Αλλαγή μίζας

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Genesis στις 17/11/2014 3:19 μμ.

Να ρωτησω αυτο ίσχύει μονο για τα 800αρια οτι στην αλλαζουν ετσι αν εισαι και εκτος εγγυησης η και σε αλλα μοντελα οπως Tiger 1050 και ST 675??

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 17/11/2014 10:08 μμ.

s_mduck"Να ρωτησω αυτο ίσχύει μονο για τα 800αρια οτι στην αλλαζουν ετσι αν εισαι και εκτος εγγυησης η και σε αλλα μοντελα οπως Tiger 1050 και ST 675??"



Φίλε Γιάννη,

Ναί. Το πρόβλημα αυτό με την μίζα είναι μόνο για τα 800άρια.
Τα 1050 και τα 675 δεν είχαν πρόβλημα με την μίζα τους!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Genesis στις 17/11/2014 10:22 μμ.

Μπορεις να μου πεις τα 675 που παρουσιαζανε πρόβλημα γιατι εχει θεμς ο κουνιάδος μου και μαλλον εινςι μιζα! Μιζαρει κανονικα κρυο αλλα οταν ζεσταθει και το σβησεις δεν περνει καθολου και πρεπει να κρυωσει λιγο για να παρει! Μπαταρια ειναι καλη!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 17/11/2014 11:58 μμ.

s_mduck"Μπορεις να μου πεις τα 675 που παρουσιαζανε πρόβλημα γιατι εχει θεμς ο κουνιάδος μου και μαλλον εινςι μιζα! Μιζαρει κανονικα κρυο αλλα οταν ζεσταθει και το σβησεις δεν περνει καθολου και πρεπει να κρυωσει λιγο για να παρει! Μπαταρια ειναι καλη!"


Με την περιγραφή σου αυτή δείχνει για πρόβλημα στα καρβουνάκια της μίζας.
Αλλά δεν είχε ακουστεί (απο όσο γνωρίζω) να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα μια και ναι μεν η μίζα στα street triple είναι ίδια, αλλά το κόμπλερ της μίζας είναι διαφορετικό.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Genesis στις 18/11/2014 12:01 πμ.

Οκ γιωργο ευχαριστώ!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: georgevts στις 18/11/2014 2:02 μμ.

Δυστυχώς παιδιά και στο δικό μου Street Triple μου κάνει τρίπλες η μίζα. 'Οχι πάντα αλλά όταν είναι ζεστό δεν παίρνει. Μου το έχει κάνει ως τώρα 4 φορές.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 18/11/2014 11:02 μμ.

georgevts"Δυστυχώς παιδιά και στο δικό μου Street Triple μου κάνει τρίπλες η μίζα. 'Οχι πάντα αλλά όταν είναι ζεστό δεν παίρνει. Μου το έχει κάνει ως τώρα 4 φορές."


Συνονόματε Γιώργο,

Οπως είχα αναφέρει και στο σχετικό post "Επισκευή του μοτέρ μίζας!", το φαινόμενο είθισται να εμφανίζεται σε χρήστες που κυκλοφορούν μέσα στην πόλη και κάνουν συχνές στάσεις - ιδιαίτερα τις θερμές εποχές.
Βέβαια το Street Triple φοράει το ίδιο μοτέρ μίζας αλλά με διαφορετικό κόμπλερ.
Πιθανολογώ στο δικό σου η φθορά στα καρβουνάκια της μίζας συνέβη σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια σε σχέση με τους Τιγράκους (800).

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: georgevts στις 19/11/2014 9:32 πμ.

voyager1970"
georgevts"Δυστυχώς παιδιά και στο δικό μου Street Triple μου κάνει τρίπλες η μίζα. 'Οχι πάντα αλλά όταν είναι ζεστό δεν παίρνει. Μου το έχει κάνει ως τώρα 4 φορές."


Συνονόματε Γιώργο,

Οπως είχα αναφέρει και στο σχετικό post "Επισκευή του μοτέρ μίζας!", το φαινόμενο είθισται να εμφανίζεται σε χρήστες που κυκλοφορούν μέσα στην πόλη και κάνουν συχνές στάσεις - ιδιαίτερα τις θερμές εποχές.
Βέβαια το Street Triple φοράει το ίδιο μοτέρ μίζας αλλά με διαφορετικό κόμπλερ.
Πιθανολογώ στο δικό σου η φθορά στα καρβουνάκια της μίζας συνέβη σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια σε σχέση με τους Τιγράκους (800). "

Φίλε και συνονόματε δυστυχώς μάλλον όχι καθότι έχω μόνο 17.000km! Θα το αφήσω έτσι και όταν παραγίνει το κακό θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου με τα καρβουνάκια.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Stefanos1987 στις 01/03/2015 6:43 μμ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ 800 ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΛΑΦΡΩΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ.ΜΟΝΤΕΛΟ 11.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Η ΜΙΖΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙ,ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΠΤ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ 19.000 ΧΛΜ.ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΜΙΖΑΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΡ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Ο ΞΑΔ.ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ.ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΥΤΟ?ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΙΝΤΕΡΜΟΤΟ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΜΗΧΑΝΗ (ΑΠΟ ΤΣΙΟΥΡΗ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΓΙΒΕ Η ΑΓΟΡΑ).ΑΠΟΛΥΤΑ ΞΕΝΕΡΩΜΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΑ.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: voyager1970 στις 02/03/2015 9:43 μμ.

Stefanos1987"ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ 800 ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΛΑΦΡΩΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ.ΜΟΝΤΕΛΟ 11.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Η ΜΙΖΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙ,ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΠΤ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ 19.000 ΧΛΜ.ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΜΙΖΑΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΡ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Ο ΞΑΔ.ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ.ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΥΤΟ?ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΙΝΤΕΡΜΟΤΟ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΜΗΧΑΝΗ (ΑΠΟ ΤΣΙΟΥΡΗ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΓΙΒΕ Η ΑΓΟΡΑ).ΑΠΟΛΥΤΑ ΞΕΝΕΡΩΜΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΑ."



Φίλε Στέφανε,

Το ότι είναι η μοτοσυκλέτα σου εκτός εγγύησης είναι δεδομένο αφού ισχύει για 2-χρόνια. Από το 2011 μέχρι τώρα 2015 δεν τίθεται θέμα.

Αλλά εμπάς η περιπτώση, όπως έχει γραφτεί επανειλημμένα εδώ στο Forum, το θέμα είναι το πλέον γνωστό πρόβλημα της μίζας στα Tiger800 των πρώτων χρόνων παράγωγης (2011~2013). Παρουσιαζόταν μετά τα 16,000χλμ και ιδιαίτερα όταν κινείται συχνά σε πόλη και ιδιαίτερα στους ζεστούς μήνες του έτους.

Πήγες στην Intermoto στον Πειραιά; Πιστεύω θα είσαι πολύ τυχερός εάν πληρώσεις μόνο τα εργατικά και όχι το κόστος της μίζας!

Μην ξενερώνεις, απλά προχώρα στην λύση του προβλήματος.


Υ.Γ. Στο Forum γράφουμε με μικρούς χαρακτήρες (μικρά γράμματα) και όχι με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Stefanos1987 στις 05/03/2015 2:20 μμ.

Τελικα αλλαχτηκε με τη καινουργια παρτιδα.Το ετρεξαν τρομερα στο Πειραια.Μονο καλα λογια!

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: harrys75 στις 13/07/2015 9:30 μμ.

Σήμερα άλλαξα και εγώ την μίζα εκτός εγγύησης αλλά αντκατάσταση μαζί και το γνωστό ελατήριο στις ταχύτητες από την Triumph στον Κόντη. 'Αψογη εξυπηρέτηση. Η πρώτη μίζα ήταν Denso Japan και η αντικατάσταση είναι Denso Taiwan με άλλο κωδικό. Θα προσπαθήσω να βάλω και φωτό της παλιάς με την καινούρια αλλά δεν ξέρω πως γίνεται εδώ...

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: dimchrist στις 14/07/2015 5:19 μμ.

harrys75"Θα προσπαθήσω να βάλω και φωτό της παλιάς με την καινούρια αλλά δεν ξέρω πως γίνεται εδώ..."


Πως ανεβάζουμε φωτογραφίες:
viewtopic.php?t=594

Triple Way

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Harrys στις 14/07/2015 5:29 μμ.

thanks dimchrist οπότε βάζω φωτό από τις μίζες θυμίζω η Japan ειναι η παλιά..

Re: Αλλαγή μίζας  

  Από: Tiger81 στις 01/09/2015 12:04 μμ.

Το ξαναβάζω κι εδώ, πήρα μεταχειρισμένο Tiger 800XC 2011 με 20000km το οποίο είχε ήδη αλλαγμένη μίζα μέσα στην εγγύηση και έβγαλε το πρόβλημα που περιγράφετε. Πήρα τηλ Ηλιοφίλ Αθήνα και μου έστειλαν νέα μίζα (στον Τσιουρή πρώην εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο) οπότε πλήρωσα μόνο εργατικά 30 ευρώ για την αλλαγή. Δεν ήξερα τότε να δω κωδικό πάνω στο ανταλλακτικό, βασικά δεν το είδα καν με τα μάτια μου, αλλά το μηχανάκι έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και να πω την αλήθεια δεν ένιωσα αυτό που λέτε περί διαφορετικού ήχου. Εμένα ίδιος μου φαίνεται. Από Αθήνα μου είπαν να δοκιμάσω να κάνω update το πρόγραμμα στον εγκέφαλο που υποτίθεται ότι πάει πακέτο με την αλλαγή μίζας για να λυθεί το πρόβλημα. Το έχει ακούσει κάποιος αυτό? Επίσης να προσπαθήσω να δω τα τελευταία ψηφία του κωδικού παίζει ή πρέπει να πιάσω κατσαβίδια?
kick out the jams