Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???

Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: Ecobill στις 28/02/2013 9:15 πμ.

Ως γνωστόν το 800 έχει διπλές λάμπες και ο μαμίσιος φωτισμός του είναι πολύ καλύτερος από το 1050.(μην βαράτε ντεεε)
Πρόσφατα όμως, οδηγώντας βράδυ στην εθνική και έχοντας δίπλα μου περιστασιακά τον γιατρό με τα xenon να προσφέρουν διάχυτα το...φώς τους, αναρωτήθηκα μήπως πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγή...

Το δίλλημα ή το τρίλλημα είναι το εξής :

Να βάλω xenon?? πόσα κεράκια αφού είναι 2 λάμπες??

Να βάλω απλά λάμπες λευκές?? τα ηλεκτρικά του 800 δεν έχουν πρόβλημα

Να μην αλλάξω τίποτα??

Για γράφτε οδηγίες προς ναυτιλομένους

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: john doufexis στις 28/02/2013 9:22 πμ.

μια χαρα ειναι τα φωτα !!! μεινε οπως εισαι !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: galileos στις 28/02/2013 9:26 πμ.

Καλημέρα Βασίλη,

επόμενο είναι να νομίζεις ότι έχεις θέμα με τα φώτα, αν οδηγάς δίπλα με κάποιον που φοράει xenon. Οι απλές λάμπες των μηχανών μας ( ) έχουν θέμα από μόνες τους, πόσο μάλλον αν τις συγκρίσεις με xenon!!

Για αρχή πάντως θα σου πρότεινα να αλλάξεις λάμπες και βλέπεις. Άλλωστε η μηχανή σου φοράει και εξτρά προβολείς για τα πολύ δύσκολα. Τα xenon ως γνωστόν μπορεί να σου κάνουν την νύχτα μέρα, αλλά σίγουρα θα ακούς πολλές βλαστήμιες από τους αντίθετα κινούμενους οδηγούς , ειδικά αν είναι aftermarket ή μη συμβατά με το εργαλείο σου. Επίσης, στα σκοτεινά σημεία καθώς το μάτι θα έχει συνηθίζει (τη νύχτα μέρα θα προσαρμόζεται δύσκολα με ότι συνεπάγεται αυτό )

Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλές απόψεις και λύσεις, οι περισσότερες για 1050, αλλά σίγουρα θα αποκτήσεις μια γεύση για το τι παίζει στην αγορά και σε όσους αποφάσισαν να βάλουν ή όχι. Για το 800 δεν θυμάμαι να έχει κάνει κάποιος κίνηση, τουλάχιστον εδώ μέσα, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Καλά χιλιόμετρα ...
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: Ecobill στις 28/02/2013 9:39 πμ.

@galileos
Μου πήρε 2 απογεύματα για να διαβάσω όλα τα ποσταρίσματα σχετικά με τα xenon που το 95% αφορούσε το 1050. Για το 800 ως νέο στην αγορά, δεν έχει ανοίξει κάποιος άλλο ποστ.

Η βασική διαφορά , τη οποία και αναγράφω, είναι ότι το 800 έχει ήδη 2 λαμπες. Σκέψου λοιπόν να΄μαι τελείως άσχετος και να πάω να βάλω 2 after market φώτα , αρκετά δυνατά . Εαν με το ένα στραβώνεις τον απέναντι , με 2 τι έχει να γίνει ???

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: galileos στις 28/02/2013 9:49 πμ.

Ecobill"
Η βασική διαφορά , τη οποία και αναγράφω, είναι ότι το 800 έχει ήδη 2 λαμπες. "


Δεν το έχω οδηγήσει νύχτα, αλλά με δυο λάμπες, μικρή-μεγάλη σκάλα, και εξτρά προβολείς έχεις πρόβλημα; Οι συνθήκες που οδηγούμε είναι αυτές που καθορίζουν τι φώτα χρειαζόμαστε.

Ψάξε καλά πριν βάλεις xenon πάντως.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: PTiger800 στις 28/02/2013 10 πμ.

Γενικά, άσε τα φώτα του γιατρού και κοίτα τα δικά σου.

Εσύ, όταν οδηγείς νύχτα έχεις πρόβλημα; Αν και όταν έχεις πρόβλημα, τα πλαϊνά προβολάκια σου το λύνουν;

Τώρα, αν σε τρώει η τσέπη σου (με την καλή έννοια, σε όλους συμβαίνει με τις δίτροχες καλές μας κάπου κάπου), είναι another priests gospel... Αν συμβαίνει αυτό κάνε έρευνα αγοράς και βουρ!!!! Ο φίλος μου ο papako πάντως ευχαριστημένος μου ακούγεται με τα xenon που φόρεσε στο 1050. Βέβαια εσύ θα είσαι πρωτοπόρος με το 800...

Εναλλακτικά πάρε δύο λάμπες xenon και ένα 1050 να βάλεις γύρω γύρω...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/02/2013 10:01 πμ.

Οχι και να εχετε θεμα με τα φωτα του 800 ρε σεις...

Τι να πουμε εμεις με το κλεφτοφαναρο?
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: CK1 στις 28/02/2013 2:55 μμ.

Προσωπικά θεωρώ τα φώτα του 800 για την πόλη υπέραρκετα. Φοβάμαι ότι με το να τα αναβαθμίσεις σε xenon πιο πολλά θα είναι τα καντίλια που θα εισπράξεις παρά η διαφορά που θα δείς. Τώρα αν την οδηγείς εκτός, σε επαρχιακούς δρόμους και πάλι θεωρώ ότι η μεγάλη σκάλα και ειδικά με τα προβολάκια που φοράς είναι μια χαρά. Στην τελική άλλαξε μόνο λαμπτήρες και μ’αυτά που θα σου περισσέψουν αναβάθμισε κάτι αλλό...

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: galileos στις 28/02/2013 4 μμ.

CK1"

Στην τελική άλλαξε μόνο λαμπτήρες και μ’αυτά που θα σου περισσέψουν αναβάθμισε κάτι αλλό...

"


Σωστός!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: Polymhxanos στις 28/02/2013 4:19 μμ.

Ecobill"Ως γνωστόν το 800 έχει διπλές λάμπες και ο μαμίσιος φωτισμός του είναι πολύ καλύτερος από το 1050.(μην βαράτε ντεεε)
Πρόσφατα όμως, οδηγώντας βράδυ στην εθνική και έχοντας δίπλα μου περιστασιακά τον γιατρό με τα xenon να προσφέρουν διάχυτα το...φώς τους, αναρωτήθηκα μήπως πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγή...

Το δίλλημα ή το τρίλλημα είναι το εξής :

Να βάλω xenon?? πόσα κεράκια αφού είναι 2 λάμπες??

Να βάλω απλά λάμπες λευκές?? τα ηλεκτρικά του 800 δεν έχουν πρόβλημα

Να μην αλλάξω τίποτα??

Για γράφτε οδηγίες προς ναυτιλομένους "


Άμα δεν βλέπεις αρκετά την νύχτα, απλά μείωσε την ταχύτητά σου.

Ξένον βάλε άμα είσαι άλλος ένας νεοέλληνας, που δουλίτσα του να κάνει και όλοι οι άλλοι να πάνε να...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: Παντελής στις 28/02/2013 5:05 μμ.

Μπορείς να βάλεις τις osram night braker που δίνουν λευκό φως. Έχουν σημαντική διαφορά από τις απλές και επίσης σημαντικότατη διαφορά από xenon.

Τις χρησιμοποιώ περίπου ενάμισι χρόνο τώρα και δεν μου έχει ''λείψει'' το φως, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. (υποκειμενικό αυτό βέβαια...)

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: Σπυριδων στις 28/02/2013 5:26 μμ.

Παντελής"Μπορείς να βάλεις τις osram night braker που δίνουν λευκό φως. Έχουν σημαντική διαφορά από τις απλές και επίσης σημαντικότατη διαφορά από xenon.

Τις χρησιμοποιώ περίπου ενάμισι χρόνο τώρα και δεν μου έχει ''λείψει'' το φως, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. (υποκειμενικό αυτό βέβαια...)"

Αυτες οι λαμπες ωραιες μου ακουγονται.Ποσο παει το "μαλλι"?

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: vagtyrp στις 28/02/2013 8:33 μμ.

βασίλη βάλε ξένον και θα με θυμηθείς......αρκεί να στα βάλει και κάποιος που ξέρει.......θα βλέπεις καλύτερα, πιό μακρυά....και αν ασχοληθείς και λίγο και χαμηλώσεις τη δέσμη τους δεν θα στραβώνεις κανέναν απέναντί σου....όπως σωστά λέει και ο πολυμήχανος.....
εγώ ξέρεις που τα έβαλα...ξέρεις και πόσα έδωσα.....3 χρόνια τώρα, δεν έχω αλλάξει λάμπα.....δεν έχει πέσει η απόδοσή τους...και δεν στραβώνω κανέναν......όταν φυσικά δεν έχω ανοιχτά τη μεγάλη σκαλα.....γιατι τότε δεν σε σώνουν ούτε γιαλιά ηλίου.....


στο δικάβαλο θα έχεις κάποιο θεματάκι, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να ρυθμίσεις τη δέσμη χαμηλότερα, εύκολα. στο 1050 δεν έχει καλή πρόσβαση και χρειάζεσαι ένα μικρό και κοντό κατσαβίδι για να το κάνεις, αλλά συνιθίζεται. στο 800 δεν έχω ιδέα.......



πολυμήχανε.......θα βάλω και προβολάκια.....led.....χεχεχεχε......αλλά υπόσχομαι όταν περνάω από πόρτο ράφτη να μήν τα ανάβω......

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: Theozed στις 28/02/2013 9:02 μμ.

Cpt. Haddock"
Τι να πουμε εμεις με το κλεφτοφαναρο?"


Γιατί να έχεις τόσο δίκιο ρε γαμώτο...
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Περί 800-Να του...αλλάξω τα φώτα ???  

  Από: Theozed στις 28/02/2013 9:06 μμ.

Polymhxanos"Άμα δεν βλέπεις αρκετά την νύχτα, απλά μείωσε την ταχύτητά σου."



Αμάν, τι είπες τώρα...
Darkness makes it easier to find the "Light"!