προβληματα σε tiger 800

προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 15/04/2013 10:18 μμ.

λοιπων ,ειμαι αγανακτησμενος! πουλησα 3 μοτο ,για να το παρω,και καταχρεοθηκα....!το μιχανακι το ειχα παρει πολλες φορες για βολτα,απο τον εμπορο στην καλαματα, και μου αρεσε παρα πολυ. ειναι το κοντο tiger 800, του εχω βαλει πανω extra 1200+ ευρω!..λοιπων .το πηρα με 9000 χλμ ,απο τον εμπορο στην καλαματα, ολλα,μια χαρα! μεχρη τα 11000 χλμ.ενα πρωι ανηγω διακοπτη,και οταν πατουσα μιζα ,το μιχανακι εκανε σηνεχεια resed , και η μηζα δεν γυρηζε..το παω εξουσιοδοτημενο service, μετα απο 3 μερες μου απανταει. οτι εχει προβλημα η μιζα. και θα την αλλαξουν με νεο κωδικο.! μετα απο 10 μερες, μου την αλλαζουν (σε μαυρο χρωμα). ολλα καλα... δεν ειχα βγει μακρηνες βολτες λογο αφραγκειας... στα 13000 χλμ . η μιζα εκανε τον ιδιο χαρακυιρηστικο θορηβο ,που εκανε η παλια πριν χαλασει!ενημερονω τον εμπορο.και η απαντηση του ηταν , σιγα..και να χαλασει θα στην αλλαξουμε.... !- ΡΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΜΟΝΟ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....του απανταω!την κυριακη 14/4/13 .ξεκηναμε 46 ,μοτοσυκλετες να παμε στο ακροτηριο ταιναρο.! το μονο triumph ,το δικο μου. στον δρομο .ολλα καλα μια χαρα! φτανουμε παρκαρουμε , παμε στον φαρο. (περηπου 1+ωρα μετα ποδια πηγαινε ,κανε τσιγαρο γυρνα) .ειμαστε ετημοι να φυγουμε....ανεβενω επανω. ανοιγω διακοπτη κανει resed.... παταω μιζα.................. ΚΑΙ ΣΒΗΝΟΥΝ ΟΛΛΑ!!!!!!!ΤΠΤ ΝΕΚΡΟ!!!!!!!!!!!μιλαμε να εχω μηνει στην ακρη της ευρωπης..........! τωρα ..βγαζουμε μπαταρια ,βαζουμε αλλη ,απο αλλα μοτο τπτ. δοκημαζουμε την δικη μου μπαταρια .μια χαρα . προβλημα μπαταριας οχι, σπροχνουμε 4 ατομα...τπτ.....ασφαλειες οκ ..Οποτε το θημοταν και εκανε resed, και αναβαν ολλα. ,πατοντας την μιζα ολλα εσβηναν. με σπροξημο δεν εσκαγε ,καν......και ειχα μηνει στο νοτιοτερο σημειο της ηπειροτικης ευρωπης!!....ενας φηλος μου λεει να αποσυνδεσουμε την μπαταρια για 5 λεπτα να κανει resed o εγκεφαλος. και αυτο καναμε. την σπροξαμε δυκαβαλο 5 ατομα και πηρε μπροστα με τα χιλια ζορια.... την εφερα πισω ασβηστη!.....σημερα μηλησα με τον στεφανο στο motopierakos ο ανθρωπος ψαχτηκε ,προσπαθησε να βοηθησει ,και μου απαντησε οτι δεν εχει βγαλει αλλο 800 αυτο το προβλημα!τηλ στο εμπορο ,του λεω τι εχω,και μου απανταει...-ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΖΗΜΙΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ 800αρι BMW. αυριο την παω συνεργειο για επησκευη ,και για πουλημα ..... δυστηχος δυο βλαβες σε 2000 χλμ νομηζω οτι ειναι παρα πολλες...και με μονο 13500 χλμ ,ολλα τα service στην ωρα τους! και οταν εισαι το μονο triumph αναμεσα σε 46 μοτοσυκλετες .και το μιχανακι σε αφηνει.... δεν το δεχομε.......
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Tigris3 στις 15/04/2013 11:34 μμ.

Μπας και παίζει τίποτα με κανά διακόπτη ή με κανά καλώδιο και δεν κάνει επαφή. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης φαίνεται να έχει πειράξει τίποτα στα ηλεκτρικά (έξτρα φώτα, κλπ); Συναγερμό έχεις; Αν ναι, για ψάξου και από εκεί. Κάτι με τα ηλεκτρικά φαίνεται να συμβαίνει.

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 16/04/2013 11:01 πμ.

Tigris3"Μπας και παίζει τίποτα με κανά διακόπτη ή με κανά καλώδιο και δεν κάνει επαφή. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης φαίνεται να έχει πειράξει τίποτα στα ηλεκτρικά (έξτρα φώτα, κλπ); Συναγερμό έχεις; Αν ναι, για ψάξου και από εκεί. Κάτι με τα ηλεκτρικά φαίνεται να συμβαίνει."
την μοτο την ειχε ο εμπορος,εδω ,με τον οποιο διατηρουμε πολυ καλη σχεση. την ξερω ,και την ειχα κλησει απο τοτε που την εφερε καινουρια! δεν εχει κανει τπτ πειραγματα ,συναγερμους κλπ.εχει τυχει σε καναν αλλο φηλο αυτο το προβλημα? η μοτο μου αρεσει πολυ, ειναι κριμα να την πουλησω, αλλα ......!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: panoscrf@hotmail.com στις 16/04/2013 12:53 μμ.

φιλε μου υπαρχει το ρελε της μιζας και το μπουτον της μιζας ....επισης και μια ασφαλεια 30αρα που σε περιπτωση βραχηκυκλωματος καιγεται .αν το παθεις καπου εξω για να μην μεινεις εκει παρε ενα καλωδιο και δωσε απευθειας ρευμα απο την μπαταρια στο μπουτον και αν δε γινει τιποτα δωσε κατευθειαν στη μιζα.δηλαδη απομονωνεις τα ενδιαμεσα εξαρτηματα για να δεις ποιο φταιει, με την προυποθεση οτι αννοιγει ο κεντρικος διακοπτης και το kill switch. η μαυρη μιζα ειναι απο 1050.. επισης κανει και μιζα Ζ750. ΑΥΤΑ!

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: john doufexis στις 17/04/2013 9:59 πμ.

κατι δν μου καθεται καλα ρε παλικαρε ? εισαι σγρς οτι σου εβαλε καινουργια μιζα ? κ εγω ημουν παθων στα 27.000 χλμ βεβαια, αλλα την αλλαξα κ ολα κομπλε μεχρι τωρα !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 17/04/2013 10:10 πμ.

Τι να πω ρε παιδια, την πηγα συνεργειο, ,μου ειπαν πως την βαλανε μπροστα,κανονηκα.δεν ξερω τι κανανε και πηρε. πηγα την δοκημασα,περνει κανονηκα.μου λενε κανε κανα δυο τρει μερες βολτες και βλεπουμε. δεν την πηρα,την αφησα εκει.μαλων θα την αφησω.... κριμα. δεν εχω επηστοσινη ποια...!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: john doufexis στις 17/04/2013 10:56 πμ.

προσεχε, εμενα κ αφου ειχαν ξεφτιλιστει τα καρβουνακια η μιζα σε υψηλες θερμοκρασιες κ μετα απο οδηγηση 1 ωρας κ λιγοτερο η μιζα παπαλα ουτε στροφη δεν εκανε, αν ειναι κρυο παντα παιρνει, εχεις ακριβως οτι ειχα παθει εγω μονο που το δικο μου ηταν στα 27.000 χλμ !!! ησουν εκει οταν εφερε/αλλαξε/τοποθετησε την μιζα ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 18/04/2013 2:44 μμ.

john doufexis"προσεχε, εμενα κ αφου ειχαν ξεφτιλιστει τα καρβουνακια η μιζα σε υψηλες θερμοκρασιες κ μετα απο οδηγηση 1 ωρας κ λιγοτερο η μιζα παπαλα ουτε στροφη δεν εκανε, αν ειναι κρυο παντα παιρνει, εχεις ακριβως οτι ειχα παθει εγω μονο που το δικο μου ηταν στα 27.000 χλμ !!! ησουν εκει οταν εφερε/αλλαξε/τοποθετησε την μιζα ?"

και τοις δυο φορες που με εχει αφησει ,εναι κρυα η μηχανη, την πρωτη, με αφησε δευτερα,(την κυριακη ειχα παει μακρηνη βολτα) και την δευτερη με αφησε σε βολτα μετα απο 1 ωρα σταση!ειναι 3 μερες στο συνεργειο ,και ακομα δεν εχουν βρει το προβλημα....... καθε μερα τσακονομε. και η απαντηση τους ειναι .μην πας μακρηνες βολτες!, τους λεω πως λυπαμε αλλα στην μεσσηνια δεν θα ξαναπουλησουν tiger 800 . και κατι συνεργεια σαν το δικο σας, μας στελνουν να παρουμε vstro 650... και η απαντηση τους ειναι παρε vstrom 650. .... απο κει και περα... εγω για να παραλαβω την μηχανη μου θελω υπευθηνη δυλωση, με γνυσιο υπογραφης οτι ειναι ολλα οκ! τους ζηταω μοτο μετακινησης, και μου δινουν ενα παλι σκουτερ ,χωρης χαρτια καν..... τι να πω... λιγο υπομονη ακομα . και θα το τρβηξω πολυ το θεμα.......!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: john doufexis στις 18/04/2013 3:29 μμ.

κ με το δικιο σου να εισαι τρελαμενος, αλλα σε ξαναρωταω, σοθ εφεραν καινοθργια μιζα ? κ αν εισαι στην εγγυηση να τους πεις να σου φερουν καινουργια, αν δεις τα δυσκολα κανε το καλαματα αθηνα χωρις σταση κ πηγαινε σε καποιον εξοθσιοδοτημενο
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: PTiger800 στις 19/04/2013 12:10 μμ.

Πόσο καιρό τραβιέσαι με αυτή την κατάσταση Άκη;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 20/04/2013 10:38 μμ.

αρκετο καιρο! και απο τι βλεπω,εχω πολυ δρομο ακομα. παω δυκαστηκος..!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Theozed στις 21/04/2013 12:50 πμ.

Φίλε Teo,

Όλοι μας κατανοούμε τα συναισθήματά σου και την αγανάκτησή σου

Πρόκειται όμως για σίδερα και καλώδια και ως τέτοια, κάποιο, κάπου, κάποτε θα βγει ελαττωματικό. Ή, όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος φίλος πιο πάνω (δεδομένου ότι το μηχανάκι αγοράστηκε μεταχειρισμένο), ίσως να έχει πειραχτεί κάτι από τον προκάτοχό του.

Άποψή μου πάντως, είναι πως είναι κρίμα να το "σουτάρεις" το μηχανάκι. Και πάνω απ' όλα, είναι κρίμα για σένα τον ίδιο, για την χαρά που προσδοκούσες να πάρεις από αυτό, αλλά και για το χρήμα που έχεις επενδύσει πάνω του.

Το 800 το έχουν αρκετά παιδιά κι έχουν γράψει και αρκετά χλμ χωρίς προβλήματα. Συνεπώς, δεν πρόκειται για συνήθη βλάβη ή ελαττωματική σειρά προϊόντος.

Προφανώς, αν ο μάστοράς σου γνώριζε τί ακριβώς συμβαίνει, θα είχε ήδη λύσει το πρόβλημά σου. Μήπως να το πήγαινες να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη; Από έναν μάστορα που να γνωρίζει καλά από ηλεκτρολογικά, ίσως αυτήν τη φορά; Μπορεί να πρόκειται για κάτι τόσο απλό όσο μια ασφάλεια που δεν δουλεύει καλά ή μια κακή ένωση ή κάτι άλλο.

Επίσης, αν μπορείς να βρεις και να επικοινωνήσεις με τον πρώτο κάτοχο της μηχανής, ίσως εκείνος μας διαφωτίσει σχετικά με το αν το πρόβλημα αυτό υπήρχε εξαρχής ή παρουσιάστηκε για πρώτη φορά αφότου το αγόρασες εσύ.

Εύχομαι να βρεθεί γρήγορα και ανέξοδα λύση στο πρόβλημά σου!
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Akis Poulis στις 21/04/2013 9:57 μμ.

σας ευχαρηστω πολυ ,για το κουραγιο που μου δινετε ! αυτος που ειχε την μηχανη ειναι ο ιδιος ο εμπορος εδω! ....και μαληστα ηταν φηλος μου.! εγω στραβοσα,πολυ γιατη δεν μου λεει υην αληθεια εαν εβαλε καινουρια μιζα.. και ακομα πριν το παρω. μου ορκηζοταν οτι δεν βγαζουν προβληματα αυτα. αλλα τα bmw!.. εδω εχουν πουληθει 5 .και ολλα εχουν βγαλει προβληματα!.
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: Cpt. Haddock στις 21/04/2013 10 μμ.

Theozed"Φίλε Teo,[...]"


"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: προβληματα σε tiger 800  

  Από: PTiger800 στις 21/04/2013 11:28 μμ.

Αφού το όνομα του Akis Poulis είναι Teo...
...metal under tension, begging you to touch and go...