ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??  

  Από: disko tiger στις 12/11/2012 5:53 μμ.

καλησπέρα!

άσχετος απο τεχνικα θεματα οποτε θα ηθελα την αποψη σας παρακαλω!!

ψαχνομαι να αγορασω μεταχειρισμενο TIGER 800 XC μιας κ η διαφορα τιμης καινουργιου/μεταχειρισμενου ειναι μεγαλη.
θα ειναι η πρωτη μου μεγαλη μηχανη οποτε θεωρω πιο σοφρων οτι κοιταξω να εχει ABS . 90% απο τις αγγελιες που βλεπω ειναι για τις πρωτες σειρες του τιγρη που δεν ειχαν abs και εδω ερχετε η απορια μου......

μπορεις να βαλεις abs σε μηχανακι που δεν το εχει απο τη μαμα του?
κι αν ναι , εχει κανεις ιδεα για το κοστος?

ευχαριστω πολυ !

Re: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??  

  Από: nfot στις 12/11/2012 6:27 μμ.

Απο οσο ξερω, ξεχνα το σαν ιδεα. Ή το εχει ή δεν το εχει. Δεν μπαινει μετα. Με λογικο κοστος παντα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??  

  Από: NikosV στις 12/11/2012 6:35 μμ.

νομιζω οτι χρειαζεται το ABS, η πλεξουδα και το κοντερ για να γινει αυτη η αλλαγη ..
και για τιμες αντιπροσωπιας να ειναι κανενα 1000ρικο..

για τη γνωμη μου δεν αξιζει ..
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??  

  Από: zaxaroplastis στις 12/11/2012 6:39 μμ.

disko tiger"καλησπέρα!

άσχετος απο τεχνικα θεματα οποτε θα ηθελα την αποψη σας παρακαλω!!

ψαχνομαι να αγορασω μεταχειρισμενο TIGER 800 XC μιας κ η διαφορα τιμης καινουργιου/μεταχειρισμενου ειναι μεγαλη.
θα ειναι η πρωτη μου μεγαλη μηχανη οποτε θεωρω πιο σοφρων οτι κοιταξω να εχει ABS . 90% απο τις αγγελιες που βλεπω ειναι για τις πρωτες σειρες του τιγρη που δεν ειχαν abs και εδω ερχετε η απορια μου......

μπορεις να βαλεις abs σε μηχανακι που δεν το εχει απο τη μαμα του?
κι αν ναι , εχει κανεις ιδεα για το κοστος?

ευχαριστω πολυ !"

φίλε μου καλησπέρα!μπορείς να βάλεις abs μετά αλλά πρέπει να λύσεις όλο το μηχανάκι......1)θέλεις καντραν που έχει ένδειξη abs 2)θέλεις πλεξούδα με φύσα για abs3)θέλεις τα δισκάκια στους δίσκους και 4)τους αισθητήρες από τις δαγκάνες......
για καινούρια άστο καλύτερα αλλα και ο μηχανικός θα φάει πολύ π.....και θα σε πει πανω απο 500 ευρο!το ξέρω απο γνωστό!!!

Re: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??  

  Από: TZANNSPY στις 12/11/2012 6:48 μμ.

Είχα και εγώ αυτή την απορία, ρώτησα και έμαθα τα εξής:
Στο Tiger 800 xc υπάρχουν ήδη οι υποδοχές/βάσεις για τους αισθητήρες μπροστά και πίσω.
Υπάρχει επίσης και το όργανο/καντράν.
Οπότε χρειάζεσαι μονάδα ABS, αισθητήρες και πλεξούδα.
Τώρα για το κόστος των παραπάνω και της εργασίας θα σε γελάσω...


edit: too late... Διαβάζω και τον μικρό αγγλικά!!!
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??  

  Από: zaxaroplastis στις 12/11/2012 6:53 μμ.

TZANNSPY"Είχα και εγώ αυτή την απορία, ρώτησα και έμαθα τα εξής:
Στο Tiger 800 xc υπάρχουν ήδη οι υποδοχές/βάσεις για τους αισθητήρες μπροστά και πίσω.
Υπάρχει επίσης και το όργανο/καντράν.
Οπότε χρειάζεσαι μονάδα ABS, αισθητήρες και πλεξούδα.
Τώρα για το κόστος των παραπάνω και της εργασίας θα σε γελάσω...


edit: too late... Διαβάζω και τον μικρό αγγλικά!!!"


εγώ έχω ένα τρακαρισμένω tiger 1050 και ήθελα να πάρω το καινούριο αλλά χωρίς και να το έβαζα μετά απο το παλίο και μου είπαν 500 για τα περαστικά αλλα θα έλυναν όλο το μηχανάκι......

Re: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??  

  Από: disko tiger στις 12/11/2012 7:01 μμ.

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
δεν ειναι τοσο το κοστος που με φοβιζει αν οντως ειναι κοντα στο 500αρικο ,μιας και ειναι θεμα ασφαλειας αλλα οτι πρεπει να λυθει ολο το μηχανακι. ενα λαθος και μετα ξεκναμε με τρεχαματα απο το καλημερα.

Re: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ABS??  

  Από: NikosV στις 12/11/2012 7:16 μμ.

disko tiger"ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
δεν ειναι τοσο το κοστος που με φοβιζει αν οντως ειναι κοντα στο 500αρικο ,μιας και ειναι θεμα ασφαλειας αλλα οτι πρεπει να λυθει ολο το μηχανακι. ενα λαθος και μετα ξεκναμε με τρεχαματα απο το καλημερα."

το τελικο κοστος δεν ειναι για κανενα λογο 500 ευρω ..
ο zaxaroplastis εκανε λογο για τα περαστικα μονο 500 ευρω .. δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει σαν τιμη παντος τα ανταλλακτικα θα σου βγουνε σιγουρα στο 1000αρικο .. συν οτι περαστικα θα σου παρουν ..

δηλαδη αν εισαι ευκαταστατος και δεν τα σκεφτεσαι σαν πολλα τα 1200-1500 ευρω .. καλυτερα παρτο απο την αρχη με ABS
http://mototriumphhellas.blogspot.com/