Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα

Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: thanostc στις 01/09/2013 1:54 μμ.

Καλησπερα!Παρατηρω πως σε λακουβες κοπαναει το πισω μερος της μηχανης.. Σιγουρα ειναι η μπαγαζιερα απλα δεν ξερω αν ειναι και τιποτα αλλο πχ τα εργαλεια; Εχει βρει κανενας καμια λυση για το θορυβο πιθανοτατα με καμια πατεντα;

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: galileos στις 02/09/2013 9:44 πμ.

Καλημέρα! Τσέκαρε τυχόν χαλαρές βίδες και κινητά μέρη να δεις ότι όλα είναι εντάξει και ασφαλίζουν χωρίς προβλήματα.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: mveliss στις 02/09/2013 11:46 πμ.

Όταν πήρα το μηχανάκι από την αντιπροσωπεία παρατήρησα ότι η μπαγαζιέρα (μαμίσια) κουνιόταν και σε ερώτησή μου προς τον μηχανικό μου είπε ότι είναι "πλευστή" διότι διαφορετικά θα επηρέαζε το πλαίσιο. Παρόλ' αυτά δεν "χτυπάει", εκτός βέβαια κ αν πέσω σε καμία λακούβα-χαράδρα!

Τσέκαρε βίδες μήπως έχει χαλαρώσει τπτ...

Επίσης, μήπως ο θόρυβος είναι από την αλυσίδα η οποία από το τράνταγμα της λακούβας μπορεί να βρίσκει πάνω στο πλαίσιο.

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: thanostc στις 02/09/2013 11:02 μμ.

mveliss"Όταν πήρα το μηχανάκι από την αντιπροσωπεία παρατήρησα ότι η μπαγαζιέρα (μαμίσια) κουνιόταν και σε ερώτησή μου προς τον μηχανικό μου είπε ότι είναι "πλευστή" διότι διαφορετικά θα επηρέαζε το πλαίσιο. Παρόλ' αυτά δεν "χτυπάει", εκτός βέβαια κ αν πέσω σε καμία λακούβα-χαράδρα!

Τσέκαρε βίδες μήπως έχει χαλαρώσει τπτ...

Επίσης, μήπως ο θόρυβος είναι από την αλυσίδα η οποία από το τράνταγμα της λακούβας μπορεί να βρίσκει πάνω στο πλαίσιο."


Λοιπον επειδη με εβαλες σε σκεψεις πηγα και τσεκαρα και ευτυχως η αλυσιδα δεν βρισκει στο πλαισιο λογω των ελαστικων προστατευτικων ομως ειδα γρατζουνιες εσωτερικα στο μαυρο πλαστικο προστατευτικο... Εναι λογικο;;

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: sinister στις 03/09/2013 8:50 πμ.

πλευστη μπαγκαζιερα διαβαζω... χμμμμ ενδιαφερον!!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: Panos69 στις 03/09/2013 10:38 πμ.

sinister"πλευστη μπαγκαζιερα διαβαζω... χμμμμ ενδιαφερον!! "


Κι όμως, έτσι είναι... Μπορεί ο όρος "πλευστή" να μην ταιριάζει αλλά όντως έχει μηχανισμό κίνησης.

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: Panos69 στις 03/09/2013 10:41 πμ.

hanostc"
mveliss"Όταν πήρα το μηχανάκι από την αντιπροσωπεία παρατήρησα ότι η μπαγαζιέρα (μαμίσια) κουνιόταν και σε ερώτησή μου προς τον μηχανικό μου είπε ότι είναι "πλευστή" διότι διαφορετικά θα επηρέαζε το πλαίσιο. Παρόλ' αυτά δεν "χτυπάει", εκτός βέβαια κ αν πέσω σε καμία λακούβα-χαράδρα!

Τσέκαρε βίδες μήπως έχει χαλαρώσει τπτ...

Επίσης, μήπως ο θόρυβος είναι από την αλυσίδα η οποία από το τράνταγμα της λακούβας μπορεί να βρίσκει πάνω στο πλαίσιο."


Λοιπον επειδη με εβαλες σε σκεψεις πηγα και τσεκαρα και ευτυχως η αλυσιδα δεν βρισκει στο πλαισιο λογω των ελαστικων προστατευτικων ομως ειδα γρατζουνιες εσωτερικα στο μαυρο πλαστικο προστατευτικο... Εναι λογικο;;"


Λοιπόν... Μπορείς να δεις αν η αλυσίδα σου βρίσκει στο ψαλίδι (από κάτω;). Υπάρχει περίπτωση να είναι και αυτό.

Φαντάζομαι ότι έχεις δοκιμάσει αν το κάνει χωρίς την μπαγκαζιέρα πάνω.

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: thanostc στις 03/09/2013 10:59 πμ.

[quote="Panos69":3te0hyde]
hanostc"
mveliss"Όταν πήρα το μηχανάκι από την αντιπροσωπεία παρατήρησα ότι η μπαγαζιέρα (μαμίσια) κουνιόταν και σε ερώτησή μου προς τον μηχανικό μου είπε ότι είναι "πλευστή" διότι διαφορετικά θα επηρέαζε το πλαίσιο. Παρόλ' αυτά δεν "χτυπάει", εκτός βέβαια κ αν πέσω σε καμία λακούβα-χαράδρα!

Τσέκαρε βίδες μήπως έχει χαλαρώσει τπτ...

Επίσης, μήπως ο θόρυβος είναι από την αλυσίδα η οποία από το τράνταγμα της λακούβας μπορεί να βρίσκει πάνω στο πλαίσιο."


Λοιπον επειδη με εβαλες σε σκεψεις πηγα και τσεκαρα και ευτυχως η αλυσιδα δεν βρισκει στο πλαισιο λογω των ελαστικων προστατευτικων ομως ειδα γρατζουνιες εσωτερικα στο μαυρο πλαστικο προστατευτικο... Εναι λογικο;;"


Λοιπόν... Μπορείς να δεις αν η αλυσίδα σου βρίσκει στο ψαλίδι (από κάτω;). Υπάρχει περίπτωση να είναι και αυτό.

Φαντάζομαι ότι έχεις δοκιμάσει αν το κάνει χωρίς την μπαγκαζιέρα πάνω.[/quote:3te0hyde]


Το τσέκαρα εχθές για την αλυσίδα όπως λέω πιο πάνω και δεν φαίνεται να βρίσκει στο ψαλίδι διότι έχει κάποια λαστιχένια προστατευτικά αλλά είδα πως βρίσκει εσωτερικά στο κάλλυμα της αλυσίδας στο τελείωμά του πρός τη μεριά του κινητήρα... δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα χωρίς μπαγκαζιέρα δίότι το παρατήσρησα πριν δυο μέρες και δεν έχω προλάβει ακόμα... το οτι βρίσκει όμως στο κάλλυμα της αλυσίδας είναι φυσιολογικό η θέλει κανένα τέντωμα?

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: mveliss στις 03/09/2013 11:30 πμ.

Βγάλε την μπαγαζιέρα και πέσε μέσα σε καμιά λακούβα να δεις. Πιστεύω ο θόρυβος δεν θα ακούγεται χωρίς μπαγαζιέρα.

Τώρα για την αλυσίδα που βρίσκει στο προστατευτικό, εγώ στη θέση σου θα επισκεπτόμουν τον μηχανικό μου!

Re: Θορυβος απο μαμισια μπαγκαζιερα  

  Από: thanostc στις 03/09/2013 8:56 μμ.

Καλησπερα σε ολους!Λοιπον σημερα το απογευμα πηγα απο το συνεργειο στη Μιχαλακοπουλου να τους παραθεσω τις παρατηρησεις που συζητησαμε εδω και τα θεματα εχουν ως εξης.. Ο θορυβος που ακουγα απο το πισω μερος τελικα ηταν οτι ειχε φυγει απο τη θεση του ο ελαστικος ιμαντας που συγκρατει τα εργαλεια και κοπαναγανε μεσα...(μη γελατε ).Επισης οι γρατζουνιες που ειδα εσωτερικα απο το καλυμμα της αλυσιδας επισης ειναι φυσιολογικο διοτι σε λακουβες ο πισω αξονας ανεβοκατεβαινει μαζι και με την αλυσιδα οποτε καποιες φορες και αναλογα με τη λακουβα βρισκει καμια φορα!Οσο ζεις μαθαινεις!