Χαμήλωμα TIGER 800 XC

Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: memis στις 21/07/2012 3:08 μμ.

Καλησπέρα σε όλους σας.

Είμαι κάτοχος του 800XC και σκέφτομαι να το χαμηλώσω λίγο μιας και από ύψος θα έλεγα ότι είμαι στο μέσο όρο (περίπου 1,68 - 1,70). Έχω συμβιώσει μαζί της κανά χρόνο και πιστεύω ότι 3-4 πόντους χαμηλότερο θα ήταν ιδανικό για αυτό το ύψος. Μετά από μια έρευνα που έκανα σε ξένα forum βρήκα το εξής kit http://www.lustracing.co.uk/suspension/ ... -kits.html .

Έχει κανένας εμπειρία με κάτι τέτοιο ?

Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτό ή κάτι παρεμφερές και να πάω μια βόλτα στο φίλο μας το Σάκη να μου το βάλει - εκτός βέβαια το παλικαρι αν έχει να προτείνει κάτι αντίστοιχο...

Περιμένω σχόλια σας...

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: Billy στις 22/07/2012 7:42 πμ.

Eγώ θα το έκανα,σε μηχανή αυτού του τύπου δε νομίζω να αλλάξει η οδηγική συμπεριφορά σε καθημερινή χρήση.
Εκτός και αν πας στα κατσάβραχα,οπότε αλλάζουν τα πράγματα.
Και εγώ 1.70 είμαι και έχω σκεφτεί να χαμηλώσω την μηχανή μου πολλές φορές.

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: Cpt. Haddock στις 22/07/2012 8:20 πμ.

memis"[...]Περιμένω σχόλια σας... "


Να το δωσεις και να παρεις το απλό

(αντι να το χαμηλώσεις, πηγαινε σκαψε λιγο τη σελα- δε πρεπει να εχεις θεμα με αυτο το υψος)
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: Παντελής στις 22/07/2012 8:58 πμ.

Cpt. Haddock"
memis"[...]Περιμένω σχόλια σας... "


Να το δωσεις και να παρεις το απλό

(αντι να το χαμηλώσεις, πηγαινε σκαψε λιγο τη σελα- δε πρεπει να εχεις θεμα με αυτο το υψος)"


Συμφωνώ...και ''βγαίνει'' και οικονομικότερα !

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: memis στις 22/07/2012 8:05 μμ.

Όσον αφορά το χαμήλωμα της σέλας είδα ότι κυκλοφορούν σέλες για το Tiger 800 χαμηλότερες από την κανονική κατά 20mm μόνο. Το σκάψιμο που μου προτείνετε δεν γνωρίζω τι ακριβώς εννοείτε ??

Από την άλλη, το kit χαμηλώματος προσφέρει χαμήλωμα 30-40mm το οποίο είναι καταλληλότερο προσωπικά για εμένα...

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: Cpt. Haddock στις 22/07/2012 9:06 μμ.

memis"Όσον αφορά το χαμήλωμα της σέλας είδα ότι κυκλοφορούν σέλες για το Tiger 800 χαμηλότερες από την κανονική κατά 20mm μόνο. Το σκάψιμο που μου προτείνετε δεν γνωρίζω τι ακριβώς εννοείτε ??

Από την άλλη, το kit χαμηλώματος προσφέρει χαμήλωμα 30-40mm το οποίο είναι καταλληλότερο προσωπικά για εμένα..."


30-40 εκατοστα χαμηλωμα σημαινει οτι πλησιαζει τη γεωμετρια (αν δεν την περναει), του απλού 800, οπότε τζαμπα πηρες το XC και τις 21 ιντσες (με το συμπάθειο), μπροστα.

Ξαναλέω (εκ πειρας), οτι στο υψος αυτό δεν πρεπει να έχεις προβλημα. Εκτός εαν περιμένεις να πατας με τα δυο ποδια (φουλ πατουσες) κατω, οποτε πηρες λαθος μηχανακι.

Υποθετω οτι ήδη εχεις βαλει τη σελα στην χαμηλότερη θεση. Ενας σελας θα σου "σκαψει" εσωτερικα τη σελα, αφαιρωντας λιγο υλικο, κυριως τη στενευει στα πλαϊνα.

Θα καταληξεις εδεχομενως ομως σε μια "αβολη" για onoff μηχανακι θεση, αλλα αν το χαμηλωσεις 4 ποντους παπαρια ονοφ θα ειναι ετσι κι αλλιως.

Τι μηχανακι ειχες πριν?
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: memis στις 22/07/2012 10:48 μμ.

Όσον αφορά την επιλογή της μηχανής (απλό ή xc) κατανοείτε πολύ απλά ότι για πολλούς λόγους δεν είναι εύκολο να το πάω πίσω και να πάρω το απλό ...

Το θέμα είναι ότι τώρα έχουμε το XC και ψάχνουμε πως θα το κάνουμε πιο εύχρηστο στα μέτρα μας ... Άλλωστε αν ανατρέξετε σε ξένα posts θα δείτε ότι το XC γενικότερα κατατάσσεται στα ψηλά ON-OFF της κατηγορίας του και όχι στο μέσο όρο.

Η αλήθεια ειναι ότι τα 30-40mm που προσφέρει το kit χαμηλώματος μου δημιουργεί κάποια ερωτηματικά μήπως είναι πολλα... για αυτό το λόγο όμως παραθέτω εδώ τον προβληματισμό μου ώστε να ακούσω παρόμοιες ανησυχίες...

Προηγούμενα μηχανάκια (αν και το θεωρώ άσχετο με τον παραπάνω προβληματισμό) είναι BANDIT 400, YAMAHA 660 XTX και διάφορα μικρά...

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: Akis Poulis στις 23/07/2012 4:56 μμ.

εαν σε ενδιαφερει, εγω εχω το απλο! αλλα θα ηθελα το XC, εσυ η οποιος αλλος φηλος θελει ,θα μπορουσαμε ισος να ανταλασαμε ολλα τα πραγματα απο την μια μοτο στην αλλη. χωρης χρηματα ,και με τα μαστορικα μισα μισα! αλλα οταν λεω ολλα εννοώ ΟΛΛΑ!δλδ αναρτησεις ζαντολαστηχα αμορτησερ ,μπροστηνα .κλπ.! ΟΛΛΑ!!!!! αλλα εγω ειμαι καλαματα!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/07/2012 5:24 μμ.

Akis Poulis"εαν σε ενδιαφερει, εγω εχω το απλο! αλλα θα ηθελα το XC, εσυ η οποιος αλλος φηλος θελει ,θα μπορουσαμε ισος να ανταλασαμε ολλα τα πραγματα απο την μια μοτο στην αλλη. χωρης χρηματα ,και με τα μαστορικα μισα μισα! αλλα οταν λεω ολλα εννοώ ΟΛΛΑ!δλδ αναρτησεις ζαντολαστηχα αμορτησερ ,μπροστηνα .κλπ.! ΟΛΛΑ!!!!! αλλα εγω ειμαι καλαματα!"





Γιατι δεν αλλάζετε απλα μηχανάκια;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: Akis Poulis στις 23/07/2012 10:29 μμ.

Cpt. Haddock"
Akis Poulis"εαν σε ενδιαφερει, εγω εχω το απλο! αλλα θα ηθελα το XC, εσυ η οποιος αλλος φηλος θελει ,θα μπορουσαμε ισος να ανταλασαμε ολλα τα πραγματα απο την μια μοτο στην αλλη. χωρης χρηματα ,και με τα μαστορικα μισα μισα! αλλα οταν λεω ολλα εννοώ ΟΛΛΑ!δλδ αναρτησεις ζαντολαστηχα αμορτησερ ,μπροστηνα .κλπ.! ΟΛΛΑ!!!!! αλλα εγω ειμαι καλαματα!"





Γιατι δεν αλλάζετε απλα μηχανάκια;"

δεν μπορω , το εχω παρει με δωσεις!...
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: john doufexis στις 24/07/2012 10:41 πμ.

το απλο περα απ το οτι ειναι πιο χαμηλο στριβει κ πολυ καλυτερα στον δρομο κ ας μην εχει τα ohlins, γτ τωρα τελευταια εχει βγει η φημη του κλασικου ελληνα οτι (ααα το xc εχει ohlins αρα στριβει καλυτερα απ το απλο κ στον δρομο κ στο χωμα) επισης ειμαι 1.85 με την μαμα ζελατινα κ δεν εχω προβλημα μετα τα 140 χλμ να με χτυπαει ο αερας κ μεσα σε μονοπατι μπηκα κ με 3 ανεβασματα στην αναρτηση το περασα προσεχτικα κ πολυ διασκεδαστικα οφειλω να ομολογησω, κ εχω το απλο ταπεινο 800 χωρις τα "ohlins". κ το οσο πιο ψηλο ειναι τοσο καλυτερα κ πιο ξεκουραστα δεν ισχυει.
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: giannis andreou στις 24/07/2012 11:19 πμ.

Για μένα αφού ταλαιπωρείσαι,(καλά όταν το πήρες δεν το καβάλησες..; ),αλλαξέ το χωρίς να το πειράξεις,γιατί θα έχεις πρόβλημα στη μεταπώλησή του...!
Το καλύτερο ταξίδι είναι η ίδια η ζωή!Απολαμβάνεις τη διαδρομή χωρίς να σ΄ενδιαφέρει ο προορισμός...!

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: john doufexis στις 24/07/2012 2:20 μμ.

Kostas Daniilidis"Δεν εχει ohlins το xc"


εχεις δικιο ρε κωστα, συγνωμη SHOWA ρυθμιζομενες !!!!

οπως κ να χει το απλο ειναι καλυτερο
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: HelenKoR στις 25/07/2012 1:59 μμ.

Akis Poulis"δεν μπορω , το εχω παρει με δωσεις!... "


Υπάρχει πρόβλημα μ'αυτό;
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Χαμήλωμα TIGER 800 XC  

  Από: Akis Poulis στις 26/07/2012 11:26 μμ.

HelenKoR"
Akis Poulis"δεν μπορω , το εχω παρει με δωσεις!... "


Υπάρχει πρόβλημα μ'αυτό; "

ναι δεν μπορω να το πουλησω πριν το ξεχρεώσω! εχει παρακρατιση κυριοτητας!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2487899598305.143329.1277158332&type=1