Νερολεκέδες στον κινητήρα

Νερολεκέδες στον κινητήρα  

  Από: thanostc στις 31/08/2013 3:15 μμ.

Καλησπέρα! Παρατήρησα οτι εξωτερικά ο κινητήρας έχει σημάδια απο νερολεκέδες προφανώς μετά απο πλυσίματα που ζεστάθηκε πάλι η μηχανή και δεν βγαίνουν με νερό... υπάρχει κάποιο καθαριστικό να τα αφαιρέσω χωρίς να αλλοιώσει τη μαύρη λάκα?

Re: Νερολεκέδες στον κινητήρα  

  Από: ody στις 31/08/2013 11:01 μμ.

hanostc"Καλησπέρα! Παρατήρησα οτι εξωτερικά ο κινητήρας έχει σημάδια απο νερολεκέδες προφανώς μετά απο πλυσίματα που ζεστάθηκε πάλι η μηχανή και δεν βγαίνουν με νερό... υπάρχει κάποιο καθαριστικό να τα αφαιρέσω χωρίς να αλλοιώσει τη μαύρη λάκα?"

φιλε μου εγω εν τυχει κατι τετοιο το κανω με wd40 το αντισκωριακο και φευγουν

Re: Νερολεκέδες στον κινητήρα  

  Από: Max Manos στις 31/08/2013 11:33 μμ.

dy"
hanostc"Καλησπέρα! Παρατήρησα οτι εξωτερικά ο κινητήρας έχει σημάδια απο νερολεκέδες προφανώς μετά απο πλυσίματα που ζεστάθηκε πάλι η μηχανή και δεν βγαίνουν με νερό... υπάρχει κάποιο καθαριστικό να τα αφαιρέσω χωρίς να αλλοιώσει τη μαύρη λάκα?"

φιλε μου εγω εν τυχει κατι τετοιο το κανω με wd40 το αντισκωριακο και φευγουν"


Kαι εγω το ιδιο κανω...WD40.O καλυτερος φιλος του μοτοσυκλετιστη!
"No Guts,No Glory"

Re: Νερολεκέδες στον κινητήρα  

  Από: thanostc στις 01/09/2013 11:52 πμ.

Σας ευχαριστω πολυ!!

Re: Νερολεκέδες στον κινητήρα  

  Από: Aris. στις 01/09/2013 2:23 μμ.

Γιατι οσο και να πεις το wd40 περιεχει πετρελαιο και μπορει να μην ειναι και οτι καλυτερο για το χρωμα του κινητηρα,
μπορεις να πας σε μαγαζι που εχει ραπτομηχανες και να παρεις ενα παρα πολυ ψηλο , διαφανες , αχρωμο λαδακι που χρησιμοποιουναι
για την λυπανση αυτων.
Επισεις μπορεις να χρησιμοποιησεις και παραφυνελαιο ή ακομα και baby oil το οποιο ειναι και γνωστο γυαλιστικο-καθαριστικο -κυριως- για ινοξ επιφανειες που μενουν ευκολα δαχτυλιες.

Εγω με αυτο το ψηλο λαδακι για ραπτομηχανες περναω σχεδον ολη την μηχανη οταν μερακλωνω...
Καθαριζει τα γρασα αλυσιδας απο τις εξατμισεις τιτανιου και δινει φοβερη γυαλαδα.
Καθαριζω την αλυσιδα αλλα και το ψαλιδι απο μακα φρενων και γρασα , περναω ολο το μοτερ οταν ειναι στεγνο και φαινονται εντονα οι νερολεκεδες αλλα και τις ζαντες ... τα κανει ολα οπως την 1η μερα αγορας!

Αμα το χρησιμοποιησεις , παντα σε στεγνες επιφανειες και το εφαρμοζεις νοτιζοντας ελαφρως ενα βαμβακερο πανακι
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Νερολεκέδες στον κινητήρα  

  Από: Tigris3 στις 01/09/2013 3:35 μμ.

Άρη πολύ καλή η πρότασή σου για το ψιλό λάδι. Δεν το είχα ξανακούσει και δοκίμασα από περιέργεια με baby oil σε μοτέρ και όντως δίνει γυαλάδα και καθαρίζει. Επίσης το δοκίμασα στους λαιμούς των εξατμίσεων και δίνει αρκετή γυαλάδα και εκεί! Πολύ καλό! Thanks!

Re: Νερολεκέδες στον κινητήρα  

  Από: thanostc στις 01/09/2013 10:14 μμ.

Και το wd40 δεν θα το χρησιμοποιουσα κατευθειαν πανω στον κινητηρα και να το αφησω να στεγνωσει.. Αλλα αν βαλεις λιγο σε πανι και ισα ισα τοπικα να βγαλεις τα σημαδακια και μετα παλι με βρεγμενο πανι και στεγνωμα δεν νομιζω να κανει ζημια στο χρωμα... Τι λετε;

Re: Νερολεκέδες στον κινητήρα  

  Από: galileos στις 02/09/2013 9:41 πμ.

Το WD40 είναι ένα αρκετά αποτελεσματικό αλλά "σκληρό" καθαριστικό!! Μετά από κάθε χρήση θέλει πολύ καλό πλύσιμο γιατί τυχόν κατάλοιπα μπορεί να δημιουργήσουν ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Εγώ το χρησιμοποιώ σε πάρα πολύ σκληρή βρωμιά και μετά πλύσιμο με αρκετό νερό υπό πίεση, πάντοντε με σύνεση και προσοχή.

Οι λύσεις με τα ψιλά λαδάκια είναι αρλετά καλέ αρκεί να μην τα αφήνουμε πάνω στις επιφάνειες μετά και γυαλομαμουνίζει .
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...