Ατυχές γεγονός..

Ατυχές γεγονός..  

  Από: thanostc στις 20/10/2013 5:41 μμ.

Καλησπέρα σε όλους...
σήμερα είχα μια ατυχία και τα χρειάστηκα για λίγο... γυρνώντας απο βόλτα φτάνω στο γκαράζ και σχεδόν ακινητοποιημένος προσπαθώ να μανουβράρω τη μηχανή μπροστά πίσω για να τη παρκάρω ανάμεσα σε άλλες μηχανές... αφού λοιπόν είμαι εντάξει στη θέση είμαι έτοιμος να κατέβω απο τη μηχανή και δεν ξέρω πως στο καλό νομίζοντας πως έχω κατεβάσει το σταντ αρχίζω να αφήνω τη μηχανή σιγά σιγά προς τα αριστερά και σαφώς χάνω το βάρος της και την ισοροπία μου και στο τσάκ δεν μου έπεσε κάτω γιατί ευτυχώς βρήκα αντίσταση σε πλαινή μπαγζιέρα απο άλλη μηχανή.. με τα χίλια ζόρια τελικά την σηκώνω μιλάμε ασήκωτη... απλά μου έκανε εντύπωση κάτι και γιαυτό σας το αναφέρω εδώ.. στην προσπάθειά μου λοιπόν να τη σηκώσω η μηχανή ήταν αναμμένη σε νεκρά και όσο λοιπόν ήταν πλαγιασμένη έσβησε!! Πως έγινε αυτό ?? Ούτε ταχύτητα είχα μέσα όυτε πάτησα το κόκκινο κουμπί έκτακτης ανάγκης..

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: jimmatas στις 20/10/2013 6:30 μμ.

Υπαρχει σενσορας για τις πτωσεις απο οσο ξερω. Δηλαδη σε ορισμενη κλιση της μηχανης σβηνει το μοτερ.

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: jimmatas στις 20/10/2013 6:32 μμ.

Οσο για το σηκωμα, επειδη χρειαστηκε να σηκωσω και γω το δικο μου πριν 2 μηνες (οντας και 1.71 80 κιλα) , το εκανα παρα πολυ ευκολα με την πλατη και βαθυ καθισμα. Πιανεις ενα χερι τιμονι και το αλλο χειρολαβη και σηκωνεται αμεσως!

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: thanostc στις 20/10/2013 6:36 μμ.

jimmatas"Οσο για το σηκωμα, επειδη χρειαστηκε να σηκωσω και γω το δικο μου πριν 2 μηνες (οντας και 1.71 80 κιλα) , το εκανα παρα πολυ ευκολα με την πλατη και βαθυ καθισμα. Πιανεις ενα χερι τιμονι και το αλλο χειρολαβη και σηκωνεται αμεσως! "



Συμφωνώ αλλά εγώ ήμουν πάνω στη μηχανή και προσπαθούσα να μη μου πέσει!!Έτσι το κέντρο βάρους είχε φύγει αριστερά... άσε μιλάμε τα είδα όλα..

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 20/10/2013 8:42 μμ.

Αισθητήρας πτώσης

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: sprint900 στις 20/10/2013 10:04 μμ.

hanostc"
jimmatas"Οσο για το σηκωμα, επειδη χρειαστηκε να σηκωσω και γω το δικο μου πριν 2 μηνες (οντας και 1.71 80 κιλα) , το εκανα παρα πολυ ευκολα με την πλατη και βαθυ καθισμα. Πιανεις ενα χερι τιμονι και το αλλο χειρολαβη και σηκωνεται αμεσως! "



Συμφωνώ αλλά εγώ ήμουν πάνω στη μηχανή και προσπαθούσα να μη μου πέσει!!Έτσι το κέντρο βάρους είχε φύγει αριστερά... άσε μιλάμε τα είδα όλα.."


Που να είχες και το δικό μου το sprint900 του 97 .
Η το explorer 1200 , εφιάλτης στο δρόμο με της λεύκες .
Συμβαίνουν αυτά , όσο ποιο ανώδυνα φυσικά τόσο το καλύτερο .
Ας είναι όλες οι πτώσεις μας τέτοιες .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: billy the kid στις 20/10/2013 10:58 μμ.

Ελπίζω εσύ να μην έπαθες καμιά ζημιά (π.χ μέση)...

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: PTiger800 στις 21/10/2013 9:38 πμ.

billy the kid"Ελπίζω εσύ να μην έπαθες καμιά ζημιά (π.χ μέση)..."


Όντως, ευκολάκι να συμβεί... Εγώ έχω πάθει δύο φορές θλάση στον ίδιο δικέφαλο από τέτοιες μ@λ@κίες...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: thanostc στις 21/10/2013 9:49 πμ.

Παιδιά ευτυχώς το μόνο που πονάει σήμερα είναι ο καρπός... τελικά έχει γρατζουνιστεί το δεξί πλαστικό προστατευτικό του ντεπόζιτου και το έχω παραγγείλει ήδη.. ευτυχώς είναι φτηνό 45ευρώ..

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: PTiger800 στις 21/10/2013 9:53 πμ.

Δεν το λές και φτηνό. Μία τόση δα π@π@ρίτσα να κάνει 45€
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: thanostc στις 21/10/2013 10:01 πμ.

PTiger800"Δεν το λές και φτηνό. Μία τόση δα π@π@ρίτσα να κάνει 45€"


Ε σχετικά με άλλες παπαρίτσες που κάνουν 100αρες για πλάκα καλά είναι!

Το απο κάτω πλαστικό του ψυγείου που είναι το μισό κάνει 52!!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: thanostc στις 21/10/2013 10:03 πμ.

Αυτό που με ανησυχεί όμως και δεν το έχω ελέγξει ακόμα είναι μήπως έχει στραβώσει κανένα τιμόνι που σηκωσε όλο το βάρος η κανένα γκάζι...

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: Tigrisss στις 21/10/2013 10:38 πμ.

δε στραβωνουν ετσι τα τιμονια....

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: thanostc στις 21/10/2013 10:53 πμ.

Tigrisss"δε στραβωνουν ετσι τα τιμονια...."


Μακάρι φίλε Κώστα να μην προκύψει κάτι άλλο πέραν του πλαστικού...

Re: Ατυχές γεγονός..  

  Από: Bill Vr στις 21/10/2013 12:01 μμ.

Εγώ έφαγα μια τέτοια γελοία πτώση γιατί σκάλωσε το παπούτσι και άργησα να κατεβάσω πόδι, με αποτέλεσμα μετά από προσπάθεια να την κρατήσω κάποια δεύτερα, και με εγχειρισμένο γόνατο, να την αφήσω τελικά να ακουμπήσει κάτω. ΔΕΝ έσβησε μόνη της όντας ξάπλα, αλλά το έκανα εγώ! Ευτυχώς μόνο κάγκελο σημάδι και καπάκι κινητήρα. Αλλά είναι σπάσιμο να την γρατζουνάς έτσι!