Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??

Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: mveliss στις 05/08/2013 2:04 μμ.

Καλημέρες σε όλους και όλες.

Εδώ και τρεις βδομάδες απολαμβάνω τον τίγρη μου (Βεγγάλης ;-) ) . Κατά την αγορά από το κατάστημα, μου είπαν ότι καλό είναι η αλλαγή των λαδιών να γίνεται κάθε 5000km. Επίσης, πληροφορήθηκα ότι στα Triumph κάθε αλλαγή λιπαντικού συνοδεύεται αυστηρά από αλλαγή φίλτρου λαδιού. Το όλο σετ μεταφράζεται σε 85€. Παράλληλα, ξεφυλλίζοντας το βιβλίο συντήρησης είδα (αν είδα καλά από τη χαρά μου, που κατάφερα και απόκτησα το μηχανάκι μου!!!) ότι αλλαγή λαδιών γίνεται κάθε 10000km.

Οι έμπειροι της κατηγορίας (Tiger 800) ποια τακτική ακολουθείτε ???

Επίσης, αμα αλλάξω μόνος μου λάδια και φίλτρο κινδυνεύω να βγω εκτός εγγύησης?

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: PTiger800 στις 05/08/2013 2:18 μμ.

Αλλάζω κάθε 5000, χωρίς απαραίτητα να αλλάξω και φίλτρο.

mveliss"Επίσης, αμα αλλάξω μόνος μου λάδια και φίλτρο κινδυνεύω να βγω εκτός εγγύησης?"

Δε νομίζω. Άλλωστε ποιός θα το καταλάβει;
Επιπλέον, λογικά στα 10000km θα πας συνεργείο και εκεί θα σου αλλάξουν λάδια φίλτρο, σύμφωνα με τις οδηγίες της μαμάς. Άρα γιατί να χάσεις εγγύηση.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: Σπυριδων στις 05/08/2013 3:53 μμ.

mveliss"Καλημέρες σε όλους και όλες.

Εδώ και τρεις βδομάδες απολαμβάνω τον τίγρη μου (Βεγγάλης ;-) ) . Κατά την αγορά από το κατάστημα, μου είπαν ότι καλό είναι η αλλαγή των λαδιών να γίνεται κάθε 5000km. Επίσης, πληροφορήθηκα ότι στα Triumph κάθε αλλαγή λιπαντικού συνοδεύεται αυστηρά από αλλαγή φίλτρου λαδιού. Το όλο σετ μεταφράζεται σε 85€. Παράλληλα, ξεφυλλίζοντας το βιβλίο συντήρησης είδα (αν είδα καλά από τη χαρά μου, που κατάφερα και απόκτησα το μηχανάκι μου!!!) ότι αλλαγή λαδιών γίνεται κάθε 10000km.

Οι έμπειροι της κατηγορίας (Tiger 800) ποια τακτική ακολουθείτε ???

Επίσης, αμα αλλάξω μόνος μου λάδια και φίλτρο κινδυνεύω να βγω εκτός εγγύησης?"

Απο εγγυηση βγαινεις μονο αν δεν κανεις τα μεγαλα σερβις των10000χιλ και των20000χιλ. στην αντιπροσωπια.Τα ενδιαμεσα που ειναι μονο αλλαγη λαδιων δεν τρεχει τιποτα.Εγω αλλαζω λαδια συμφωνα με το μανιουαλ.Στα 10000χιλ η' χρονος,οτι ερθει πρωτο.

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: ehetlaios στις 05/08/2013 7:32 μμ.

Απλα κολπο της εταιρειας για να σου περνει το 100αρικο καθε 5.000 χλμ.Εγω καθε 10.000 αλλαζω λαδια και φιλτρο.Δεν ειναι χαζη η καθε εταιρεια να σου προτεινει αλλαγη σε πιο πολλα χλμ.Αυτα που γραφει το εγχειριδιο για την συντηρηση τα εχει βγαλει η εταιρεια μεσα απο την εξελιξη της εκαστοτε μοτοσυκλετας η οποια διαρκει αρκετο καιρο και δεν ρισκαρουν σε τετοια θεματα.Σ'ενα σερβις μου ειπε ο μηχανικος οτι εβαλε ενα προγραμμα γιατι εχουμε κακης ποιοτητας βενζινη και οταν του ειπα να μου το δωσει γραπτως να κανω μια αγωγη τον βενζινα μου εκανε τον χαζο

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: orange στις 06/08/2013 12:12 μμ.

αν η χρήση της μηχανής είναι η συνήθης, τότε τα λάδια σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Βέβαια η πιο συχνή αλλαγή δεν νομίζω να έβλαψε κανέναν κινητήρα, παρά μόνο τσέπες. Αλλά γνώμη μου είναι ότι απλά δεν χρειάζεται κάτι συχνότερο πέρα από αυτό που λέει ο κατασκευαστής. Είτε στα χιλιόμετρα είτε στο χρόνο ΟΠΟΙΟ ΕΡΘΕΙ ΠΡΩΤΟ.

Αν η χρήση της μηχανής είναι διαφορετική από την συνήθη χρήση της, π.χ. αγωνιστική τότε εκεί ακολουθείται διαφορετικό πρόγραμμα συντήρησης γενικότερα.

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: PTiger800 στις 06/08/2013 1:03 μμ.

range"αν η χρήση της μηχανής είναι η συνήθης"

Εμένα προσωπικά θα με βοηθούσε, αν κάπου ο κατασκευαστής διευκρίνιζε τι είναι συνήθης.
Με δεδομένο ότι δεν το διευκρινίζει, λέει ο καθένας ό,τι θέλει και τον συμφέρει.

range"Βέβαια η πιο συχνή αλλαγή δεν νομίζω να έβλαψε κανέναν κινητήρα, παρά μόνο τσέπες"

...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: mveliss στις 06/08/2013 2:02 μμ.

Και πριν αλλά και τώρα, που έχω διαβάσει τις γνώμες σας, καταλήγω στο ίδιο πράγμα. Δηλαδή να κάνω ό,τι ακριβώς λέει ο κατασκευαστής! Στο κάτω-κάτω η χρήση που κάνω νομίζω ότι είναι συνηθισμένη και δεν καταπονεί τον κινητήρα. Δηλαδή, διαδρομές οι οποίες δεν είναι "σταματα-ξεκίνα...1η...νεκρά", ούτε επίσης και οδήγηση στα όρια της μηχανής...

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: orange στις 06/08/2013 4:43 μμ.

Πάνο (PTiger800)
απλά είναι τα πράγματα. Συνήθης χρήση είναι αυτή της αστικής μετακίνησης, η τουριστική χρήση, ταξιδάκια κλπ.

Αν πρόκειται π.χ. να λάβεις μέρος σε ένα Dakar... (υπερβολή για να γίνεται κατανοητό), τότε σημαίνει ότι θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου τα διαφορετικά δεδομένα.

Επίσης πολλοί χρησιμοποιούν ως επιχείρημα το ότι στην Ελλάδα έχουμε υψηλές θερμοκρασίες, αν βάλεις και το μπλέξιμο σε μποτιλιάρισμα... κλπ κλπ κλπ. Γνώμη μου... @@ μάντολες. Αυτά που λέει ο κατασκευαστής και άσε τους άλλους να κουρεύονται.

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: PTiger800 στις 06/08/2013 4:46 μμ.

range"Αυτά που λέει ο κατασκευαστής και άσε τους άλλους να κουρεύονται."

Δεν έχεις και άδικο.
Λίγο μας ψαρώνουν, λίγο το κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε, μας παίρνουν τα διπλάσια για λάδια απ' ότι λέει ο κατασκευαστής.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: Tiger81 στις 08/04/2015 8:31 μμ.

Νέος κάτοχος tIger 800XC (μεταχειρ. 2011) και ομολογώ ότι ακούω τα ίδια που περιγράφετε. Ο παλιός ιδιοκτήτης λέει ούτε 10000 αλλά ούτε και 5000 κάνε αλλαγή στα 6-7, το συνεργείο λέει στα 5 οπωσδήποτε... Άντε βγάλε άκρη...
kick out the jams

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: voyager1970 στις 09/04/2015 1:34 πμ.

Φίλε Γιάννη,
Σύμφωνα με την Triumph, η αλλαγή των λαδιών γίνεται κάθε 10,000χλμ.

Τώρα για καθαρά προληπτικούς λόγους (ιδιαίτερα την άνοιξη και το καλοκαίρι), εάν κινείσαι συχνά μέσα σε πόλη με τρελή κίνηση και έχεις την οικονομική ευχέρεια, θα σου πρότεινα να τα αλλάζεις κάθε 5000χλμ.

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: dimchrist στις 09/04/2015 1:06 μμ.

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (όπως κάνουμε και οι περισσότεροι εδώ μέσα) αλλάζουμε ενδιάμεσα από κάθε σέρβις μόνο τα λάδια. Μπορείς να το κάνεις είτε μόνος είτε σε κάποιο τοπικό συνεργείο. Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις Castrol που προτείνει η Triumph απλά να βάλεις τις προδιαγραφές που αναφέρει το βιβλιαράκι. Οι προγραμματισμένες επισκέψεις σε εξουσιοδοτημένο είναι κάθε 10,000χλμ και εκεί είναι που θα αλλάζεις και το φίλτρο. Εκτός από το πρώτο που είναι στα 1,000χλμ. που και εκεί αλλάζεις φίλτρο/λάδια.
Έτσι δε θα έχεις θέμα με την εγγύηση και θα περιορίσεις τις επισκέψεις στα εξουσιοδοτημένα.

Triple Way

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: Tiger81 στις 09/04/2015 10:18 μμ.

Εγγύηση δεν έχει πλέον το μοτόρι καθώς είνα μεταχειρισμένο του 2011. Να πω την αλήθεια και στο παλιό μοτόρι (Aprilia Pegaso 650 1995) παρόλο που δεν προσεχα σχεδόν τίποτα άλλο στα λάδια ήμουν υπερβολικά τυπικός, οπότε θα σας ακούσω και θα τα αλλάζω συχνά...
kick out the jams

Re: Tiger 800XC: Λάδια κάθε πότε??  

  Από: user_13 στις 04/06/2015 11:55 μμ.

καλως σας βρηκα κι απο μενα!μολις ηρθε η ωρα για αλλαγη των 800 κμ στο 800xc.το manual λεει 3.7 λτ και δειχνει τις 2 γραμμες στο τζαμακι στο πλαι.οκ?αλλαζουμε τα λαδια και περνει 3.4 κ κατι!η απαντηση της εταιρειας λεει πως παιζει ρολο η σταθμη.τελικα τι λετε?αλλαζουμε λαδια (μαζι με φιλτρο)και βαζουμε 3.7 η παντα σταθμη στο τζαμακι?εχει συμβει κ σε καποιους αλλους αλλα δεν μπορω να βρω το post!!ευχαριστω!!