Ελατηριο Γιοκ!

Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: jimmatas στις 09/07/2013 5:06 μμ.

Που λετε σταματαω πριν απο λιγο στον προορισμο μου και ξαφνικα ο λεβιες ταχυτητων ειναι σαν μαραμενο....ξερετε
Μενει χαλαρος σε οποια ταχυτητα και αν ειναι και δεν εχει επαναφορα, ελατηριο δλδ και απο οτι μου ειπε ο μηχανικος που πηρα τηλ. το ειχανε βγαλει και αλλα Tiger 800 της πρωτης σειρας με το ασημι πλαισιο. Εχουμε κανενα αλλο παθων εδω μηπως να με διαφωτισει λιγο παραπανω?

Re: Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: PTiger800 στις 09/07/2013 7:03 μμ.

Υπάρχει και σχετική ανάκληση για το εν λόγω ελατήριο. Όποτε αν είναι αυτό λογικά δεν πειράζει που είσαι (μάλλον) εκτός εγγύησης.

Πλην όμως, αν είσαι λίγο πιο άτυχος, όπως ήμουν εγώ για παράδειγμα, δεν θα είναι το ελατήριο, αλλά ένα αξονάκι που βρίσκεται στην άκρη του λεβιέ (από τη μέσα πλευρά) και πιάνει το ελατήριο προκειμένου να υπάρχει επαναφορά του λεβιέ. Εμένα αυτό μου συνέβη εντός εγγύησης οπότε δεν είχα πρόβλημα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: jimmatas στις 09/07/2013 8:55 μμ.

Φιλε PTiger800 απο σχετικες αναζητησεις σε φορουμ εξωτερικο, ο τυπος που ειχε τα ιδια ακριβως συμπτωματα με μενα, ειχε και θεμα το αξονακι. . Με μια γρηγορη ματια στο worldoftriumph το αξονακι παει περι τα 130 ευρω, ελπιζω να ειναι μονο το ελατηριο....

Re: Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: PTiger800 στις 09/07/2013 10:22 μμ.

Στους περισσότερους είναι μόνο το ελατήριο. Τα συμπτώματα είναι τα ίδια, ό,τι από τα δύο και να σπάσει. Κοινώς δεν έχει επαναφορά ο λεβιές.

Αν πηγαίνεις το μηχανάκι σου σε εξουσιοδοτημένο, μάλλον θα μπορεί να περάσει και το αξονάκι σε "good will", δεδομένου ότι (υποθέτω) σου έχει τελειώσει η εγγύηση. Αν το συνεργείο που πας δεν είναι εξουσιοδοτημένο, θα σου πει να πας σε εξουσιοδοτημένο μήπως στο περάσουν εγγύηση. Όπως και να έχει θα πρέπει να πας σε εξουσιοδοτημένο. Πιστεύω ότι με λίγη καλή θέληση και ευγένεια θα μπορέσεις να το φτιάξεις τσάμπα.

Αν πας με τσαμπουκά...τότε σε βλέπω για 130+εργασία.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: jimmatas στις 09/07/2013 10:49 μμ.

χαχα καλα τα ειπες, ευτυχως ο τσαμπουκας δεν ειναι στο χαρακτηρα μου. Μιλησα ηδη με εξουσιοδοτημενο και αυριο το πρωι θα ξερω τι γινεται και οπως καταλαβες ναι ειμαι εκτος εγγυησης αλλα μου ειπε οτι το ελατηριο πιανεται στην ανακληση. Ιδωμεν! (by the way , ειμαι ο 2ος κατοχος της μηχανης, την πηρα μεταχειρισμενη)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου φιλε!

Re: Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: spiros.k στις 10/07/2013 12:39 μμ.

Οπως ακριβως σου τα ειπε ο φιλος ειναι τα πραγματα.Επαθα και εγω το ιδιο την προηγουμενη εβδομαδα και το εφτιαξα στην μιχαλακκοπουλου,Ευτηχως μονο ελατηριο....και εγω πανευτηχης δευτερος ιδιοκτητης εδω και λιγο καιρο, και οντως με λιγη καλη θεληση περναει και ας εχει γινει η ανακληση....Παλι καλα που διαβαζουμε και εδω περα τιποτα και δεν ψαρωνουμε.......χεχε.....

Re: Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: jimmatas στις 10/07/2013 3:24 μμ.

Λοιπον μολις πηρα τη μηχανη απο Μιχαλακοπουλου! Τελικα ητανε ο αξονας και οχι το ελατηριο το οποιο το ειχε αλλαξει ο προηγουμενος ιδιοκτητης. Η πλακα ειναι οτι το θεμα στον αξονα ειναι ενα μικρο κυλινδρακι πανω στο οποιο πιανει κοντρα το ελατηριο και αμα σπασει πας για ολο τον αξονα πακετο :S
Τελοσπαντων το καινουριο αξονακι μπηκε και η μηχανη δουλευει αψογα!
Αψογη και η εξυπηρετηση στη Μιχαλακοπουλου!

Re: Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: PTiger800 στις 10/07/2013 4:39 μμ.

Το είχαν ξανακούσει το ανέκδοτο στη Μιχαλακοπούλου.

Απορώ πότε και αν θα βγάλουν ανάκληση και για αυτό το αξονάκι.
...metal under tension, begging you to touch and go...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:57, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Ελατηριο Γιοκ!  

  Από: jimmatas στις 10/07/2013 4:47 μμ.

Aκριβως αυτο μου ειπε και ο Στεφανος στη Μιχαλακοπουλου, το εχει δει να συμβαινει ουκ ολιγες φορες.