να γίνει από εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Αμφιβάλω πάρα πολύ εάν αυτό ήταν το τελευταίο.

Είμαι πια πεπεισμένος πως πρόκειται για ελαττωματικό τύπο μίζας και κακής (πρόχειρης) σχεδίασης στο γρανάζι της μίζας. Αποτέλεσμα σε χρήση πόλης και θερμού κλίματος να φθείρονται τα «καρβουνάκια» σε αυτό το μέσο όρο χιλιομέτρων χρήσεις (15.000~18,000χλμ).

Θα επαναλάβω (όπως έχω αναφέρει παλιότερα), πως την ίδια μίζα φοράει το Suzuki Burgman (με ένα δόντι λιγότερο στον άξονα μετάδοσης), όπου και σε αυτό το μοντέλο η μίζα του πάλι είναι ζημιάρα!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 04/11/2015 9:25 μμ.

Αγαπητοί φίλοι!

Σήμερα παρέλαβα τον Tigerάκο μου από το συνεργείο με την ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΙΖΑ που ήρθε από το εργοστάσιο της Triumph στα πλαίσια εγγύηση ανταλλακτικού!
Τώρα πια άλλος ήχος ακούγετε κατά την διάρκεια της λειτουργίας της μίζας και η εκκίνησης γίνεται πιο άμεσα!

Χωρίς κανένα πρόβλημα έγινε η τυπική διαδικασία στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα του Πειραιά και μέσα σε 1-εβδομάδα έστειλαν την καινούρια μίζα... ΔΩΡΕΑΝ !!!

Δυστυχώς λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων μου, δεν πρόλαβα να πάρω φωτογραφία την καινούρια μίζα. Όμως, σύμφωνα με τα λεγόμενα του μηχανικού, ο κωδικός του ανταλλακτικού δεν είχε καμία σχέση με τις παλιές εκδώσεις!

Μπορώ να πω πως στο πρόβλημα μου η αντιμετώπιση της αντιπροσωπεία (ΗΛΙΟΦΙΛ Α.Ε) ήταν σωστή. Επίσης και η ανταπόκριση από τα κεντρικά γραφεία της Triumph-Αγγλιας ήταν άμεση στο θέμα, με σαφές οδηγίες προς όλος τους εμπλεκόμενους.

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα του Πειραιά (Intermoto) για την άμεση εξυπηρέτηση στο πρόβλημα αυτό!

Θέλω να πιστεύω πως αυτό ήταν το τελευταίο πρόβλημα με την μίζα…. Τα επόμενα 18,000χλμ θα δείξουν τα αποτελέσματα!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Aris. στις 04/11/2015 10:36 μμ.

Αναρωτιεμαι αν γινεται να τυλιχτει η μιζα με καποιο θερμομονοτικο υλικο ... Απο οτι καταλαβα οσο ζεστενεται πολυ ο κινητηρας , ζοριζει και την μιζα (λογικα λογω διαστολης).
Πιθανοτατα να βοηθουσε να ζησει παραπανω.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με την καινουρια και μπραβο στην Triumph και λοιπους συσχετιζομενους με το θεμα για την σωστη αντιμετωπιση.
Να τα λεμε και αυτα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 05/11/2015 8:30 πμ.

Φίλε Αρη!

Η περίπτωση να τυλιχτεί η μίζα με θερμομονωτικό υλικό δεν γίνεται, μια και η μίζα εφάπτεται στο μπλοκ του κινητήρα και κουμπώνει στο κόμπλερ της μίζας. Οπότε η θερμοκρασία του κινητήρα μεταδίδεται άμεσα λόγο επαφής. Αλλά γενικά, αυτή δεν είναι σωστή λύση!

Το πρόβλημα ξεκινάει από την κακή ποιότητα του υλικού στα καρβουνάκια της μίζας που έχει επιλέξει ο κατασκευαστής της μίζας (DENSO). Ενώ, σε άλλες μοτοσυκλέτες δεκαετιών και εκατοντάδων χιλιάδων χιλιομέτρων… ούτε καν τους απασχολεί το θέμα αυτό!

Ελπίζω, όπως ανέφερα προηγουμένως, αυτή η καινούρια μίζα ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΥ τύπου να ξεπεράσει το πρόβλημα. Ο χρόνος και τα επόμενα χιλιόμετρα θα δείξει!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: wildbill στις 18/11/2015 11:02 πμ.

καλημέρα, εμένα μου παρουσίασε μίζα ένα χρόνο μετα την λήξη της εγγύησης κ μου ζητήθηκε να πληρώσω την τιμή της χονδρικής! Γνωριζω αλλους δυο που έχουν το ιδιο πρόβλημα με την μίζα, ο ένας μάλιστα την αλλαξε κ 2η φορα ! Το πρόβλημα είναι κατασκευαστικο , η εν λογω μιζα ειναι μικρη 0,7 Αμπ ενω χρειαζεται μεγαλυτερη 1,1Αμπ.
Το προβλημα δεν λυνεται με την αντικατασταση απλα διαιωνιζεται, ενω δεν χωραει μεγαλυτερη λογω χωρου! Μεγαλη αστοχια της Triumph, δεν εγινε ανακληση, δεν λυσανε το προβλημα & ζητανε χρηματα! Προσωπικα εχω παρει εως τωρα 4 μοντελα Triumph & θα το σκεφτω να ξαναπαρω..

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 18/11/2015 1:01 μμ.

wildbill"καλημέρα, εμένα μου παρουσίασε μίζα ένα χρόνο μετα την λήξη της εγγύησης κ μου ζητήθηκε να πληρώσω την τιμή της χονδρικής! "


Φίλε Βασίλη!

Ποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο σου το είπε αυτό;

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: giannis1070 στις 17/04/2016 5:56 μμ.

voyager1970"

Ελπίζω, όπως ανέφερα προηγουμένως, αυτή η καινούρια μίζα ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΥ τύπου να ξεπεράσει το πρόβλημα. Ο χρόνος και τα επόμενα χιλιόμετρα θα δείξει! "


Γιώργο καλησπέρα,

Τελικά ο χρόνος και τα επόμενα χιλιόμετρα έδειξαν??
Έχεις κάποιο σημάδι σχετικά με τη λειτουργία της μίζας?

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 20/04/2016 2:30 πμ.

giannis1070"
voyager1970"

Ελπίζω, όπως ανέφερα προηγουμένως, αυτή η καινούρια μίζα ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΥ τύπου να ξεπεράσει το πρόβλημα. Ο χρόνος και τα επόμενα χιλιόμετρα θα δείξει! "


Γιώργο καλησπέρα,

Τελικά ο χρόνος και τα επόμενα χιλιόμετρα έδειξαν??
Έχεις κάποιο σημάδι σχετικά με τη λειτουργία της μίζας?

"


Καλησπέρα Φίλε Γιάννη,

Μέχρι στιγμής έχω κάνει περίπου 10.000χλμ με την καινούρια μίζα και δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.
Βέβαια τους καλοκαιρινούς μήνες αυτή η μίζα είναι που "τραβάει" το μεγαλύτερο ζόρι και αρχίζει τα πρώτα σημάδια κόπωσης.
Φέτος άρχισε νωρίς το καλοκαίρι και όπως δείχνει θα έχει μεγάλη διάρκεια! Από Σεπτέμβρη θα μπορώ να πω με πιο σιγουριά εάν όντος έχει γίνει βελτίωση σε αυτό το νέο μοντέλο της μίζα.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: giannis1070 στις 20/04/2016 11:06 πμ.

[quote="voyager1970":2ow6rudg]
giannis1070"
voyager1970"

Ελπίζω, όπως ανέφερα προηγουμένως, αυτή η καινούρια μίζα ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟΥ τύπου να ξεπεράσει το πρόβλημα. Ο χρόνος και τα επόμενα χιλιόμετρα θα δείξει! "


Γιώργο καλησπέρα,

Τελικά ο χρόνος και τα επόμενα χιλιόμετρα έδειξαν??
Έχεις κάποιο σημάδι σχετικά με τη λειτουργία της μίζας?

"


Καλησπέρα Φίλε Γιάννη,

Μέχρι στιγμής έχω κάνει περίπου 10.000χλμ με την καινούρια μίζα και δεν έχω δει κανένα πρόβλημα.
Βέβαια τους καλοκαιρινούς μήνες αυτή η μίζα είναι που "τραβάει" το μεγαλύτερο ζόρι και αρχίζει τα πρώτα σημάδια κόπωσης.
Φέτος άρχισε νωρίς το καλοκαίρι και όπως δείχνει θα έχει μεγάλη διάρκεια! Από Σεπτέμβρη θα μπορώ να πω με πιο σιγουριά εάν όντος έχει γίνει βελτίωση σε αυτό το νέο μοντέλο της μίζα. [/quote:2ow6rudg]

Ευχαριστώ Γιώργο, βλέπουμε λοιπόν. Αυτό το καλοκαίρι θα δείξει και η δική μου (μίζα). Η εγγύησή μου λήγει τον Αύγουστο, οπότε θα έχει δουλέψει αρκετά και θα έχω κάποια σημάδια.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Tiger81 στις 01/08/2016 7:08 μμ.

Σε συνέχεια προβλήματος σε μίζα XC 2011 η επίσημη αντιπροσωπεία φέρθηκε πολύ σωστά. Το μηχανάκι είχε αλλάξει μίζα από τον 1ο ιδιοκτήτη εντός εγγύησης στα 15000 km περίπου και έβγαλε ξανά στα 20000 όταν το πήρα εγώ οπότε και μου έστειλαν εκτός εγγύησης νέα μίζα. Σε μερικούς μήνες το ίδιο πρόβλημα ώστε να αμφιβάλλω ακόμα και αν μου άλλαξε ο μάστορας όντως μίζα. Ξανά επικοινωνία με Αθήνα οπότε και μου απάντησαν αρνητικά. Ξαναπήρα μετά από μερικούς μήνες οπότε και το πρόβλημα είναι πλέον τραγικό, έστειλαν mail στην Αγγλία και ήρθε θετική απάντηση... 4η μίζα δωρεάν με περιμένει αυτή τη φορά στην επίσημη αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη. Άντε να δούμε πόσο θα αντέξει αυτή...
kick out the jams
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 17:00, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.